Галама од комшиски кучиња

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.082
Поени од реакции
13.474
кај мене комшијата го врзува шарпланинецот пред влез.
баткава не е ни дома преку ден, навечер си го зема, мирно е кучево воопшто не се задева со луѓе ама ако поминат кучиња лесно може да станиш колатерална штета , буквално да настрадаш. вчераа чекав 10-15 мин пред влез дури да се смири од лаење за да си влезам во зградата.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.574
Поени од реакции
2.665
Пред да си легнуваш дај им на сите по 1кг кременадли и нема да лаат,ем ти наспана,ем кучињата наранети..
Не,напротив уште повеќе се будни и ќе продолжи да лаат, кучињата не е како луѓе нахранети и наспани како пирати


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.574
Поени од реакции
2.665
Колку што можам да видам, све им е обезбедено, ама си лаат,се довикуваат едно друго што се вика. Не гледам друга причина, освен тоа што е куче и ке лае до бесвест ако треба. Пак ке прашам, дали некој знае која надлежна институција може пропосно да реагира на таква жалба?
Тоа е кучешки јазик и комуникација што ние не разбираме


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
730
Лаењето претставува начин на комуникација, чуство за нелагодност и лошо одгледување, изразување агресивност, давање знаци дека во негова близина има некој посакуван/непосакуван посетител, понекогаш и од задоволство. Прост пример за тоа може да бидат кучиња скитници, диви животни на пример лисици, куни... Денес и така и така врие лисици и куни на секој чекор. Провери дали имате такви посетители, нелагодност може да му биде доколку е премногу силно врзано со ланец (иако најчесто е гушење и кашлање). Ржење користат доколку сакат да заплашат нешто. А можеби сопствениците ги користат и за борби со други кучиња, со самото тоа доколку местото каде што е кучето е отворено накај патот, поради активноста на луѓето и животните предизвикува лаење кај кучињата. Доколку кучето вие како волк, проверете го од можни повреди, паразити и заразни болести, или обрнете внимание на шепите можеби имаат исекотина од остар предмет или трн во шепата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.715
Поени од реакции
1.101
Се надевам дека темава ке биде интересна за голем дел од членови на форумов. Сигурен сум дека многу од вас мака мачат со лаење на комшиски кучиња,поготово преку ноќ. Кај мене е селска атмосфера по тоа прашање,сигурен сум дека по селава е помирно отколку кај мене у улица. Мене ме интересира дали оваков проблем може да се пријави кај некој надлежна институција...?Повелете со коментари колеги.
Нема спас.
Да се разбере со збор - нема да успее, да пријави - законот овде не те штити, да го ремети комшијата мило за драго (техно журки со добро озвучување цела ноќ) - ќе отовори незатворлива војна, да ги отруе - се греота, да го отепа комшијата - ќе одговара како за човек, да снима редновно и да даде дебели пари на адвокат па да го тужи комшијата - ќе го кошта, да го продаде имотот на некоја верска заедница - ќе мора да се пресели.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
262
Поени од реакции
94
За време на секс стенкај и ти гласно колку што можеш се додека една ден не почне да му смета и на комшиите и бидете си фифти фифти.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.531
Поени од реакции
7.862


Ако не го решиш проблемот, купи едни вакви од аптека (силиконски), ќе спиеш како бебе :D
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Се надевам дека темава ке биде интересна за голем дел од членови на форумов. Сигурен сум дека многу од вас мака мачат со лаење на комшиски кучиња,поготово преку ноќ. Кај мене е селска атмосфера по тоа прашање,сигурен сум дека по селава е помирно отколку кај мене у улица. Мене ме интересира дали оваков проблем може да се пријави кај некој надлежна институција...?Повелете со коментари колеги.
Postojat ogrlici so elektrosokovi koi reagiraat na posilen zvuk. Ako prifati komsijata da mu stavi na kuceto, ke bides raat.
Kako nego ne mu smeta laenjeto?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.379
Поени од реакции
1.825
Земи dog repellent. Испушта звук кој го слушаат само кучињата и ужасно им смета. Ќе лае без престан до таа мера да и на сопственикот му скурчи.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom