ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.

Сандар

Heartagram's child
Член од
27 ноември 2008
Мислења
168
Поени од реакции
2
Луѓе грешка сме се разбрале...Господ не го барајте во човечки лик...Господ е љубовта,почитта кон родителите,сакањето од срце...Еден човечки живот не е доволен за да сватиме дали има бог...Смислата за живот....позз до MIKI1
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Бог постои, а една ваква слика не треба да се земе како пресуден доказ за тоа. Небото е всушност природна уметност.Се ствараат многу различни фигури, од кои оваа слика е само еден мал дел(ако веќе се земе дека не е монтажа) А дека Бог постои требало да знаеш и пред тоа, и оние кои веруваме во него не ни е потребна слика или банален "доказ" за тоа:smir:
banalen dokaz? abe ima dokaz ili nema ne mi cepidlaci sea.ebati dokaz so filozofiranje, zloto e stvarno te boli go osekas a ova bog postoi ama si sveti gore i nisto ne prai, pa sto funkcija ima? samo da si postoi a negovoto delo e sjebano skroznaskroz samo da ne ja narusi nasata SLOBODNA volja? ebati, kazi mu na sinceto sine ne pipkaj u struja ama ako pipkas ne ja sprecuvam tvojata slobodna volja, ha ha!
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
според мене постои Господ ! јас верувам во Него и имам причиниии повеќе да верувам!

муабетиве за тоа што праи Господ и како праи и дали јаде спие и сл. мене лично ми се безвезни и празноречни и ни малце не ме засегаат!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa ti ne se zamaras so nego on ne se zamara so tebe i takoj ti kazuju sk tuj!
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Абе господ највечи фраер у маало станал :| И на јутуб го има!
Шо тресете бе каков господ! Ај ја сум вишол облаци у форма на диносаурус и ај сеа диносауруси у денешно време постојат... како не... Постоел некој Исус одамна ама бил далеку од највечи враер у маало и господ!
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
абе тоа со облаците везе нема со Господ!
Ако сакате и ваш портрет ке најдам у облаци!
И немора нешто да видиш за да веруваш дека постои!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Значи се што постои во овој свет има свое име,сите нешта за коишто човекот знае,гледа или создава си имаат свое име.Така да не можи да има име за нешто што не постои(или можи човек да си измисли некое име за нешто што не постои и да го употребува во секојдневниот речник.Другите кога ќе го прашаат што му значи тоа тој ќе речи ништо па ќе го сметаат за будала).Зборот или поимот господ постои па така и самиот господ постои.
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Значи се што постои во овој свет има свое име,сите нешта за коишто човекот знае,гледа или создава си имаат свое име.Така да не можи да има име за нешто што не постои(или можи човек да си измисли некое име за нешто што не постои и да го употребува во секојдневниот речник.Другите кога ќе го прашаат што му значи тоа тој ќе речи ништо па ќе го сметаат за будала).Зборот или поимот господ постои па така и самиот господ постои.
:aplauz::zver:
 
A

ateist

Гостин
da, mislam deka bev jasen ako ne im e svatlivo kako nastanal svetot bez bog, togas kako im e svatlivo deka bog nikoj ne go stvoril tuku deka toj e nestvoren i postoel odsekogas, znaci istoto ako vazi za bog moze da vazi i za svetot, ako bog nema tvorec nema ni svetot toj svetot kosmosot si postoel odsekogas ko sto velat za bog.
ХМММММММ....МНОГУ ИНТЕРЕСНО

1 ) А МОЖЕ МАТЕРИЈАТА И СВЕТОТ И ДА СЕ ПОСТАРИ ТЕ ДА ПОСТОЈАТ И ПРЕД БОГ

ДОКАЗ Е ЧОВЕКОТ

ПЛАНЕТАТА Е СТАРА 5 МИЛИЈАРДИ ГОДИНИ ...ПОСЛЕДНИ 1 МИЛИЈАРДА ГОД ЕВОЛУЦИЈА НА ЧИЈ ВРВ Е ЧОВЕКОТ СО НЕГОВАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА
ЗНАЧИ МАТЕРИЈАТА Е ПОСТАРА ОД СВЕСНОСТА (КАЈ ЧОВЕКОТ АКО ЗЕМЕМЕ ДЕКА МОЗОКОТ Е МИСЛОВЕН И СВЕСНОСТА Е ВО НЕГО ))

ПА НЕ ТРЕБА ДА ЗНАЧИ ДЕКА НЕ Е ТАКА И СО БОГ ОДНОСНО ТОЈ КАКО ПРВО САМОСВЕСНО БИТИЕ КОЕ МОЖЕЛО ДА ГИ РЕГИСТРИРА НАСТАНИТЕ ДУРИ ОДКАКО СТАНАЛ СВЕСЕН ЗА СЕБЕ И СВОЈТЕ МОЖНОСТИ...........ШТО НЕ ЗНАЧИ ДЕКА И ПРЕД НЕГО НЕМАЛО НАСТАНИ КОЈ СЕ ОДВИВАЛЕ САМИ ОД СЕБЕ СПОРЕД НЕКОЈ ЗАКОНИСТИ САМО ШТО НЕМАЛО КОЈ ДА ГИ РЕГИСТРИРА И ПРОУЧИ

2 ) ДУРИ ИДА ЗЕМЕМЕ ДЕКА КАКО БОГ СЕ НАРЕКУВА ВСЕДРЖАТЕЛ ТЕ СЕСОДРЖАЕН ..ТОГАШ ПОВТОРНО НИТУ МАТЕРИЈАТА НЕМОЖЕ ДА Е ПОМЛАДА ОД НЕГО ..Т.Е НЕМОЖЕ ДА ЈА СТВОРИ ОД НИШТО ......БЕЗ РАЗЛИКА ШТО МУ СЕ ПРИДАВА ДЕКА Е СЕВОЗМОЖЕН ..НО АКО ТАА И РЕАЛНО НЕ ПОСТОЕЛА ВО НЕКАКОВ ОБЛИК (МОЖЕБИ НЕСРЕДЕН - ХАОТИЧЕН ) ТОГАШ И СЕГА НЕПОСТОИ ПА СИТЕ НИЕ ЖИВЕЕЕ ВО НЕКАКВА ФАТАМОРГАНА ШТО ТОЈ НИ ЈА СТВОРИЛ

НО АКО КАКО СЕСОДРЖАЕН СЕ ЈАВУВА ВО УЛОГА ДУРИ И НА МАТЕРИЈАЛНОСТА
ОД КОЈА СМЕ СОЗДАДЕНИ ТОГАШ .........БОГ НЕЕ СОВРШЕН КАКО ШТО СЕ ПРЕТСТАВУВА ОТИ НЕЛИ НИЕ СМЕ ДЕЛ ОД ТАА НЕГОВА СЕСОДРЖАЈНОСТ А ЕТЕ НЕСМЕ СОВРШЕНИ ...НИТУ ФИЗИЧКИ (БОЛЕСТИ СМРТ ) НИТУ ПСИХИЧКИ ДА СЕ КАЖЕ ДАЛЕКУ СМЕ ОД СОВРШЕНОСТ
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Значи се што постои во овој свет има свое име,сите нешта за коишто човекот знае,гледа или создава си имаат свое име.Така да не можи да има име за нешто што не постои(или можи човек да си измисли некое име за нешто што не постои и да го употребува во секојдневниот речник.Другите кога ќе го прашаат што му значи тоа тој ќе речи ништо па ќе го сметаат за будала).Зборот или поимот господ постои па така и самиот господ постои.
Zborot "vreme" postoi,pa vremeto nepostoi.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
znaci sekoj poim stvarno postoi, jas imam poim za ostrov kade se e besplatno i najubavi zeni odma ti davaat za gabe i toa postoi, ova e star dokaz za bog koj e otfrlen kako neprifatliv bas za primerov koj ti go kazav, naukata 5 pati do sega go ima pobieno boga.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Значи се што постои во овој свет има свое име,сите нешта за коишто човекот знае,гледа или создава си имаат свое име.Така да не можи да има име за нешто што не постои(или можи човек да си измисли некое име за нешто што не постои и да го употребува во секојдневниот речник.Другите кога ќе го прашаат што му значи тоа тој ќе речи ништо па ќе го сметаат за будала).Зборот или поимот господ постои па така и самиот господ постои.
Зборот "змеј" постои. Зборот "самовила" постои. Да не наведувам други примери, ги има премногу. Дали постојат змејови и самовили?
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Ne veruvaat site religii vo eden ist Bog! Osven hristijanite nikoj drug ne veruva vo Svetoto Trojstvo! taka da molim te ne go poistovetuvaj so site ostanati....
Не ме сфати дете... поентата ми беше дека сепак постои некоја енергија што ти дала тебе мозок и од што се настанало, е сеа христијаните( и јас лично) веруваат во Господ, и Исус Христос како бог на земјата испратен од Господ .... за муслиманите постои Алах, и Мухамед ... и така натака.. Целта ми е дека сигурно има нешто , и безразлика која религија е праведна, сите религии објаснуваат и возвишуваат една иста појава и сила.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
auuu izvini cicko :) (ova e chichko) :pos2:
(izvinete za latinicata iam problem so resavanje na jazicnoto prasanje na vistava)
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Gospod e prikazna za mali deca, isto kako prikaznata za Dedo Mraz samo poopsirna. Lugjeto koi veruvaat deka toj navistina postoi se pateticni.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom