ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
A KOJ OD VAS ZNAE SO E BOG I KOJA E VISTINATA!!!
I KOJ JA PROCITAL BIBLIJATA!!!
Vernicite ne gledaat ednonasocno tuku PRAVILNO kako sto treba
Bidete strplivi ke i vidite ama...AMA DA NE E KASNO
BOG DA VE BLAGOSLOVI SITE!!!
 
Б

Бат Елохим

Гостин
za tvoja informacija, dobar del od tuka ja citaat Biblijata, bez razlika dali se slozuvaat vo stavovite ili ne......ili vo nekoi adds...
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
EVE GO GOSPOD



МАМАТА У ПИ4КА НА СИТЕ ШТО МИСЛАТ ДЕКА ОВА Е МОНТАЖА!!!
Леле шо е ова со ваквиве фаци. Ц Ц Ц. Ај едно да постираш клипче и да оставиш некој да враќа како коментар ама и вреѓање. Што се случува со луѓево???
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
GOSPOD POSTOI
KAKO STO E GOSPOD NIKOJ NE E!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
i ko mene nikoj ne e, niko niko ko ja, i jas sum ko gospod ne ispolnuvam zelbi.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
normalno e i ti taka da razmisluvas, jas ne se ni trudam da te razberam!
 

Сандар

Heartagram's child
Член од
27 ноември 2008
Мислења
168
Поени од реакции
2
Леле...стварно не ми е јасно...не напаѓам никој...јас лично не верувам во никакви натприродни моќи...ако земам да верувам у господ зашо па да не верувам и у вештерќи вампири и такви чуда...Господ е измислен зашо луѓето неможат да си објаснат некој работи...така првин верувале во разни животни,предмети...верувам во наука..не верувам во нешто шо не е докажано...немам ништо против тоа ти шо веруваат...жалам ама Адам и Ева со листовите на генаталиите не постојат во настанокот на нашава едина ПЛАНЕТА ЗЕМЈА....:helou:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
A shto mislish, kako nastanala planetata Zemja? I kako nastanal chovekot?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Gospod nema potreba "da nastane", nitu nekoj da go sozdava, bidejki Toj e Sozdatel, Koj nema pochetok ni kraj, a postoi vechno - Sam po Sebe. Bog e Tvorec, a ne tvorenie, za da se prashuva - "kako nastanal". I kako bi mozhel da nastane Duh (Bog e Duh), koga Toj e duhovno (nematerijalno) Bitie?!
 
A

ateist

Гостин
Gospod nema potreba "da nastane", nitu nekoj da go sozdava, bidejki Toj e Sozdatel, Koj nema pochetok ni kraj, a postoi vechno - Sam po Sebe. Bog e Tvorec, a ne tvorenie, za da se prashuva - "kako nastanal". I kako bi mozhel da nastane Duh (Bog e Duh), koga Toj e duhovno (nematerijalno) Bitie?!
ДЕФИНИЦИЈА
Способноста / можноста умно разумните битија да ( тежнеат да ) вршат свесно планирани активности се нарекува дух
образложение
Тоа не е само способност туку и можност која може но и немора да се искористи па така и Адам бил инспириран ( вдахновен ) со дух но го отфрлил . Како збор од ангелски речник лесно се решава ..." во духот на законот " а нели со секој закон свесно се тежнее да се постигне точно определена цел ....или " духот на времето " а секое време и секоја генерација во своето време си имаат свој цели ,идоли , идеали (духови) кон кој тежнеат да ги остварат . Значи како што може да видиме зборот дух воопшто не значи некакво флуоресцентно " Касперче " што свети во ноќта или мистично непозната грдосија од хорор филмови што нас може да не нападне кога сака каде сака ....туку способност и можност што ни е дадена( речиси )на сите луѓе Но тука има една последица за сите
ПРАВНО ЗАКОНСКА ПОСЛЕДИЦА
ДЕФИНИЦИЈА : СЕКОЈ ДУХ Е ПОДЛОЖЕН НА СУД
Примери безброј... архитект проектирал а проект му е подложен на ревизија ( суд )
....изграден објект се врши технички прием (суд ) .....критика , законски последици , ревизии , судови , рецензии , отценувања ..итн значи ја нема таа свесно планирана активност ( дух ) што нее подложна на своевиен суд
Под свесно планирана активност ќе подразбираме дека е користена мисловна
апаратура ..ум кој имајќи предвид повеќе параметри разработил една или повеќе варјантни решенија за еден ист проблем ( зададена задача ) и разумот кој врз основ на веќе задаени параметри водел сметка какви сеПОСЛЕДИЦИ на тернот а поготово во однос на други луге ќе предизвика таквото избрано дејстување -активност
Како дух се јавува личното корегирање менување на сопствени карактерни особини на личноста -- " оформете го ликот / личноста на Исус Христос во вас " - апостоли или за Исус " он се самосоздаде"
ДЕФИНИЦИЈА
Душа е способност можност на умно разумните битија да креираат/ создадат сопствени Вредносно емоционални критериуми / системи и тоа
а ) во однос на себе - " физичко тело треба да се негува колку да функционира " - Павле- а треба да се надградува личноста
б) во однос на други луѓе , општство во кое (не) живее , своја или други заедници на луѓе итн
И овој збор доаѓа од ангелски речник и лесно се решава " зла душа (злонамерна) , добра душа( добронамерна ) , ситна душа , бездушник ,о ,а " итн....
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Gospod nema potreba "da nastane", nitu nekoj da go sozdava, bidejki Toj e Sozdatel, Koj nema pochetok ni kraj, a postoi vechno - Sam po Sebe. Bog e Tvorec, a ne tvorenie, za da se prashuva - "kako nastanal". I kako bi mozhel da nastane Duh (Bog e Duh), koga Toj e duhovno (nematerijalno) Bitie?!
znaci vaka stom bog postoel odsekogas togas zosto ti e cudno i nesfatlivo i se sto posoi ili postoelo bilo koga, da se kaze deka si postoelo odsekogas i deka nemalo potreba nikoj da go sozdade isto kako sto velis za bog?! Se cudis i ne mozes da prifatis deka svetov si postoel odsekogas a istoto go velis za bog????
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom