ГНЕВ за Венко Филипче..Заев..Мицковски...и останати продадени души

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Супер тема, да си ја олеснам душичката.

Да ти се плукнам во „академиската заедница“ на која единствено битно нешто во моментов е дали и кој ќе биде изберен за ректор на УКИМ.
Уставот вика вонредна состојба се прогласува заради природна непогода или епидемија. Нигде не вика дека вонредна состојба се прогласува зошто на светата лидерска средба така се договориле 2ца кретени. Нигде не вика „ако им треба избори да бидат на конкретен датум, вонредната состојба ќе го среди тоа“.
Пендаровски си прогласи вонредна состојба заради избори и.... никому ништо.

Абе 1 ебан професор да видев да излезе и да каже „алоооо што праите бе, не може вонредна состојба ради избори да се прогласи“... Е Д Е Н !
Две професорки по УСТАВНО ПРАВО, Сиљановска и Десковска, ќутат, се им е океј. Професори по факинг УСТАВНО ПРАВО!
Првава си објавува беседи на фб, за птиците, за сонцето, за летото, за :mad::mad::mad:
А не убедуваше дека била надпартиски кандидат за претседателски избори, мрш мори!
Другава мува не ја лази, зошто она е власт, кај смее она нешто против нејзините другарчиња од влада и од партија да каже.

Не е ни битно да си професор по уставно право, доволно е малце да читаш и да видиш дека ВОНРЕДНА СОСТОЈБА РАДИ ИЗБОРИ НЕ Е ДОЗВОЛЕНА!
Ама еве, ден ипол е поминат, н и к о ј не излезе да каже „добро бе да му ебам мајката, до вчера се трудевте бар да изглеа како дозволено нешто, сеа и за тоа ве заболе курот па сеа работите и нешто што е апла спротивно на тоа што е напишано? Па добро тачни ли сте вие?“

Уставни судии, пази истакнати правници требале да бидат во државава, ги заболе курот. Алооо единствена задача ти е да глеаш Уставот да се почитува, ЕДИНСТВЕНА.
Тишина!

Па за кој кур учев ја факултет бе ?
На прво предавање истиве овие професори ме учеа дека „правото е тука за да ја контролира политиката, а не обратно“ и истите тие професори дозволуваат некој да ги КУПИ, па макар тоа нека е и за огромни пари.
Да ти се плукнам во професионалниот авторитет и кредибилитет што го имаш, ако некое политичарче те држи во рака ко 2 денарка!
За кој кур ја утре ќе работам како било што у правнава професија коа уствари ќе работам се додека некој ми дозволи, т.е. се додека у некој предмет не ми дојде некое сељаче со 3то одделение и 2 грама мозок, ама што е високо у партијата, и сите тие пресуди, права, закони, устави, пичке материне, се небитни, зошто јадното послушниче од партија е секогаш у право и оно никогаш не греши!

Вие дозволивте ова да ни се дешава, вие и уште еден мал милион судии што немаат свое јас!
Вие што цел живот зборите само коа ќе ве упалат на дугме.
Ако ви прават со УКИМ, нека ве стават во шише сите!
И на судиите, не на 14.500, на 2 денари нека им ја симнат платата!
И онака и тие 14.500 не ги заслужувате!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Албанците масовно ги прекршуваа правилата, најпрвин во Синѓелич, при протестот. ВМРО ги уапси, а СДСМ ги ослободи, пошто нели, предизборие - СДСМ ќе ги заштити албанските гласачи од Синѓелич, кои лошото ВМРО ги апси. Ко да ги апсеа на невино.
И сега ВМРО (односно МВР) бидејќи никако не сакаше да влезе у предизборната шема на СДСМ, за тоа како они се добрите и ќе ги ослободуваат сите Албанци кои ги уапси лошото ВМРО, реши министерот да ги толерира Албанците од тука до Камчатка. Само за да не го искористи тоа СДСМ. Затоа и ни се деси вториов бран, заради едностраното игнорирање од страна на МВР. Па имаме случаи во Тетово и Чаир, кај што со камера ги фаќаат џандарите дека игнорираат пуни продавници у време на полициски час, како поминуваат и не ни застануваат у сред полициски час на полна улица во Чаир, и крајно - како не ги приметуваат толкавите ифтарски фешти по улиците кај што има муслимани, у сред полициски час (ова последното беше пресудно за враќање на короната).
За разлика од тоа, видовме у Кисела Вода, што се дешаваше, кога моторизирана дивизија џандари се собраа едно дете со куче да го уапсат.

Јас мислам дека главната кривица, покрај Албанците, ја има СДСМ, но и Мицковски си го исполни својот дел од дневнополитичките тргувања со здравјето на населението и владеењето на правото.

Сега скока како нездрав, демек по негово испаднало да има избори на 15-ти јули. Е тоа колку ми е смешно. Он буквално ја прифати идејата на СДСМ да има сега избори, кога не може да се држи нормална кампања. Али ова последново, мање више, има таму на Кале кој одлучува кога да има избори и кој ќе е на власт.

edni gi apsat drugi gi osluboduvaat ama na kraj pak bile krivi tie sto apsele deka ne prodolzile da apsat za ovie da gi osloboduvaat... isto bese i so evrejkata ministerka.

daj be bidi malku seriozen, eve jas sum na primer da ne se apsat uopste, direkt metak ili gasna komora kako sto im peeme na stadion dali toa bi bilo ok za da kaze deka deka togas vmro nemalo vina u kalakurnicata koja nastana otkako politicarite gi premostija MVR za nivni celi? vina ima ama taa e 100% na EDNA strana koja nitu vovede red na pocetok, nitu tesirase na pocetok a i sega adekvarno, nitu sprovede asalni mekri naprotiv haos napravija so policiskite casovi, nitu obezbedi adekvatna oprema za zdravstvenite rabotnici, nitu uslovi za lecenje, napravi polska bolnica pa ja demontira pred pikot i za kraj izigravaa pogolem serif od MVR.

ke pocrkata ama se nekoj drug vi e kriv iako jasno e ko den koj sve zaeba ama ajde, odraboti za svojte, stavro ke se gordee so tebe
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
edni gi apsat drugi gi osluboduvaat ama na kraj pak bile krivi tie sto apsele deka ne prodolzile da apsat za ovie da gi osloboduvaat... isto bese i so evrejkata ministerka.

daj be bidi malku seriozen, eve jas sum na primer da ne se apsat uopste, direkt metak ili gasna komora kako sto im peeme na stadion dali toa bi bilo ok za da kaze deka deka togas vmro nemalo vina u kalakurnicata koja nastana otkako politicarite gi premostija MVR za nivni celi? vina ima ama taa e 100% na EDNA strana koja nitu vovede red na pocetok, nitu tesirase na pocetok a i sega adekvarno, nitu sprovede asalni mekri naprotiv haos napravija so policiskite casovi, nitu obezbedi adekvatna oprema za zdravstvenite rabotnici, nitu uslovi za lecenje, napravi polska bolnica pa ja demontira pred pikot i za kraj izigravaa pogolem serif od MVR.

ke pocrkata ama se nekoj drug vi e kriv iako jasno e ko den koj sve zaeba ama ajde, odraboti za svojte, stavro ke se gordee so tebe
На ВМРО му беше побитно СДСМ да не направи политички поени, отколку здравјето на граѓаните и еднаквото почитување на законите и одредбите. И ВМРО е у тој кош, сосема.
СДСМ е секако повиновен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
На ВМРО му беше побитно СДСМ да не направи политички поени, отколку здравјето на граѓаните и еднаквото почитување на законите и одредбите. И ВМРО е у тој кош, сосема.
СДСМ е секако повиновен.

nema tuka poeni i gluposti... jasno e deka postoese politicko prekrsuvanje od strana na sdsm i preskoknuvanje na mvr. tuka zavrsuva prikaznata.

vmro nema sipci glasaci ali vo nitu eden slucaj ne treba i nema potreba od vleguvanje u konflikt koga nema poenta. oni vlegoa, se fatija za kostec so preksitelite za komunjaski kurtoni da gi oslobodat. nema sto ponataka, i ne gi izednacuvaj posto ne e isto.

vinata ja snosat samo edni se drugo e stvaranje alibi
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Глеам многу реакции, не знам зашо ви е крив Венко и Министерство за здравство за корона вирусот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нишо бе, онака. За да му удоволат на Заев чиј рејтинг секојдневно вртоглаво паѓа со цел брзи избори, ги олабавија секундарно мерките и го опуштија народот (кој си има своја ментална матрица) како да е се Ок, новата реалност (ко шо љубат да речат) и сега ни се случува ова што се случува со голем број новозаболени и мртви.

Битно ажурен е Венко, се пукна читање статистики, а можеше да си бичи тоа некој портпарол.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
очигледна е состојбава, колективно лудило и слепило...Венко бре :mad: како можеш уште да го замајуваш овој напатен изигран народ ..абе се слушаш ли ти:mad:..
НЕМА ПОТРЕБА ОД ПРЕВЗЕМАЊЕ ДРУГИ МЕРКИ, ЗДРАВСТВОТО ИМА КОНДИЦИЈА...:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

 
Член од
18 јуни 2020
Мислења
150
Поени од реакции
133
очигледна е состојбава, колективно лудило и слепило...Венко бре :mad: како можеш уште да го замајуваш овој напатен изигран народ ..абе се слушаш ли ти:mad:..
НЕМА ПОТРЕБА ОД ПРЕВЗЕМАЊЕ ДРУГИ МЕРКИ, ЗДРАВСТВОТО ИМА КОНДИЦИЈА...:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Само да не колабира здравствениот систем, кога не успеаа да ја спасат економијата, бар да преживееме да има кој да раскажува...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Така ме убедуваа едни дечки, кога мрчев нешто дека не се прави така тоа со мерките.
Ми велат топ си е човекот, секој ден чита пресови, ажурен е.:confused:
Срамота е за министер тоа да го прави, како да е портпарол. ОК, разбирам да се појавува „од време, на време“, сепак е епидемија, ама се претвори во читач... недолично.
„Одозгора на тога“, сите тие секојдневни читања му одземаат време, а ситуацијата е алармантна и потребна е константна работа. Имено, прес конференциите траат прилично долго, една преку 2 часа мислам дека беше, ајде нека е просек 1 час. За да одиш на „читање на статистики“ треба да се подготвиш со „материјалот“, треба да оставиш друга работа и да одиш на прес. Потоа, враќање назад. Се е тоа изгубено време, а тоа може да го направи некој друг. За пуст PR...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Имаш ли ти бре Венко малку ум во таа јајцеста главурда:mad:
Катастрофална грешка...за срамота...па и детската болница во Козле ли ја уништи исто како и болницата 8ми септември..зарем единствена таква детска болница ја пренамени за ковид центар за возрасни?????
Илјадници пациенти, мали и големи, стари и млади, чекаме за прегледи...а ТИ...ти уништи се во здравството:mad:
Од каде ке најдеш персонал сега за таму што ќе работат, ќе увезуваш ли?????
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Имаш ли ти бре Венко малку ум во таа јајцеста главурда:mad:
Катастрофална грешка...за срамота...па и детската болница во Козле ли ја уништи исто како и болницата 8ми септември..зарем единствена таква детска болница ја пренамени за ковид центар за возрасни?????
Илјадници пациенти, мали и големи, стари и млади, чекаме за прегледи...а ТИ...ти уништи се во здравството:mad:
Од каде ке најдеш персонал сега за таму што ќе работат, ќе увезуваш ли?????
Види прав ти е муабетот, неутрален сум whatever .. неможам да се замарам веќе дали Венко е у право или не е или па предходно бил сеа не е, или пак одлукиве му се катастрофа или не му се, еве во право си.. али сето ова што се дешава целава ситуација е резултат на тоа дека од 90та навака - у овој случај здраството е факинг НУЛА, нема капацитет првично општо дали се доктори или сестри, второ постоечкиве за жал немаат капацитет. Па добро човече ние у нормални услови сме КАТАСТРОФА УБИЈ-БОЖЕ, што би се рекло а камо ли пак во вакви услови.. ти го разбирам револтот ова е резултат пак ќе кажам на неподготвеност, недоволен кадар, едноставно на НЕЗНАЕЊЕ ..
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Види прав ти е муабетот, неутрален сум whatever .. неможам да се замарам веќе дали Венко е у право или не е или па предходно бил сеа не е, или пак одлукиве му се катастрофа или не му се, еве во право си.. али сето ова што се дешава целава ситуација е резултат на тоа дека од 90та навака - у овој случај здраството е факинг НУЛА, нема капацитет првично општо дали се доктори или сестри, второ постоечкиве за жал немаат капацитет. Па добро човече ние у нормални услови сме КАТАСТРОФА УБИЈ-БОЖЕ, што би се рекло а камо ли пак во вакви услови.. ти го разбирам револтот ова е резултат пак ќе кажам на неподготвеност, недоволен кадар, едноставно на НЕЗНАЕЊЕ ..
Паѓаме се повеќе и повеќе во бездна од која нема да може да се извлечеме. Ќе дојде време кога по улици ке умираат луѓе, кога нема да има кој да ги крене а камоли некој да ги однесе до болница, само до која.

Буџетов на здравство има кратер, не дупка....сите овие лекари што доаѓаат од други градови се сместуваат во хотели, здравство им плаќа, шофери се ангажирани да ги носат на работа и од работа.....пациентите што се болни од ковидов и што ги наполнија сите болници, се ослободени од плаќање...значи фондот нема ебан денар...бониците наместо да се спремат со залихи за на есен и наредната зима, тие веќе кубурат сега...

Многу сум револтирана, многу сум уплашена...ШТО ќе биде во септември:(

Зошто не седнат сите стручни лица, нека заборават партии и вери, нека превземат ригорозни мерки полицијата и армијата...па ако треба ко во Индија, со стапови нека тепаат..море камшик за нас луѓето, камшик треба за да се научиме на ред.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Паѓаме се повеќе и повеќе во бездна од која нема да може да се извлечеме. Ќе дојде време кога по улици ке умираат луѓе, кога нема да има кој да ги крене а камоли некој да ги однесе до болница, само до која.

Буџетов на здравство има кратер, не дупка....сите овие лекари што доаѓаат од други градови се сместуваат во хотели, здравство им плаќа, шофери се ангажирани да ги носат на работа и од работа.....пациентите што се болни од ковидов и што ги наполнија сите болници, се ослободени од плаќање...значи фондот нема ебан денар...бониците наместо да се спремат со залихи за на есен и наредната зима, тие веќе кубурат сега...

Многу сум револтирана, многу сум уплашена...ШТО ќе биде во септември:(

Зошто не седнат сите стручни лица, нека заборават партии и вери, нека превземат ригорозни мерки полицијата и армијата...па ако треба ко во Индија, со стапови нека тепаат..море камшик за нас луѓето, камшик треба за да се научиме на ред.
Верата никад не била проблем него била злоупотребена поради политички цели а за партиите како сакаш да заборават кога се спремаат за факинг избори.Како рече Зајко мене ми е многу тешко за ситуацијата со короната али избори мора да има.А кога овакви лопови солат памет и даваат плата на поголемата популација во нашата држава што очекуваш повеќе.Отидено е се во неповрат веќе за жал.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.372
Поени од реакции
19.960
Супер тема, да си ја олеснам душичката.

Да ти се плукнам во „академиската заедница“ на која единствено битно нешто во моментов е дали и кој ќе биде изберен за ректор на УКИМ.
Уставот вика вонредна состојба се прогласува заради природна непогода или епидемија. Нигде не вика дека вонредна состојба се прогласува зошто на светата лидерска средба така се договориле 2ца кретени. Нигде не вика „ако им треба избори да бидат на конкретен датум, вонредната состојба ќе го среди тоа“.
Пендаровски си прогласи вонредна состојба заради избори и.... никому ништо.

Абе 1 ебан професор да видев да излезе и да каже „алоооо што праите бе, не може вонредна состојба ради избори да се прогласи“... Е Д Е Н !
Две професорки по УСТАВНО ПРАВО, Сиљановска и Десковска, ќутат, се им е океј. Професори по факинг УСТАВНО ПРАВО!
Првава си објавува беседи на фб, за птиците, за сонцето, за летото, за :mad::mad::mad:
А не убедуваше дека била надпартиски кандидат за претседателски избори, мрш мори!
Другава мува не ја лази, зошто она е власт, кај смее она нешто против нејзините другарчиња од влада и од партија да каже.

Не е ни битно да си професор по уставно право, доволно е малце да читаш и да видиш дека ВОНРЕДНА СОСТОЈБА РАДИ ИЗБОРИ НЕ Е ДОЗВОЛЕНА!
Ама еве, ден ипол е поминат, н и к о ј не излезе да каже „добро бе да му ебам мајката, до вчера се трудевте бар да изглеа како дозволено нешто, сеа и за тоа ве заболе курот па сеа работите и нешто што е апла спротивно на тоа што е напишано? Па добро тачни ли сте вие?“

Уставни судии, пази истакнати правници требале да бидат во државава, ги заболе курот. Алооо единствена задача ти е да глеаш Уставот да се почитува, ЕДИНСТВЕНА.
Тишина!

Па за кој кур учев ја факултет бе ?
На прво предавање истиве овие професори ме учеа дека „правото е тука за да ја контролира политиката, а не обратно“ и истите тие професори дозволуваат некој да ги КУПИ, па макар тоа нека е и за огромни пари.
Да ти се плукнам во професионалниот авторитет и кредибилитет што го имаш, ако некое политичарче те држи во рака ко 2 денарка!
За кој кур ја утре ќе работам како било што у правнава професија коа уствари ќе работам се додека некој ми дозволи, т.е. се додека у некој предмет не ми дојде некое сељаче со 3то одделение и 2 грама мозок, ама што е високо у партијата, и сите тие пресуди, права, закони, устави, пичке материне, се небитни, зошто јадното послушниче од партија е секогаш у право и оно никогаш не греши!

Вие дозволивте ова да ни се дешава, вие и уште еден мал милион судии што немаат свое јас!
Вие што цел живот зборите само коа ќе ве упалат на дугме.
Ако ви прават со УКИМ, нека ве стават во шише сите!
И на судиите, не на 14.500, на 2 денари нека им ја симнат платата!
И онака и тие 14.500 не ги заслужувате!
Мислиш на сите професори во државава или исклучиво од УКИМ? Не знам за што е професор Апасиев но знам дека предава на УГД.

Димитар Апасиев :
Да го парафразирам колегата-адвокат Dragan Stari Pesevski, според нашиот Устав, вонредна состојба се прогласува само во два таксативно наброени случаја: (1) при големи природни непогоди; и (2) при епидемии [чл. 125]!

А бидејќи, некни, косоварскиот прецедник Пендаровски рече дека епидемијата не била услов за вонредната, останува уште јавно да си признаеме дека Владата предводена од СДС на Нашата Земја е најголемата ПРИРОДНА НЕПОГОДА за Република Македонија!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom