ГНЕВ за Венко Филипче..Заев..Мицковски...и останати продадени души

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Точно не ми е познато, претпоставувам дека функционираат они со осигурување ако не сум грешка. Поентата ми беше, дека цените има драстично да се качат, пример, сега за една наједноставна операција од типот на слепо црево, ти треба една бала веш, еден сет за операција кој содржи внатре инструменти и преврзочен материјал од типот на гази и абдоминални. Тоа вкупно за да се стерилизира, кошта точно 1000 денари, значи само стерилизацијата. Е сега, новиот газда, со неговиот ценовник, кој не може никој да го одбие бидејќи има монопол и бидејќи стерилизација е алфа во хирургијата, такви сетови, со веш, сет од односно решетка со инструменти плус чистење на салата после операција, ќе го наплаќа тоа 250 евра, поточно 15 пати поскапо отколку до сега. И, кој ќе ја покрива таа разлика во цената? Се разбира ние робовите.
Јасно ти е дека кур не ги боли што системот е неодржлив и проблематичен? И дека клучен сектор од хирургија даваат на некој Дарданиа од Италија, кој матер ебал на стерилизацијата во Албанија.
Автоматски споено мислење:

Ете има во првиот линк во постот кон Берик, фирма која е гонета за криминал во Албанија.
... а кога ќе се додаде на сето тоа пациентите кои се на дијализа? според лабораториските резултати на некои им е потребно три пати дијализа во текот на неделата, ама да заштедат на дијализерните раствори идат по еднаш или некогаш два пати во неделата, така да често пати им се слошува, па и во коматозни ситуации, па наместо да им направат итно дијализа ги праќаат на интернист демек срце, притисок во прашање, а тие се ,,отровани, од сопствени токсини, ама кој да каже? било пишано и онака тие на дијализа не живеат долго им е оправдувањето,а голема сума земаат од државата за тој дијализен услужен пакет за секој пацинет,
... ќе направи централна лабораторија? тие сега не можат да се снајдат со лабораториски реагенси и апаратура низ цела МКД, а не да ги опслужува централно сите пациенти, немаше до сега увоз на цитратни епрувети за испитување димери, а ќе било централно испитувањето, оффф немам зборови што да кажам, додека дојде резултатот пациентот ќе отиде во рајот...не советници, не директори, немаат појма што се случува и како функционира...сите се како од Марс паднати, ќе направеле централна стерилизација? тоа е можност да се манипулира операциите, само тие кои добиваат зелено светло ќе се оперираат оти ќе има стерилен веш, другото и колку да сакаат хирурзите да оперираат не ќе може и правец приватни болници!
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
Добро БРЕ Венко, па кај ќе ти оди душата ...со колку гревови ќе одиш на оној свет?
ИМАТЕ ЛИ БЕ ВИЕ СОВЕСТ..:(:mad:
Гневна сум до неразумност и сакам да ви кажам јасно и гласно да ви е СРАМ И АРАМ...ама солзите на овој народ ќе ви наплатат!!!!!!!!!!

Незнам колку возила на брза помош поминаа...и додека ги слушав сирените, бесот и гневот растеше во мене...расте и на цел македонски народ:(

Па до пред неколку дена ја лажевте јавноста дека се ви е под контрола, дека здравството е подготвено да се справи со ситуацијата, дека сите мерки што ги превземавте е да не се оптовари медицинскиот персонал....и ЛАЖЕВТЕ така и се посравте на крај :гомце:

Здравствениот систем е колабиран, ни респиратор му помага, ниту Господ од небо да се симне, не ќе може да го спаси...а тоа, се" благодарение" на вас, јаките политичари, фотељаши, самобендисани среброљупци....(колку сум гневна, дури неможам ни асално да ве искритиукувам, да ве опишам кое ЗЛО сте во оваа наша држава):facepalm:

Исцрпени доктори, сестри, болничари, хигиеничари, ракувачи, возачи, обезбедување...дезориентирани, потресени, уплашени, депримирани....А од друга страна илјадници пациенти,дали се хронични болни за редовна контрола, дали итни случаи, чекаат кога ќе дојде денот за да можат да се прегледаат...

УМИРААТ луѓе оти нема кој да ги провери боците дали има доволно кислород, нема кој да ги промени..оти персоналот отрчал на ургентен по стоти пат, за нови донесени случаи.
:facepalm:
Абе слушам зборат, "ковид центри" боци кислород, респиратори ова она. Читам немало кислород а некаде пациентите биле на максимален :eek: кислороден проток.

Аааааа имаат тие "центри" апарат за ацидобазен статус?

#ЗаДругарПрашувам
Автоматски споено мислење:

Се до тука сум со тебе, ама како во случајов албанците не ги гледаш како манипулирани во игрите на македонските партии, конкретно дивјациве што излегоа на такозван протест.

Па и во продолжение во Чаир и по Липково, зошто викаш дека не е можно и вториот бран да е вина на лошокоординација на двете партии?
Прифаќам дека имаат директна вина и албанските политичари кои знаејќи каков народ имаат требаше на време да повикуваат да се сменат некои секојдневни навики и требаше да притискаат да има почести полициски патролирања во тие региони.

Народот е глуп по дифолт, неслучајно мнозинството од светот верува во задгробен живот, и нелогично е да се чудиме кога се појавуваат такви кои веруваат во теории на конспирации.
П.С. треба одговорност да сносат и разни фцб страници кои масовно ширеа такви теории.
Имаш информации дали има многу починати од албанциве од ковидов?

Јас се кладам дека смртноста кај нив е 2 пати помала него ли кај македонциве иако албанциве се неодговорниве по сите муабети или грешам?
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.510
Поени од реакции
9.408
Абе слушам зборат, "ковид центри" боци кислород, респиратори ова она. Читам немало кислород а некаде пациентите биле на максимален :eek: кислороден проток.

Аааааа имаат тие "центри" апарат за ацидобазен статус?

#ЗаДругарПрашувам
Автоматски споено мислење:


Имаш информации дали има многу починати од албанциве од ковидов?

Јас се кладам дека смртноста кај нив е 2 пати помала него ли кај македонциве иако албанциве се неодговорниве по сите муабети или грешам?
Знаеш дека си во право...смртноста кај албанциве на почетокот на пандемијава беше поголема, но сега навистина е многу намалена...Што мислиш, постигнале имунитет на стадото!?????
Примерни се повеќе, се придржуваат до сите мерки на заштита, држат дистанца, не се групираат.....итд..
Во што е финтава, Кадаиф душо:toe::toe:
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Знаеш дека си во право...смртноста кај албанциве на почетокот на пандемијава беше поголема, но сега навистина е многу намалена...Што мислиш, постигнале имунитет на стадото!?????
Примерни се повеќе, се придржуваат до сите мерки на заштита, држат дистанца, не се групираат.....итд..
Во што е финтава, Кадаиф душо:toe::toe:

Сериозно со реченицава? Нема врска дека се примерни (едноставно можеби за помлади заразени станува збор и затоа се намалила смртноста), а и ова со имунитет на стадо е дискутабилно. Посебно во населби каде што се поголем број Албанци, не се носат маски. Како некој по втор-трет пат може да се зарази, ако веќе е постигнат тој имунитет на стадо?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.510
Поени од реакции
9.408
Сериозно со реченицава? Нема врска дека се примерни (едноставно можеби за помлади заразени станува збор и затоа се намалила смртноста), а и ова со имунитет на стадо е дискутабилно. Посебно во населби каде што се поголем број Албанци, не се носат маски. Како некој по втор-трет пат може да се зарази, ако веќе е постигнат тој имунитет на стадо?
Сарказам малку за констатацијата на Кадаиф..чекам он да ни даде од каде му е извадена статистиката.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Порано ова беше секојдневица и никој не објавуваше по весници колку е хуман или колку биле лоши условите.
Забораваме дека нашиот народ токму преку вакви услови , партизантски дошол до слободата.
Заборавате дека сега е капитализам и никому не му е гајле дали некој ќе загине, дали му треба помош некому, дали има корона или било што.
Едноставно сега е се убаво, се цути, лова до крова ....
Бла Бла ...
А само 10% од луѓето во капитализмот можат да кажат колку е убав животот.
Screenshot_20210304-012700_Facebook.jpg
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.510
Поени од реакции
9.408
ОДИ СИ БЕ ЧОЕК, МАВНИ СЕ ТИ И ЗАЈКО И КОСТОВ.....единствената саглам болница у држава ја руиниравте...НЕ ВЕ БИВА..МАРШ!!!!

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
Ниту еден политичар нема да иземам, ниту еден..оти сите еден до друг се исто :гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце:
Гневот и разочарувањата ми се огромни, опкружувањето што го гледам е за запрепастување..не само јас, многумина сме денес на работ на психолошка криза:(

партиски се донесуваат премногу битни одлуки и решенија за здравствената состојба на овој народ, си играат врачари и гатачи, изборите им се приоритетна цел...НАМЕСТО ДА ДОГОВАРААТ ЗА ДА СЕ ПОБАРА ПОМОШ ОД СТРАНСКИ ЕКСПЕРТИ за да се справиме со катастрофалната состојба во која западневме поради лоша организација.

Можеби има тема на форумов каде би можеле членовите да се "испукаат "кога нешто им стои во грло, кога сакаат да го исфрлат својот гнев, но ете, јас отворив тема, а надлежните на форумов нека си ја работат својата работа како мислат.
Треба странски експерт да им каже дека треба топла вода да имаат пациентите да се избањаат за да не си шират бактерии и вируси меѓу нив?

Јасно е ко ден каде е проблемот!

Кога некој ќе ви каже дека е се исто во македонска болница и некоја на запад. Не знам како не сѕе го приметиле прво ова што го кажав погоре!

А тоа и ред други хигиенски мерки се ОСНОВНОТО за борење со инфекциозни болести!
Автоматски споено мислење:

Ниту еден политичар нема да иземам, ниту еден..оти сите еден до друг се исто :гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце:
Гневот и разочарувањата ми се огромни, опкружувањето што го гледам е за запрепастување..не само јас, многумина сме денес на работ на психолошка криза:(

партиски се донесуваат премногу битни одлуки и решенија за здравствената состојба на овој народ, си играат врачари и гатачи, изборите им се приоритетна цел...НАМЕСТО ДА ДОГОВАРААТ ЗА ДА СЕ ПОБАРА ПОМОШ ОД СТРАНСКИ ЕКСПЕРТИ за да се справиме со катастрофалната состојба во која западневме поради лоша организација.

Можеби има тема на форумов каде би можеле членовите да се "испукаат "кога нешто им стои во грло, кога сакаат да го исфрлат својот гнев, но ете, јас отворив тема, а надлежните на форумов нека си ја работат својата работа како мислат.
Треба странски експерт да им каже дека треба топла вода да имаат пациентите да се избањаат за да не си шират бактерии и вируси меѓу нив?

Јасно е ко ден каде е проблемот!

Кога некој ќе ви каже дека е се исто во македонска болница и некоја на запад. Не знам како не сте го приметиле прво ова што го кажав погоре!

А тоа и ред други хигиенски мерки се ОСНОВНОТО за борење со инфекциозни болести!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom