ГНЕВ за Венко Филипче..Заев..Мицковски...и останати продадени души

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.164
Не те разбирам за што точно мислиш.
Албанците масовно ги прекршуваа правилата, најпрвин во Синѓелич, при протестот. ВМРО ги уапси, а СДСМ ги ослободи, пошто нели, предизборие - СДСМ ќе ги заштити албанските гласачи од Синѓелич, кои лошото ВМРО ги апси. Ко да ги апсеа на невино.
И сега ВМРО (односно МВР) бидејќи никако не сакаше да влезе у предизборната шема на СДСМ, за тоа како они се добрите и ќе ги ослободуваат сите Албанци кои ги уапси лошото ВМРО, реши министерот да ги толерира Албанците од тука до Камчатка. Само за да не го искористи тоа СДСМ. Затоа и ни се деси вториов бран, заради едностраното игнорирање од страна на МВР. Па имаме случаи во Тетово и Чаир, кај што со камера ги фаќаат џандарите дека игнорираат пуни продавници у време на полициски час, како поминуваат и не ни застануваат у сред полициски час на полна улица во Чаир, и крајно - како не ги приметуваат толкавите ифтарски фешти по улиците кај што има муслимани, у сред полициски час (ова последното беше пресудно за враќање на короната).
За разлика од тоа, видовме у Кисела Вода, што се дешаваше, кога моторизирана дивизија џандари се собраа едно дете со куче да го уапсат.

Јас мислам дека главната кривица, покрај Албанците, ја има СДСМ, но и Мицковски си го исполни својот дел од дневнополитичките тргувања со здравјето на населението и владеењето на правото.

Сега скока како нездрав, демек по негово испаднало да има избори на 15-ти јули. Е тоа колку ми е смешно. Он буквално ја прифати идејата на СДСМ да има сега избори, кога не може да се држи нормална кампања. Али ова последново, мање више, има таму на Кале кој одлучува кога да има избори и кој ќе е на власт.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Венко добро менаџираше до пред ифтарскиот пост.
Nema dobar menagjer pred ili posle...ili te biva ili ne...a ovaa vrtimushka nesposobna, koja kako papagal tantori sto ke mu serviraat, Venko, ke bide zabelezan vo istorijata na najlosite ministri na zdravstvo I ke treba da odgovara za mnogu covecki zivoti koi otidoa jabana poradi negovoto "dobro" menadjiranje.
Trebase da ja predvidi situacijata, znaese deka ke imaat praznici...trebase drugi strategii..a ne sega Cacko ili Haso ni se krivi.
Nikoj ne e vinoven sto ovcite izlegoa od trloto. ..se znae koj trebase tuka da zeme cvrst stav I rigorozni merki.
Sega trebase da bidat veke spremni za drugiot napad od koronava, so golemi zalihi medicinska zastitna oprema, so odmoren svez personal...
Zosto gi " stedevme " dva meseca site zdravstveni rabotnici, za da na kraj se dozvoli kolabiranje na cel zdravstven sistem!?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Сите знаеме зошто буфна во Македонија.......ифтарите, бајрамот, двојните аршини.....јасно како бел ден. Се до тој момент добро се справувавме со вирусов.
Тоа што ме иритира е кој и да е на власт Албанците се секогаш заштитени....како бели мечки. Они се главни во нашата држава, они диктираат а нашите само ги слушаат и ги послушуваат....добиваат се што ќе посакаат.
Овој пат што им попуштија.....кардинална грешка, здравје е во прашање....не важеше полициски час за нив воопшто, или било каква друга мерка.....ова е најлошото нешто што можеше да ни се случи, зошто сега заради нив солидно е загрозено и нашето здравје. Јас како македонец се чуствувам како малцинство во сопствена држава.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
И која партија да ја гласаме да не им се пупи на Америте, Албанците и кој не?
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Вината е најмалку кај Венко! Што да прави човекот. Да оди по населби и да ги млати луѓето.
Вината е највеќе кај народов наш кој е невоспитан.
Имаме семејства кај нас кои немаат ни грам култура, па нивните деца се и најпалави во школо и дури и по 13 години образование до средно тие сеуште изведуваат глупости.

Тоа се потврди и сега. Дуи е исто така рак во системот.

Прости луѓе кои немаа врска со животот (простаци) ги испопикаа на разни функции.
Факултети завршија за 3 месеци, па и Вмро почна да го следи тоа, со отварање на факултети Славјански и Европски. И така глупаштаната која што едвај завшруваше и осмолетка сега завршија факултети и се испопикаа по функции.

Мицковски ми е човек хумор. Човеков нема прво култура на однесување, а и е класичен пример за тоа како се крши законот.

Одење по теретани за време на полициски час, потоа одење по кафани и групирање.
Каков пример за професор е ова? Или за премиер?

Треба да го почитува законот, а не да се однесува несериозно.

Да не биде дека не сум кажал и за Заев.
Колку што следам вакви испади немал, но човеков си е тешко клептоманче.
Доволно беше клипот со евро за вицето и пресудата за татко му дека Крадел струја.
Тоа е тоа што го зборам горе дека фамилијата е таа што не учи. А што може да се научи од татко кој краде струја, освен да му дрпа рачето и на него

Од овие 3ца Венко е многу подобар избор.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Венко не е најдобриот министер за здравство, ама не е он крив за секое срање што се дешава. Еве замислете, каква ќе беше ситуацијава ако министер за здравство во моментов беше на пример Никола Тодоров? Ви текнуе на типацот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.763
Поени од реакции
39.024
Венко не е најдобриот министер за здравство, ама не е он крив за секое срање што се дешава. Еве замислете, каква ќе беше ситуацијава ако министер за здравство во моментов беше на пример Никола Тодоров? Ви текнуе на типацот?
Филипче ако не се лажам му беше советник на Тодоров, пред некој ден имаше пост околу тоа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.313
Поени од реакции
4.713
Албанците масовно ги прекршуваа правилата, најпрвин во Синѓелич, при протестот. ВМРО ги уапси, а СДСМ ги ослободи, пошто нели, предизборие - СДСМ ќе ги заштити албанските гласачи од Синѓелич, кои лошото ВМРО ги апси. Ко да ги апсеа на невино.
И сега ВМРО (односно МВР) бидејќи никако не сакаше да влезе у предизборната шема на СДСМ, за тоа како они се добрите и ќе ги ослободуваат сите Албанци кои ги уапси лошото ВМРО, реши министерот да ги толерира Албанците од тука до Камчатка. Само за да не го искористи тоа СДСМ.
Се до тука сум со тебе, ама како во случајов албанците не ги гледаш како манипулирани во игрите на македонските партии, конкретно дивјациве што излегоа на такозван протест.
Затоа и ни се деси вториов бран, заради едностраното игнорирање од страна на МВР. Па имаме случаи во Тетово и Чаир, кај што со камера ги фаќаат џандарите дека игнорираат пуни продавници у време на полициски час, како поминуваат и не ни застануваат у сред полициски час на полна улица во Чаир, и крајно - како не ги приметуваат толкавите ифтарски фешти по улиците кај што има муслимани, у сред полициски час (ова последното беше пресудно за враќање на короната).
За разлика од тоа, видовме у Кисела Вода, што се дешаваше, кога моторизирана дивизија џандари се собраа едно дете со куче да го уапсат.

Јас мислам дека главната кривица, покрај Албанците, ја има СДСМ, но и Мицковски си го исполни својот дел од дневнополитичките тргувања со здравјето на населението и владеењето на правото.

Сега скока како нездрав, демек по негово испаднало да има избори на 15-ти јули. Е тоа колку ми е смешно. Он буквално ја прифати идејата на СДСМ да има сега избори, кога не може да се држи нормална кампања. Али ова последново, мање више, има таму на Кале кој одлучува кога да има избори и кој ќе е на власт.
Па и во продолжение во Чаир и по Липково, зошто викаш дека не е можно и вториот бран да е вина на лошокоординација на двете партии?
Прифаќам дека имаат директна вина и албанските политичари кои знаејќи каков народ имаат требаше на време да повикуваат да се сменат некои секојдневни навики и требаше да притискаат да има почести полициски патролирања во тие региони.

Народот е глуп по дифолт, неслучајно мнозинството од светот верува во задгробен живот, и нелогично е да се чудиме кога се појавуваат такви кои веруваат во теории на конспирации.
П.С. треба одговорност да сносат и разни фцб страници кои масовно ширеа такви теории.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.164
Како малине деца од една и пол година - се посрал у гаќи и вика не сум ја.
Инстиктивно кривицата да се тргне од себе. Криви се ВМРО и СДСМ, а не овие што излегоа и организираа седенки секоја вечер на миљон места. на тие седенки, инаку им претходеа изјави во заканувачки стил, на Османи и Реџепи, дека не може мерките да се стегаат.
Како ја сеа, на пример, да те убијам тебе и кога ќе видат дека не ме апси никој, како магично кривицата од мене да преминала целата на оној кој требало да ме апси. Па може ја и друг пат така да напраам, што ме кошта. Ако не ме осудат они ќе бидат криви, а ја магично повеќе - не.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Филипче ако не се лажам му беше советник на Тодоров, пред некој ден имаше пост околу тоа.
Предпоставувам дека кога се мења власта во НМК се мења поставата ама не и екипата.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.313
Поени од реакции
4.713
Како малине деца од една и пол година - се посрал у гаќи и вика не сум ја.
Инстиктивно кривицата да се тргне од себе. Криви се ВМРО и СДСМ, а не овие што излегоа и организираа седенки секоја вечер на миљон места. на тие седенки, инаку им претходеа изјави во заканувачки стил, на Османи и Реџепи, дека не може мерките да се стегаат.
Како ја сеа, на пример, да те убијам тебе и кога ќе видат дека не ме апси никој, како магично кривицата од мене да преминала целата на оној кој требало да ме апси. Па може ја и друг пат така да напраам, што ме кошта. Ако не ме осудат они ќе бидат криви, а ја магично повеќе - не.
Никој не вика дека нема да бидеш ти виновен кога ќе ме убиеш, ама ако стануваш сериски убиец и институциите те знаат што си и што си направил тогаш и институциите се соучесници ако нивна работа е да те фатат тебе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.164
Никој не вика дека нема да бидеш ти виновен кога ќе ме убиеш, ама ако стануваш сериски убиец и институциите те знаат што си и што си направил тогаш и институциите се соучесници ако нивна работа е да те фатат тебе.
Точно, ама кој е повиновен тука?
Ја што убијам наоколу или институциите кои не ме санкционираат?
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Еве мал времеплов низ еднопартискиов систем, колку да се види меморијата од три секунди што ја имаат еден куп луѓе.

Плус некако преголем акцент се става секогаш на еден човек кај нас, како мислиш од еден човек зависи само. Венко е крив, Наќе е крив, Спасовски е крив и слично. Ама тоа е добро за да избегнат одговорност еден куп луѓе, ќе се нафрлат сите на најекспонираниот и тоа е тоа, правдата е задоволена. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom