Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.589
Поени од реакции
79.815
Ја најдов. BTW, Дедо ми бил испратен во германскиот логор Сталаг како заробеник во 41-ва.

сталаг е име за логор во кој претстојуваат воени заробеници

не е лично име и не се пишува со голема буква

Сталази имало миљарда.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.700
Поени од реакции
2.580
Дали има информации во оваа книга кога бил ослободен и детали за тоа?
Само датум од-до.
сталаг е име за логор во кој претстојуваат воени заробеници

не е лично име и не се пишува со голема буква

Сталази имало миљарда.
Моја грешка, така беше во книгата пишано "Логорот Сталаг IV-ц, Германија"
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Од цела европа само на Балканот поточно Југославија тука е и Македонија имаше организиран отпор во Чешка си уживааа полска ништо повеке од улична престрелка Франција светската сила немаа храброст да прогласат слободна територија као на дрвар или караорман... Да живеее НОБ
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.439
Поени од реакции
583
Од цела европа само на Балканот поточно Југославија тука е и Македонија имаше организиран отпор во Чешка си уживааа полска ништо повеке од улична престрелка Франција светската сила немаа храброст да прогласат слободна територија као на дрвар или караорман... Да живеее НОБ
Од цела Европа, во Вардарско имаме најслаб локален комунистички отпор (9 месеци по капитулацијата на Југославија, во Вардарска Македонија има не повеќе од 1.000 партизани - реално се помеѓу 117 и 121, од кои голем дел се родени во Србија).Вардарска Македонија има најмал процент на жртви во Југославија. Треба да прочитате малку повеќе на оваа тема.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
Од цела Европа, во Вардарско имаме најслаб локален комунистички отпор (9 месеци по капитулацијата на Југославија, во Вардарска Македонија има не повеќе од 1.000 партизани - реално се помеѓу 117 и 121, од кои голем дел се родени во Србија).Вардарска Македонија има најмал процент на жртви во Југославија. Треба да прочитате малку повеќе на оваа тема.
ova brojkive samo na delot vie sto ste go okupirale, ili i na italija/albanija?

daj da procitame kaj gledas?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
Serbia's Secret War: Propaganda and the Deceit of History by Philip J. Cohen (p. 96)
Прегледај го приврзокот 339837
i ne odgovori brojkive dali se za delot sto bil okupiran od bugarija ili i za toa od albania...

plis so ogled deka ima golemi skokovi od godina vo godina, verojatno podatocite se mnogu diskutabilni i se pretpostavki... zavisi kako gi racunas lugjeto deka se vo active Partisan movement ili ne....
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.439
Поени од реакции
583
i ne odgovori brojkive dali se za delot sto bil okupiran od bugarija ili i za toa od albania...

plis so ogled deka ima golemi skokovi od godina vo godina, verojatno podatocite se mnogu diskutabilni i se pretpostavki... zavisi kako gi racunas lugjeto deka se vo active Partisan movement ili ne....
Очигледно станува збор за целата територија на Македонија која е дел од Југославија. Бројките се во илјадници во главните извори т.е. 1, 2, 10, 7 односно не се специфични. Не знам што подразбираш под неактивен партизан. Некој со комунистички ставови, но не директно вклучен во отпорот?

Ако имаш други податоци и извори, дозволи ни да ги видиме.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
Очигледно станува збор за целата територија на Македонија која е дел од Југославија. Бројките се во илјадници во главните извори т.е. 1, 2, 10, 7 односно не се специфични. Не знам што подразбираш под неактивен партизан. Некој со комунистички ставови, но не директно вклучен во отпорот?

Ако имаш други податоци и извори, дозволи ни да ги видиме.
nemam drugi podatoci, ne sum istoricar a i ne mi e od interes pa da proucuvam detalno...

No, takvata "neaktiven partizan" formulacija mi e nekako nerazbirliva... kako mislis deka toa odelo, ako si protiv okupatorot vo '42 e mnogu vazno da se prijavish vo nekakva lista na aktivni partizani za da nekoj napravi nekakov trud posle vo 1969 godina ili kako?

Ti mislish deka brojkava 1000, 2000, 5000 e zemena od nekakov spisok na "aktivni partizani"? Kao ako ne sum bil prijaven vo listava na partizani nema da me racunaat, ili pak mnogu e bitno dali nekade ke me racunaat vo nekoj spisok ako sum resil da se vklucam vo otporot i utre mozebi da umram? Koj ja pravel listava, Bugarite/Germancite/Albanci/ostanati okupatori?

Mozebi ne vodele listi, ili ne bile sinhronizirani Makedoncite so ostanatite vo Jugoslavija...neka se izjasni nekoj istoricar podetalno...

Se znae koja bila stranata koja nie kako Makedonci sme ja imale i toa e protiv fasizam/nacizam/okupacija i samo toa e vazno kolku i da sakate da se omalovazi toj fakt... toa osobeno e evidentno vo Zapadna Makedonija kade imash borbi protiv Albancite koi bile povekjeto na drugata strana i koristele sojuznistvo so Axes za da pravat etnicko cistenje...

no, sepak ne sum istoricar i ostavam prostor deka imalo komplikaxii i ne bilo se taka 100% crno/belo sekade...
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
И тука грешиш. Всушност, најголемата поделба е на политичките ставови - комунисти и антикомунисти.
Кои биле основачите на Албанската комунистичка (работничка) партија во 1941 година, каква вера имале и од која националност?
vidi tuka e fakt deka se pravelo etnicko cistenje od strana na albancite vo zapadna MK vo WW2, ne e ideoloska samo podelbata i ne e samo taka da si pravime muabeti koj kakvo gledanje ima na rabotite. fakti si se fakti
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.589
Поени од реакции
79.815
vidi tuka e fakt deka se pravelo etnicko cistenje od strana na albancite vo zapadna MK vo WW2, ne e ideoloska samo podelbata i ne e samo taka da si pravime muabeti koj kakvo gledanje ima na rabotite. fakti si se fakti
не само етничко чистење, туку и обид за претопување во Албанци.
на пример, не смеело децата да учат у школо на друг јазик, освен албанскиот
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.439
Поени од реакции
583
vidi tuka e fakt deka se pravelo etnicko cistenje od strana na albancite vo zapadna MK vo WW2, ne e ideoloska samo podelbata i ne e samo taka da si pravime muabeti koj kakvo gledanje ima na rabotite. fakti si se fakti
Етничкото чистење е факт, но не е само тоа. Целокупната слика е многу пошарена.

На пример, Албанската работничка партија, основана во 1941 година, е создадена со помош на Титови комунисти, а основачи биле 8 христијани и 5 муслимани.

Во октомври 1942 година по Шар планина (Италијанска окупациска зона) македонски и албански партизани формират заедничка единица.
не само етничко чистење, туку и обид за претопување во Албанци.
на пример, не смеело децата да учат у школо на друг јазик, освен албанскиот
Ова исто е верно.

На 9 мај 1941 година, италијанските трупи влегле во Тетово, а следниот ден на командантот му бил претставен тетовскиот Бугарски акционен комитет од 10 луѓе, кој од него добил ветувања дека ќе им даде образовни и културни права на Бугарите и дека ќе го употребува бугарскиот јазик во наредбите на италијанските власти, но ветувањата не се одржаале. На 11 мај во градот е организирана спектакуларна демонстрација на Бугарите од околијата, во која учествувале над 10 илјади луѓе, но биле нападнаи од 100 до 150 вооружени Турци, поттикнати од Србите, Србоманите и италијанските офицери.

На ова велам дека ситуацијата во италијанската окупациска зона е посложена.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
Етничкото чистење е факт, но не е само тоа. Целокупната слика е многу пошарена.

На пример, Албанската работничка партија, основана во 1941 година, е создадена со помош на Титови комунисти, а основачи биле 8 христијани и 5 муслимани.

Во октомври 1942 година по Шар планина (Италијанска окупациска зона) македонски и албански партизани формират заедничка единица.


Ова исто е верно.

На 9 мај 1941 година, италијанските трупи влегле во Тетово, а следниот ден на командантот му бил претставен тетовскиот Бугарски акционен комитет од 10 луѓе, кој од него добил ветувања дека ќе им даде образовни и културни права на Бугарите и дека ќе го употребува бугарскиот јазик во наредбите на италијанските власти, но ветувањата не се одржаале. На 11 мај во градот е организирана спектакуларна демонстрација на Бугарите од околијата, во која учествувале над 10 илјади луѓе, но биле нападнаи од 100 до 150 вооружени Турци, поттикнати од Србите, Србоманите и италијанските офицери.

На ова велам дека ситуацијата во италијанската окупациска зона е посложена.
kakvi bugari, srbi, srbomani? pa i turci gi napadnale a ne albanci? kaj se albancite?

daj podetalno koj e bugar/srbin/srboman vo tetovo?

makedonci nemalo spored tebe hahaha taka?
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
-Имам слушано приказни од мојот роден дедо кога се собрале партизаните од локалните села и пратиле курир да им каже на бугарите да дојдат таму и таму да се бијат,а локалните жени мајки сестри се собрале заедно на сред село и плакалеее.
-Кога влегле бугарите во мојот град сите викале леле дојдоа бугарите значи не биле пожелни туку некој друг дошол доколку сме бугари ке викале дојдоа нашите.
-единствено во Македонија целиот отпор бил пратизански и се борел за обединета Македонија за разлика од другите делови кај шо имало четници, домобрани,балисти усташи,ханџар девизии
се е јасно као ден неможеш со некој документи да поткрепиш спомени///
бугарите беа фашисти убиваа колеа и тепаа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom