Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
14 август 2006
Мислења
42.381
Поени од реакции
75.685

Скоро излезе ова. Не сум го гледал. Не знам како се претставени работите.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
712
Поени од реакции
877
Ова е факт, но е само сојузник. Не знам точно што значи „политички сојузник“. И СССР беше сојузник со Германија, дали е политички сојузник, кога нивните политички идеологии се различни?

Од друга страна, Царство Бугарија не учествувало во воените дејствија самостојно или заедно со Германија. Царство Бугарија започна со воени операции дури во септември 1944 година, па повторно е дискутабилно до кој степен било „воен сојузник“. Дали денес Северна Македонија е воен сојузник со Украина во војната со Русија?
Bilo do stepen da deportira Evrei vo gasni komori vo Nazi Germany.

Koj stepen e toa na voen sojuznik daj objasni ni? Pervi, vtori, treti?
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Bilo do stepen da deportira Evrei vo gasni komori vo Nazi Germany.

Koj stepen e toa na voen sojuznik daj objasni ni? Pervi, vtori, treti?
Депортацијата на Евреите е поврзана со фактот дека Царството Бугарија нема целосна контрола врз управуваните територии. Евреите биле под германска контрола, не добиле бугарско државјанство (на германско инсистирање) и нивната судбина ја решавал Третиот рајх.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.381
Поени од реакции
75.685
Депортацијата на Евреите е поврзана со фактот дека Царството Бугарија нема целосна контрола врз управуваните територии. Евреите биле под германска контрола, не добиле бугарско државјанство (на германско инсистирање) и нивната судбина ја решавал Третиот рајх.
Или се лажеш, или лажеш, што е поверојатно.
За депортацијата на Евреите е задолжена бугарската окупациска власт. Не само во Македонија, туку и секаде другде кај што окупирале. Јужна Србја, Косово...
Несмасно и наивно бараш начин да ја ослободиш од вината.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
712
Поени од реакции
877
Депортацијата на Евреите е поврзана со фактот дека Царството Бугарија нема целосна контрола врз управуваните територии. Евреите биле под германска контрола, не добиле бугарско државјанство (на германско инсистирање) и нивната судбина ја решавал Третиот рајх.
Sto se slucilo ne moze da se izbrise, bez razlika kolku i da sakate da go izvrtite. Fakt e deka Bugarija kako okupator na Makedonija gi deportirala Evreite od Makedonija vo gasni komori. Toa e. Jbg fakt
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
548
Поени од реакции
1.263
Факт, кој не може да се избрише е фактот, дека сите тие кои ги попишуваа и собираа евреите беха родени или со потекло одМакедонија, воглаве со Арександар Белев(охригјанец) Главен комисар по еврејското прашанье.
Родените во БГ се судени и осудени во БГ, родените во МК...не се судени - ЗАШТО? Пошто станале комунисти, партизани, титови слугинажи...ги купиле имотите на евреите за ситни пари...
Тоа е најголем срам во историјата на б'лгарите(македонците). И ние и вие мора да се покаеме пред паметта на убиените.
Разликата е дека во Македонија никој не крена глас нити клади бар една бомба на пругата на возовите со евреите.
Nice try.
Како Арександар Белев е охриѓанец ? Ок татко му е од Охрид. Роден во Лом близу границата со Романија, мајка му италијанка образованието му е во Бугарија и Германија, кариерата и животот само во Бугарија , прашање дали воопшто и бил некогаш во Охрид. Ратник бугарска или охридска организација е?
Тоа со бомби на пруги немало бомби околу Аушвиц и многу други логори па никому не му паѓа на памет да ги оптужи Пољаците дека делат кривица со Германците.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.998
Поени од реакции
3.085
Во онаа тема додека пишував нешто ми текна.

Зошто се вика офанзивата се вика Багратион, знам кој и што бил Багратион, ама зошто Сталин дозволил да се вика така, нели е непријател на тој период и се поврзано со него, ако е Жуков или некој друг генерал зошто не му летнала главата бидејќи идоли му се такви личности.

Тоа ме интересира.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.381
Поени од реакции
75.685
Во онаа тема додека пишував нешто ми текна.

Зошто се вика офанзивата се вика Багратион, знам кој и што бил Багратион, ама зошто Сталин дозволил да се вика така, нели е непријател на тој период и се поврзано со него, ако е Жуков или некој друг генерал зошто не му летнала главата бидејќи идоли му се такви личности.

Тоа ме интересира.
Многу бргу си отиде тој воз. Кога СССР беше крајно притеснета, а Германците се ближеа до Москва, Сталин батали идеологија и посегна по рускиот национализам. Извади све што може за да ги загрее масите за последниот отпор. Брзо се појавија постери од Невски и сл., а руските историски личности почнаа да се појавуваат по говорите.

Еве еден таков постер од 41-ва со Невски и Суворов...
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.381
Поени од реакции
75.685
Еве токму у овој контекст напис од неодамна.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
165
Поени од реакции
167
Депортацијата на Евреите е поврзана со фактот дека Царството Бугарија нема целосна контрола врз управуваните територии. Евреите биле под германска контрола, не добиле бугарско државјанство (на германско инсистирање) и нивната судбина ја решавал Третиот рајх.
И тука те има, цар немам друг збор:pos:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.837
Знам само дека Советскиот Сојуз дал милиони да ги порази вашите фашисти кои учествувале во многу офанзиви против СССР. Пред да ги цвикнат конечно и да ја сменат плочата како бугарите.
Дали знаеш дека СССР изврши инвазија врз независна и суверена Романија во 1940 и им ја одзеде Бесарабија/Молдавија? Во времето во кое СССР и Третиот Рајх биле СОЈУЗНИЦИ и си поделиле сфери на интерес во Европа и светот. Русите цели две години го товеа рајхот со нафта, јаглен, руди, дрвна маса, храна, стока и што све не. Беа верни сојузници на Хитлер. Дури Сталин забранил да се зуцне нешто против немачка 39-41, за такво нешто се одело во Гулаг.

Во јуни/јули 41 романците ги враќаат тие територии но цената која ќе ја платат како членки на оската т.е. на погрешната страна на историјата ќе биде страотна. Настрана војната, пола век под бољшевици и манијакот Чаушеску.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.199
Поени од реакции
36.047
Дали знаеш дека СССР изврши инвазија врз независна и суверена Романија во 1940 и им ја одзеде Бесарабија/Молдавија? Во времето во кое СССР и Третиот Рајх биле СОЈУЗНИЦИ и си поделиле сфери на интерес во Европа и светот. Русите цели две години го товеа рајхот со нафта, јаглен, руди, дрвна маса, храна, стока и што све не. Беа верни сојузници на Хитлер. Дури Сталин забранил да се зуцне нешто против немачка 39-41, за такво нешто се одело во Гулаг.

Во јуни/јули 41 романците ги враќаат тие територии но цената која ќе ја платат како членки на оската т.е. на погрешната страна на историјата ќе биде страотна. Настрана војната, пола век под бољшевици и манијакот Чаушеску.
Историјата ја пишуваат победниците, а вие во WW2 сте биле на погрешната страна. Сеа тоа што СССР ја зел Молдавија ја зел, него зошто Молдавија е сега независна држава а не дел од Романија? Молдавците не се идентификуваат како Романци колку што знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom