Вработување во Макпетрол

Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Овој е стар оглас. Ама сепак тоа е тоа, оти немав начекано до сега, ама имале.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Овој е стар оглас. Ама сепак тоа е тоа, оти немав начекано до сега, ама имале.
Знам дека е стар онака го ставив да видеш дека имало.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
H

HoT _iCe

Гостин
Моментално пазарот за труд е катастрофален. Пратам цело време огласи, посебно периодов од мај навака од кога останав без двете работи. Може за едно пет пати има помалце огласи него пред коронава.

Само во ИТ се бара и продавачи. По некој магационер, шофер, комерцијалиста и диспечери за во УСА. Друго ништо нема.

Ако немаш познавање во ИТ тогаш добра работа без врски многу тешко наоѓање. Посебно за овие со екононски, правен факултет.

Спасот е само да земеш да учиш за ИТ, за кое ќе ти треба бајги време или пак да фаќаш запад.
Sga imas vaucheri od 500eur za IT obuku, skoro svi akademie nudiv, mislu ima jos 4, 5 dna za da apliciras, stigna mi mail od brainster, vidi informiraj se ako te toj interesira. IT kude nas e najplateno i najtrazeno momentalno, ako mozes toj da ga rabotis, zasto da ne, investiraj nekoe vreme u sebe, mozes da apliciras.
Dispecheri za USA se traziv da, ama brat, ne bi ti preporucija, apla nervozna rabota, loso rabotno vreme, i plate ne su kako sto besva na pocetak radi toj sto se otvoriva mnogo firme za ovoj..
Za drugo se soglasuju, momentalno ss koronu e mnoga losa situacija za rabotu da najdes.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Па само тие имаат работа.

Се изненадив за платата во маркет, по 400-450 евра земале моментално ми кажа една роднина.
Не дека е многу, работа за викенд, празник, ризик да се заразиш, гужви, како и да е имале големо покачување од пред кризата.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Ја вчера бев во интервју за во Кам.
Имав аплицирано за магационер. Знаев дека не даваат многу ама ме интересираше и отидов. Нејќеа за магационер сакаа за шофер оти видоа дека имам дозвола и ми понудија 19 000. За магационер знам дека им е 16 000.
Чим овие зимаат толку тогаш касиер не верувам да зимаат повеќе.

Ете колку даваат, отприлика сите даваат толку. А за 400-500 стигнат сега оти прават вишок саати дека има многу работа моментално. Народов како што пазари сега никад не пазарел.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Sga imas vaucheri od 500eur za IT obuku, skoro svi akademie nudiv, mislu ima jos 4, 5 dna za da apliciras, stigna mi mail od brainster, vidi informiraj se ako te toj interesira. IT kude nas e najplateno i najtrazeno momentalno, ako mozes toj da ga rabotis, zasto da ne, investiraj nekoe vreme u sebe, mozes da apliciras.
Абе како си кажувате ИТ обука ко да е ова лекција од 100 страни па ќе ја научиш и тоа е тоа.. Треба нешто да те влече, да имаш пасија за нешто. Да знаеш која страна да ја фаќаш. Ако никад у живот ништо не работел на ПЦ осим фејсбук и јутуб, научна фантастика ќе им е се друго.

Огласите што ги гледате за ИТ секторот се страшно централизирани и насочени околу програмирање/програмски јазици и се однесуваат 90% за „искусни“ програмери. Ако сте нови, ќе се влечете по пракси едно 2/3 години или за платичка од 100/150 евра чисто за превоз/храна.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Sga imas vaucheri od 500eur za IT obuku, skoro svi akademie nudiv, mislu ima jos 4, 5 dna za da apliciras, stigna mi mail od brainster, vidi informiraj se ako te toj interesira. IT kude nas e najplateno i najtrazeno momentalno, ako mozes toj da ga rabotis, zasto da ne, investiraj nekoe vreme u sebe, mozes da apliciras.
Dispecheri za USA se traziv da, ama brat, ne bi ti preporucija, apla nervozna rabota, loso rabotno vreme, i plate ne su kako sto besva na pocetak radi toj sto se otvoriva mnogo firme za ovoj..
Za drugo se soglasuju, momentalno ss koronu e mnoga losa situacija za rabotu da najdes.
Знам за ова. Кога почна коронава почнав даа учам од дома за програмирање преку курсеви на нет и се мислев и за курсеви кај нас и тоа пред ваучерите да искочат.
Ама се решив да продолжам вака од дома да учам него ли во академија. Зошто морам да најдам некоја работа за да преживеам, а ако најдам ќе ми бидат џабе фрлени пари по академии. Вака можам и учам од дома и да работам без да сум кнап со време.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Абе како си кажувате ИТ обука ко да е ова лекција од 100 страни па ќе ја научиш и тоа е тоа.. Треба нешто да те влече, да имаш пасија за нешто. Да знаеш која страна да ја фаќаш. Ако никад у живот ништо не работел на ПЦ осим фејсбук и јутуб, научна фантастика ќе им е се друго.

Огласите што ги гледате за ИТ секторот се страшно централизирани и насочени околу програмирање/програмски јазици и се однесуваат 90% за „искусни“ програмери. Ако сте нови, ќе се влечете по пракси едно 2/3 години или за платичка од 100/150 евра чисто за превоз/храна.
Znam, zatoj mu kaza da si vidi sam, i ja bese na njegovo mislese deka IT is the way to go ama fast forward, pocna da ucu html/css/js i ne deka mi e tesko i nesfatlivo ama ne e za mene, sakam rabotu na noge, fizicki aktivan i megju ljudi, ne se gledam sebe u tuj rabotu. Svaka rabota trazi iskustvo ama toj ne treba da mu bide precka naprotiv ako e dovoljno zainteresiran i posvetue vreme da uci i raboti na svoi proekti, eve aktuelno za web dev, za godinu dna ss dovoljno trud i vreme, moze bez problem osnovu solidno da gu nauci i da gradi na toj, normalno deka ke bide praktikant na pocetak, ne znaci deka ke ostane praktikant.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Знам за ова. Кога почна коронава почнав даа учам од дома за програмирање преку курсеви на нет и се мислев и за курсеви кај нас и тоа пред ваучерите да искочат.
Ама се решив да продолжам вака од дома да учам него ли во академија. Зошто морам да најдам некоја работа за да преживеам, а ако најдам ќе ми бидат џабе фрлени пари по академии. Вака можам и учам од дома и да работам без да сум кнап со време.
Тие академиите и ова со ваучерите е ветер во магла, ќе си ги дадеш и тие пари што си ги тргнал со претходна работа и пак нема да си спремен за вработување.
Програмирање не се учи преку ноќ, а уште помалку со 40 часови во некоја академија, си бара време, посветеност и мноогу дисциплина.
Ако веќе учиш два пати размисли што, реално за во мкд најмногу ти брка работа: .NET (ако плаќаш оди полагај си ги сертификатите од мајкрософт, за мкд ти се од 60-90 долари, а ќе ти вредат повеќе отколку таа академијата, материјали имаш онлајн колку ти душа сака), php + wordpress, java, javascript + angular (html, css не ти ги ни спомнувам оти мора да ги знаеш барем до некое средно ниво), SQL во секоја комбинација барем до одреден степен.
Git, Docker и познавање на клауд ти се гратис кои веќе на секој оглас ти се задолжителни.
Python во светов изминатата година беше најбаран, ама кај нас ретко се бара.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
ова ваучериве се за тепање пари на фирмиве само, ќе ги покачат курсевите за едно 30к и после ќе го соберат медот од очајни деца. За предавачите немам коментар, имам слушано некои и катастрофа се. Немаат појма од методологија на предавање, не знаат да пренесат знаење, фрлена пара у вода. Мука ми паѓа такви морони кога ќе видам дека праат пара ама тоа е.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
1. Da ne promasis gorivo, obavezno citaj i prasaj kakvo gorivo koristi, gjavol ipol koshta taj greska.
2. Vrakjanje kusur, najdi nacin kako ti e najednostavno, posebno kd imas dve tri smetke da spois, posto svak minus u pazar od dzeb si plakjas.
3. Ne pravi muabet ss musterie osven onoj osnovno, zdravo, kakvo gorivo i kolko, sto povise muabet i opustanje, pogolemi sanse da zabravis dali si naplatija ili ne, izbegnuj raspravie i diskusie za bilo sto osven ako procenis deka se raboti za razumnoga coveka sto stvarno ne mu e jasno nesto. Ne dozvoluj da te iznervirav i isprovocirav, ovoj e najtezak del da se nauci, sto pobrzo sfatish deka nema poenta da se karas toj bolje za tebe, ke dovagav prosti, nekulturni, ke provocirav, ke gledav da te zaebev u plakanje, dade ti pare ne ti dade pare, gledaj sto pomalce da se nerviras i zamaras i da ti projdev 8 sata sto porelaksorano.
4. Kd naplakjas kesh, ne gi stavljaj pare u torbu dok tocisz drzi gi u drugu ruku da znaes deka si zemaja pare i kolko za da ne te zaebev, ovoj ga pretvori u naviku, zasto ima mangupi, dade ti 500 denara i te vidi stavis gi u torbu, poceka te da zavrsis i ti vika: a kusur, 1000che ti dade, ete ti 500 denara manjak.
Благодарам на советите,не сум знаел дека има толку мангупски свет по бензинскиве,мислам дека Макпетрол треба да го ископира плаќањето на услугата како што е на Лукоил,нема што јас да се бафтам со пари и наплата кога точам гориво и гледам што побрзо да ги услужам муштериите
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
А што ве кошта да конкурирате иако сметате дека огласот е наместен?

Јас кога бев детиште се вработив на место каде што бараа искуство, го немав па пак ме примија и тоа години потоа таа од HR ми кажа дека клучна била една работа што ни на крај памет немав дека ќе им значи нешто. Мора да се почне од некаде, не може сите директори. Пумпаш, касиер, ќе развиеш какви такви скилови, ако ништо друго можеш да работиш на комуникација па после во sales да отидеш. :toe: Немојте да потценувате работни места.

Си можела да споделиш која е една работа што била клучна?
За да знаеме сите на што во иднина да обрнеме внимание.

Да, мора од некаде да се почне, ниту Рим не е изграден за три дена.
Но факт е дека во бројни реномирани компании не се влегува на работа без врски.
И можеби за во Скопје за во Макпетрол има шанси за работа, но во внатрешноста и натаму е потешко за работа во Макпетрол.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Си можела да споделиш која е една работа што била клучна?
За да знаеме сите на што во иднина да обрнеме внимание.

Да, мора од некаде да се почне, ниту Рим не е изграден за три дена.
Но факт е дека во бројни реномирани компании не се влегува на работа без врски.
И можеби за во Скопје за во Макпетрол има шанси за работа, но во внатрешноста и натаму е потешко за работа во Макпетрол.
За државно заборавете, никогаш во живот немам аплицирано за државно, се знае таму како се влага.

Чистев медицинска апаратура а се вработив во телекомуникации и си терам до ден денес во IT (нормално сега имам соодветно образование + задолжителна сертификација секоја година). :) Клучното? Женско сум и не ми е проблем да се жртвувам, штом сум го правела тоа, би направила и бетер за да ја постигнам целта. Не само тоа, еден куп работи што ќе ги видиш и научиш не си свесен кога и каде ќе ти притребаат. HR кадар што е прав HR а не приучен многу обрнува внимание на такви работи, затоа буквално се лупајте во CV ама средено да биде. Од бирање работни места и чекање директорска позиција на крај со прстот во уста.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
За државно заборавете, никогаш во живот немам аплицирано за државно, се знае таму како се влага.

Чистев медицинска апаратура а се вработив во телекомуникации и си терам до ден денес во IT (нормално сега имам соодветно образование + задолжителна сертификација секоја година). :) Клучното? Женско сум и не ми е проблем да се жртвувам, штом сум го правела тоа, би направила и бетер за да ја постигнам целта. Не само тоа, еден куп работи што ќе ги видиш и научиш не си свесен кога и каде ќе ти притребаат. HR кадар што е прав HR а не приучен многу обрнува внимание на такви работи, затоа буквално се лупајте во CV ама средено да биде. Од бирање работни места и чекање директорска позиција на крај со прстот во уста.

Ако била клучната работа баш тоа што си женско, тогаш тоа и воопшто не е ствар над која си ти имала влијание....

Јас па мислев којзнае што е таа карактеристика која била клучна да ја добиеш работата, кога оно било нешто над кое поединецот нема влијание дали ќе се роди како машко или женско. :pos:

Проблемот е што нема прав персонал во сектор за човечки ресурси во компаниите кои се реномирани, се тоа оди со врски и познанства вработувања во фирми кои вредат на пазарот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако била клучната работа баш тоа што си женско, тогаш тоа и воопшто не е ствар над која си ти имала влијание....

Јас па мислев којзнае што е таа карактеристика која била клучна да ја добиеш работата, кога оно било нешто над кое поединецот нема влијание дали ќе се роди како машко или женско. :pos:

Проблемот е што нема прав персонал во сектор за човечки ресурси во компаниите кои се реномирани, се тоа оди со врски и познанства вработувања во фирми кои вредат на пазарот.
Одма се фати за тоа што сум женско а не успеа да ја доловиш поентата. :) Не биди толку батхрт, како за мене, така и за другите мажи колеги кои ми беа во таа фирма, сите сме денес на убави позиции, не се секирај :)

Не е до тоа што сум женско туку што сум се нафатила на работа каде што може да испофатиш еден куп работи и да ти дојде налет и кариера и се. Тоа што сум женско е само пропратно, ти можеш да се смееш до утре ама да бидеме искрени ни машко ни женско не би се нафатиле да чистат медицинска опрема каде што можеш со хепатитис да се заразиш и тоа ако си среќен :)

Е сега тоа што јас немав страв од тоа да фатам некое срање, кај мене низ сите тие години избилда карактер да не се плашам од нешто што не може да ме утепа - почнав да ризикувам, да дебагирам од време на време директ на продукција само за да го решам проблемот најхитно што може, да знам да се извадам од срања, да се снаоѓам пред странци и така натака, и така натака. Сличен мајндсет го имаат најчесто и работници кои преживеале некоја траума во животов па натака ништо не може да ги уплаши.

Ако дремите на муабетот дека се иде само со врски и да не искачате од зоната на комфорот, никогаш нема да најдете работа. Да, може потешко ќе биде и поретко се случува ама не смеете да си дозволите да седите со макијатото по цел ден и да се кука, нема работа. Не мора да е Макпетрол, има куп 54543543 фирми низ Скопјево, само знаеш што се случува почесто? Даваш оглас со одлична плата како за почеток и за Скопје, нагласуваш дека се патува, нагласуваш дека има задолжително усовршување на кадарот, нагласуваш дека некогаш и се глави после работно време (платено) и одма имаш - ама јас имам дечко, како да одам во странство (чиниш на гурбет го праќаш а не на 3-4 дена во месецот), ама јас со дете сум како да ја оставам женава сама после работа да останувам... Ајде чао, аплицирајте во македонски шуми.

П.С. Апропо муабетот, да имав потреба одма би го вработила во sales @HoT _iCe - штом има трпено секакви идиоти и е професор по англиски , мачји кашаљ ќе му се странци на кои треба само да им се смееш и да им викаш yes, yes на сториите како за викендот пловеле со брод :D тоа се тие параметри и немојте да мислите дека никој не цени такви работи.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Одма се фати за тоа што сум женско а не успеа да ја доловиш поентата. :) Не биди толку батхрт, како за мене, така и за другите мажи колеги кои ми беа во таа фирма, сите сме денес на убави позиции, не се секирај :)

Не е до тоа што сум женско туку што сум се нафатила на работа каде што може да испофатиш еден куп работи и да ти дојде налет и кариера и се. Тоа што сум женско е само пропратно, ти можеш да се смееш до утре ама да бидеме искрени ни машко ни женско не би се нафатиле да чистат медицинска опрема каде што можеш со хепатитис да се заразиш и тоа ако си среќен :)

Е сега тоа што јас немав страв од тоа да фатам некое срање, кај мене низ сите тие години избилда карактер да не се плашам од нешто што не може да ме утепа - почнав да ризикувам, да дебагирам од време на време директ на продукција само за да го решам проблемот најхитно што може, да знам да се извадам од срања, да се снаоѓам пред странци и така натака, и така натака. Сличен мајндсет го имаат најчесто и работници кои преживеале некоја траума во животов па натака ништо не може да ги уплаши.

Ако дремите на муабетот дека се иде само со врски и да не искачате од зоната на комфорот, никогаш нема да најдете работа. Да, може потешко ќе биде и поретко се случува ама не смеете да си дозволите да седите со макијатото по цел ден и да се кука, нема работа. Не мора да е Макпетрол, има куп 54543543 фирми низ Скопјево, само знаеш што се случува почесто? Даваш оглас со одлична плата како за почеток и за Скопје, нагласуваш дека се патува, нагласуваш дека има задолжително усовршување на кадарот, нагласуваш дека некогаш и се глави после работно време (платено) и одма имаш - ама јас имам дечко, како да одам во странство (чиниш на гурбет го праќаш а не на 3-4 дена во месецот), ама јас со дете сум како да ја оставам женава сама после работа да останувам... Ајде чао, аплицирајте во македонски шуми.

П.С. Апропо муабетот, да имав потреба одма би го вработила во sales @HoT _iCe - штом има трпено секакви идиоти и е професор по англиски , мачји кашаљ ќе му се странци на кои треба само да им се смееш и да им викаш yes, yes на сториите како за викендот пловеле со брод :D тоа се тие параметри и немојте да мислите дека никој не цени такви работи.


1. Е ти напиша дека клучен фактор бил тоа што си женско и затоа си ја добила работата, тоа ти го кажала таа од човечки ресурси после неколку години. Јас само те прашав кој е тој клучен фактор не сум се фатил за ништо, едноставно тој твој клучен фактор бил нешто на што немаме влијание сите ние со каков пол ќе се родиме.

2.За болдираното: не ме мешај со некои рандом ликови кои одбиле одлична плата како што си напишала поради тоа што не сакале да патуваат, да работат платено прекувремено и да бидат на задолжително усовршување.....

Тоа што си го опишала, јас и те како би прифатил да работам на таква позиција со одлична плата, би прифатил и да патувам и да заглавувам после работно време ( платено). Така да, повели штом ме прозва дека сум јас дел од такви ликови, повели и среди ми таква работа, а јас ќе те разуверам дека не сум од тие со кои ме мешаш.

Тоа што ме трпаш во ист кош со некои принцови и принцези е секако твое демократско право но и за греота е тоа но твој е изборот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom