Вработување во Макпетрол

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Одма се фати за тоа што сум женско а не успеа да ја доловиш поентата. :) Не биди толку батхрт, како за мене, така и за другите мажи колеги кои ми беа во таа фирма, сите сме денес на убави позиции, не се секирај :)

Не е до тоа што сум женско туку што сум се нафатила на работа каде што може да испофатиш еден куп работи и да ти дојде налет и кариера и се. Тоа што сум женско е само пропратно, ти можеш да се смееш до утре ама да бидеме искрени ни машко ни женско не би се нафатиле да чистат медицинска опрема каде што можеш со хепатитис да се заразиш и тоа ако си среќен :)

Е сега тоа што јас немав страв од тоа да фатам некое срање, кај мене низ сите тие години избилда карактер да не се плашам од нешто што не може да ме утепа - почнав да ризикувам, да дебагирам од време на време директ на продукција само за да го решам проблемот најхитно што може, да знам да се извадам од срања, да се снаоѓам пред странци и така натака, и така натака. Сличен мајндсет го имаат најчесто и работници кои преживеале некоја траума во животов па натака ништо не може да ги уплаши.

Ако дремите на муабетот дека се иде само со врски и да не искачате од зоната на комфорот, никогаш нема да најдете работа. Да, може потешко ќе биде и поретко се случува ама не смеете да си дозволите да седите со макијатото по цел ден и да се кука, нема работа. Не мора да е Макпетрол, има куп 54543543 фирми низ Скопјево, само знаеш што се случува почесто? Даваш оглас со одлична плата како за почеток и за Скопје, нагласуваш дека се патува, нагласуваш дека има задолжително усовршување на кадарот, нагласуваш дека некогаш и се глави после работно време (платено) и одма имаш - ама јас имам дечко, како да одам во странство (чиниш на гурбет го праќаш а не на 3-4 дена во месецот), ама јас со дете сум како да ја оставам женава сама после работа да останувам... Ајде чао, аплицирајте во македонски шуми.

П.С. Апропо муабетот, да имав потреба одма би го вработила во sales @HoT _iCe - штом има трпено секакви идиоти и е професор по англиски , мачји кашаљ ќе му се странци на кои треба само да им се смееш и да им викаш yes, yes на сториите како за викендот пловеле со брод :D тоа се тие параметри и немојте да мислите дека никој не цени такви работи.
prv bold - peaky blinders "in the bleak midwinter" momentot - se posle toa e ekstra :cool:

vtor bold - mene poprirodni mi bea "objasnuvanjata" na rabota kaj nas, od ovie prikaski.
uste nemam stomak za BS muabeti :ROFLMAO:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
prv bold - peaky blinders "in the bleak midwinter" momentot - se posle toa e ekstra :cool:

vtor bold - mene poprirodni mi bea "objasnuvanjata" na rabota kaj nas, od ovie prikaski.
uste nemam stomak za BS muabeti :ROFLMAO:
ааа отрпнав ја веќе, еве го еден на тимс ми дроби за изборите во Полска хахаха, гајле немам, порано се нервирав ги терав да затнат, сега си седам на mute :D
Автоматски споено мислење:

1. Е ти напиша дека клучен фактор бил тоа што си женско и затоа си ја добила работата, тоа ти го кажала таа од човечки ресурси после неколку години. Јас само те прашав кој е тој клучен фактор не сум се фатил за ништо, едноставно тој твој клучен фактор бил нешто на што немаме влијание сите ние со каков пол ќе се родиме.

2.За болдираното: не ме мешај со некои рандом ликови кои одбиле одлична плата како што си напишала поради тоа што не сакале да патуваат, да работат платено прекувремено и да бидат на задолжително усовршување.....

Тоа што си го опишала, јас и те како би прифатил да работам на таква позиција со одлична плата, би прифатил и да патувам и да заглавувам после работно време ( платено). Така да, повели штом ме прозва дека сум јас дел од такви ликови, повели и среди ми таква работа, а јас ќе те разуверам дека не сум од тие со кои ме мешаш.

Тоа што ме трпаш во ист кош со некои принцови и принцези е секако твое демократско право но и за греота е тоа но твој е изборот.
Нигде не те стрпав јас, понатака продолжив општо да зборувам, извини ако се пронајде :)

Пиши ми што квалификации имаш, економски/IT/нешто за продажба + англиски, и одма штом има ќе ти пуштам оглас каде што работам, не само во мојата фирма, туку и во други одоколу, па бујрум :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
ааа отрпнав ја веќе, еве го еден на тимс ми дроби за изборите во Полска хахаха, гајле немам, порано се нервирав ги терав да затнат, сега си седам на mute :D
Автоматски споено мислење:


Нигде не те стрпав јас, понатака продолжив општо да зборувам, извини ако се пронајде :)

Пиши ми што квалификации имаш, економски/IT/нешто за продажба + англиски, и одма штом има ќе ти пуштам оглас каде што работам, не само во мојата фирма, туку и во други одоколу, па бујрум :)

Магистер на правни науки при Јустинијан Први на Уким со 300 Ектс кредити и положен правосуден испит.
Англиски онака солидно знам, немам сертификати за познавање на тој јазик полагано.
Германски А2 ниво на знаење.
Во приватна порака ти праќам конкретно за мене скенирани документи за завршено образование.
Ако можеш помогни.
Фала во секој случај.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Било која работа, без разлика дали е Макептрол или некоја ИТ компанија, најбитна е комуникација сас муштерие и општо људски однос. Работа по било коју струку, било што да е, технички се учи лсно и релативно колко време е посветено, може за брзо да научиш да се уклопиш да работиш било што ама бар мене лично, најголемо искуство и знање што сам стекнаја е однос сас муштерие, људи општо. Тој не е нешто што можеш да га исфорсираш да га научиш или од прв момент да бидеш спреман да реагираш на вратиш у било какву ситуацију сас муштерие, небитно дали задовољни или незадовољни. Мораш да пројдеш кроз природан процес да си идеш дома нервозан, да те вадив од такт, да се пцуеш и да ти се иде јоште јутре да си дадеш отказ за да научиш да цениш коректни муштерие и културан однос. Не е нешто што се учи кроз књигу, него кроз ситуацие. Моја среќа е што свакодневно на бензинску нема какв не пројде, од најпросту масу на људи до доктори и овија животни ситуацие и искуство што га стекнуеш сас муштерие е много побрзо отколко пример некоја стурка како ИТ куде што генерално е много покултуран народ и у принцип едуциран, сас манири. Природан процес за добри менаџери, шефови, агенти и продавачи е општо да ги пројдеш овија ситуацие природно, да научиш да реагираш и процениш ситуацију, кд би сви шефови и слични агенти и представници на одредену фирму прошле кроз сличан процес, много подобро ќе функционирамо и тј дисконект што га има измеѓу руководни лица, дирекцие сас муштерие и радници би бија много помал. Еве у Макпетрол ја јоште не сам чуја од пумпаши од рандом градови, да не су од Скопје(без врске) да ги повлечев на други функцие куде што би гу представљале фирму пред људи, еве конкретан пример, тија картичке што ги издавав од Макпетрол, Верна, едн куп муштерие ми се имав пожалено од њин однос како биле дрски и незаинтересирани да се позамарав да им најдев пин или кажев до куде им е картица, ама на тија места се вработуев татини и мамини ќерке од Скопје колко да работиш нешто и доваѓа до лошу слику за компанију, а дај ми гу мене туј работу, ќе ми биде како песна. Општо, бар за Макпетрол има милион такви места, Макептрол е цела институција и огромна фирма е срамота да неможеш да напредуеш професионално у такву фирму само зашто си од друг град, а има квалитет, не само ја, имам још неколко колеге што смо дипломирани и дремемо на пумпу, ама тој е, ја бар лично сакам да верују дека некад тој ќе се смени и дека цел живот такој комуњарски неможе да се тера, сс тек на време полка, све ќе се мења, дали ја тој ќе осету на моју кожу, неверују. :D
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Тие академиите и ова со ваучерите е ветер во магла, ќе си ги дадеш и тие пари што си ги тргнал со претходна работа и пак нема да си спремен за вработување.
Програмирање не се учи преку ноќ, а уште помалку со 40 часови во некоја академија, си бара време, посветеност и мноогу дисциплина.
Ако веќе учиш два пати размисли што, реално за во мкд најмногу ти брка работа: .NET (ако плаќаш оди полагај си ги сертификатите од мајкрософт, за мкд ти се од 60-90 долари, а ќе ти вредат повеќе отколку таа академијата, материјали имаш онлајн колку ти душа сака), php + wordpress, java, javascript + angular (html, css не ти ги ни спомнувам оти мора да ги знаеш барем до некое средно ниво), SQL во секоја комбинација барем до одреден степен.
Git, Docker и познавање на клауд ти се гратис кои веќе на секој оглас ти се задолжителни.
Python во светов изминатата година беше најбаран, ама кај нас ретко се бара.
За кои сертификати од Мајкрософт конкретно станува збор и каде во Макединија може да се извадат(обука,цени,дај вебсајт итн.) Знам за еден тип од село кој уште пред 15 години имаше некакви сертификати од Мајкрософт и се отепа пари праење у Холандија,некаков мрежен администратор бил
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
За кои сертификати од Мајкрософт конкретно станува збор и каде во Макединија може да се извадат(обука,цени,дај вебсајт итн.) Знам за еден тип од село кој уште пред 15 години имаше некакви сертификати од Мајкрософт и се отепа пари праење у Холандија,некаков мрежен администратор бил

одбираш во однос на тоа што сакаш да се насочиш.
Инаку се полагаат на повеќе локации (Семос, Сивус, во центар има една локација и тн, кога ќе одиш да закажиш ти дава каде може, со коронава можеше и од дома). Чинат од 60-90 долари по испит, а материјали според кодот на испитот ќе бараш на интернет.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
1. Da ne promasis gorivo, obavezno citaj i prasaj kakvo gorivo koristi, gjavol ipol koshta taj greska.
2. Vrakjanje kusur, najdi nacin kako ti e najednostavno, posebno kd imas dve tri smetke da spois, posto svak minus u pazar od dzeb si plakjas.
3. Ne pravi muabet ss musterie osven onoj osnovno, zdravo, kakvo gorivo i kolko, sto povise muabet i opustanje, pogolemi sanse da zabravis dali si naplatija ili ne, izbegnuj raspravie i diskusie za bilo sto osven ako procenis deka se raboti za razumnoga coveka sto stvarno ne mu e jasno nesto. Ne dozvoluj da te iznervirav i isprovocirav, ovoj e najtezak del da se nauci, sto pobrzo sfatish deka nema poenta da se karas toj bolje za tebe, ke dovagav prosti, nekulturni, ke provocirav, ke gledav da te zaebev u plakanje, dade ti pare ne ti dade pare, gledaj sto pomalce da se nerviras i zamaras i da ti projdev 8 sata sto porelaksorano.
4. Kd naplakjas kesh, ne gi stavljaj pare u torbu dok tocisz drzi gi u drugu ruku da znaes deka si zemaja pare i kolko za da ne te zaebev, ovoj ga pretvori u naviku, zasto ima mangupi, dade ti 500 denara i te vidi stavis gi u torbu, poceka te da zavrsis i ti vika: a kusur, 1000che ti dade, ete ti 500 denara manjak.
Што ако немаш ситни пари а мора да му вратиш на муштерија,позајмуваш од колегата моментално или земаш од касата? Како се раздужувате на крајот од смената и што ако се јави мањак? Заборавив да прашам колку трае секоја смена ама мислам дека е по 8 часа,зошто овие постојниве вработени ми рекоа дека ние новиве сме биле примени на 3 месечен договор оти тие ќе одиле на одмор?!? Да не мислат да одат у странство на печалба на неплатен 3 месечен одмор и после на нас клоцата у дупе? И овој што глумеше главен на бензинскава ми вели сезонци сте?!? Те прашувам оти почнувам задутре,на 30-ти па секој совет ми е добредојден
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Добро на тоа онлајн интервју што ти кажаа?
Како тоа сега некој постар вработен веќе знае и ти кажува каков е договорот, времетраењето и дека сте сезонски?
Тој договараше или ти?

Ако немаш избор изработи ги тие три месеци, може па ќе имаш среќа да останеш таму подолго. Ако не барем ќе имаш искуство некое.



Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
H

HoT _iCe

Гостин
Што ако немаш ситни пари а мора да му вратиш на муштерија,позајмуваш од колегата моментално или земаш од касата? Како се раздужувате на крајот од смената и што ако се јави мањак? Заборавив да прашам колку трае секоја смена ама мислам дека е по 8 часа,зошто овие постојниве вработени ми рекоа дека ние новиве сме биле примени на 3 месечен договор оти тие ќе одиле на одмор?!? Да не мислат да одат у странство на печалба на неплатен 3 месечен одмор и после на нас клоцата у дупе? И овој што глумеше главен на бензинскава ми вели сезонци сте?!? Те прашувам оти почнувам задутре,на 30-ти па секој совет ми е добредојден
Около ситни паре и раздужување на крај на смену е специфично за сваку пумпу посебно, тој не би ти кажуваја ништо затој што не значи ако куде нас е тј принцип на работу, исти ќе биде и куде вас, плус тој е дел од работе што колеге ќе те научив и најубаво е такој за да се уклопиш брзо, не е ништо страшно, ќе видиш.
Има два начина на сменско работење, едн ти е по 12 сата дневна, 12 сата ноќна, 48 сата слободан али овој важи за автопутски пумпе, пумпе по град работив по 8 сата, 1 1 2 2 3 и два дна слободан. Највероватно ќе работиш по 8 сата.
Тачно е дека сте примени на 3 месеца, како и свите други. Први два договора се потпишуев на по 3 месеца, па после по 6 месеца ти продужуев па на годину и на крај решење за стално. Ја сам 3ипол године и још увек сам под договор, на едну годину. Ја прв пут кд конкурира работа сезонски 3 месеца и не ме оставива, наредну годину без да аплицирам, без ништо, сами ми се јавива дали сакам па да работу сезонски, пошто немаше работу и студираше, свакако сакаше па да работу за да си плату факултет, изработа 3 месеца и ме остависва, еве ме 3ипол године после.
На сами огласи пишуе дека сте викнати на интервју за работу на одредено време, не неопределено, можда не си видеја, приметија ама такој е, Макпетрол функционира на тј принцип али тој не треба да те обесхрабруе зашто нема да бидеш оштетен у ниедн случај, твое е овија 3 месеца да слушаш, учиш и работиш, како и тија други сас тебе што су примени, свите ќе си имате досие у фирму и ваш шеф ќе ве оценуе свак месец за работу, активности и извршување на работни обврске, Макпетрол е фирма што се води по правилник и кој што се строго почитуе од раководни лица, такој да, све док запазуеш тој, немаш гајле.
Искрен да биду, мораш малце да га преформулираш тон, доста грубо звучиш, прво плачеш за работу, сга те викав интервју и веќ се осеќаш дека некој ти е дужан нешто, не е твоја работа зашто си на 3 месеца и кој ќе иде на одмор или печалбу, ти си викнат на работу за коју ќе бидеш платен, биди коректан, фер и работи си тој за кое си викнат тија 3 месеца, остави добар утисак, НЕМА ДА БИДЕШ ОШТЕТЕН. Ја ти кажују најискрено, ако сакаш љути се, ја сам исто бија аутсајдер како тебе, не сам дете на вработени од Макпетрол, едноставно свој човек и никој ништо не ми е кажаја, нити сам бија оштетен или обесправен, чим си улегнаја у бубањ, сви сте на исто.
3 месеца су ти довољан период за да видиш на што си, среќно!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Около ситни паре и раздужување на крај на смену е специфично за сваку пумпу посебно, тој не би ти кажуваја ништо затој што не значи ако куде нас е тј принцип на работу, исти ќе биде и куде вас, плус тој е дел од работе што колеге ќе те научив и најубаво е такој за да се уклопиш брзо, не е ништо страшно, ќе видиш.
Има два начина на сменско работење, едн ти е по 12 сата дневна, 12 сата ноќна, 48 сата слободан али овој важи за автопутски пумпе, пумпе по град работив по 8 сата, 1 1 2 2 3 и два дна слободан. Највероватно ќе работиш по 8 сата.
Тачно е дека сте примени на 3 месеца, како и свите други. Први два договора се потпишуев на по 3 месеца, па после по 6 месеца ти продужуев па на годину и на крај решење за стално. Ја сам 3ипол године и још увек сам под договор, на едну годину. Ја прв пут кд конкурира работа сезонски 3 месеца и не ме оставива, наредну годину без да аплицирам, без ништо, сами ми се јавива дали сакам па да работу сезонски, пошто немаше работу и студираше, свакако сакаше па да работу за да си плату факултет, изработа 3 месеца и ме остависва, еве ме 3ипол године после.
На сами огласи пишуе дека сте викнати на интервју за работу на одредено време, не неопределено, можда не си видеја, приметија ама такој е, Макпетрол функционира на тј принцип али тој не треба да те обесхрабруе зашто нема да бидеш оштетен у ниедн случај, твое е овија 3 месеца да слушаш, учиш и работиш, како и тија други сас тебе што су примени, свите ќе си имате досие у фирму и ваш шеф ќе ве оценуе свак месец за работу, активности и извршување на работни обврске, Макпетрол е фирма што се води по правилник и кој што се строго почитуе од раководни лица, такој да, све док запазуеш тој, немаш гајле.
Искрен да биду, мораш малце да га преформулираш тон, доста грубо звучиш, прво плачеш за работу, сга те викав интервју и веќ се осеќаш дека некој ти е дужан нешто, не е твоја работа зашто си на 3 месеца и кој ќе иде на одмор или печалбу, ти си викнат на работу за коју ќе бидеш платен, биди коректан, фер и работи си тој за кое си викнат тија 3 месеца, остави добар утисак, НЕМА ДА БИДЕШ ОШТЕТЕН. Ја ти кажују најискрено, ако сакаш љути се, ја сам исто бија аутсајдер како тебе, не сам дете на вработени од Макпетрол, едноставно свој човек и никој ништо не ми е кажаја, нити сам бија оштетен или обесправен, чим си улегнаја у бубањ, сви сте на исто.
3 месеца су ти довољан период за да видиш на што си, среќно!
Јас не плачам за работа туку сум спремен за работа,7 месеци сум невработен и ми дојде преку к..ц да бидам без пари!
Не знам како има млади па и постари лица кои дома седат без работа а у џеб имаат едвај 50 ден. а живеат врз грбот на родителите-пензионери?!? Јас се пријавив на оглас у Макпетрол заради висината на платата и близината на мојот дом,и заради 8 часовното работно време,сигурно немаше да се пријавам ако основна нето-плата беше 14-15 иљади ден.(тоа го знаат и оние у Макпетрол менаџерите),затоа и у договор ми пишува 26.000 ден.основна нето-плата! Ќе си ги одработам моите 3 месеци договор па ако ме викнат повторно ќе продолжам,а ако не,нема љутиш,секој со својата среќа и здравје!
Инаку би те прашал уште ова и завршувам пошто денес почнувам официјално со работа,дали има начин да се открие колега кој става пари у џеб а после цела смена го покрива мањакот у каса? Дали ти си имал таков случај у твојата кариера у Макпетрол?
И да не заборавам,ти благодарам за информациите кои ги сподели со мене а и со останатите форумџии,секоја помош и инфо се добредојдени
 
H

HoT _iCe

Гостин
Јас не плачам за работа туку сум спремен за работа,7 месеци сум невработен и ми дојде преку к..ц да бидам без пари!
Не знам како има млади па и постари лица кои дома седат без работа а у џеб имаат едвај 50 ден. а живеат врз грбот на родителите-пензионери?!? Јас се пријавив на оглас у Макпетрол заради висината на платата и близината на мојот дом,и заради 8 часовното работно време,сигурно немаше да се пријавам ако основна нето-плата беше 14-15 иљади ден.(тоа го знаат и оние у Макпетрол менаџерите),затоа и у договор ми пишува 26.000 ден.основна нето-плата! Ќе си ги одработам моите 3 месеци договор па ако ме викнат повторно ќе продолжам,а ако не,нема љутиш,секој со својата среќа и здравје!
Инаку би те прашал уште ова и завршувам пошто денес почнувам официјално со работа,дали има начин да се открие колега кој става пари у џеб а после цела смена го покрива мањакот у каса? Дали ти си имал таков случај у твојата кариера у Макпетрол?
И да не заборавам,ти благодарам за информациите кои ги сподели со мене а и со останатите форумџии,секоја помош и инфо се добредојдени
Куде мене на пумпу такви работе нема, нити такви колеге, работи се поштено и тимски. Ја сам сменија 3 пумпе до сга и на сви се работало исто, не сам имаја такви проблеми да ме краде колега, обично сви минуси су биле грешке куде што муштерија га помери авто, каже ќе плати сас картицу, заврти едно крукче у продавницу колко да га подзабравимо и само си стави поени и не плати, што е наша грешка и лоша комуникација и тој обично овој се дешава на поголеми пумпе, на помали пумпе ретко. Али ако имаш сумње и било што да сматраш дека си оштетен, не улазај у дискусие сас колеге, не дозволуј да те навлечуев на исти и ќе си идеш директно куде шефа/управника на регион, тој им е работа и едина валидна опција што може да ти помогне.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Куде мене на пумпу такви работе нема, нити такви колеге, работи се поштено и тимски. Ја сам сменија 3 пумпе до сга и на сви се работало исто, не сам имаја такви проблеми да ме краде колега, обично сви минуси су биле грешке куде што муштерија га помери авто, каже ќе плати сас картицу, заврти едно крукче у продавницу колко да га подзабравимо и само си стави поени и не плати, што е наша грешка и лоша комуникација и тој обично овој се дешава на поголеми пумпе, на помали пумпе ретко. Али ако имаш сумње и било што да сматраш дека си оштетен, не улазај у дискусие сас колеге, не дозволуј да те навлечуев на исти и ќе си идеш директно куде шефа/управника на регион, тој им е работа и едина валидна опција што може да ти помогне.
Еве веќе 2 дена работам и да ти кажам супер е,немаме минус цела смена,и колегите полека стекнуваат доверба во мене,иако е рано,ама јас се трудам да бидам тимски играч и да не направам штета на тимот,ме бендисува тоа што основна нето-плата ми е 26 и нешто,башка имав ден и пол слободен,така да засега се е ОК,секако дека шефот ќе го викнам ако има недоразбирања,тоа е најпаметно у такви средини
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Еве веќе 2 дена работам и да ти кажам супер е,немаме минус цела смена,и колегите полека стекнуваат доверба во мене,иако е рано,ама јас се трудам да бидам тимски играч и да не направам штета на тимот,ме бендисува тоа што основна нето-плата ми е 26 и нешто,башка имав ден и пол слободен,така да засега се е ОК,секако дека шефот ќе го викнам ако има недоразбирања,тоа е најпаметно у такви средини
па нормално дека немаш минус кога работиш со крупни пари, треба да си ептен дибидус да направиш грешка
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
едно прашање, гледам огласи од Макпетрол ТЕАС, тоа башка ли фирма е од Макпетрол и шо се работи поточно да не знае некој?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
едно прашање, гледам огласи од Макпетрол ТЕАС, тоа башка ли фирма е од Макпетрол и шо се работи поточно да не знае некој?
За камери и инсталации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom