Во центар со Васко Eфтов

Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Вечерашнава емисија “ВО ЦЕНТАР“ откри уште една за мене барем до сега непозната работа.
Пораките од бившиот амбасадор на Бугарија во Скопје, од Каракачанов и од советникот на Парванов , мислам се викаше некој си Божидар Димитров
, се дека Македонија ако не се откаже од Бугарската историја, а се мисли на нашата Македонска, Бугарија ќе стави вето на приемот во Нато.
Втро треба да признаеме дека Охрид е седиште на Бугарија и дека писменоста ни ја дале они.
Наздравје !!!
Само едно ме чуди ? Зошто владата предводена од ДПМНЕ не кажува ниту збор за сето ова.(Божидар Димитров е десна рака на Парванов)

Второ, сега ми е малку појасно од каде толакава омраза кон Тито од Бугарите и од дпмне секако.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Iskreno mnogu interesni raboti kazaa bugarite , imaat dokazi deka vasite heroi se izjasnile kako bugari , tek ke imate problem , grkot e nisto vo sporedba so ova. Imase pravo koga velese deka nikade nemalo napisano makedonec pred da ja oformi makedonskata nacija kominternata. Iskreno premnogu licite so bugarite , a i jazikot vi e epten blizok , samo sto tie akcentot go imat poinakov. A i vo Strumica i istocna zboruvaat isto , tAka da....
:pos2: :drk:
 
Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Iskreno mnogu interesni raboti kazaa bugarite , imaat dokazi deka vasite heroi se izjasnile kako bugari , tek ke imate problem , grkot e nisto vo sporedba so ova. Imase pravo koga velese deka nikade nemalo napisano makedonec pred da ja oformi makedonskata nacija kominternata. Iskreno premnogu licite so bugarite , a i jazikot vi e epten blizok , samo sto tie akcentot go imat poinakov. A i vo Strumica i istocna zboruvaat isto , tAka da....
Abe pogolem anti-makedonec ne sum sretnal na forumot:):):) Cuvaj boze od vakvi lugje:):)
Abe znam deka ti e tesko Dardan, da zivees vo zemlja koja ja mrazis vo srz'ta, da zivees so lugje koi gi mrazis, ne ti e lesno i na tebe, te sfakjam.
Dali si razmisluval da se preselis na Kosovo ete sega koga proglasi nezavisnost mislam deka ke imas dovolno prava i spokoen zivot so lugje koi si obozavas. Razmisli, prekrati si gi makite.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.292
Поени од реакции
5.363
Mozebi sega ve mrazam megjutoa ne znaci deka vo idnina nema da se pocituvame, vprocem porano imalo povise pocit , se pomagale dobro. A i koga se sekavam koga mi kazuvaa starite kako Makedoncite vo 2 svetska vojna gi docekale bugarskite osloboditeli so cvekinja i so leb , so golema radost, a koga gledam sega gi mrazite , si velam ke bide mozebi podobro. Ako vie od sakanje dojdovte do omraza so bugarite, ke bide promeni sekako. Krushevska repubilka , Pjeter Guri albanecot :) dobro bilo porano. :):P
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
гледав, Евтов е цар, во сред софија ги испердаши од прв до последен..бравооо


утре има реприза во 13.00 наредна недела за бугарските пасоши и доброразработената шема
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.292
Поени од реакции
5.363
Od koga Eftov bidna CAR ?? Koga spomnav vo edna tema sto se zboruvase vo negova emisija pocnavte da go pcuete nego , bil platen od nekoj , kodosh...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.302
Поени од реакции
18.126
Mozebi sega ve mrazam megjutoa ne znaci deka vo idnina nema da se pocituvame, vprocem porano imalo povise pocit , se pomagale dobro. A i koga se sekavam koga mi kazuvaa starite kako Makedoncite vo 2 svetska vojna gi docekale bugarskite osloboditeli so cvekinja i so leb , so golema radost, a koga gledam sega gi mrazite , si velam ke bide mozebi podobro. Ako vie od sakanje dojdovte do omraza so bugarite, ke bide promeni sekako. Krushevska repubilka , Pjeter Guri albanecot :) dobro bilo porano. :):P
Нема смисла да провоцираш на ова, можеби ти сметаат некој србоманчина овде, ама не ги нервирај македонците.

Инаку има еден куп теми овде за тоа дека македонската нација и македонско чувство имало уште од 19 век и пред тоа. Бугарската и Грчката пропаганда се темели само на тој факт, дека пред Тито никој не се изјаснувал за македонец.
 
Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Mozebi sega ve mrazam megjutoa ne znaci deka vo idnina nema da se pocituvame, vprocem porano imalo povise pocit , se pomagale dobro. A i koga se sekavam koga mi kazuvaa starite kako Makedoncite vo 2 svetska vojna gi docekale bugarskite osloboditeli so cvekinja i so leb , so golema radost, a koga gledam sega gi mrazite , si velam ke bide mozebi podobro. Ako vie od sakanje dojdovte do omraza so bugarite, ke bide promeni sekako. Krushevska repubilka , Pjeter Guri albanecot :) dobro bilo porano. :):P
Abe odi si na Kosovo da si sakas bez problemi. Sto ke se zaebavas vo Makedonija, ke cekas cel zivoten vek za da sakas pak. Tvoeto srce e ispolneto so omraza koja ja siris kako nekoja epidemija. MIslis deka se boris za "vasata" agenda a ustvari ne si svesen deka odis sam protiv sebe.
Da bea polojalni gragjani Albancite vo Makedonija deneska ke bevme i vo NATO i vo EU, a ne celo vreme da ripame nekakvi sopki.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Mozebi sega ve mrazam megjutoa ne znaci deka vo idnina nema da se pocituvame, vprocem porano imalo povise pocit , se pomagale dobro. A i koga se sekavam koga mi kazuvaa starite kako Makedoncite vo 2 svetska vojna gi docekale bugarskite osloboditeli so cvekinja i so leb , so golema radost, a koga gledam sega gi mrazite , si velam ke bide mozebi podobro. Ako vie od sakanje dojdovte do omraza so bugarite, ke bide promeni sekako. Krushevska repubilka , Pjeter Guri albanecot :) dobro bilo porano. :):P
Значи стварно :pos2: имаше право еден постар чоек, албанската историја за некој година за Албанци(Албанци, шпонови, шокови) ќе ги присвои Моцарт, Наполеон, Пикасо, Черчил....абе комедија сте :pos2:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Значи стварно :pos2: имаше право еден постар чоек, албанската историја за некој година за Албанци(Албанци, шпонови, шокови) ќе ги присвои Моцарт, Наполеон, Пикасо, Черчил....абе комедија сте :pos2:
Албански Алпи и бели мечки? :pos2:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Iskreno mnogu interesni raboti kazaa bugarite , imaat dokazi deka vasite heroi se izjasnile kako bugari , tek ke imate problem , grkot e nisto vo sporedba so ova. Imase pravo koga velese deka nikade nemalo napisano makedonec pred da ja oformi makedonskata nacija kominternata. Iskreno premnogu licite so bugarite , a i jazikot vi e epten blizok , samo sto tie akcentot go imat poinakov. A i vo Strumica i istocna zboruvaat isto , tAka da....

Ама нешто кога му кажа Ефтов на Димитров дека дедо му се декларирал за македонец и дека одбил да потпише дека е бугарин заќуте како ПИЧКА!!!:wink:
За доказите блгарски знаеме, како што беше мегаскандалот Битолската плоча(која е фалсификат бај д веј):)
А за јазикот..
Тогаш шефе ќе треба и Хрватите да ги правиш Срби зошто они имаат идентичен јазик и кај нив реформатор е Вук Караџиќ, (на таа азбука што ја користат хрватите)..

И еден битен факт..
Кирил и Методиј потекнуваат од Солун кој во византиските записи бил запишан како Град на Македонците ;)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Iskreno mnogu interesni raboti kazaa bugarite , imaat dokazi deka vasite heroi se izjasnile kako bugari , tek ke imate problem , grkot e nisto vo sporedba so ova. Imase pravo koga velese deka nikade nemalo napisano makedonec pred da ja oformi makedonskata nacija kominternata. Iskreno premnogu licite so bugarite , a i jazikot vi e epten blizok , samo sto tie akcentot go imat poinakov. A i vo Strumica i istocna zboruvaat isto , tAka da....
И Ефто убаво му одговори на Татарчето дека никој од нив не можел да се изјасни за Македонец своевремено затоа што Македонија како држава не постоела бе,јасно ли ти е?Кажи кој пред 28.11.1912г. се изјаснувал како Албанец,само немој сега да ми мешаш Шипој,Илири,Тоски или други.Едноставно кажи некој за кого мислиш дека до пред овој датум,ама далеку пред овој датум,се изјаснувал како Албанец.А за јазикот,па сличен ни е и со Хрватите од Далмација но никој не вели дека сме Далматинци кој јас ги разбирам многу поубаво од Бугарите на пример.Или и ти си како Шопот кој отишол во зоолшка па кога видел жирафа со толку долг врат самиот си пикнал во умот дека жирафата не е жирафа туку нешто сосем друго како на пример "дрво".:pos2:

Вечерашнава емисија “ВО ЦЕНТАР“ откри уште една за мене барем до сега непозната работа.
Пораките од бившиот амбасадор на Бугарија во Скопје, од Каракачанов и од советникот на Парванов , мислам се викаше некој си Божидар Димитров
, се дека Македонија ако не се откаже од Бугарската историја, а се мисли на нашата Македонска, Бугарија ќе стави вето на приемот во Нато.
Втро треба да признаеме дека Охрид е седиште на Бугарија и дека писменоста ни ја дале они.
Наздравје !!!
Само едно ме чуди ? Зошто владата предводена од ДПМНЕ не кажува ниту збор за сето ова.(Божидар Димитров е десна рака на Парванов)

Второ, сега ми е малку појасно од каде толакава омраза кон Тито од Бугарите и од дпмне секако.
Mногупати напоменувам,и овде на форумот дека Пирин е исто што и Егеј,и затоа Бугарите ќе прават слични проблеми со признавањето на Македонски народ,посебно кога се знае дека со влегување во ЕУ сите ќе можеме слободно да си ги оствариме своите права изјаснуваќи се како Македонци и културолошки,економски па и територијално незапирливо пак да ја обединиме Македонија во старите граници само доколку остане генезата МАКЕДОНСКИ НАРОД кој нема да биде преименуван во нешто друго.
Токму затоа Бугарите ќе прават напори колку што може повеќе да го одолговлечат процесот на наша интеграција во НАТО и ЕУ,нешто слично како Грците кој неминовно ќе го изгубат влијанието врз Егејска Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom