Во кој весник имате највеќе доверба?

На кој весник му верувате?

  • Време-Шпиц

    Гласови: 2 3,2%
  • Вечер

    Гласови: 1 1,6%
  • Дневник

    Гласови: 28 44,4%
  • Фокус

    Гласови: 8 12,7%
  • Вест

    Гласови: 9 14,3%
  • Друг,ке наведам како мислење

    Гласови: 9 14,3%
  • Во ниеден

    Гласови: 6 9,5%

  • Вкупно гласачи
    63

[IH]

Imperator aka Makedon
Член од
16 април 2007
Мислења
142
Поени од реакции
0
Пример ја не читам весници :D
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
mene vest mi e najbolje drugite ne gi citam edino dnevnik po nekad
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
А дали во Македонија постои независно новинарство? Не верувам. Значи не читам весници, барем не политичкиот дел од нив, и, значи, никому не верувам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.200
Со оглед дека прашањето во кој весник имате доверба, морам да кажам дека не му верувам на ниту еден, сите се со некое влијание и мора да ги следиш со 'упатство за употреба' па да можеш да извлечеш информации кои ти се потребни, а другото да го игнорираш.

Инаку читам Време/Шпиц затоа што го добивам комплет за 5 денари т.е. цената е пресудна, а не дека се нешто подобри од другите.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.019
Поени од реакции
1.134
Интересно прашање.. во денешно време знаеме дека за некој весник да биде купуван треба да е интересен.. интересни стории, скандали на јавни личности и сл. И нормално е тоа дека секогаш за да биде интересно се измислуваат многу работи, се извртуваат изјавите.. вака рекол онака рекол.. што нема врска со вистината.
Друго.. Како што рече Струмикс во Македонија нема независно новинарство.. тие кои се под влијание на владејачките структури ја напаѓаат и пишат за нечесните работи на опозицијата, за скандали на нејзините членови.. не ретко имаме и навреди.. Другите пак го тоа го прават за владата..
Јас многу ретко но се случува да ''пролистам'' набрзина некој весник.. ќе го прочитам спортот и насловната и тоа е се.. Бидејќи дедо ми зема утрински и шпиц ги "читам" тие весници. Но во глобала немам доверба во македонското новинарство..
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Струмикс напиша:
А дали во Македонија постои независно новинарство? Не верувам. Значи не читам весници, барем не политичкиот дел од нив, и, значи, никому не верувам.
Apsolutno si vopravo. Ke site vesnici pisuvaat kako ke imsugerira politickata partija koja gi plaka
 

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
Капитал. не е наведен во листата, обработува добри теми и за тоа што пишува гледа да го поткрепи со аргументи.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
gaah glasnikot na cincarite
sepak nekoi analizi im se simpaicni
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
1. Време - Шпиц??!?!?!??!?!
2. Фокус не е весник, неделник е!
3. Кај е утрински??????
3. Нова Македонија?
4. Македонија Денес?
5. На никој!
 
J

JohnnyMass

Гостин
Не знам зш не си навел Утрински Весник
Ја баш нему му веруем, иако читам само рубрика спорт и култура.
Другото само проверувам наслови.
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
glasav za fokus zosto poveke se zanimavaat so istrazuvacko novinarstvo,a od dnevnite vesnici na nikoj ne mu veruvam iako gi citam za da vidam sto pisuvaat
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
tha_Casper напиша:
1. Време - Шпиц??!?!?!??!?!
евтини а не квалитетни

tha_Casper напиша:
2. Фокус не е весник, неделник е!
башка според мене има политичка позадина

tha_Casper напиша:
3. Кај е утрински??????
утрински е најисполитизиран. весник кој работи под директива на опозицијата и е главен нивни лобист за рушење на рејтингот на оваа власт.

tha_Casper напиша:
3. Нова Македонија?
4. Македонија Денес?
зарем сеуште постојат?

5.Капитал иако не е дневен весник морам да го споменам како уште еден весник кој директно го конролира опозиција заедно со големите олигарси вклучувајќи го и самиот сопстевник на весникот тука.



Уште еден пример за исполитизиран весник е новосоздадениот ГЛОБУС, истата екипа што го политизира утрински го прави и ГЛОБУС т.д. не може никој да ме убеди дека појавувањето на тој весник на пазарот токму во овој период не е со цел да се ослабе позицијата на власта

Кога зборуваме за политизираност тука е и ВЕЧЕР.Сопственикот е коалиционен партнер во власт. А главниот и одговорен уредник е главниот лобист во медиумите на актуелната власт.


ВЕСТ не пишува вести, вест пишува шпекулации. класичен пример за дневен жолт печат, правен за сите оние кои се гладни за шпекулации на дневна основа.

Така да мислам дека само ДНЕВНИК не го споменав.Тоа е весникот која јас лично го читам и весникот на кој му верувам и го почитувам.Мојот глас со давам за дневник.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
interesno:).dali mislite deka e taka samo vo makedonija?ako nasite vesnicis e pod direktno vlijanie na politickite partii vo edno demokratsko opstestvo,so period od 15 god ,togas kakoe vo amerika engleska francija i sl.mislam deka toa nee nisto cudno sekoja vlada ima provladin vesnik,raznorazni mediumi .CNN e najocigleden primer vo edna razviena demokratska sredina ,pa sega vie odberete zemi ili ostavi.obicno naivni i polupismeni lugje se lesni za manipuliranje.kolku veruvam na nasite vesnici toa i sto kako lanskiot sneg :).vprocem necitam listam novini.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom