Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.910
Поени од реакции
12.058
Слободен говор нема ни у западниве земји да не се лажеме/ Хејт спич и тие гомна.
Ima. Merkel sive godini dobiva ogromni kritiki, od vesnici do kolumni do politicka satira vo drzavnite mediumi. Zamisli toa da se desi vo Makedonija. Vsusnost, dosta takvi emisii na primer i se ukinaa. A i tuzbi od politicari. Vo Germanija sud utvrdi, deka izrazot "gnasna picka" za edna politicarka ne e navreda tuku sloboden govor. I da ne se soglasuvas so procenkata, mnogu e dozvoleni vo ramkite na sloboden govor. A toa ne e samo da kazes sto sakas, tuku i sindikati, zdruzenija i drugi formi pagjaat pod toa. Ednostavno, da si go baras interesot so legalni sredstva.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.690
Поени од реакции
9.957
Да се сеќавам и на добрите времиња кога требаше во 6.00 да станеш за да купиш векна леб и млеко за варење. Имаше лимит на 1-2 векни и 1-2 млека. На тема на млеко, ако жена доеше а немаше млеко, требаше да купуваш Бебирон...за што требеше врски или да патуваш до Белград. Па да ги вариш до 7.00 а ако работиш во фабрика најверојатно во 5.00-5.30 требаше да станеш.
Тоа во 50тите, кога нашите орале со ралници? Или во кризата, кога ММФ не уценуваше? Кога невработеноста во однос на вк население била 4.5%, а сега е над 8%?
Economic growth was curbed due to Western trade barriers combined with the 1973 oil crisis. Yugoslavia subsequently fell into heavy IMF debt due to the large number of International Monetary Fund (IMF) loans taken out by the regime. As a condition of receiving loans, the IMF demanded the "market liberalisation" of Yugoslavia. By 1981, Yugoslavia had incurred $19.9 billion in foreign debt. Another concern was the unemployment rate, at 1 million by 1980.

И барем за лебот не е точно. Сум земал и по 2 и по 4 леба без проблем. Проблем беше млекото, кое веројатно се извезуваше, тука не сум сигурен зашто. Или целта на премиерот тогаш беше да се намали потрошувачката заради големите долгови. Е сега имаш млеко, не знаеш што има во него. Месец дена не се расипува.

1995 година цената на житото беше 7-8 денари, во Србија 5 па препродавана по 10. Сега колку е цена на жито? 6 денари во 2016, 9 и 11 денари во 2017? Работиме главно со увозно жито, увозно млеко, увозни репроматеријали за масло, ѓубрива, пестициди...што ги зголемува трошоците или се носат производи со сомнително потекло. А цената за кг жито е иста повеќе помалку од пред 25 години. И тоа е Македонија.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.961
Поени од реакции
2.021
Ги линчуваат на приватно , не грижи се ти. Феминисти и секакви хејтери. Како ебана инквизиција.
Работа? Збогум. Пријатели? Пари? Со здравје.Фамилија? Ариведерчи. Социјален живот? Пријатно. Уште полошо. Куршум е милостлив у споредба со тоа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.505
Поени од реакции
2.423
Колку што знам има 2 опции.
1. Да знаеш дека сега е подобро и да бидеш среќен поради тоа и да искористуваш се што ти нуди ова општество
2. Да мислиш сега дека е полошо или лошо, да бидеш бездушен, натажен, да размислуваш за минато време и фантазираш а, притоа да си нервозен, накурчен и исфрустиран.
Изберете мудро.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.690
Поени од реакции
9.957
Старите „добри“ времиња...Е кога се јадеше леб и свинска маст и за роденден леб со вода шеќер и какао.
за свинската маст како нешто далеку поздраво од сегашните премази со којзнае каков состав и ден денес не ми се проблем да ги јадам. А не знам кој те лажел за лебот со вода и шеќер и родендени. Тоа во бугарско или српско можи било.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.961
Поени од реакции
2.021
Колку што знам има 2 опции.
1. Да знаеш дека сега е подобро и да бидеш среќен поради тоа и да искористуваш се што ти нуди ова општество
2. Да мислиш сега дека е полошо или лошо, да бидеш бездушен, натажен, да размислуваш за минато време и фантазираш а, притоа да си нервозен, накурчен и исфрустиран.
Изберете мудро.
Секогаш прво на изглед е подобро, а потоа испаѓа дека не а нешто променето што е всушност најлошо шо може. Тој шо дуе гради и краде пари завршил работа, а ти немаш постигнато нишо.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.690
Поени од реакции
9.957
Ima. Merkel sive godini dobiva ogromni kritiki, od vesnici do kolumni do politicka satira vo drzavnite mediumi. Zamisli toa da se desi vo Makedonija. Vsusnost, dosta takvi emisii na primer i se ukinaa. A i tuzbi od politicari. Vo Germanija sud utvrdi, deka izrazot "gnasna picka" za edna politicarka ne e navreda tuku sloboden govor. I da ne se soglasuvas so procenkata, mnogu e dozvoleni vo ramkite na sloboden govor. A toa ne e samo da kazes sto sakas, tuku i sindikati, zdruzenija i drugi formi pagjaat pod toa. Ednostavno, da si go baras interesot so legalni sredstva.
И овде имаш слобода на говор. Што све не ќе сретнеш на одредени портали, а најголем дел од тоа се лажни информации. Да земеа да ги тужат за лажни информации и вештачки конструкции во јавност, опозицијата заедно со унгарските весници ќе колабираше досега.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.411
Поени од реакции
1.907
за свинската маст како нешто далеку поздраво од сегашните премази со којзнае каков состав и ден денес не ми се проблем да ги јадам. А не знам кој те лажел за лебот со вода и шеќер и родендени. Тоа во бугарско или српско можи било.
Ееех што не ќе слушниш од @StefusRefus следно што ќе каже можеби и леб не сме јаделе и милиони Југословени умирале од глад...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.690
Поени од реакции
9.957
Сме јаделе трици :pos:
Па сега у продавници за здрава храна продаваат она што го давале нашите стари за стоката. Се тепаат за ржан и црн леб, за леб со семиња...Старите се чудат кога ќе им кажеш овес земав со просо...абе тоа е за стока и пилци, не за тебе.
:pos:
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.910
Поени од реакции
12.058
Сме јаделе трици :pos:
Па сега у продавници за здрава храна продаваат она што го давале нашите стари за стоката. Се тепаат за ржан и црн леб, за леб со семиња...Старите се чудат кога ќе им кажеш овес земав со просо...абе тоа е за стока и пилци, не за тебе.
:pos:
Ziva vistina, prasaj gi starite ako se sekjavaat tie na selo vo beda sto ziveele. Dzabe ja velicite Jugoslavija ko gi negirate realnite problemi koi togas postoele. Inace imas pravo sam da proizveduvas hrana nemora da se hranis bezvezno. Imas izbor.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.961
Поени од реакции
2.021
У моментов, 80% од селата се празни. И ова е од 2005 па натака. Ако беше сјајно сега, шо не се вратија?
Таму каде што е бедно, бедно останало. Таму каде што било инвестирано, таму е подобрено.
Не е сменето ништо/
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.910
Поени од реакции
12.058
У моментов, 80% од селата се празни. И ова е од 2005 па натака. Ако беше сјајно сега, шо не се вратија?
Globalen trend e toa i vo Jugoslavija se selele vgrad. Vo vremeto najgolem del od narodot ziveel vo selo. Poradi podobri uslovi se seli vo grad. Sto ne e jasno? Ili treba site vo selo da ziveeme? Toa sto gradovite rastat nekontrolirano i se nefunkcionalni e drug problem. Ne e sekade taka tuku tamu gade sto nema red i pravo i mnogu korupcija.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.411
Поени од реакции
1.907
У моментов, 80% од селата се празни. И ова е од 2005 па натака. Ако беше сјајно сега, шо не се вратија?
Таму каде што е бедно, бедно останало. Таму каде што било инвестирано, таму е подобрено.
Не е сменето ништо/
Не само селата и градојте се празни. Поготово Источна Македонија не можеш да ги наречиш градови туку пустелии...

Реално популацијата во Северна Македонија е од 1.250000 најсила до кај 1.350000 илјади... Во 10 облакодери во Шангај може да не собери... Затоа попис од 2002 не е направен...
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.961
Поени од реакции
2.021
Ако е глобален тренд, зошо баш у југлославија најде за пример? Ја знам дека кина, мексико и други земји имаат слични проблем, ама зошто у југлославија било нешто полошо од очигледна норма?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.505
Поени од реакции
2.423
Секогаш прво на изглед е подобро, а потоа испаѓа дека не а нешто променето што е всушност најлошо шо може. Тој шо дуе гради и краде пари завршил работа, а ти немаш постигнато нишо.
Има многу разлики сега од тогаш. Наше е да ги прифатиме и да ни е поубаво.
 
На врв Bottom