Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.193
We live in a society!.....или у кратки црти, секој општествен проблем е индивидулаен проблем. А проблемите се решаваат ако не се ингорираат!. Пошо врти сучи си ја префирлил одговорноста или не, некој пак ќа мора да ги оправа работите. Како што ти кажав, луѓето се однесуваат цивилно додека нивните потреби се исполнети. Кај нас, инфраструктурата и институциите не функицонираат како шо треба. Вака ќе трае додека нема целосен колапс и тоа е тоа. Бродот пополека тоне, а ја намаравам со време у чамец да се качам.
Јас се фокусирам на идивидувата...општество е како шума, можеш да береш јагоди а може и мечка да те изеде.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.493
Поени од реакции
2.361
Наместо јагоди да береш ти изгледа трипаш на змиско грозје ....
Пошо не си creme de creme исто како мене си топовско месо. Статистика.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.411
Поени од реакции
54.685
Јас одам на работа и не работам речиси ништо...и имам пари за се што сакам да имам. Материјално ми е супер. Имам другари имам слободно време, може да читам што сакам и да гледам. Имам дома спремено јадење и исчистено. Има нешто како девојка. Е сега ако кажам што мислам јавно или би ме направиле лудак или партиски војник или милионер...А и не е ни битно што мислам и онака нема да сменам ничие мислење.
Генерално супер ми е...имам се што сакам...е сега не правам баш се што сакам ама за тоа многу малку има вина државата. А јебига не е општеството Магичната Ламба на Аладин...Како и да е јас сум среќен.
Ама ти си посебен случај, натприродно талентиран и со анимален инстинкт за инвестирање и вложување. Тебе низ вените ти течат ленти од берзантски тикери, а не крв. Ти си натпросечно супербитие кога станува збор за економија.
Не е ова муабет за такви случаи, еден у милион. Бил Гејтс, Безос и ти. Можда уште некој Кинез и толку сте на светов. Ние овде збориме за обична раја.
Автоматски споено мислење:

Како и да е, овде у темава навелико се мешаат баби и жаби. Да не знае човек од кај да почне.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.193
Наместо јагоди да береш ти изгледа трипаш на змиско грозје ....
Пошо не си creme de creme исто како мене си топовско месо. Статистика.
Само Еурокрем од Славија со бел леб во 6.00 и радио Скопје.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
Гледај позитивно и што можеш ти да направиш...не се замарај со општи општествени проблеми.
Па ако не се замараш со општи општествени проблеми, викаш дека се замараш само за себе, тогаш што спомнуваш во секој втор пост толку стотици илјади погубени на Голи оток. Ти си погубен на Голи оток не? Епа тогаш што ти е гајле за тие „наводно“ милиони погубени на Голи оток???
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.193
Па ако не се замараш со општи општествени проблеми, викаш дека се замараш само за себе, тогаш што спомнуваш во секој втор пост толку стотици илјади погубени на Голи оток. Ти си погубен на Голи оток не? Епа тогаш што ти е гајле за тие „наводно“ милиони погубени на Голи оток???
Истиот аргумент важи и за тебе.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.493
Поени од реакции
2.361
Џабе, лицемер како тебе нема да разбере. Ама ај. Ќе те гризнат и тебе у гз сите дефекти на оваа држава...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
Истиот аргумент важи и за тебе.
Не е така Стефус јас ја гледам општата ситуација на народот.

Пример и да беше денес за мене многу подобро од СФРЈ, немаше да речам дека општо денес е подобро...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.190
Поени од реакции
12.898
-Немаме потреба од безжичен интернет
-Снемувало леб оти народот имал пари целиот леб да го купи
-Секој апарат што не можеш сам да го поправиш не чини
-Немаме култура денеска, младите пеат стари песни на свадби
<3


Темава сумирана во една слика:

1579637113121.png
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
-Немаме потреба од безжичен интернет
-Снемувало леб оти народот имал пари целиот леб да го купи
-Секој апарат што не можеш сам да го поправиш не чини
-Немаме култура денеска, младите пеат стари песни на свадби
<3


Темава сумирана во една слика:

Прегледај го приврзокот 230102
И што ти е поентава на сликава??? Која што се познава дека не е многу стара.

Демек дека денес луѓево што се седнати пред коперација имаат доста пари???
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.190
Поени од реакции
12.898
И што ти е поентава на сликава??? Која што се познава дека не е многу стара.

Демек дека денес луѓево што се седнати пред коперација имаат доста пари???
Поентата е дека ти и другарчињата од темава сте исти како овие и ги правите истите најдебилни можни муабети од типот „што ќе ти е безжичен интернет“.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
Поентата е дека ти и другарчињата од темава сте исти како овие и ги правите истите најдебилни можни муабети од типот „што ќе ти е безжичен интернет“.
Не реков што ќе ни е безжичен интернет, ама што треба ние да тагуваме и да паднеме во тешка депресија бидејќи во периодот од 2052 - 2057 година дека тогаш следните генерации ќе имаат многу појак интернет и многу појаки ајфони??? Така си оди тоа се си е добро за своето време!!!

А и друга работа имам заборавено да ја напишам:

Нон стоп членот @StefusRefus спомнува за одземање на имоти, дуќани...!!!

Што ќе каже @StefusRefus за сумата од 280 милиони марки (соодветни на денешни 280 милиони евра) од штедилницата ТАТ сето тоа што заштедите им ги одзеде Силјан Мицевски. Или можеби обратно била работата. Илјадници граѓани (штедачи во ТАТ) му ги одзеле парите на Силјан Мицевски тие сигурно негови биле „(што си ги заработил со пот и со крајно тешки маки“), и потоа Силјан Мицевски парите си ги добил назад....

Не само ТАТ, ами и Љубљанска банка и штедилница Лавци?

И во Љубљанска банка и штедилница Лавци сигурно парите не се на штедачите. Штедачите ги ограбиле и Љубљанска банка и Лавци...

Ами што правиме и со работниците што долги години си купувале акции во фирмите што биле акционерско друштво??? На дел од работниците акциите им биле одземени со закани за отказ од работа, а на другиот дел им ги направиле да станат безвредни...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.193
Не реков што ќе ни е безжичен интернет, ама што треба ние да тагуваме и да паднеме во тешка депресија бидејќи во периодот од 2052 - 2057 година дека тогаш следните генерации ќе имаат многу појак интернет и многу појаки ајфони??? Така си оди тоа се си е добро за своето време!!!

А и друга работа имам заборавено да ја напишам:

Нон стоп членот @StefusRefus спомнува за одземање на имоти, дуќани...!!!

Што ќе каже @StefusRefus за сумата од 280 милиони марки (соодветни на денешни 280 милиони евра) од штедилницата ТАТ сето тоа што заштедите им ги одзеде Силјан Мицевски. Или можеби обратно била работата. Илјадници граѓани (штедачи во ТАТ) му ги одзеле парите на Силјан Мицевски тие сигурно негови биле „(што си ги заработил со пот и со крајно тешки маки“), и потоа Силјан Мицевски парите си ги добил назад....

Не само ТАТ, ами и Љубљанска банка и штедилница Лавци?

И во Љубљанска банка и штедилница Лавци сигурно парите не се на штедачите. Штедачите ги ограбиле и Љубљанска банка и Лавци...

Ами што правиме и со работниците што долги години си купувале акции во фирмите што биле акционерско друштво??? На дел од работниците акциите им биле одземени со закани за отказ од работа, а на другиот дел им ги направиле да станат безвредни...
Кој крадел...кој тепал и убивал. Секое време си има своја убавина ваљда тоа е заклучокот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.640
Поени од реакции
2.226
Кој крадел...кој тепал и убивал. Секое време си има своја убавина ваљда тоа е заклучокот.
Од 1991 па се до ден денес многу повеќе е украдено на обичниот граѓанин, него во времето на СФРЈ...

А во СФРЈ се конфискуваа дуќани, имоти и златото на богаташите кои им ја цицаа крвта на народот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.193
Од 1991 па се до ден денес многу повеќе е украдено на обичниот граѓанин, него во времето на СФРЈ...

А во СФРЈ се конфискуваа дуќани, имоти и златото на богаташите кои им ја цицаа крвта на народот.
Остај да нема богаташи сите ќе бидат, задоволни среќни и богати. Незнам кој ви го ставил тоа во главата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom