Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.622
Поени од реакции
1.784
Не само селата и градојте се празни. Поготово Источна Македонија не можеш да ги наречиш градови туку пустелии...

Реално популацијата во Северна Македонија е од 1.250000 најсила до кај 1.350000 илјади... Во 10 облакодери во Шангај може да не собери... Затоа попис од 2002 не е направен...
Па и ја ќе си идам. Не ми мења нишо. Секоја шанса на оваа држава да го заработи мојот лојалитет го фрли у вардар. Нека си растат трава наркосите, не е мој проблем. Ја едноставно немам намера да им помагам.
Автоматски споено мислење:

Има многу разлики сега од тогаш. Наше е да ги прифатиме и да ни е поубаво.
Разлики од тогаш
-фрикови
-наркоси
-травари
-бугарофили и гркомани
-депопулација
-идиотизам на квадрат
Е ај што е позитивно од ова? Најди ми едно.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.656
Поени од реакции
11.681
Ако е глобален тренд, зошо баш у југлославија најде за пример? Ја знам дека кина, мексико и други земји имаат слични проблем, ама зошто у југлославија било нешто полошо од очигледна норма?
A kade ja spomnav ja migracijata selo - grad vo SFRJ? Ili deka (tocno) pisav, deka selata i vo SFRJ imaa katastrofalni uslovi za zivot?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Па и ја ќе си идам. Не ми мења нишо. Секоја шанса на оваа држава да го заработи мојот лојалитет го фрли у вардар. Нека си растат трава наркосите, не е мој проблем. Ја едноставно немам намера да им помагам.
Автоматски споено мислење:


Разлики од тогаш
-фрикови
-наркоси
-травари
-бугарофили и гркомани
-депопулација
-идиотизам на квадрат
Е ај што е позитивно од ова? Најди ми едно.
Единствен проблем е што медиумите се фокусираат на мали и небитни проблеми. Бараат влакна во јајцето. А народот е глупав и наивен и им верува. Делумно е изговор за лични неуспеси, мрзеливост и глупавост. Ако гледаш реално и не се подведуваш на благо кажано стадото и перење на мозок во МК може многу среќен да си.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.999
Поени од реакции
40.395
Тојота не ни најдобра кола шо е смешниот дел. Ја најмногу гледам бмв , форд фоклсбавген и шкода. И не ми кажувај скупа била оваква била онаква била. Најбоља е таа шо најмногу се продава
Сите овие години, децении, Тојота е секогаш прва по продажба во светот.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.622
Поени од реакции
1.784
Единствен проблем е што медиумите се фокусираат на мали и небитни проблеми. Бараат влакна во јајцето. А народот е глупав и наивен и им верува. Делумно е изговор за лични неуспеси, мрзеливост и глупавост. Ако гледаш реално и не се подведуваш на благо кажано стадото и перење на мозок во МК може многу среќен да си.
Небтни проблеми? Да, ќе работам и ќе гласам за некој шо расте трава и незнае да користи согласки. Ќе работам за некој шо ми носи ропаци од кујзнекајстан да ја шират верата и да форсираат фанатизам. Знаеш , за ЦИА и Нато и некој си кур. Крвта е намената да се пролева. Дали ќе работиш или војуваш не ти мења.
Шо ти мења е за кого.
Автоматски споено мислење:

Сите овие години, децении, Тојота е секогаш прва по продажба во светот.
Tojoтa корола е најпродаван модел. Не најпродаван прoизводител. Буба + голф надминуваат за 6 милиони. Не мешај баби и жаби. Кај нас и нема толку тојоти
и еве цитат:
Toyota remained the global leading car brand in 2018 with worldwide sales increasing by 3% to 8,091,277 vehicles sold. The Toyota Corolla was also the world’s top-selling passenger car in 2018 (although the Ford F-Series pickup sold in higher numbers).
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Небтни проблеми? Да, ќе работам и ќе гласам за некој шо расте трава и незнае да користи согласки. Ќе работам за некој шо ми носи ропаци од кујзнекајстан да ја шират верата и да форсираат фанатизам. Знаеш , за ЦИА и Нато и некој си кур. Крвта е намената да се пролева. Дали ќе работиш или војуваш не ти мења.
Шо ти мења е за кого.
Автоматски споено мислење:


Tojoтa корола е најпродаван модел. Не најпродаван прoизводител. Буба + голф надминуваат за 6 милиони. Не мешај баби и жаби. Кај нас и нема толку тојоти
Јас одам на работа и не работам речиси ништо...и имам пари за се што сакам да имам. Материјално ми е супер. Имам другари имам слободно време, може да читам што сакам и да гледам. Имам дома спремено јадење и исчистено. Има нешто како девојка. Е сега ако кажам што мислам јавно или би ме направиле лудак или партиски војник или милионер...А и не е ни битно што мислам и онака нема да сменам ничие мислење.
Генерално супер ми е...имам се што сакам...е сега не правам баш се што сакам ама за тоа многу малку има вина државата. А јебига не е општеството Магичната Ламба на Аладин...Како и да е јас сум среќен.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.622
Поени од реакции
1.784
Па од такви паразити како тебе државата пати. Иди тамо испотисе шупак низаеден. Реки од пот да течат!
И после улиците распад. Струјата распад. Водата распад. Телефонијата распад. Институциите распад. Индустријата распад.
аМа БиТНо иМАм ПаАрИ бЕ!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Па од такви паразити како тебе државата пати. Иди тамо испотисе шупак низаеден. Реки од пот да течат!
И после улиците распад. Струјата распад. Водата распад. Телефонијата распад. Институциите распад. Индустријата распад.
аМа БиТНо иМАм ПаАрИ бЕ!
Глупости, јас само кажувам...па ти ќе ја „спасуваш“ државата со плукање и нервирање на тастатура.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.161
Поени од реакции
3.226
Колку што знам има 2 опции.
1. Да знаеш дека сега е подобро и да бидеш среќен поради тоа и да искористуваш се што ти нуди ова општество
2. Да мислиш сега дека е полошо или лошо, да бидеш бездушен, натажен, да размислуваш за минато време и фантазираш а, притоа да си нервозен, накурчен и исфрустиран.
Изберете мудро.
Има и трета опција. Да пишуваш без врска и да убедуваш некого кој живеел во двата система дека сега му е подобро. Како тоа луѓето кои се современици на двата система не знаат кога им било подобро, а ти вчера роден знаеш за нив. Си лечиш ли некои комплекси и фрустрации или намерно правиш будали од нив?
Е сега ако кажам што мислам јавно или би ме направиле лудак или партиски војник или милионер...А и не е ни битно што мислам и онака нема да сменам ничие мислење.
И без да кажеш што мислиш, веќе те рангираат на тој степен. Ако не и повисоко.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.622
Поени од реакции
1.784
Глупости, јас само кажувам...па ти ќе ја „спасуваш“ државата со плукање и нервирање на тастатура.
Ја пробав. Не биваше. Толку од мене. Се додека има такви како тебе,токсични позитивисти, се ќе изгледа розово....додека де колабрира. За да решиш проблем, мора да прифатиш дека има проблем пред тоа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.544
Поени од реакции
9.788
За долгот на СФРЈ во 1981 и државите од СФРЈ во 2015та и веројатни манипулацијата околу него.
Во 1981 година долгот бил околу 20 милијарди долари (ок, имало неколку отписи во 60ти и 70ти). Со калкулатори на вредноста на доларот 1981 во однос на 2015 (1 во 1981=2.61 во 2015), доаѓаме до долг од околу 52 милијарди долари (од тогашни 20) во 2015. Крајот на 1991 околу 15 милијарди (сегашни 39 милијарди согласно конверторите на долари). А долговите на државите заедно во 2015 изнесувал околу 145 милијарди долари. Сеуште некој смета дека повеќе должела Југославија? Од тој долг, Македонија има минорен удел, а се испоизгради све буквално од инфраструктура до водоводи и станбен фонд за кој сега велиме е далеку поквалитетен и по стандарди од оној што се гради овие години.
За колите споредбата е уште поинтересна.
Ziva vistina, prasaj gi starite ako se sekjavaat tie na selo vo beda sto ziveele. Dzabe ja velicite Jugoslavija ko gi negirate realnite problemi koi togas postoele. Inace imas pravo sam da proizveduvas hrana nemora da se hranis bezvezno. Imas izbor.
тоа е период по војната, на консолидирање на недостатокот од храна заради војната и крајно екстензивниот стопански систем. Многу држави тогаш имале проблем со храна. Интересното е што тогаш луѓето им се гадело од ржан кисел леб. Сега се потепаа за тој леб
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Ја пробав. Не биваше. Толку од мене. Се додека има такви како тебе,токсични позитивисти, се ќе изгледа розово....додека де колабрира. За да решиш проблем, мора да прифатиш дека има проблем пред тоа.
За кој проблем зборуваш?
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.622
Поени од реакции
1.784
Галје да тие. Работи било што на терен па ќе видиш.
Автоматски споено мислење:

Всушност, погледни од пенџер, па ако знаеш шо да гледаш ќе видиш доста.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.116
Поени од реакции
2.138
Галје да тие. Работи било што на терен па ќе видиш.
Автоматски споено мислење:

Всушност, погледни од пенџер, па ако знаеш шо да гледаш ќе видиш доста.
Гледај позитивно и што можеш ти да направиш...не се замарај со општи општествени проблеми.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.622
Поени од реакции
1.784
We live in a society!.....или у кратки црти, секој општествен проблем е индивидулаен проблем. А проблемите се решаваат ако не се ингорираат!. Пошо врти сучи си ја префирлил одговорноста или не, некој пак ќа мора да ги оправа работите. Како што ти кажав, луѓето се однесуваат цивилно додека нивните потреби се исполнети. Кај нас, инфраструктурата и институциите не функицонираат како шо треба. Вака ќе трае додека нема целосен колапс и тоа е тоа. Бродот пополека тоне, а ја намаравам со време у чамец да се качам.
 
На врв Bottom