Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790
Ако сум горе-долу точен со одгатнувањето на твоите тези, доаѓаме до заклучокот дека:
ни оддалеку. Си типкаш нешто свое, безвезе.
Си се фатил само за странските бендови. Истите тие концерти прават и сега, во други држави. Тогаш, во Југославија, сфрј. Тоа е првото што го утињаш.
Друго, ниеднаш не спомна за домашната забавна и посебно народна музика од тој период кои ги споменав.
-Исто така погрешно и исто така неповрзано со Југославија. Истово би го изјавил и некој стрико во 1968 само што тој би кукал против рокенролот, а би жалел за шлагерите.
какви шлагери, каков рокенрол каква 68ма човече. Македонските т.н. шлагери се настанати во претходната ни држава, од 50тите наваму. Истите денес најголем дел се сметаат за евергрини. И се пуштаат по ...каде се не. Гратис, на секоја втора веселба млади родени во РМ ги пеат овие песни.
не знаеш да си најдеш добра современа музика
современа музика, хахааа. Која, Дупер? Јессс, гратис, девојката на точакот. Дватројца ни се сенасе музичка индустрија, а и тие ко да ги нема.
Ако сум горе-долу точен со одгатнувањето на твоите тези, доаѓаме до заклучокот дека:
-Или си премногу носталгичен и заглавен во некое историско време каде се ти било познато и комфорно, па доаѓаш на темава да си се олесниш;
-Или си искомплексиран од својата старост и не сакаш да прифатиш дека светот се менува и оди напред без да те почека тебе да се прилагодиш (нешто слично на стрикото кој не може да конципира зошто на некому би му бил потребен мобилен интернет), па доаѓаш на темава за да си го оправдаш комплексот и наполниш егото.
кајганџија, дежурен психијатар. Ај ја да не почнам, сепак ова е одраз на домашно воспитување пред се.
Ама како дете кое користело еразмус, тешко дека си ја помирисало таа Југославија, што друго да се очекува. Со оглед на тоа не знам ти па зошто доаѓаш на темава.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.061
Поени од реакции
724
Па си можел да имаш фабрика, пари, голем бизнис итн...од тој аспект подобро.
Си можел да имаш во тоа време само под еден услов а и ти го знајш условот не се прај на Тошо ,ти си копија од СТ.Протич.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.795
Гледај си ти телевизија на нишки телевизор (кој е купен за 3 месечни плати од тоа време) и пери се со горење машина која лапа тродупло струја, вода, (платена исто колку 4 месечни плати)
Автоматски споено мислење:


Што чекаш ако е толку лесно?
Знаејќиа просечната потрочувачка на енергија по домаќинствата можам без сенка на сомнеж да ти кажам дека тоа не е точно. Пази, 60-80 % ги имаат сменето тн. југословенски апарати, а појќе енергија зимаат од индустријата, што не е нормално. А пази, ти зборам за градови со парно и дрва.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.305
Поени од реакции
1.812
Гледај си ти телевизија на нишки телевизор (кој е купен за 3 месечни плати од тоа време) и пери се со горење машина која лапа тродупло струја, вода, (платена исто колку 4 месечни плати)
E што ако старите апарати лапаа тродупло струја кога воопшто не ни беше тогаш проблем да ја платиме струјата. Комплет сите сметки од цела година се плаќаа во периодот од Св. Никола до 2-3 пред нова година... Ај бе @Kadaif сега да те видам дали можеш да ги платиш комплет сите сметки наеднаш од цела година од ЕВН. (дури и воопшто не ти ја исклучуваат)...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
E што ако старите апарати лапаа тродупло струја кога воопшто не ни беше тогаш проблем да ја платиме струјата. Комплет сите сметки од цела година се плаќаа во периодот од Св. Никола до 2-3 пред нова година... Ај бе @Kadaif сега да те видам дали можеш да ги платиш комплет сите сметки наеднаш од цела година од ЕВН. (дури и воопшто не ти ја исклучуваат)...
Колку што се сеќавам приклучок за телефон беше 1000 марки корегирани за денешни цени тоа е над 2000евра. И се чекаше над една година. Нешто што денес и да ти даваат гратис не ти треба. Инаку кој живеел тогаш се сеќава како паѓаше струјата секој втор ден или имаше рестрикции.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.305
Поени од реакции
1.812
Колку што се сеќавам приклучок за телефон беше 1000 марки корегирани за денешни цени тоа е над 2000евра. И се чекаше над една година. Нешто што денес и да ти даваат гратис не ти треба. Инаку кој живеел тогаш се сеќава како паѓаше струјата секој втор ден или имаше рестрикции.
Дали знаеш дека и во целиот свет во тоа време отприлика толку беше, па некаде дури и поскапо, бидејќи се што излегува првите години има висока цена... Струјата паѓаше бидејќи тогаш појќе се греевме на струја него на дрва... Сега на дрва се грееш на дрва готвиш и пак испод две и пол илјади сметката не ти иде...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790
Инаку кој живеел тогаш се сеќава како паѓаше струјата секој втор ден или имаше рестрикции.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Дали знаеш дека и во целиот свет во тоа време отприлика толку беше, па некаде дури и поскапо, бидејќи се што излегува првите години има висока цена... Струјата паѓаше бидејќи тогаш појќе се греевме на струја него на дрва... Сега на дрва се грееш на дрва готвиш и пак испод две и пол илјади сметката не ти иде...
Да се сеќавам и на добрите времиња кога требаше во 6.00 да станеш за да купиш векна леб и млеко за варење. Имаше лимит на 1-2 векни и 1-2 млека. На тема на млеко, ако жена доеше а немаше млеко, требаше да купуваш Бебирон...за што требеше врски или да патуваш до Белград. Па да ги вариш до 7.00 а ако работиш во фабрика најверојатно во 5.00-5.30 требаше да станеш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790
Дали знаеш дека и во целиот свет во тоа време отприлика толку беше, па некаде дури и поскапо, бидејќи се што излегува првите години има висока цена... Струјата паѓаше бидејќи тогаш појќе се греевме на струја него на дрва... Сега на дрва се грееш на дрва готвиш и пак испод две и пол илјади сметката не ти иде...
Видеорекордерите во време на Марковиќ, кога ги качи платите, беа околу 1000 марки, плеерите негде половина цена. За неколку години цената има падна на по стотина двеста марки.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.305
Поени од реакции
1.812
Да се сеќавам и на добрите времиња кога требаше во 6.00 да станеш за да купиш векна леб и млеко за варење. Имаше лимит на 1-2 векни и 1-2 млека. На тема на млеко, ако жена доеше а немаше млеко, требаше да купуваш Бебирон...за што требеше врски или да патуваш до Белград. Па да ги вариш до 7.00 а ако работиш во фабрика најверојатно во 5.00-5.30 требаше да станеш.
Па нормално ќе снема леб кога имавме куповна моќ... Пример дневно производство на леб во СФРЈ во Охрид 45.000 лебој, и сите до еден продадени, а сега во Охрид дневно се произведуваат 11.000 - 13.000 лебој и пак гледам остануваат непродадени...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Видеорекордерите во време на Марковиќ, кога ги качи платите, беа околу 1000 марки, плеерите негде половина цена. За неколку години цената има падна на по стотина двеста марки.
Старите „добри“ времиња...Е кога се јадеше леб и свинска маст и за роденден леб со вода шеќер и какао.
Автоматски споено мислење:

Па нормално ќе снема леб кога имавме куповна моќ... Пример дневно производство на леб во СФРЈ во Охрид 45.000 лебој, и сите до еден продадени, а сега во Охрид дневно се произведуваат 11.000 - 13.000 лебој и пак гледам остануваат непродадени...
Од толку куповна моќ да јадеш само бел леб купен во 6.00. Мизерија во Раскош.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.669
Поени од реакции
11.715
Ve citam i se cudam koi argumenti se pisani za da se pokaze, deka vo SFRJ podobro se ziveese. Globalni promeni se zemaat kako argument, deka togas bilo podobro. Frizider i televizor. Toa sto drzele vecno dovede do toa da propadnat nekoi od tie firmi znaci denes sekoj proizvoditel na tehnika na start planira, posle nekoje vreme da se rasipat rabotite. Za da prodavat novo. Toa sto tehnikata brzo napreduva e plus argument za promena posle nekolku godini. Ili uste gi koristite starite Nokia telefoni? Znaci normalen i globalen proces.

SFRJ kako drzava bese napredok za teritorijata na SRM zatoa sto vo tie ramki vide napredok. Vsusnost do 70tite sekoja drzava vo Evropa, i komunistickite, videle napredok zatoa sto mnogu se gradese, infrastruktura itn. sto dovede do priroden rast bez nekoi problemi. E sega od 70tite nataka se delat patovite na socialistickite i kapitalistickite drzavi zatoa sto socialistickite stagniraa poradi nivniot sistem a kapitalistickite imaa predizvik za inovacii, zatoa sto firmite bi propadnale vo drug slucaj a vo socializmot drzavata pokrivase.

Veruvam deka vo SFRJ ako si bil situiran, da zivees vo grad i da imas normalna rabota se ziveelo dobro. Komotno, bez nekoi predizvici ili stravovi za egzistencija. No ne site lugje bile del od taa grupa. Od kazuvanja vo familijata znam, deka se ziveese delumno bedno, bez infrastruktura, bez sredstva, so brasno i trici se ranele lugje, visok stepen na umreni novorodencina. Pokraj toa skrateni nekoi prava sto denes gi gledame kako prirodni prava na slobodniot covek: sloboden govor i opsto gragjanski slobodi, pravo da ja neguvas verata bez da stravuvas za negativni posledici, imas moznost da se sprotivstavis na drzavata i nivnite izvrsiteli (policija) so legalni sredstva. Problem e sto Makedonija e slaba drzava i tie raboti ne funkcioniraat kako sto se predvideni. Toa e coveckiot faktor koj e vinoven a ne tolku sistemot kako sto e predviden.

Na kraj sepak sve se vrti okolu ekonomskite uslovi. Vo Jugoslavija vo globala ekonomskata situacija vo prosek pored togasniot standard bese podobra (teza mi e, nemam momentalno dokaz) nego sega. No ne za dzabe vo toa vreme mnogu lugje od site drzavi na Jugoslavija ja napustaat zemjata od ekonomski pricini pretezno. Oti bi go pravele toa da im bilo ekonomski dobro vo Jugoslavija? Od druga strana i samata drzava koristese od toa - se namaluvase ekonomskiot pritisok vo drzavata - na ti pasos i gledaj snajdi se - i dopolnitelno koristese od devizi koi se prakjale tuka. Na kraj so absurdni kamati gi sobiraa parite na pecalbarite posto im bea potrebni.

I na kraj covecki e posle dolgo vreme da se velici "staroto dobro vreme". Porano podobro bilo itn. fraza koja sekogas i sekade se koristi. E sega, i vo denesna Germanija tretina od istocnite Germanci vikaat, deka vo DDR bilo podobro od sega a da gi prasas zosto milionski narod go srusi zidot togas ako bilo dobro i nema da dobies odgovor. Vo globala, denesniot zivot e pokompleksen i po naporen od togas, lugjeto cesto i ne sfakaat kako denesniot svet funkcionira. Porano promenite bil poretki, zivotot rutinski, sekoaj godina ist raspored. Site zadovolni. Denes mnogu poveke se bara od covekot, samoinicijativa, prezemanje rizici i odgovornost, kapacitet i performansi.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.305
Поени од реакции
1.812
Старите „добри“ времиња...Е кога се јадеше леб и свинска маст и за роденден леб со вода шеќер и какао.
Автоматски споено мислење:


Од толку куповна моќ да јадеш само бел леб купен во 6.00. Мизерија во Раскош.
Е добро де денес многу луѓе немаат потреба од чекање во 06.00 часот за леб, бидејќи секако немаат пари за да купат...

Доста луѓе гледам во периодот од 06.00 - 08.00 часот одат по леб со роварење по контејнерите. И тоа Македонци, сега Циган не можеш да сретниш да ровари по контејнери. Дојде време Циганите нас да не нарекуваат Цигани...
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.795
Слободен говор нема ни у западниве земји да не се лажеме/ Хејт спич и тие гомна.
 
На врв Bottom