Во Албанија отворен најдолгиот тунел на Балканот

Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
а има и протести против градење...
Протести и судир со полицијата во Тирана
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
а има и протести против градење...
Протести и судир со полицијата во Тирана
Тирана ги губи околните зеленила, градот ептен е проширен, низ самиот град посадени се дрвја ама не е доволно.
Овој зелен простор е многу блиску до централниот плоштад, но не се работи за градење на станбени објекти, туку на еден парк за деца, каде ќе се изградат разни елементи за играње.
Некои невладини се противат на овој парк (заедно со опозицијата), за кој велат дека ќе го бетонизира најголемиот зелен простор во Тирана.

Ова е проектот за детскиот агол во големиот парк


Ова е местото кај ќе се изгради2002-2015, стотина згради се направија околу паркот, се направи обиколницата...
http://gifmaker.cc/PlayGIFAnimation.php?folder=2016032805heQukmILzHyRh6W9QkVhad&file=output_P6D5oo.gif
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.820
Поени од реакции
9.039
Дали покрај оваа шума поминува стариот пат за Елбасан?

Кој го нема возено, незнае што е авантура(не е до асфалтот, тој е релативно добар)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
Дали покрај оваа шума поминува стариот пат за Елбасан?

Кој го нема возено, незнае што е авантура(не е до асфалтот, тој е релативно добар)
од глупост, прв пат кога одев на одмор во Албанија, ми наметнаа да носам еден од Струга, гоа да не сум се изгубел, со цел памет по тој пат ме натера, плус да се влезе во Тирана... а за Драч одевме... за назад го остаив таму, сам си се вратив , многу полесно и побргу...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Пристигнаа цевките за гасоводот ТАП

Во Драч пристигнаа цевките и опремата со кои ќе се изгради гасоводот наречен ТАП, преку кој гасот од Азербејџан ќе пристигне во Италија.
Во Албанија ќе се изгради мрежа во должина од 215км.
Не знам зошто, но во протектот се спомнуваат и 58км ново изградени патишта како и поправка на 42км патишта како и поправка на 42 моста како и изградба на 3 нови.
Надоместени се 1156 сопственици на имот каде ќе помине гасоводот.
http://a1on.mk/wordpress/archives/604005 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Тирана се едно не се наоѓа во Европа,туку некој забутан град некаде во Јужна Америка.
А Приштина ала Блиски Исток,побратимен град со Сана во Јемен.
Гледам во Приштина изградиле католичка црква за која се збори дека е најголема на Балкан,а во градот 1000 католици,што ли нема да направат само да лижат амерички г'з,заносната лојалност е всушност една од главните карактеристики на племињата.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Тирана се едно не се наоѓа во Европа,туку некој забутан град некаде во Јужна Америка.
А Приштина ала Блиски Исток,побратимен град со Сана во Јемен.
Гледам во Приштина изградиле католичка црква за која се збори дека е најголема на Балкан,а во градот 1000 католици,што ли нема да направат само да лижат амерички г'з,заносната лојалност е всушност една од главните карактеристики на племињата.
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: :vozbud:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Автопатот Приштина-Блаце (македонска граница) завршува во јануари 2018-та

Претседателот на Косово изврши увид на работите на автопатот Приштина-Блаце.
До јули месец се очекува да заврши и да се пушти во употреба автопатот до градот Липјан, а до крајот на годината автопатот да се заврши до селото Бабуш (помеѓу Приштина и Феризај)
А целосно треба целосно да заврши во јануари 2018-та.
Автопатот ќе биде пуштен во употреба дел по дел.
За оваа година од косовскиот буџет се издвоени 110 милиони евра, за следната се предвидени 150 милиони евра.
Министерот за транспорт на Косово изјави дека тие се спремаат и за автопатот Приштина-Гњилане, кој се очекува да започне следната година.

Косово веќе со години инвестира во инфраструктура, автопатот Приштина-Призрен-Албанија е веќе од пред некоја година е завршен.
Се одвиваат работите за автопатот Приштина-Митровица како и Приштина-Пеќ.
Се одвиваат работи за изградба на магистрален пат Скендерај-Коморан, со 2х2 ленти.
Ако ЕУ го финанансира автопатот Приштина-Ниш, тогаш Косово автопатски се поврзува од сите страни.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Од Качаник до Приштина веќе се оди преку автопат

Беше пуштен во употреба претпоследниот дел од автопатот Приштина-Блаце, со што сега од Качаник до Приштина е автопат.

Останува до крајот на ноември (денот на албанското знаме) да се заврши и најтешкиот предел на автопатот кој минува долж Качаничката клисура и реката Лепенец (?).

Тука ќе биде изграден и еден од најдолгите мостови во регионот, со должина од 6,7 км.

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.285
Поени од реакции
18.724
Го градеше американски Bechtel ни мање ни више. Со расходовани машини и мал миљон подизведувачи. Има и наши фирми уклучени.
Не се разбирам многу од инфраструктура, ама еве и на самава слика се гледа, скоро целиот пат е на столбови (може да е заради лошата геомеханика). Имаше на места однесени столбови заради лошо обезбедување на усеците.

Штом се постираат работи за Косово, сменете го насловов на темава во „Инфраструктура во Албанија и Косово“ или „Инфраструктура во Голема Албанија“ зависно од расположење.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.820
Поени од реакции
9.039
Ami i bugarite za nas vikaat " edin narod-dve drzavi".....i ke treba i temite za bugarite da gi preimenuvame:vozbud:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.285
Поени од реакции
18.724
Патот од Скопје до Софија уште е турското џаде од коа се дојдени турците. По тоа се гледа у колкава љубов сме со нив.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Дали покрај оваа шума поминува стариот пат за Елбасан?

Кој го нема возено, незнае што е авантура(не е до асфалтот, тој е релативно добар)
Interesen grad crkva ko Makedonska i starinska dzamija i uzhasna fabrika za Hrom ko gronista!!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.308
Поени од реакции
4.973
Патот од Скопје до Софија уште е турското џаде од коа се дојдени турците. По тоа се гледа у колкава љубов сме со нив.
А ја заборави пругата кон Бугарија која ја "градат" со децении неколку влади и на СДСМ и на ДПМНЕ и уште нема ни трага ни глас од оваа мистериозна пруга !
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Од 29 мај од Блаце до Приштина ќе се отиде по автопат


На 29 мај е закажано свеченото отварање на последната делница на Автопатот од Приштина до Блаце, делот кај Качаничката клисура.

Се работи за најдолгиот вијадукт-мост на овој дел од Европа, со должина од 6,7км.

Косово планира до крајот на 2023 да ги поврзе сите краеви со автопат, после поврзување со Албанија преку автопат, а сега и со Македонија, во тек е изградбата на автопатите :

- Гњилане - Приштина (се очекува да заврши крај 2020 или 2021)
- Пеја - Приштина (останува уште пола)
Митровица - Приштина (половина е пуштен, во тек е и другата половина)

Недостигаат уште 25 км автопат до границата со Србија кај Мердаре, а се планира и Србија да го изгради својот дел од Ниш до граница со Косово, со што би имале пристап до Драч, целосно по автопат.

Качаничка клисура 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom