Во Албанија отворен најдолгиот тунел на Балканот

Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Џабе се радуете. Ако има нешто нафта, тие кои треба го дознале тоа на време. Затоа сега ве држат за муда, а Албанија од нафтата ќе профитира отприлика толку, колку што денес демократска Либија профитира.
Нафтата е за бомбите со осиромашен ураниум, кои донесоа независност и онкологија за Албанците од Косово.
Hahahaha! Ubav na majka!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Израдбата на автопатот Приштина-Блаце ќе почне на почетокот од 2014та

Америчко-турскиот конзорциум Бехтел-Енка даде понуда од 500 милиони евра за изградба на автопатот , како и друга опција од 600 милиони евра , а во кој ќе биде вклучен и тунел кај Качаник.

Косово почнува со изградба на автопатот Приштина-Блаце

Косовската Влада ја прифати понудата на конзорциумот Бехтел-Енка , и со 600 милиони евра ќе се изгради автопатот кон Скопје.
Веќе утре ќе се започне изградбата.

Ова е веќе втор голем инфраструктурен проект на Владата на Хашим Тачи , после изградбата на автопатот од границата со Албанија до Приштина.

И двата проекта се градат со буџетски средства на Косово.

Од партијата Самоопределување ја обвинуваат Владата дека таа е Влада на асвалтот.

Додека од амбасадата на САД ја поздравија одлуката. (пошто Бехтел е америчка компанија).

Албанија-Приштина , завршен
Приштина-Македонија , почнува

 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Косово почнува со изградба на автопатот Приштина-Блаце

Косовската Влада ја прифати понудата на конзорциумот Бехтел-Енка , и со 600 милиони евра ќе се изгради автопатот кон Скопје.
Веќе утре ќе се започне изградбата.

Ова е веќе втор голем инфраструктурен проект на Владата на Хашим Тачи , после изградбата на автопатот од границата со Албанија до Приштина.

И двата проекта се градат со буџетски средства на Косово.

Од партијата Самоопределување ја обвинуваат Владата дека таа е Влада на асвалтот.

Додека од амбасадата на САД ја поздравија одлуката. (пошто Бехтел е америчка компанија).

Албанија-Приштина , завршен
Приштина-Македонија , почнува

Какви са идните проекции после автопатот Приштина-Скопие?Нешто изток-запад или автопат ком Ниш?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Чим со Чкљ не спојуваат преку тунели, фацава почнува да ми се скиселува:oops:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Какви са идните проекции после автопатот Приштина-Скопие?Нешто изток-запад или автопат ком Ниш?
Требаше автопатот да продолжи кон границата со Србија , но не знам зошто се прекина.

Во тек е проширувањето на патот Приштина-Митровица , кој трае неколку години (имаш слики во претходните страни) , не им беше приоритет , но и имаат проблеми со селани кои не го даваат земјиштето , лани С.Арабија им даде 60 милиони долари кредит за завршување на патот , не знам како е сега.
На ист начин е предвидено проширување на патот Приштина-Пеќ.

На овој начин Косово би имало доста развиена инфраструктура, главните градови поврзани со автопат.

И онака Косово има мала територија , а поголемите градови се поврзани преку рамен терен , па и да не биде автопат , не е мачно.

Еве и Албанија до 1 август целосно го завршува автопатот Тирана-Елбасан, тој беше пуштен од Бериша , но едната половина немаше асвалт. Се на се, патот заврши за 2 години.[DOUBLEPOST=1404341355][/DOUBLEPOST]
Чим со Чкљ не спојуваат преку тунели, фацава почнува да ми се скиселува:oops:
Само ќар имаш, отвори очи.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Требаше автопатот да продолжи кон границата со Србија , но не знам зошто се прекина.

Во тек е проширувањето на патот Приштина-Митровица , кој трае неколку години (имаш слики во претходните страни) , не им беше приоритет , но и имаат проблеми со селани кои не го даваат земјиштето , лани С.Арабија им даде 60 милиони долари кредит за завршување на патот , не знам како е сега.
На ист начин е предвидено проширување на патот Приштина-Пеќ.

На овој начин Косово би имало доста развиена инфраструктура, главните градови поврзани со автопат.

И онака Косово има мала територија , а поголемите градови се поврзани преку рамен терен , па и да не биде автопат , не е мачно.

Еве и Албанија до 1 август целосно го завршува автопатот Тирана-Елбасан, тој беше пуштен од Бериша , но едната половина немаше асвалт. Се на се, патот заврши за 2 години.[DOUBLEPOST=1404341355][/DOUBLEPOST]

Само ќар имаш, отвори очи.
Кој ќар ќе го имам, кажи ми?:)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Кој ќар ќе го имам, кажи ми?:)
Кога ќе поминиш таму ќе ја видиш користа , или прашувај ги нашите компании.

Инаку денес започна изградбата , а според премиерот Хашим Тачи , патот ќе го носи името на Арбен Џафери.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Ќе смениш вера и име. Или нема да живееш таму кај што живееш. Тоа им е планот за тебе.
Да, и косовари ќе купат станови низ цело Скопје, ете кај Сити мол сите ги купија косовари. :P
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.414
Поени од реакции
54.689
Да, и косовари ќе купат станови низ цело Скопје, ете кај Сити мол сите ги купија косовари. :P
Така ќе биде, се додека има будали што им продаваат, не мислејќи за иднината на своето потомство.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
Пази само да не ги купиле. Нека не те фарбаат таму пред чајџилница. Ете велеа и новите згради во Аеродром се Косовари ќе ги купиле, па од тие Косовари ни трага ни глас не видовме. Тоа е чисто заплашување на населението. Као демек во Косово сите згради и станови се распродадени, па стигнале дури и во други држави да купуваат и башка потекнуваат од земја каде што 70% од популација живее во тешка мизерија и со 200 евра пратени пари од некој дилер во Швајцарија.

Сега ќе ви направи Тачи и Бериша нови автопатови за да не морате дрога и оружје да шверцате преку планини, туку транспортот да биде побрз и посигурен како оној 42 тони канабис што ги фатила италијанска полиција пред недела дена и погоди од кого запленила.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Кога ќе поминиш таму ќе ја видиш користа , или прашувај ги нашите компании.

Инаку денес започна изградбата , а според премиерот Хашим Тачи , патот ќе го носи името на Арбен Џафери.
Корист нема, целта е ширење Чкљ низ Македонија;):)
 
C

cige

Гостин
Џабе се радуете. Ако има нешто нафта, тие кои треба го дознале тоа на време. Затоа сега ве држат за муда, а Албанија од нафтата ќе профитира отприлика толку, колку што денес демократска Либија профитира.
Нафтата е за бомбите со осиромашен ураниум, кои донесоа независност и онкологија за Албанците од Косово.
Да не знаеш дали се рефундираат средствата платени за МР со упат од Онкологија?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Интензивно се гради автопатот Приштина-Блаце(Македонија)

Еден мал сегмент близу Приштина веќе е пуштен во употреба, друг дел од Приштина до Липјан и тој се спрема за асвалтирање, а работите веќе стигнаа до Феризај, а истовремено почна да се работи на планинскиот дел кај Качаник.

Од Липјан до пред Феризај, веќе од ноември 2015 видливи се работите. 

Kajgana Shop

На врв Bottom