Во Албанија отворен најдолгиот тунел на Балканот

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.318
Поени од реакции
18.937
Ние тој град го викаме Пеќ.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Со среќа нека е, се пушти во сообраќај последната делница од автопатот за Приштина.

Автопатот почна да се гради на 2 јули 2014.
- Првата делница од 20км до Липјане беше пуштена на крајот од 2016-та.
- Втората делница до Бабуш/Феризај на 22 декември 2017.
- Третата делница до Качаник на 14 јуни 2018.
- Четвртата делница до Блаце денеска на 29 мај 2019.

Од Блаце па до Приштина, околу 65км автопат, ќе може да се поминат за 35-40 минути.

На отварањето присуствуваше Зоран Заев и премиерот на Црна Гора.

Премиерот Харадинај рече дека се работи и на автопатско поврзување со сите сите соседи, со Албанија и Македонија се заврши, останува и со Србија еден мал дел, а најтешко ќе биде со Црна Гора, се зборува дека ќе се изгради тунел од 7км, заради огромните планини

 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.880
Поени од реакции
9.248
Za neupatenite: našata Vlada planira da započni so gradba od kosovskata granica prema Skopje vo 3(tri) fazi.....od koi prvata ke bidi vo dolžina od celi 2(DVA) kilometri

Veruvali ili ne
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.206
Поени од реакции
1.518
Za neupatenite: našata Vlada planira da započni so gradba od kosovskata granica prema Skopje vo 3(tri) fazi.....od koi prvata ke bidi vo dolžina od celi 2(DVA) kilometri

Veruvali ili ne
+првата фаза се очекува да заврши во средината на следната декада, а следните две се очекува да бидат завршени во следните 20-30 години:D (се шалам бе, би требало сите фази да завршат кога ќе влеземе во ЕУ).
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Za neupatenite: našata Vlada planira da započni so gradba od kosovskata granica prema Skopje vo 3(tri) fazi.....od koi prvata ke bidi vo dolžina od celi 2(DVA) kilometri

Veruvali ili ne
Харадинај во својот говор рече дека и Македонија ќе го изгради својот дел, на што Заев му крена палец ... иако се двоумам да не сакаше да му крене среден прст.

Реално Македонија тешко ги гради проектите, види Штип-Миладиновци, цели 5 години и неколку месеца се гради.

Во секој случај нашиот дел од 13км (колку што има од обиколница), се издржува, кратко е за возење, само треба барем да се одржува.

Ние доцниме во изградба на Кичево-Охрид, почнат во 2014, а се највува дека ќе заврши во 2021 (јас не им верувам). Над 7 години, епа многу е.

А Гостивар-Кичево, уште незапочнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom