Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.699
Тоа незнам, ама штом стратезиве на форум викаат дека не е битно ваљда прави се.
Будали се ондак од врвот на подмладокот на Нато што од 2014 се таму утврдени. Треба да ги слушаат фотељашиве наши што имаат познавање од нуклеарна физика, физика, хемија, економија, компјутерски науки, геофизика, биохемија, астрономија, машински науки, математика, градежни науки, електротехника, информатички технолгии, биологија, информатички технологии и најново експерти во сферата на аеронаутиката. Све тоа научено од форуми и секако реддит, и сета можна жута штампа. И дека мислењето нивно е веродостојно колку моева специјализација во плукање во далечина.
Ајде кажи ти, што очекуваш да се смени откога ќе падне Угледар? Што ќе се деси? Два дена после тоа русите у Днипро кафе ќе пијат? Објасни ни ја стратешката важност на Угледар на нас тука неписмените.

За Бахмут какви глупости испотресовте, ајде сеа дај да чуеме репете.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
877
Поени од реакции
1.512
Ајде кажи ти, што очекуваш да се смени откога ќе падне Угледар? Што ќе се деси? Два дена после тоа русите у Днипро кафе ќе пијат? Објасни ни ја стратешката важност на Угледар на нас тука неписмените.

За Бахмут какви глупости испотресовте, ајде сеа дај да чуеме репете.
Ako ne im e tolku bitno na UK zs trosat tolku lugje i resursi ?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.328
Поени од реакции
13.166
Ајде кажи ти, што очекуваш да се смени откога ќе падне Угледар? Што ќе се деси? Два дена после тоа русите у Днипро кафе ќе пијат? Објасни ни ја стратешката важност на Угледар на нас тука неписмените.

За Бахмут какви глупости испотресовте, ајде сеа дај да чуеме репете.
Зарем не сфаќаш дека сакаат целосно да ја скршат украинката армија, градовиве што ги напаѓаат ги срамнуваат со земја.

После тоа, веројатно ќе анектираат голема територија од неа (ќе нема кој да им прави побуни или куртонски револуции, затоа што сето воено способно население ќе загине на фронт).

А нешто ако остават како независна држава, ќе биде нивна марионетка, можеби ќе ја користат за да предизвикува провокации со нато (како што нато сега прават), кујзнае што се планира и следуе....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.268
Поени од реакции
41.662
Ајде кажи ти, што очекуваш да се смени откога ќе падне Угледар? Што ќе се деси? Два дена после тоа русите у Днипро кафе ќе пијат? Објасни ни ја стратешката важност на Угледар на нас тука неписмените.

За Бахмут какви глупости испотресовте, ајде сеа дај да чуеме репете.
кинжалот меѓу рогови на ф-16 му влезе
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.699
кинжалот меѓу рогови на ф-16 му влезе
Тинкај ајде јако :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Ako ne im e tolku bitno na UK zs trosat tolku lugje i resursi ?
Украина ја брани секоја педа и скапо наплаќа за тоа. Тука што се паламуди за Угледар ете ја не знам колку бил битен, дајте кој знае нека објасни, што да очекуваме Угледар коа ќе падне?
Автоматски споено мислење:

Ама ти незнаеш Кинезите што напишале за Кинжалот :D
Кажи бе бабуш за Угледар стратешката битност што ви носи ерекција. За Бахмут заборави ли што све тресеше? Еве ги година дена после падот на Модерниот Сталиград 15 километра на лево се мрднати.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.200
Тинкај ајде јако :icon_lol:
Автоматски споено мислење:



Украина ја брани секоја педа и скапо наплаќа за тоа. Тука што се паламуди за Угледар ете ја не знам колку бил битен, дајте кој знае нека објасни, што да очекуваме Угледар коа ќе падне?
Автоматски споено мислење:



Кажи бе бабуш за Угледар стратешката битност што ви носи ерекција. За Бахмут заборави ли што све тресеше? Еве ги година дена после падот на Модерниот Сталиград 15 километра на лево се мрднати.
nisto ne ocekuame, a ugledar a kiev nisto nema da se smeni dodeka ne se zavrsi vojnata. i za kiev vaka ke zboris, ke se prefrlat togas vo lvov i naredniot den pak ke se puka... nebitno.

ama gledam tebe seute ti se brza...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.699
nisto ne ocekuame, a ugledar a kiev nisto nema da se smeni dodeka ne se zavrsi vojnata. i za kiev vaka ke zboris, ke se prefrlat togas vo lvov i naredniot den pak ke se puka... nebitno.

ama gledam tebe seute ti se brza...
Таман у Киев ќе влагаат сираците на овие што изгинаа по Донбас. Тогаш ПИОМ ќе ми пушти прв чек пензија. Дека не се брзаме.
Автоматски споено мислење:

Зарем не сфаќаш дека сакаат целосно да ја скршат украинката армија, градовиве што ги напаѓаат ги срамнуваат со земја.
Чекај сеа како ги срамнуваат со земја. Јас на темава читам дека Русите биле културни, боле господа, само со паметни ракети, ретко цивили биле повредени, не сакале народ да тепаат, Путин бил милостив имал рака подадено.

Дајте во тоа одделот за шизофреничари кај што сте сместени сите, договорете се. Рамнат со земја или се културни господа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.914
Поени од реакции
32.996
Озбилна е темава, а има едни мемиња со копиум душа дале за постирање во вакви прилики... :unsure:
Ај сеа сериозно си има тема за јадење гoмнa.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.200
Таман у Киев ќе влагаат сираците на овие што изгинаа по Донбас. Тогаш ПИОМ ќе ми пушти прв чек пензија. Дека не се брзаме.
Автоматски споено мислење:



Чекај сеа како ги срамнуваат со земја. Јас на темава читам дека Русите биле културни, боле господа, само со паметни ракети, ретко цивили биле повредени, не сакале народ да тепаат, Путин бил милостив имал рака подадено.

Дајте во тоа одделот за шизофреничари кај што сте сместени сите, договорете се. Рамнат со земја или се културни господа.
seedno... anglija i francija 500 godini vojna imale, ako treba 600 ke terame. bitno krajot ke bide kako treba.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.597
Поени од реакции
1.698
Таман у Киев ќе влагаат сираците на овие што изгинаа по Донбас. Тогаш ПИОМ ќе ми пушти прв чек пензија. Дека не се брзаме.
Автоматски споено мислење:



Чекај сеа како ги срамнуваат со земја. Јас на темава читам дека Русите биле културни, боле господа, само со паметни ракети, ретко цивили биле повредени, не сакале народ да тепаат, Путин бил милостив имал рака подадено.

Дајте во тоа одделот за шизофреничари кај што сте сместени сите, договорете се. Рамнат со земја или се културни господа.
Запри малце, смири се, напиј се чај од камилица.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.699
Запри малце, смири се, напиј се чај од камилица.
Леле готово, Угледар ќе паѓа, леле, како понатаму во животов.

Сто пати кажано на темава од мене и Менетил, сакате да пуштиме рака за Харков, за Одеса, за Днипро, Запорожје кога ќе паѓа?

Све како пичиња ги нема. Русија ќе победела а рука не пуштаат кога ќе паѓале градовите :)
Автоматски споено мислење:

Озбилна е темава, а има едни мемиња со копиум душа дале за постирање во вакви прилики... :unsure:
Ај сеа сериозно си има тема за јадење гoмнa.
Ја озбилно прашав. Тие што биле проукраински велеле дека Угледар е небитен пиеле копиум. Зошто Угледар е битен и што да очекуваме да се случи сега еве да речеме утре ако падне градот?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.328
Поени од реакции
13.166
Чекај сеа како ги срамнуваат со земја. Јас на темава читам дека Русите биле културни, боле господа, само со паметни ракети, ретко цивили биле повредени, не сакале народ да тепаат, Путин бил милостив имал рака подадено.

Дајте во тоа одделот за шизофреничари кај што сте сместени сите, договорете се. Рамнат со земја или се културни господа.
Имаш видено снимки од 'градот'? Секојдневно го бомбардираат, веќе пустина е, ама режимот во Киев нема да сопре да праќа топовско месо.

А за цивили, веројатно таму нема, т.е. можеби има, собрани од улица, пикнати во комбе, облечена униформа и однесени таму да ги бранат интересите на нато.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.268
Поени од реакции
41.662
Тинкај ајде јако :icon_lol:
Автоматски споено мислење:



Украина ја брани секоја педа и скапо наплаќа за тоа. Тука што се паламуди за Угледар ете ја не знам колку бил битен, дајте кој знае нека објасни, што да очекуваме Угледар коа ќе падне?
Автоматски споено мислење:



Кажи бе бабуш за Угледар стратешката битност што ви носи ерекција. За Бахмут заборави ли што све тресеше? Еве ги година дена после падот на Модерниот Сталиград 15 километра на лево се мрднати.
Тоа ти ја докажува моќта на Русија. Можат да допрат било каде било кога. Со кинжалот нема време влечки да облечат да побегнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom