Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.574
Поени од реакции
1.660
Леле готово, Угледар ќе паѓа, леле, како понатаму во животов.

Сто пати кажано на темава од мене и Менетил, сакате да пуштиме рака за Харков, за Одеса, за Днипро, Запорожје кога ќе паѓа?

Све како пичиња ги нема. Русија ќе победела а рука не пуштаат кога ќе паѓале градовите :)
Јас ти кажав дата, или заборави. Со камилицата изгледа и апчиња за памтење.

А во истиот разговор, даде ти дата за кога ќе влезат во градот Курск, уште 15 дена има од датата што ја даде, немаат мрднато од иницијалната територија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.476
Поени од реакции
32.558
Автоматски споено мислење:

даде ти дата за кога ќе влезат во градот Курск, уште 15 дена има од датата што ја даде, немаат мрднато од иницијалната територија.
Имаат мрднато, ама назад.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.971
Поени од реакции
22.241
Situation north of Chasov Yar: During the last 48 hours Russian Army entered & took control over most of Hryhorivka. In addition, Russian forces made small advances at the western part of Kalinivna.

1000026532.jpg

Situation on Pokrovsk front: Russian Army captured the northern trench system of Nikolaevka & is now 2 Km from the city of Myrnohrad.

1000026533.jpg

Situation southwest of Donetsk: The semi-encirclement to Ugledar continues to intensify. Russian Army took new positions to the east of the locality and advanced from the northeast taking the terrikon of “Yuzhnodonbasskaya” (South-Donbassian) Mine No. 3. Meanwhile, inside Ugledar, Russian forces seized new buildings to the south of Ugledar reaching the school No. 2.

1000026534.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom