Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
5 август 2007
Мислења
689
Поени од реакции
924
Шо не ги направија до сеа а не среде војна од Иран да увезуваат?
Што не си направи Украина оружје а не среде "војна" да просјачи за тенкови од Северна Македонија?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.711
Поени од реакции
34.895
Што не си направи Украина оружје а не среде "војна" да просјачи за тенкови од Северна Македонија?
Толку е капацитетот на Украина и ако не може да произведе бара донации. И Русија се прилагодува според текот на војната ама за воена сила од таков калибар прилично ја промашија долгорочната стратегија со дронови.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.393
Поени од реакции
7.064
Толку е капацитетот на Украина и ако не може да произведе бара донации. И Русија се прилагодува според текот на војната ама за воена сила од таков калибар прилично ја промашија долгорочната стратегија со дронови.
Ако сме реални… сите големи сили ги промашија/потценија дроновите и новиот начин на војување!
Плус ова е прва голема војна после Виетнам каде светска сила е ставена на тест и мора да се прилагодува..
 
Член од
5 август 2007
Мислења
689
Поени од реакции
924
Толку е капацитетот на Украина и ако не може да произведе бара донации. И Русија се прилагодува според текот на војната ама за воена сила од таков калибар прилично ја промашија долгорочната стратегија со дронови.
Над 10 години со помош од НАТО се обидуваа воено да ги чистат Русите од југоистокот на Украина, ама сега толку им бил капацитетот? Оф леле што сум дигал рука?

Апсолутно дека РФ се прилагодува, кога од старт ова се непопуларни и несакани дејствија за нив. Според мене тука и греши РФ, треба да применат максимално безмилосно уништување по примерот на фашизоидните НАТО-операции во регионите каде што живее население кое не го ни сметаат за луѓе.

Каква е таа дологорочна стратегија со дронови?
Стратегијата очигледно се одржува на најавеното од Сергеј Лавров пред повеќе од 1 година: "ако не може да заспиете, замислите дека Украина е Плестина". Во прскса, дел од Украина е Палестина за РФ да има максимално можно безбеден копнен коридор до Севастопол.
Дроновите се само еден мал инструмент за остваруваење на некои цели во рамки на стратегијата, не разбирам како може да бидат стратегија сами по себе.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.263
Поени од реакции
9.751
Разлика меѓу Геран и Шаеед .Имаше еден се жалеше дека почнале со глонас попрецизни да бидат. Посебно последнава недела ги удираат силно.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.527
Поени од реакции
9.957
Разлика меѓу Геран и Шаеед .Имаше еден се жалеше дека почнале со глонас попрецизни да бидат. Посебно последнава недела ги удираат силно.
Па баш нашата држава ја искористиле у примеров.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.624
Поени од реакции
5.545
Разлика меѓу Геран и Шаеед .Имаше еден се жалеше дека почнале со глонас попрецизни да бидат. Посебно последнава недела ги удираат силно.
На снимкава од Твитер вика ,,it can reach Europe from Russia" и потоа има Шахид што удира во Севернава и уште некои европски држави. :icon_lol:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.220
Поени од реакции
3.470
Разлика меѓу Геран и Шаеед .Имаше еден се жалеше дека почнале со глонас попрецизни да бидат. Посебно последнава недела ги удираат силно.
Najjakoto e poslednata sekunda :pos:
Pravec vo Skopje,
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.393
Поени од реакции
7.064
Па баш нашата држава ја искористиле у примеров.
Тамам си е примерот…
Кога имаш терористи, предавници, измеќари и апаши на власт.. резултатот е овој..
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.220
Поени од реакции
3.470
Тамам си е примерот…
Кога имаш терористи, предавници, измеќари и апаши на власт.. резултатот е овој..
Trebalo nekoj km po zapadno da nishanat!
Treba nekoj da im prati koordinati vo Ambasada da go prestelovaat toa glonasot.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.220
Поени од реакции
3.470
Зависи од кој агол гледаш, мене ми личи на Криволак!
Не знам зошто, некој од демократскиве атлантисти да ни рече можеби...
Ne se plashi be odma! :):):):)
Spijaj raat imaat rusive vo Ukraina uste rabota!:LOL::LOL::LOL:
Posle na red e Tetovä , Aracinovo pa tek posle Skopje
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
Се надевам дека ги имаат координатите од владата или од собранието.
Далеку поважни координати се локации во Црниче, Мала Речица, помеѓу улица Македонија и Беко, и други места.

Државни и јавни административни објекти повеќе се симболични мети отколку мети со вистинска стратешка важност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom