Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.645
Поени од реакции
11.850
Се надевам дека ги имаат координатите од владата или од собранието.
Далеку поважни координати се локации во Црниче, Мала Речица, помеѓу улица Македонија и Беко, и други места.

Државни и јавни административни објекти повеќе се симболични мети отколку мети со вистинска стратешка важност.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.119
Поени од реакции
12.565

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.037
Поени од реакции
36.379
Има нешто.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.453
Почна со
скоро сите ракети на ПВО им се со пројден рок. Од десетина, една или две паѓаат, и кога ќе паднат прават хаос. Русите исто користат ПВО па не сум видел да паѓаат ракети и да експлодираат во населени места.
Па се префрли на
Па ако не му е пројден тогаш е очајно лош систем патриотов. Имаше харм ракети што им давале со истечен рок од 90 и некоја. Така и овие ваљда, некои залихи стари. Затоа паѓаат кај ќе стигнат.
Украинското ПВО не е само од Патриот
ХАРМ не се ПВО, анти радар, воздух земја се
Муницијата, рекетното гориво, барут, експлозиви и други орудија имаат рок на траење ради различни компоменти во системот.
Пример, една рекета игла има рок на траење кој константно се продолжува со одржување. Се менува ИР сензорот, две мали батерии и едно ПЦБ (БМС) и рокот се продолжува на нови 5 години. Рекетното и експлозивното полнење не им мине рокот. Не дека вечно трае, ама животниот век е многу подолг ако се одржува и редовно се рестокира на определени интервали.

Ти муабетов го правиш дека ХАРМ и Патриот се кисела зелка. Едно зимо траат и после се фрлаат во Вардар што останало
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Повеќе накај Велес е мамето нивно, ама ние во Велес имаме јако ПВО
Пиле не му прелетува на Агатангел
Да не заборавиме уште еден јунак што го дсл градов, а може да не заштити…
Еден и единствен:
Мастер Тино Кајшаров!

И уште Дуле гледачот кога ќе го ставиш у комбинација.. тамам цела тријада имаме!
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.453
Да не заборавиме уште еден јунак што го дсл градов, а може да не заштити…
Еден и единствен:
Мастер Тино Кајшаров!

И уште Дуле гледачот кога ќе го ставиш у комбинација.. тамам цела тријада имаме!
Светото тројство се и ќе останат:
Љупче духот, Пане Лигата и Зора прстот
Немој да богохулиш чедо вампирско а.к.а гемиџиско
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.155
Поени од реакции
39.857
Почна со

Па се префрли на

Украинското ПВО не е само од Патриот
ХАРМ не се ПВО, анти радар, воздух земја се
Муницијата, рекетното гориво, барут, експлозиви и други орудија имаат рок на траење ради различни компоменти во системот.
Пример, една рекета игла има рок на траење кој константно се продолжува со одржување. Се менува ИР сензорот, две мали батерии и едно ПЦБ (БМС) и рокот се продолжува на нови 5 години. Рекетното и експлозивното полнење не им мине рокот. Не дека вечно трае, ама животниот век е многу подолг ако се одржува и редовно се рестокира на определени интервали.

Ти муабетов го правиш дека ХАРМ и Патриот се кисела зелка. Едно зимо траат и после се фрлаат во Вардар што останало
што да ги правам, имаше слика од харм со рок на истек 98ма. Ваљда не сум слеп.

Сигурно нема на украина да и даваат скроз ново оружје кое они за себе го праеле.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Светото тројство се и ќе останат:
Љупче духот, Пане Лигата и Зора прстот
Немој да богохулиш чедо вампирско а.к.а гемиџиско
Треба посебна тема да отвориме само за велешките легенди…
Бтв, Духот жив е? Одамна го немам видено..

едит: абе Мане Зи Хајл го заборави!! :eek:
а Зора прстот ми ја ставаш..
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.171
Поени од реакции
11.605


Не е битен тој постот првиот. Туку сликата кај што јасно може да се воочи што всушност паѓаше денеска низ Киев. Да не ме сфати некој погрешно.

Немаат Русиве друга работа па коли ќе им гаѓаат. Мислам веч година дена расипан наратив тераат. Прочитани се како буквар.
Стриктно НАТО search and destroy опрема моментално е операцијата во Украина.
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.453
скоро сите ракети на ПВО им се со пројден рок.
ХАРМ не се ПВО, анти радар, воздух земја се
што да ги правам, имаше слика од харм со рок на истек 98ма. Ваљда не сум слеп.
Ваљда...
Или си слеп или не си... Шознам
Треба посебна тема да отвориме само за велешките легенди…
Бтв, Духот жив е? Одамна го немам видено..

едит: абе Мане Зи Хајл го заборави!! :eek:
а Зора прстот ми ја ставаш..
Зи и Ладе чакот се посебна категорија
Љупче пред два саата кај Нама го видов
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.155
Поени од реакции
39.857
Ваљда...
Или си слеп или не си... Шознам

Зи и Ладе чакот се посебна категорија
Љупче пред два саата кај Нама го видов
што ако не е ПВО? демек на овие патриотиве вчера ги штанцале ракетите. Им дале некои за рециклирање што биле на листа. Тоа убаво се гледаше кога лансираше преку 30 одеднаш. Едно 5 паднаа одма.

Иначе добро е што мислам дека им даваат стари ракети, можам да ти речам дека патриотот е срање и пак ќе бидам у право.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ваљда...
Или си слеп или не си... Шознам

Зи и Ладе чакот се посебна категорија
Љупче пред два саата кај Нама го видов
Жими све, не еден цигар… една кутија ќе му дадам кога ќе го видам…
Знам дека доле кај казиното во улаз седи, ама ја или ретко минам од таму, или кога минам него го нема..
Ладе кај официрски, пабот се вртка…
Ама Мане и Пане фалат :place:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
што ако не е ПВО? демек на овие патриотиве вчера ги штанцале ракетите. Им дале некои за рециклирање што биле на листа. Тоа убаво се гледаше кога лансираше преку 30 одеднаш. Едно 5 паднаа одма.

Иначе добро е што мислам дека им даваат стари ракети, можам да ти речам дека патриотот е срање и пак ќе бидам у право.
Башка не соодветно обучена посада го прави срање на квадрат.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.453
што ако не е ПВО? демек на овие патриотиве вчера ги штанцале ракетите. Им дале некои за рециклирање што биле на листа. Тоа убаво се гледаше кога лансираше преку 30 одеднаш. Едно 5 паднаа одма.

Иначе добро е што мислам дека им даваат стари ракети, можам да ти речам дека патриотот е срање и пак ќе бидам у право.
Стварно, шо има везе? Шо па мора логика у нештата да бараме? Седмо пиво од прееска ми е, Клинтон запнал пво мво

Ти уствари шо сакаш можеш да речеш и пак ќе бидеш у право. Така си е... Се е така.... Ај живели
 

Kajgana Shop

На врв Bottom