Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
скоро сите ракети на ПВО им се со пројден рок. Од десетина, една или две паѓаат, и кога ќе паднат прават хаос. Русите исто користат ПВО па не сум видел да паѓаат ракети и да експлодираат во населени места.
Украинците немаат среќа ни со ПВО системите од советско производство не пак со овие. Арестович си даде оставка затоа што призна дека украинска ПВО ракета погоди станбена зграда.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Украинциве мака мачат со руските рекети и тоа е факт. ПВО е тешка наука, а тоа дњка се ќе биде пресретнато само во прикаските го има. Нема шанси да имаат непробојно ПВО, не против РФ. Видовме дека не престанаа проектили да фрлаат русите, а од лани им се потрошија.

Не верувам дека на некој ова погоре не му е јасно, ама многу лицемерие бе мајката..... Па украинциве дрон над Кремљ експлодираа, еј замисли, велесилата што бутна У2 и остали недопирливи срања, дозволи дрон да рокне на кров во Кремљ.
Па никаде ве немаше тогаш да 'ржите вака
Топ ти се постовите. Продолжи со исто темпо доколку си во можност, задоволство е да се прочита видување на настаните од воена гледна точка.

Се извинувам за другата тема, затворена е ради мене :).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Украинциве мака мачат со руските рекети и тоа е факт. ПВО е тешка наука, а тоа дњка се ќе биде пресретнато само во прикаските го има. Нема шанси да имаат непробојно ПВО, не против РФ. Видовме дека не престанаа проектили да фрлаат русите, а од лани им се потрошија.

Не верувам дека на некој ова погоре не му е јасно, ама многу лицемерие бе мајката..... Па украинциве дрон над Кремљ експлодираа, еј замисли, велесилата што бутна У2 и остали недопирливи срања, дозволи дрон да рокне на кров во Кремљ.
Па никаде ве немаше тогаш да 'ржите вака
Разликата е во тоа што кога експлодира во Кремлин сите Руски медиуми објавија, другиве сите ракети ги рокнале.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
скоро сите ракети на ПВО им се со пројден рок. Од десетина, една или две паѓаат, и кога ќе паднат прават хаос. Русите исто користат ПВО па не сум видел да паѓаат ракети и да експлодираат во населени места.
Значи муниција и борбена готовност на ПВО или било која единица е строго чувана тајна. Украинците кога молеа за Патриот беа многу внимателни што точно кажуваат, година дена водат дезинформациска војна за сили и позиции на ПВО, ама ете ти имаш точна информација дека на рекетите им е пројден рокот.
Еве јас ти верувам!
Разликата е во тоа што кога експлодира во Кремлин сите Руски медиуми објавија, другиве сите ракети ги рокнале.
Пропаганда има на двете страни и различно се одразува. Киев лаже од првиот ден на војната за многу работи и тоа си има своја функција. Ама брат и Москва лаже суши за свои потреби. Уште викаат дека доритосите не биле од Иран.

Всушност и за тоа е и дебатава на форумов, да си разбистриме меѓу нас што е вистина а што лага. Ќе има лаги, и ќе има навијачки глупости, ама наше е да одлучиме што ќе веруваме а што не.

И да, западна пропагандна машинерија е далеку поприсутна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Значи муниција и борбена готовност на ПВО или било која единица е строго чувана тајна. Украинците кога молеа за Патриот беа многу внимателни што точно кажуваат, година дена водат дезинформациска војна за сили и позиции на ПВО, ама ете ти имаш точна информација дека на рекетите им е пројден рокот.
Еве јас ти верувам!

Пропаганда има на двете страни и различно се одразува. Киев лаже од првиот ден на војната за многу работи и тоа си има своја функција. Ама брат и Москва лаже суши за свои потреби. Уште викаат дека доритосите не биле од Иран.

Всушност и за тоа е и дебатава на форумов, да си разбистриме меѓу нас што е вистина а што лага. Ќе има лаги, и ќе има навијачки глупости, ама наше е да одлучиме што ќе веруваме а што не.

И да, западна пропагандна машинерија е далеку поприсутна.
Во ред е, секој на своја насока ја тера пропагандата и е сосема различна од аспект што се сака да се постигне. Украинците сакаат да се прикажат како воено неприкосновена страна, Русите не се замараат многу со тоа и претежно нивната пропаганда е со политичка позадина. Мада и западов бајаги им помага со тоа, како на пример изјавава на сенаторот.

Иначе доритосите се Иранска лиценца, ама ги прават во Русија. Јас не гледам причина тука да се лаже. Мислиш дека е потребна квантна физика да се направат?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Разликата е во тоа што кога експлодира во Кремлин сите Руски медиуми објавија, другиве сите ракети ги рокнале.
Украинците ги имаат уништено и тие ракети што Русите уште ги немаат ни истрелано.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Таман почна здрава дискусија на другата тема, модераторот ја замре. Сега ќе се врати дискусијата на: „Урнаа Кинжал - уништија Патриот“. Толку да се немало сенс.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Во ред е, секој на своја насока ја тера пропагандата и е сосема различна од аспект што се сака да се постигне. Украинците сакаат да се прикажат како воено неприкосновена страна, Русите не се замараат многу со тоа и претежно нивната пропаганда е со политичка позадина. Мада и западов бајаги им помага со тоа, како на пример изјавава на сенаторот.

Иначе доритосите се Иранска лиценца, ама ги прават во Русија. Јас не гледам причина тука да се лаже. Мислиш дека е потребна квантна физика да се направат?
Шо не ги направија до сеа а не среде војна од Иран да увезуваат?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Шо не ги направија до сеа а не среде војна од Иран да увезуваат?
Абе во ред е, еве и да ги увезле не праи никаква разлика. И да ги прават пак се Ирански, не се Руски. Нема поента да се лаже.

И башка прочитај уште пред да почне војнава имаа соработка со Иран околу дронови. Не сум сигурен дали овој дрон користи глобас или некој друг. Не е комплицирана процедура да се склопи дронов, ептен е едноставен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.872
Значи муниција и борбена готовност на ПВО или било која единица е строго чувана тајна. Украинците кога молеа за Патриот беа многу внимателни што точно кажуваат, година дена водат дезинформациска војна за сили и позиции на ПВО, ама ете ти имаш точна информација дека на рекетите им е пројден рокот.
Еве јас ти верувам!
Па ако не му е пројден тогаш е очајно лош систем патриотов. Имаше харм ракети што им давале со истечен рок од 90 и некоја. Така и овие ваљда, некои залихи стари. Затоа паѓаат кај ќе стигнат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Па ако не му е пројден тогаш е очајно лош систем патриотов.
Ограничен е, и башка немаат многу ограничени се количински. И на крај ни со С 300 неможе да се спореди.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.221

Абе каци бе ти. Јас па мислам имаат погоедно од тоа теглите со домати. Јер така обарале СУ35ки .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Знам и во првата заливска војна патриотот бајаги штета праеше кога ги Рушеа скадовите на садам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom