Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
Ај ова ваму нека седи:


Мислам дека ВСРФ нема да прават офанзиви туку ќе ги чекаат Украинците. Единствено може како Бахмут да делкаат дел по дел пример во Авдеевка. Но освен Авдеевка, мислам дека најверојатно е дека ќе одат накај Часив Јар или Сиверск.
Мора да нападнат некаде, пошто мора да одвлечат солиден дел од украинските сили настрана од офанзивата.
Имаше деновове неколку напади, воглавно од Сторм-З, новиот платенички корпус наводно организиран директно од државата и под директна команда на државата (Шојгу).

Украинците ќе се истурат онаму каде ќе начекаат слаба точка. Напаѓаат истовремено на повеќе места, и ќе форсираат таму каде ќе има пробив (советска школа, итн). За почеток голем успех би им бил било каков продор/футхолд јужно од Запорожје, не толку за понатамошен пробив колку затоа што логистичките центри на брегот ќе дојдат во домет.
Исто многу се активни и во Црно море, со дроновите, а Рипери летаат 24/7. Само прашање на време е кога ќе има поголема ескалација и со авијација, меѓу РФ и НАТО.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
Такво пердашење (експлозија) било тоа тогаш, да уште летаат перја паѓаат парчиња од тоа патриотите. :unsure:
Автоматски споено мислење:


 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Нели бе Патриотот бил уништен. И радар и батерии и све Русите пепел го направиле. А @Ron Burgundy ??
па којзнае они што прават, можеби донеле нова батерија. Како и да е, по ова можеш да видиш колку им е битен животот на нивниот народ. ПВО у центар на град ставено и ракети паѓаат врз коли.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
Не толку дека има ПВО во Киев, туку дека има воени цели во сред главен град (цели кои тоа ПВО ги брани).

Поблиску до фронтот, се што вреди стратешки или тактички, им е набутано меѓу станбени згради, во најгусто населените квартови. Илјадници фотографии има.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.263
Поени од реакции
36.144
па којзнае они што прават, можеби донеле нова батерија. Како и да е, по ова можеш да видиш колку им е битен животот на нивниот народ. ПВО у центар на град ставено и ракети паѓаат врз коли.
Ами војна е, Киев го гаѓаат. Кај да го стават.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Украинциве мака мачат со руските рекети и тоа е факт. ПВО е тешка наука, а тоа дњка се ќе биде пресретнато само во прикаските го има. Нема шанси да имаат непробојно ПВО, не против РФ. Видовме дека не престанаа проектили да фрлаат русите, а од лани им се потрошија.

Не верувам дека на некој ова погоре не му е јасно, ама многу лицемерие бе мајката..... Па украинциве дрон над Кремљ експлодираа, еј замисли, велесилата што бутна У2 и остали недопирливи срања, дозволи дрон да рокне на кров во Кремљ.
Па никаде ве немаше тогаш да 'ржите вака
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Украинциве мака мачат со руските рекети и тоа е факт. ПВО е тешка наука, а тоа дњка се ќе биде пресретнато само во прикаските го има. Нема шанси да имаат непробојно ПВО, не против РФ. Видовме дека не престанаа проектили да фрлаат русите, а од лани им се потрошија.

Не верувам дека на некој ова погоре не му е јасно, ама многу лицемерие бе мајката..... Па украинциве дрон над Кремљ експлодираа, еј замисли, велесилата што бутна У2 и остали недопирливи срања, дозволи дрон да рокне на кров во Кремљ.
Па никаде ве немаше тогаш да 'ржите вака
скоро сите ракети на ПВО им се со пројден рок. Од десетина, една или две паѓаат, и кога ќе паднат прават хаос. Русите исто користат ПВО па не сум видел да паѓаат ракети и да експлодираат во населени места.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.282
Поени од реакции
1.769
Нешто многу нервозни се укрофилите, балисти, фашисти и остала багра на форумов.
Зашто така бе либе?
Да не вие криво што губите, после Артемовск може да се ослободува на запад Тирана, Приштина, Тетово, Берлин...
Секој ден ги прават пичвајс ова укрите, ноќеска Киев, аеродром со 5 авиона во Хмелницки
https://vk.com/video-133441491_456269152
Многу апсат за љубителски видеа од руски дронови, ракети, авиони, последно уапсиле триесетина од Киев. Така да потешко се наоѓаат видеа.
Иначе има многу цензура, дури и тука на форумов , да неможе да се става видео од rutube, vk. Официјално не е забрането, ти си приватен весник, сајт, но цензурираш на ситно. Слично беше и крај ковидот.
Ја затворија другата тема украина за сите, а можеа да ги банират тие што пцујат, вреѓат фрлчат разни клетви, магии...
Малку квалитетна аналитика , поглед од горе на професор Фурсов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.629
Нешто многу нервозни се укрофилите, балисти, фашисти и остала багра на форумов.
Зашто така бе либе?
Зашто немаат ниту една когнитивна способност.
Нема рацио. Непознати се причинско-последичните поврзаности и сл.

Тоа ствара нервоза кога ќе се соочат со факти и така....

(оние 67 милиони долари за спречување руско влијание треба да се оправдаат, а најчесто се оправдуваат преку индиректно пушење албански курови, што дотичните и го прават на форумот, па предизвикуваат гнев)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom