Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.482
Поени од реакции
22.091
Германците не сакаат да ги пратат Леопардите од проста причина што секоја држава која ќе ги испрати своите ќе добие/купи Абрамси и со тоа за секогаш е изгубена како клиент на Германија.

Неизбежните загуби се само дополнителен проблем, т.е. лоша реклама, пак плус за Абрамсите.
Ne e samo toa. Ednostavno nemaat dovolno a i ne sakaat od opravdani pricini da odat napred kako prvi. Pomagaat mnogu ama ne se silata koja odi napred. Evropskite drzavi (voglavno Polska) samo jadat gomna kolku da lupnat nesto protiv Germanija. Kaj bea tie so avionite sto gi najavija vo vremeto? A Francija i UK i onaka sami odlucuvaat ne im treba Germanija. A SAD normalno najmnogu dava ubedlivo si vika i ovie od EU neka stopat nekoe zelezo. Plus, i toa ne smee da se zaboravi, Scholz e generacija posle WW2. Germanski tenkovi pak protiv Rusija (iako vekje ima po nekoe drugo vozilo) ne sakaat ednostavno.

Inace ne se somnevam na spremnosta na tenkovite. Gepardot sto Germanskata armija odamna ne go koristi povekje se pokaza kako mnogu korisen. Nisto cudno so ogled sto do 1990ta cela voena industrija tamu proizveduvase za scenario napad od Rusija odnosno DDR + Warsavski pakt.
Автоматски споено мислење:

Али каква лудница е што мртви ладни планираат да прекршат потпишан договор и Германците не смеат да писнат.
Ke toleriraat i ke go deklariraat kako Germanski pridones.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.231
Поени од реакции
36.460
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.127
Поени од реакции
41.469
овие немаат време ни да ги офарбаат :D ќе бидат лесни за наоѓање за танкистите.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Odbranata im e clen 5 dali so ili bez oruzje isto im se fakja.
Абе пази, исто како што ја одбранија и Грузија и сега Украина, мислиш дека Амерот ке почне нуклеарна војна ради некоја си Естонија, Литвијанија или шта ја знам која вукојебина... се е политика и интерес другар, каков член 5 какви бакрачи и хипотетички утре да влезе Русија во Естонија војнава ке се води на овој начин ке галамиме, ке помагаме демек нели НАТО сојуз, но фронтално и директно нема да одиме бидејќи опасноста од штета по самите нив е огромна... сигурен сум дека не се толку ненормални и америте и британците и французите да ја нападнат Русија, со оглед на историското искуство и моменталната воена моќ на Русија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.008
Поени од реакции
22.333
Видео снимките го покажуваат напредокот што го направија силите на руската армија и ДНР во последните денови, каде војниците ги зазедоа останатите високатници во југозападниот дел во гратчето Маринка, кои сега се целосно претворени во урнатини. Геолокација: 47.936070, 37.500576

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.155
Поени од реакции
25.190
Еве @Erikson баш спомна за Естонија и за нас.
Нели последниве месеци нашата војска се изнакупи против воздушна одбарана. Дали само јас мислам дека се тоа што се купи беше купено за тајно да се донира за Украина ?
Инаку која би била потребата во вакво мирнодопско време на Балканов, членка на НАТО да купува на два пати против воздушна одбрана ?!
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
@Klinton , мислиш дека ќе има и шермани во испораката? :D
што се закачаш без везе мене не ми се јасно, што глупи муабети за Шермани ми правиш?

Фино лепо си се гледа дека има околу 30 Бредли, и 3 М88ци. Во некој чуден број ова би било баталјон од Бредли, ама не е тоа дизајнирано за да се движи во чисти баталјони. Ако се комбинира со тенкови, ова многу добра оклопна бригада ќе испадне, и право да ти кажам русите би требало да се загрижат. Единствен спас од таков комбиниран оклопен напад е прецизна артилерија или надмоќна авијација.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.127
Поени од реакции
41.469
што се закачаш без везе мене не ми се јасно, што глупи муабети за Шермани ми правиш?

Фино лепо си се гледа дека има околу 30 Бредли, и 3 М88ци. Во некој чуден број ова би било баталјон од Бредли, ама не е тоа дизајнирано за да се движи во чисти баталјони. Ако се комбинира со тенкови, ова многу добра оклопна бригада ќе испадне, и право да ти кажам русите би требало да се загрижат. Единствен спас од таков комбиниран оклопен напад е прецизна артилерија или надмоќна авијација.
викаш дека анти тенковска ракета не може да уништи бредли?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.052
Ne e samo toa. Ednostavno nemaat dovolno a i ne sakaat od opravdani pricini da odat napred kako prvi. Pomagaat mnogu ama ne se silata koja odi napred. Evropskite drzavi (voglavno Polska) samo jadat gomna kolku da lupnat nesto protiv Germanija. Kaj bea tie so avionite sto gi najavija vo vremeto? A Francija i UK i onaka sami odlucuvaat ne im treba Germanija. A SAD normalno najmnogu dava ubedlivo si vika i ovie od EU neka stopat nekoe zelezo. Plus, i toa ne smee da se zaboravi, Scholz e generacija posle WW2. Germanski tenkovi pak protiv Rusija (iako vekje ima po nekoe drugo vozilo) ne sakaat ednostavno.

Inace ne se somnevam na spremnosta na tenkovite. Gepardot sto Germanskata armija odamna ne go koristi povekje se pokaza kako mnogu korisen. Nisto cudno so ogled sto do 1990ta cela voena industrija tamu proizveduvase za scenario napad od Rusija odnosno DDR + Warsavski pakt.
Автоматски споено мислење:



Ke toleriraat i ke go deklariraat kako Germanski pridones.
igorce zivees u era koga svabata stana totalno nebitna nacija.

migranti gi siluvaa na plostadi... ne pisnaa. im go sjebaa gasovodot, ne pisnaa. sega ova. edna polska si igra kur tasak i toa za voena tehnologija... jas neznam zosto nekoj u idnina bi gi sfakal seriozno ko porano. dodaj i izjavata na merkel deka so minsk kupuvale vreme i lazele i poleka stanuva jasno deka germanija nema liderski kapacitet i deka francija ke mora da e glavna vo evropa. edna spanija denes ima pogolemo vlijanie niz svetot, ako nisto drugo latino svetot, severna afrika pa i eks aziskite kolonii se poveke svreteni kon madrid nego bilo koj kon berlin.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.572
Поени од реакции
13.920
Германците не сакаат да ги пратат Леопардите од проста причина што секоја држава која ќе ги испрати своите ќе добие/купи Абрамси и со тоа за секогаш е изгубена како клиент на Германија.

Неизбежните загуби се само дополнителен проблем, т.е. лоша реклама, пак плус за Абрамсите.
Мислам дека истото важи и за Абрамсите, ќе се урне митот за неговата јачина, како и секое друго оружје, непобедливо е додека не стапне на терен. А штом се деси тоа и рајата види дека уствари нивното најдобро е ранливо, ќе почнат да се поставуваат многу незгодни прашања и ќе се отвори сомнеж во нивните способности, истото би се десило и со Ф-16ките ако се остварат најавите за нивното доставување. Ако нешто е баш докажано дека е ебано добро оружје, тоа е С-300, БУК и Панцир, затоа се што лета, лета на 5 метри од земја, во спротивно нема да опстои.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.462
Што добиваат укронацистите во пакетот воена помош од нивните неонацистички собраќа во НАТО: на тапет е оклопниот транспортер М113, неверојатно чудо на техниката- неверојатно само затоа што опстанало до денешен ден. Оклопот едвај додржува стрелба од пешадиско оружје. Покојната СФРЈ,за чудо, имаше една таква слична шклопоција- ОТМ 60.

 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.452
Поени од реакции
2.296
што се закачаш без везе мене не ми се јасно, што глупи муабети за Шермани ми правиш?

Фино лепо си се гледа дека има околу 30 Бредли, и 3 М88ци. Во некој чуден број ова би било баталјон од Бредли, ама не е тоа дизајнирано за да се движи во чисти баталјони. Ако се комбинира со тенкови, ова многу добра оклопна бригада ќе испадне, и право да ти кажам русите би требало да се загрижат. Единствен спас од таков комбиниран оклопен напад е прецизна артилерија или надмоќна авијација.
Па не дека 90% од видеата што искачаат сега е каде руска артилерија ги прави украинците партаљи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom