Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.829
Поени од реакции
5.939
Вчера читав за Артемовск. Не е можно толку лесно да пробиле освен гангстерите на Бајден да не го пуштаат Донбас низ вода. Најутврдени места се тие. Од таму 8 години го гранатираат Донбас. Или имаат друг план(Зеленио праел притисок за офанзива кон Херсон) или играат шах Јенките и Советите.
Не е таму Артемовск, си ги помешал со Авдеевка која е кај Доњецк и е најутврдена. Ама и таму веќе во предградието се водат битки и полека ќе падне цела таа област.

Артемовск е старото име за Бахмут. Таму беа стигнати до тоа автопатот (обиколницата) вчера, еве денес веќе влегле во градот.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не е таму Артемовск, си ги помешал со Авдеевка која е кај Доњецк и е најутврдена. Ама и таму веќе во предградието се водат битки и полека ќе падне цела таа област.

Артемовск е старото име за Бахмут. Таму беа стигнати до тоа автопатот (обиколницата) вчера, еве денес веќе влегле во градот.
Значи до септември паѓа цел Донецк, а со тоа и цел Донбас.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.331
Поени од реакции
19.746
One hundred and sixty third day of combats began with Russian Army & DPR forces taking control over the village of Hladosove south of Artemivsk following an assault from the eastern side.


On northeastern front, during the last 24 hours Ukrainian Army managed to recapture Mazanivka, Dibrovne & Dmytrivka & forced #RussianArmy to retreat from the outskirts of Krasnopillya & Dolina towns.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.331
Поени од реакции
19.746
Video footage show Ukrainian Army artillery targeting Russian Army & DPR forces which were advancing at Pisky front, which confirms town is about to fall after Ukrainian troops withdrew towards new positions a Pervomais'ke.
20220806_072448.jpg

At the same time Russian Army & DPR forces continue making slow advances at Marinka town under under the cover of heavy artillery and aerial bombardment. The damage in the locality is significantly high after six months of fighting.
20220806_072450.jpg
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.665
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.331
Поени од реакции
19.746
Била гранатирана нуклеарна централа во Запорожје, дали украинската војска ја има гранатирано за лажно да ги обвинуваат Русите?
Се обвинуваат меѓусебно, не знам да ти кажам со сигурност.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.331
Поени од реакции
19.746
During one hundred and sixty fourth day of combats Russian Army & DPR forces advanced south of Marinka taking control over new fortified positions which overlook the town of Novomykhailivka from the north.
The advance, along with the one made at tractor farm yesterdays, allowed pro-Russian forces to expand buffer zone around Oleksandrivka town & get fire control over Vuhledar – Pavlivka, compromising supplies to Ukrainian troops on the southern flank.
FZgF99cX0AA3Yln.jpeg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Која е логиката Русија да ја гранатира нуклеарката што воено ја држи подолго време?
Која од двете страни често и докажано прави вакви гомнарии?

Јасно е дека корктниот одговор е „не знаеме“ ама логика, логика...
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.658
Поени од реакции
7.559
Се обвинуваат меѓусебно, не знам да ти кажам со сигурност.
Нема никаква несигурност тука, буквално Украинците се на погрешната страна на реката, зошто Русите би гранатирале нуклеарна централа во територија под нивна контрола.

Украинците прават срање сега, зошто Русите имаа испратено технички кадар за да ја исклучи централата од Украинската мрежа, како и сите други енергетски објекти кои ги заземале (брани, термоцентрали) до почетокот на зимата. И не им е првпат ова на Украинците, првичено кога го заземаа градот ( Енергоград) и нуклеарната централа, Украинците се имаа повлечено од градот и забарикадирано во самата централа.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Кратка репортажа од Одеса пред 7дена, ако добро го разбрав влогеров, од возбуд за воздушниот напад диџејот ја стишал музиката на 6:30 од видеото :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Може не е воена перспектива , арно ама другар Украинец , ратоспособен 37 годишен, 5 месеци беше заглавен дома во Кременчук , конечно најде излез , ми објасни кратко со бел лист , као не способен , си платил колку треба и со девојкаму еве го тука во Италија .. каде доаѓаше да работи сезонски со години... треба да се видиме скоро па ќе продискутирам повеќе, но ми рече дека е преистрауматизиран од секојдневното одекнување на бомби , кошмари имал ... пази Кременчуг , кој е прилично далеку од фронтот , иако и таму имаше 2-3 јаки бомбардиања сепак се на прилично безбедно , замисли Донецк пичку матер... лудило.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Кратка репортажа од Одеса пред 7дена, ако добро го разбрав влогеров, од возбуд за воздушниот напад диџејот ја стишал музиката на 6:30 од видеото :facepalm:
Видеово е баш: живот иде даље! Парајлиите и татините синови по клубови, сиротињата по ровови! Исто како и кај нас 2001!

А да беа”лошите” руси, американци, до сега Одеса пепел ќе ја направеа со бел фосфор, напалм и кластер-фак муниција! 1000000 цивилни жртви, пардон колатерална штета ќе имаа укрите до сега!
Ама “лошите” руси… :свиркам:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Видеово е баш: живот иде даље! Парајлиите и татините синови по клубови, сиротињата по ровови! Исто како и кај нас 2001!

А да беа”лошите” руси, американци, до сега Одеса пепел ќе ја направеа со бел фосфор, напалм и кластер-фак муниција! 1000000 цивилни жртви, пардон колатерална штета ќе имаа укрите до сега!
Ама “лошите” руси… :свиркам:
Секогаш било истото, и овој е некој татин син :)
Незнам каде прочитав дека Русите планираат Одеса да ја освојат со опколување без големо разрушување што после видеово е јасно зашто, градот е преубав за да се уништи.
Еве дел од истиот влогер како изгледа еден Mall во Одеса и самата Одеса, све средено пицнато, цените може и поефтини од овде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom