Војводина - Република или покраина?

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
240
Поени од реакции
509
Во 19ти век кога се случила војната меѓу Прусија и Австриската империја во во двете земји ја викале Fraternal War. Проблемот настанува кога во 20ти век Австија 2 пати морала да учествува на страната на Германците во светските војни. И тоа не по нивна желба и затоа се одалечуваат повеќе од нив.

Војводина има накај 70% срби, тешко дек ќе се одвојат ама и така лесно не им се даваат парите шо ги заработуваат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Па ќе му текне на босанските хрвати да се присоединат на хрватска, на република српска да се присоедини кон србија на санџак да се отцепи од србија, на западна македонија да се федерализира........
ни на ЕУ ни на светот не им тревбаат сега такви бранови барем не во Европа.
 
M

Moon Child

Гостин
Па ќе му текне на босанските хрвати да се присоединат на хрватска, на република српска да се присоедини кон србија на санџак да се отцепи од србија, на западна македонија да се федерализира........
ни на ЕУ ни на светот не им тревбаат сега такви бранови барем не во Европа.
Република Српска одамна сака да се оддели и присоедеини кон Србија. Всушност, овдешните политичари стално играат на таа карта пред избори. Независна Република Српска, или Република Српска кон Србија.
Баш разговарав со човек кој е овде роден, што би им сменило ако се одделат од федерацијата. Ни сам незнаеше да ми каже. Најверојатно се во прашање само национални чувства.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
500
Поени од реакции
159
Dobro e deka kazhanoto e i napishano pa da se vidi koj shto rekol, neznam kaj prochita slichen jazik, jas rekov so jazichna bliskost.
"Im Oktober 1273 wurde Rudolf I. als erster Habsburger zum König des Heiligen Römischen Reiches gewählt."
Прегледај го приврзокот 130403 Wappen Österreichs, 1512
Habsburg-shkata Dinastija e merodavna koga Avstrijcite izrazuvaat pripadnost(celata tradicija i kulturno nasledstvo se bazira na toj period). Inaku se meshavina (od deneshni Ungarci, Hrvati, Bohemijci-Chesi, Germanci itn.)
Za krajot na 19 i pochetok na 20 vek, onoj period koga nie (MK) sme go prespijale (so chest na iskluchoci) e period na sozdavanje na nacionalni drzhavi, kakvi shto gi znaeme denes,i e vsushnost merodaven i po taa linija se vodi politikata, a i nacionalnite chuvstva.


I nemoj da mi kazhuvash shto e Germanski jazik ili Germanci, Avstrijci itn. Sekojdnevno sum so niv i tochno znam kako se chuvstvuvaat i kako razmisluvaat.
Ама ти знаеш денеска како се чувствуваат. Светската политика ги направила етнички да се разликуваат од Германија и Германците.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cisleithania
Австријци се според држава. Не според етникум. Самите Австријци се бореле за Голема Германија, а Прусијците за Мала Германија (без Австрија/Австроунгарија). Нормално на Прусијците тоа им успеало.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
414
Поени од реакции
187
Проблемот во С'рбија, според мене, е че:
1. Слаба д'ржава (како и повеќето на Балканот) +
2. Силен народ (емоционално-националистички)
Србија сé уште се управува од потомствено-комунистичка "аристократија" - односно, многу тешко "наследство". Чисто географски има големи разлики помеѓу регионите, историски исто.
Успори ли се премногу со членството во ЕУ поради Косово, може и да се дојде до евентуално ново дефинирање на Војводина, а евентуално отцепување е многу малку веројатно во близките 15-20 години и ако се случи тоа ќе е единствено и само поради обиди да се укине автономијата, а евентуално отцепување е многу малку веројатно и ако се случи тоа ќе е единствено и само поради обиди да се укине автономијата, што ќе доведе до спротивен ефект. Токму така се е распаднала Југославија - да немало таква борба со заби и нокти (и многу човечки жртви) да се задржи, можеше и уште да постои, но само во друг вариант.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Проблемот во С'рбија, според мене, е че:
1. Слаба д'ржава (како и повеќето на Балканот) +
2. Силен народ (емоционално-националистички)
Србија сé уште се управува од потомствено-комунистичка "аристократија" - односно, многу тешко "наследство". Чисто географски има големи разлики помеѓу регионите, историски исто.
Успори ли се премногу со членството во ЕУ поради Косово, може и да се дојде до евентуално ново дефинирање на Војводина, а евентуално отцепување е многу малку веројатно во близките 15-20 години и ако се случи тоа ќе е единствено и само поради обиди да се укине автономијата, а евентуално отцепување е многу малку веројатно и ако се случи тоа ќе е единствено и само поради обиди да се укине автономијата, што ќе доведе до спротивен ефект. Токму така се е распаднала Југославија - да немало таква борба со заби и нокти (и многу човечки жртви) да се задржи, можеше и уште да постои, но само во друг вариант.
A како ќе се отцепи војводина и по кое меѓународно право? кој ќе ја признае така отцепена? Ќе дозволат било која област на референдум да прогласи самостојност? Ете со Косово така направија па не знат кај им е глата, нит е држава нит е протекторат и така ќе се влечка со години.
На кои истории ќе се повика Војводина за својата независност? кога била независна и држава па подпаднала под Србија?? Кој ќе сопри тогаш да се отцепи пола Украина или каталонија или корзика или северна ирска?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
414
Поени од реакции
187
A како ќе се отцепи војводина и по кое меѓународно право? кој ќе ја признае така отцепена? Ќе дозволат било која област на референдум да прогласи самостојност? Ете со Косово така направија па не знат кај им е глата, нит е држава нит е протекторат и така ќе се влечка со години.
На кои истории ќе се повика Војводина за својата независност? кога била независна и држава па подпаднала под Србија?? Кој ќе сопри тогаш да се отцепи пола Украина или каталонија или корзика или северна ирска?
Може да се отцепи само ако пред тоа е добила статус на република или слично. Примерно - С'рбија не сака да признае Косово и затоа ЕУ казва дека ке смета Косово за част од С'рбија и по тоа начин двата субекта (С'рбија и Косово) треба да влезат истовремено во ЕУ (како цело). Војводина се закажува за поголема автономија/република, след 20 години С'рбија/Косово/Војводина се во ЕУ.
Војводина нема како да се отцепи со сегашниот си статус на "покрајнина", но ако е федерална единица, тогаш веке е возможно. За мене тоа вариант е можен при неподобрјаване на економската ситуација во С'рбија (најглавно). Инаку не ми се чини да успеат овие кои се за федерализација и за статус на република во рамките на федерална д'ржава.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Може да се отцепи само ако пред тоа е добила статус на република или слично. Примерно - С'рбија не сака да признае Косово и затоа ЕУ казва дека ке смета Косово за част од С'рбија и по тоа начин двата субекта (С'рбија и Косово) треба да влезат истовремено во ЕУ (како цело). Војводина се закажува за поголема автономија/република, след 20 години С'рбија/Косово/Војводина се во ЕУ.
Војводина нема како да се отцепи со сегашниот си статус на "покрајнина", но ако е федерална единица, тогаш веке е возможно. За мене тоа вариант е можен при неподобрјаване на економската ситуација во С'рбија (најглавно). Инаку не ми се чини да успеат овие кои се за федерализација и за статус на република во рамките на федерална д'ржава.
Тоа значи дека од Белград а не од Нови сад зависи дали Војводина ќе стане република или не.
Тоа исто значи дека белград никогаш нема да даде статус на република на покраина Војводина, што значи дека некаква самостојност на војводин е само сон на некои националисти таму.
Србја почнува да влегува во ЕУ и ако се оди ормално ќе биди во ЕУ заедно со војводина во следни 5-7 години
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.088
Поени од реакции
11.043
а како Баскија сега ќе се отцепела ??
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Последно што читав дека 65% од војвоџаните се осеќаат како срби, така да џабе праење филмови е ова!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.088
Поени од реакции
11.043
Не верувам дека ќе успеат дури и да сакаат!
можноста останува, на западот му треба контрола над Србија, т.е. да не се дозволи влез на Русија.. тука ќе има игри од двете страни, слично како со Косово и Црна Гора...
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
можноста останува, на западот му треба контрола над Србија, т.е. да не се дозволи влез на Русија.. тука ќе има игри од двете страни, слично како со Косово и Црна Гора...
Србија премногу "пропати" со Косово ако западот проба нешто и во Војводина ќе им биде катастрофална грешка. Успеаа некако да изменаџираат отцепување на Косово без да се крене Р.Српска. Сега со Војводина нема да успеат во тоа. Ако успеат да ја одвојат Војводина ке се крене и Р.Српска и Хрвартскиот дел во Босна, ќе се крене Санџак и ќе настане калакурдница.
Кога не успеаа Ирците да си ја вратат С.Ирска, Каталонците и Баскијците да се одвојат, тогаш нема ни тука. Премногу е ризично за сите!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom