Војводина - Република или покраина?

Член од
17 јануари 2015
Мислења
414
Поени од реакции
187
Во коментарите во сајтот на Б92 се забележуваат расположенија поскоро "ЗА" Република отколку "ПРОТИВ". Дали ќе биде Војводина самостојна република во рамките на федерална држава, да речеме до крајот на следната деценија, или пак не, односно ќе остане "автономна покраина" или пак нешто друго? Што ќе се случи со Војводина?

Ko traži da Vojvodina bude republika?

http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=1048650#k17893537
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.621
Абе јебеш република ако зависи од другите. Факт е дека Војводина ја храни Србија, ама не може да ја напушти Србија. 66% од Војводинци се Срби.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
414
Поени од реакции
187
Абе јебеш република ако зависи од другите. Факт е дека Војводина ја храни Србија, ама не може да ја напушти Србија. 66% од Војводинци се Срби.
Во статијата не станува збор за отцепување, а за федерална република. Во принцип се чини малку веројатно ако се смета како причина етничкиот состав, но по коментарите во сајтот на Б92 чини дека преовладува идејата за република, од економски причини, најчесто. Најмногу одржување собираат коментари како "да има референдум за / против", "да има фер распределба на приходите", "Војводина да е конструирана како Швајцарија" и слично. Се разбира, Војводина стане ли република, разликите во управувањето на областа и општествениот развој во споредба со онаа на југ најверојатно ќе се зголемуваат.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.621
Во статијата не станува збор за отцепување, а за федерална република. Во принцип се чини малку веројатно ако се смета како причина етничкиот состав, но по коментарите во сајтот на Б92 чини дека преовладува идејата за република, од економски причини, најчесто. Најмногу одржување собираат коментари како "да има референдум за / против", "да има фер распределба на приходите", "Војводина да е конструирана како Швајцарија" и слично. Се разбира, Војводина стане ли република, разликите во управувањето на областа и општествениот развој во споредба со онаа на југ најверојатно ќе се зголемуваат.
Да, и Косово беше дел од Србија но потоа стана република. По таа логика и Македонија треба да се оддели од Скопје, бидејќи добар дел од приходите од Македонија завршуваат во Скопје. Војводина си е супер развиена земјоделска област.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.016
Поени од реакции
19.070
Дневнополитички препукувања. Војводина остана еден од ретките центри на моќ што не е под контрола на напредњаците. До наредни избори кои се за помалку од година.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
414
Поени од реакции
187
Да, и Косово беше дел од Србија но потоа стана република. По таа логика и Македонија треба да се оддели од Скопје, бидејќи добар дел од приходите од Македонија завршуваат во Скопје. Војводина си е супер развиена земјоделска област.
Постои голема разлика помеѓу Косово и Војводина и уште поголема меѓу Скопје и Македонија, од една страна, и Војводина, од друга.
Косово не е призната како независна република од државата, од која се е "отцепила". Косово се "отцепуваа" еднострано, додека промената на статусот на Војводина е заедничко решение и токму поради тоа ја отворив темата, зашто ми направија впечаток коментарите, на пример - " Јас сум Србин, Војводин(ец), не сакам отцепување, но областа да располага со сопствени средства, а надворешната политика да е заедничка ".
Има и нешто друго - Војводина има доста поинаква историја од областа јужно од Дунав.
За Македонија и Скопје - Македонија е унитарна држава, а Скопје е само град.Разбирам примерот ти, но постои разлика помеѓу град-држава и регион / област со голема територија со реки, многу земјоделски површини, села и градови, ландшафтови и други географски / историски / културни особености.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
500
Поени од реакции
159
А да и ја вратат на Унгарија , таман после 100 години!
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
678
Поени од реакции
635
Не гледам проблем да се отцепи/да добие автономен статус. Етничката застапеност на еден регион повеќе не е релеватен аргумент дали може некој да се отцепи. Швајцарија и Австрија ви се пример, држави со германци, отцепени поради економски причини. Капитализмот/парите го вртат светот, не етникумите :)
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Проблемите што ги има Шпанија со Каталонија и Баскија, Турција со Курдистан, и Србија со Косово,Босна со Република Српска, Грузија со Северна Абхазија се етнички развивани и затоа реално има шанси за одвојување на овие региони, покраини, републики или како сакате да ги наречете. Војводина е претежно населена со етнички срби, па затоа не верувам дека има можност за такво нешто. Тоа е болката на македонскиот народ, што Егејскиот и Пирискиот дел македонците се веќе асимилирани и претопени и затоа за жал сметам дека и за тоа не постои реална шанса за одвојување!

П.С: Сите наведени региони имаат одреден автономен статус и затоа е можно да се одделат, Западна Македонија нема автономен статус, ниту пак фигурира како единка во една целина.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.232
Поени од реакции
1.550
Западна Македонија нема автономен статус, ниту пак фигурира како единка во една целина.
Ама тоа не им смета на локалните шерифи да си спроведуваат свои закони!!!
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
306
Поени од реакции
289
Не гледам проблем да се отцепи/да добие автономен статус. Етничката застапеност на еден регион повеќе не е релеватен аргумент дали може некој да се отцепи. Швајцарија и Австрија ви се пример, држави со германци, отцепени поради економски причини. Капитализмот/парите го вртат светот, не етникумите :)
Za kakvi Germanci zboruvash? Koga Hrvatite kje bidat Srbi ili obratno togash i Avstrijcite - Germanci. A, pa ushte spomnuvash i Shvajcarci. Od kakva drzhava se otcepile A i CH ? Si uchel li voopshto nekakva istorija, ili po maalo shto si slushnal !?
-Toa se tri avtohtoni narodi, so jazichna bliskost, no i so megjuseben animozitet koj i toa kako e izrazen. Nema nikakvi ekonomski prichini tuku ekonomska sorabotka koja funkcionira mnogu dobro, i bi rekol edistven element koj gi svrzuva.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Како што го гледам расположението во војводина, не сакаат да се отцепат од Србија, значи република никако.
 
M

Moon Child

Гостин
Не гледам проблем да се отцепи/да добие автономен статус. Етничката застапеност на еден регион повеќе не е релеватен аргумент дали може некој да се отцепи. Швајцарија и Австрија ви се пример, држави со германци, отцепени поради економски причини. Капитализмот/парите го вртат светот, не етникумите :)
Ne e relevanten vo zemji kade nacionalizam skoro nema, ili ne igra nikakva uloga vo zivotite na lugjeto. Vo zemja kako Srbija, malku potesko. Srbite i Srbijancite se zadoeni so nacionalizam. Decata od najmala vozrast gi trujat so takvi besmisleni idei i ne veruvam deka toa kje prestane preku nok.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
500
Поени од реакции
159
Za kakvi Germanci zboruvash? Koga Hrvatite kje bidat Srbi ili obratno togash i Avstrijcite - Germanci. A, pa ushte spomnuvash i Shvajcarci. Od kakva drzhava se otcepile A i CH ? Si uchel li voopshto nekakva istorija, ili po maalo shto si slushnal !?
-Toa se tri avtohtoni narodi, so jazichna bliskost, no i so megjuseben animozitet koj i toa kako e izrazen. Nema nikakvi ekonomski prichini tuku ekonomska sorabotka koja funkcionira mnogu dobro, i bi rekol edistven element koj gi svrzuva.
А ти знаеш ли дека Австријците се истовремено Германци. Да, тие се политички Австријци. Знаеш ли како како во пописите се декларирале пред 1918 година, јасно и кратко - Германци. Проблемот настанува после 1919 година откако силите на Антантата културно и етнички не им давале да се зближат со Германија. Каков сличен јазик, германски е тоа, нема друг јазик.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
306
Поени од реакции
289
Dobro e deka kazhanoto e i napishano pa da se vidi koj shto rekol, neznam kaj prochita slichen jazik, jas rekov so jazichna bliskost.
"Im Oktober 1273 wurde Rudolf I. als erster Habsburger zum König des Heiligen Römischen Reiches gewählt."
81px-Bindenschild_Privilegium_maius_1512.svg.png Wappen Österreichs, 1512
Habsburg-shkata Dinastija e merodavna koga Avstrijcite izrazuvaat pripadnost(celata tradicija i kulturno nasledstvo se bazira na toj period). Inaku se meshavina (od deneshni Ungarci, Hrvati, Bohemijci-Chesi, Germanci itn.)
Za krajot na 19 i pochetok na 20 vek, onoj period koga nie (MK) sme go prespijale (so chest na iskluchoci) e period na sozdavanje na nacionalni drzhavi, kakvi shto gi znaeme denes,i e vsushnost merodaven i po taa linija se vodi politikata, a i nacionalnite chuvstva.


I nemoj da mi kazhuvash shto e Germanski jazik ili Germanci, Avstrijci itn. Sekojdnevno sum so niv i tochno znam kako se chuvstvuvaat i kako razmisluvaat.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom