Воспитување на дете кога живееме во близина на баба и дедо

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.794
Поени од реакции
24.661
1. Лестер нема деца.
2. Маја нема деца.
3. Акцесо нема деца.
4. Јас неам деца.
5. Џонтра нема деца.
6. итн... *(you get the point) ;)

Кој од овие конкретно кажа нешто погрешно на темава и нешто различно од тоа што ти го напиша дека децата е богатство и благодет да растат со своите баби и дедовци?

Ене ја другарка ми има дете, јас неам, тоа што не ја има ќерка и од дома извадено 2 години и шо не знај шо „боја“ има небото освен на ТВ или слика ако нема видено е друго двајсе ;)

Знаеш како викаат: „Пет минути слатко, цел живот татко“.
Не е тешко дете да направиш, напротив. Оди земи да те видам израсни го и воспитај го во здрава личност и притоа почитувај си ги родителите и своите и на партнерот кога се грижат за тоа дете, пошто ако правеа нешто погрешно сигурно и ти немаше да бидиш на овој свет. :)
Сме имале среќа. :)

Новите генерации најчесто се добро потковани со сите ризици на кои се изложени бебињата и малите деца. Старите ги немаат овие познавања, затоа што во нивно време овие информации биле недостапни или непознати. Затоа е многу битен моментот на почитување на граници што го спомнаа неколку мајки тука, а реално ретко кој од постарите генерации го има ова во предвид. Кај нив владее егото многу често и доаѓаат со муабети од типот „јас три деца израснав, ти ќе ми кажуваш“, а немаат информации за тоа кои храни може да доведат до загушување и недајбоже смрт, на пример, или дека во креветчето на бебето не смее да има никакви ќебенца, играчки и сл. Кога станува збор за здравјето и животот на моето дете, ќе си го ставиш егото на страна и нема да приговараш, туку ќе почитуваш ако ти кажам дека нешто ме загрижува.
Со ова нерви истанчив.
Покрај ова, јас сум бескрајно благодарна на фамилијата на маж ми затоа што се тепаат кој да го чува син ми кога работиме и баш поради ова знам да прогледам низ прсти за некои работи, на пример апсурдни нешта како давање благо на мали деца кои не знаат ни да го побараат со зборови.

Сепак сметам дека е битно децата да растат и со поширока фамилија, тоа беше и една од причините зошто се преселив преку океан.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
1. Лестер нема деца.
2. Маја нема деца.
3. Акцесо нема деца.
4. Јас неам деца.
5. Џонтра нема деца.
6. итн... *(you get the point) ;)

Кој од овие конкретно кажа нешто погрешно на темава и нешто различно од тоа што ти го напиша дека децата е богатство и благодет да растат со своите баби и дедовци?

Ене ја другарка ми има дете, јас неам, тоа што не ја има ќерка и од дома извадено 2 години и шо не знај шо „боја“ има небото освен на ТВ или слика ако нема видено е друго двајсе ;)

Знаеш како викаат: „Пет минути слатко, цел живот татко“.
Не е тешко дете да направиш, напротив. Оди земи да те видам израсни го и воспитај го во здрава личност и притоа почитувај си ги родителите и своите и на партнерот кога се грижат за тоа дете, пошто ако правеа нешто погрешно сигурно и ти немаше да бидиш на овој свет. :)
Ги заборави тие што имаат деца ама немаат пелена сменето во живот, ниту една ноќ немаат непроспиено, а знаат да филозофираат до небото и назад, и "најпаметни"да се, најлесно нешто е да го направиш,но оди изгледај го и израсни го, животот свој смени си го, стани роб на тоа дете, жртва принеси, се свое дај,само да е здраво, најадено, нашетано, се велат, се нарекуваат татковци, а 5 минути не поминале со своите деца. Не е татко тој кој ќе го направи, туку тој кој ќе го изгледа и порасне, кој животот ќе си го заборави, се во корист на своето дете, не е битно дали е биолошко или не.
И за мајките исто важи.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.707
Поени од реакции
10.117
Сме имале среќа. :)

Новите генерации најчесто се добро потковани со сите ризици на кои се изложени бебињата и малите деца. Старите ги немаат овие познавања, затоа што во нивно време овие информации биле недостапни или непознати. Затоа е многу битен моментот на почитување на граници што го спомнаа неколку мајки тука, а реално ретко кој од постарите генерации го има ова во предвид. Кај нив владее егото многу често и доаѓаат со муабети од типот „јас три деца израснав, ти ќе ми кажуваш“, а немаат информации за тоа кои храни може да доведат до загушување и недајбоже смрт, на пример, или дека во креветчето на бебето не смее да има никакви ќебенца, играчки и сл. Кога станува збор за здравјето и животот на моето дете, ќе си го ставиш егото на страна и нема да приговараш, туку ќе почитуваш ако ти кажам дека нешто ме загрижува.
Со ова нерви истанчив.
Покрај ова, јас сум бескрајно благодарна на фамилијата на маж ми затоа што се тепаат кој да го чува син ми кога работиме и баш поради ова знам да прогледам низ прсти за некои работи, на пример апсурдни нешта како давање благо на мали деца кои не знаат ни да го побараат со зборови.

Сепак сметам дека е битно децата да растат и со поширока фамилија, тоа беше и една од причините зошто се преселив преку океан.
Се' е тоа убаво и навистина е така ама да му се истрчаш на некој со муабетот: „Вие немате деца, не знаете како е“ е исто како да му речеш на некој абе ајде ти ќе кажваш за правила во сообраќај, а немаш кола.
Глупава е споредбата.

Еднсотавно е или размислуваш во правец на развој на своето дете и балансираш со фамилијата за негово израснување на правилен начин или „само ти си мајка“ и „само ти знаеш најдобро“ па детето го растиш во стаклен ѕвонец (што ќе му наштети на здравјето, телесно) и на страна од фамилија (за што во животот нема да научи што е емпатија, социјализација, ќе се вклопи потешко во градинка, во школо и слично).

Другата страна од паричката убаво ја објасни Очајна, кој се' стигна да направи дете па како и се грижат за истите, Господ да им е на помош.
Колку год да беа неинформирани поранешните генерации на родители, во однос на денешните „мамички“ и вана би (колку да се речи) татковци, беа каде каде поуспешни во воспитувањето и грижата за едно дете.

Ги заборави тие што имаат деца ама немаат пелена сменето во живот, ниту една ноќ немаат непроспиено, а знаат да филозофираат до небото и назад, и "најпаметни"да се, најлесно нешто е да го направиш,но оди изгледај го и израсни го, животот свој смени си го, стани роб на тоа дете, жртва принеси, се свое дај,само да е здраво, најадено, нашетано, се велат, се нарекуваат татковци, а 5 минути не поминале со своите деца. Не е татко тој кој ќе го направи, туку тој кој ќе го изгледа и порасне, кој животот ќе си го заборави, се во корист на своето дете, не е битно дали е биолошко или не.
И за мајките исто важи.
Апсолутно си во право.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.249
Поени од реакции
10.878
Старите ги немаат овие познавања, затоа што во нивно време овие информации биле недостапни или непознати. Затоа е многу битен моментот на почитување на граници што го спомнаа неколку мајки тука, а реално ретко кој од постарите генерации го има ова во предвид. Кај нив владее егото многу често и доаѓаат со муабети од типот „јас три деца израснав, ти ќе ми кажуваш“, а немаат информации за тоа кои храни може да доведат до загушување и недајбоже смрт, на пример, или дека во креветчето на бебето не смее да има никакви ќебенца, играчки и сл.
Исто е ова со тоа "тие што немате деца на темава најгласни сте". :)
Значи, се согласувам. Егото на страна, и почитување на туѓо мислење.

Ова не е реплика за тебе, туку за забелешката од погоре.

Што е поентата на тоа "вие не разбирате, немате деца" ? Немаме деца и немаме право на објективно мислење? Да, многу работи се учат со искуство, ама затоа и мислењата и ставовите не се секогаш константни туку се подложни на варијации. Искуството како такво секогаш ќе ви биде огромен плус, ама џабе ти е искуство ако не прифаќаш критика, сугестија, помош, поддршка, и мислиш дека си само ти најдобар во тоа што го правиш.

Немањето деца, не значи дека не може правилно да ги резонираме нештата и да расудуваме. Па сите имаме браќа и сестри со деца, пријатели, другарки, другари, роднини. Тука си правиме муабет на една општа тема. Инаку има и такви кои имаат деца а многу често не знаат што да прават и што ги снашло (не зборам за никој конкретен лик од темава, туку за реални примери од мојот живот кои секојдневно ги гледам).

Без разлика што немам деца, сметам дека имам доволно искуство со бебиња, доенчиња, мали деца, па и тинејџери и си земам за право да кажам што е правилно, а што погрешно (посебно од медицински аспект, кога е во прашање психофизичкото здравје на децата). Секако вие може да се согласите со моето мислење или не, може да го прифатите или не, ама пак ќе кажам тука сме да си правиме муабет, да водиме конструктивни дебати, преку кои може да се преиспитаме себе и своите ставови и да научиме нешто ново, зошто да не.

Се што е умерено е океј, се што е претерано не е океј. Баланс мора да има.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.749
Jas ednas zedov ke popravam nesto na kolata. EGR ventil ili taka nesto. Zedov se potkovav so strucna literatura, izgledav eden kup videa na youtube kako treba, so treba, alati spremiv se po propis, gi zasukav rakavite i mu se probav.
Da skratam, na krajot si ja odnesov na servis kade majstorot imase pokraj teorija i baaagji praksa, mi sredi za 5 min toa so jas se macev cel den i ne go srediv.
Naravoucenie vo cela prikazna.
To so pisi knigata, ne ragja nivata.
Koj sfati sfati .
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.174
Поени од реакции
6.600
Jas ednas zedov ke popravam nesto na kolata. EGR ventil ili taka nesto. Zedov se potkovav so strucna literatura, izgledav eden kup videa na youtube kako treba, so treba, alati spremiv se po propis, gi zasukav rakavite i mu se probav.
Da skratam, na krajot si ja odnesov na servis kade majstorot imase pokraj teorija i baaagji praksa, mi sredi za 5 min toa so jas se macev cel den i ne go srediv.
Naravoucenie vo cela prikazna.
To so pisi knigata, ne ragja nivata.
Koj sfati sfati .
So odbral loshi videa na YouTube :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.104
Поени од реакции
34.900
Јас имам деца и ја имам таа среќа да живеам блиску до родителите на жена ми, особено татко и кој е млад пензионер и последните неколку години е постојано со нив. Додека беше син ми помал, тој уште работеше, па мораше да плаќаме дадилки со кои 90% имавме лоши искуства (или поточно, од сите што му се сменија тие неколку години, само од една бевме навистина презадоволни). Но ќерка ми скоро секој ден е со дедо и. И нормално дека ја разгалува, и дава работи кои ние не би и ги дале, и дозволува да прави работи кои ние никогаш не би и дозволиле, но јас буквално немам никогаш ништо речено. Жена ми понекогаш знае да „го искара“ татко и за нешто, но јас сум им неизмерно благодарен што се тука, блиску, особено на татко и, зашто да не беше тој, сега пак ќе требаше да зборуваме за лошите искуства со дадилките. Значи буквално ова сакам да го кажам, истово:
Покрај ова, јас сум бескрајно благодарна на фамилијата на маж ми затоа што се тепаат кој да го чува син ми кога работиме и баш поради ова знам да прогледам низ прсти за некои работи, на пример апсурдни нешта како давање благо на мали деца кои не знаат ни да го побараат со зборови.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
884
1. Лестер нема деца.
2. Маја нема деца.
3. Акцесо нема деца.
4. Јас неам деца.
5. Џонтра нема деца.
6. итн... *(you get the point) ;)
Сите петорица х 3 да имате, ако даде Господ и повеќе, а тој итн 2^3, правете пари и правете деца и не барајте влакно во јајце.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.707
Поени од реакции
10.117
Сите петорица х 3 да имате, ако даде Господ и повеќе, а тој итн 2^3, правете пари и правете деца и не барајте влакно во јајце.
Не видов никаде дека бараме другар, само дојде полицаецот и не тегнеше малку за уши, а уствари ни џандар ни наставничка е.

Оттаму беше и мојата реакција на надменоста.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.269
Поени од реакции
35.799

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.030
Vo moeto opkruzuvanje ima mnogu roditeli cii sto roditeli (od dvete strani) im pomagaat i istite ne znaat za nisto drugo osven za zalenje. Od takvi klasicni nesposobni i ligavi paraziti mi se sere iskreno (tvrdam deka nivnite roditeli se krivi).
Jas i zena mi imame vreme za dve deca, za ruceci/veceri/doruceci, treninzi, sport, picke materine, pa i za nas.
Koga ke im crknat tie babite i dedovcite (daj boze 100 god da im ziveat, ne mislam nisto loso) ke kukaat ko macki pred parenje. Zatoa e ubavo da se ima pomos od dvete strani (nie za zal ja nemame), no bitno e da si sposoben za se i da ne cekas se na tacna ko nekoj debil, posto ipak imas dete/deca za odgleduvanje. Toa se prefrla na deteto i toa ke stane nesposoben imbecil kako tebe, o roditelu. Sekoj moze da bide majka/tatko no ne i da bide roditel.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom