Воспитување на дете кога живееме во близина на баба и дедо

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.720
Поени од реакции
2.609
Гледам за аутизам зборите, негде читав дека Ајнштајн бил аутистичен, почнал да збори на 4 години, Бил Гејтс исто така е аутистичен, а и мојот омилен глумец Ентони Хопкинс.
Озбилно?
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
355
Поени од реакции
438
Гледам за аутизам зборите, негде читав дека Ајнштајн бил аутистичен, почнал да збори на 4 години, Бил Гејтс исто така е аутистичен, а и мојот омилен глумец Ентони Хопкинс.
+Elon Musk
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Очигледно е дека сите заборавивте дека се работи за детенце од само 2 години, кое воспитување, кои бакрачи расправате.
Дотичната мајка не ги сака свекрвата и свекорот и ги казнува со тоа што не го пушта детенцето да си ги гушне баба и дедо.
:mad:
очигледно си лечите комплекси тука на форумот, детето секој ден оди кај баба му и дедо му. Проблемо е што не дака ни да ме слуша веќе бидејќи нон стоп јас сум лоштиот полицаец, а тие добриот. И јас најдов каде совет да барам …
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886
очигледно си лечите комплекси тука на форумот, детето секој ден оди кај баба му и дедо му. Проблемо е што не дака ни да ме слуша веќе бидејќи нон стоп јас сум лоштиот полицаец, а тие добриот. И јас најдов каде совет да барам ...
А кој го воведе тој систем на лош полицаец/добар полицаец ?

И што велиш, кај кого лежи проблемот, а кај кого лежи решението на проблемот ?

Еве ти малку помош: Си размислил ти да поминуваш повеќе време со детето, наместо бабите и дедовците ?
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
А кој го воведе тој систем на лош полицаец/добар полицаец ?

И што велиш, кај кого лежи проблемот, а кај кого лежи решението на проблемот ?

Еве ти малку помош: Си размислил ти да поминуваш повеќе време со детето, наместо бабите и дедовците ?
da jas sum ne vrabotena i si go cuvam deteto , izleguvame shetame , go mesham so drugarcinja na negova vozrast , go nosam na lulashki , go nosam vo igroteka i mn dr raboti dodeka. Toa nekogash odbiva i toa go pravi so mene sekogash gi bara baba i dedo. Ne sudete bez zda znaete so kakvi napori jas se soocuvam. I kolku davam od sebe. Nemam izlezeno na kafe sama. Sekoe vreme gledam do go pominam zaedno so nego.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.149
Поени од реакции
12.626
da jas sum ne vrabotena i si go cuvam deteto , izleguvame shetame , go mesham so drugarcinja na negova vozrast , go nosam na lulashki , go nosam vo igroteka i mn dr raboti dodeka. Toa nekogash odbiva i toa go pravi so mene sekogash gi bara baba i dedo. Ne sudete bez zda znaete so kakvi napori jas se soocuvam. I kolku davam od sebe. Nemam izlezeno na kafe sama. Sekoe vreme gledam do go pominam zaedno so nego.
Ради тоа што си невработена ти е досадно
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.246
Поени од реакции
6.683
da jas sum ne vrabotena i si go cuvam deteto , izleguvame shetame , go mesham so drugarcinja na negova vozrast , go nosam na lulashki , go nosam vo igroteka i mn dr raboti dodeka. Toa nekogash odbiva i toa go pravi so mene sekogash gi bara baba i dedo. Ne sudete bez zda znaete so kakvi napori jas se soocuvam. I kolku davam od sebe. Nemam izlezeno na kafe sama. Sekoe vreme gledam do go pominam zaedno so nego.
Tochno toa e i tvojot problem!!!

Ne se krivi babata i dedoto a i deteto ne ti e krivo. Tuku ti sama zatoa shto mislish deka samo ti si mu potrebna na deteto i deka ti shto pravish e dovolno za nego. I koga deteto ce ti rechi babaaa ti si ljubomorna i zavidliva.

Ostaj go neka odi i neka si igra so niv. Mu treba socijalizacija a i tebe pauza.dodeka e toa kaj niv zemi zachisti si ja kunjata, sredi si gi noktite, istushiraj se ili ednostavno optegni se pred TV i zdivni.

Bash vcera na TV ja gledav Schlagerboom muzicki festival za Avstrija i Germanija. Beshe predsaven eden nov mlad muzichar koj imal samo EDNA Pesna izdadeno.


Ja napishal za pokojnata baba kako ja shto vo detstvoto sekoj den bila so nego . I ne samo toa na gradite imashe istetovirano Angelski krilja i nad niv imeto i prezimeto od baba mu napishano..
Allo, coekov e preku 40 godini i ushte taguva po baba mu.

9d3236eb969647f8ec12331cbeff9db6,deef30d0.jpeg

Mozhebi ce ti stani jasno kolku se tie vrski so baba i dedo silni i nezamenlivi.

Zatoa , shto vikaat Germancive "Locker lassen"
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886
da jas sum ne vrabotena i si go cuvam deteto , izleguvame shetame , go mesham so drugarcinja na negova vozrast , go nosam na lulashki , go nosam vo igroteka i mn dr raboti dodeka. Toa nekogash odbiva i toa go pravi so mene sekogash gi bara baba i dedo. Ne sudete bez zda znaete so kakvi napori jas se soocuvam. I kolku davam od sebe. Nemam izlezeno na kafe sama. Sekoe vreme gledam do go pominam zaedno so nego.
Тогаш значи е обратното: премногу му удоволуваш.

Од утре па понатаму, баба и дедо се на гости кај пријатели и не може да оди кај нив.

И однеси го некаде каде што ќе стекне некои нови знаења и искуства, на пример на пливање, на планинарење, некаде каде што повеќе ќе троши физичка енергија отколку да ужива во удоволувањата и играчките од детството.

Бидејќи кога ќе порасне ќе открие дека вистинскиот свет не е ниту малку сличен на стакленото ѕвоно во кое израснал. А потоа работите ќе одат само кон полошо.

Разгалено детиште и запоставено детиште се подеднакво најлоши опции за израснување на дете.

Треба подеднаква доза и од морковот и од стапот. Само гледај стапот да биде што е можно помек за да не те стави на црна листа кога ќе порасне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom