Возраст за прв сексуален однос

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

љубов,секс,петинг.


  • Вкупно гласачи
    109

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Еве сега Ива пиша дека ке чека до прва брачна нок за да ја изгуби својата невиност. Ова не е првпат да го слушнам од девојче на возраст од 17-21 година. Значи прашање:

Што ПО ЃАВОЛИТЕ ви се увртело у глава да чекате до прва брачна ноќ? Адети? Така ве воспитале? Вистинска љубов? Што? Значи сакам да знам што ги тера денешниве млади девојки да размислуваат вака, а после ке вратам со контраударац зошто не чини таквиот став :) :helou:
 
Член од
16 јуни 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Sephiroth напиша:
Еве сега Ива пиша дека ке чека до прва брачна нок за да ја изгуби својата невиност. Ова не е првпат да го слушнам од девојче на возраст од 17-21 година. Значи прашање:

Што ПО ЃАВОЛИТЕ ви се увртело у глава да чекате до прва брачна ноќ? Адети? Така ве воспитале? Вистинска љубов? Што? Значи сакам да знам што ги тера денешниве млади девојки да размислуваат вака, а после ке вратам со контраударац зошто не чини таквиот став :) :helou:
Ok,moze Iva napisala taka,ama toa ne znaci deka site taka razmisluvaat.
Vistinska ljubov,prva bracna nok,malce preozbilno za 21 vek...Ama sepak treba podolga vrska,a ne samo 1 nok ili 2 nedeli.Mnogu devojcinja se iskoristeni,ostanale bremeni na 14 godini i toa ne e vo red. Treba da se razvieni i fizicki i psihicki,a toa ne e mozno na 14 god. Za mene e ok od 16 na gore pod uslov vrskata da bide malce poseriozna od prethodnite.:jaj: :back:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Јас не реков дека сите така размислуваат ама 60% од другарките кога ги имам прашано ми го имаат кажано тоа. И пак ке кажам, чекам одговор од некоја девојка која има цврст став во врска со ова, за да и го разбијам, онака, пошо ми е досадно :D:smir:
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
Sephiroth напиша:
Јас не реков дека сите така размислуваат ама 60% од другарките кога ги имам прашано ми го имаат кажано тоа. И пак ке кажам, чекам одговор од некоја девојка која има цврст став во врска со ова, за да и го разбијам, онака, пошо ми е досадно :D:smir:
Школото ќе да е проблемот :P tamu gi ucat na vakvi gluposti hehe, dobro sea treba da se pazi malce ne na 14 da mu skoknes na nekoj megju noze ama nakaj 17-18 bi trebalo ako ne od nisto drugo povekjeto go pravat toa od ljubopitnost...
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
mene prv pat mi bese na 15god,a zenskata imase 19god,
posle 4 meseci jas uste imav 15god a novata zenska imase 17god i nea i bese prv pat i navistina uzivase i taa i jas,znaci mislam posle 14tata god e dobro,a pred 14 ne preporacuvam
 

Ani4ka

PhAt Baby
Член од
27 мај 2007
Мислења
120
Поени од реакции
0
city напиша:
Според последните податоци, во Македонија просечната возраста за првиот сексуачен однос е поместена на 14 години, што мислите дали е тоа добро или лошо? Со фактот дека пред само неколку години беше до скоро 17 години.
14 god prv seksualen odnos????????KATASTROFA takvo nesto na 14 god>>>nikogas
prosecnata vozrast za prv seksualen odnos treba da bide 18 godini bidejki do togas se oformuva teloto >>>i so partner na koj mu veruvate!
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па пред 15-16 некако делува прерано.Од 17 нагоре мислам дека е таман.Ама како за кого.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Мислам дека на 16-17 години.... нормално е, доколку и партнерката, ти е на таа возраст или постара....
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Абе се зависи од авторитетот на човекот . Едни сакаат порано ,едни подоцна ,ама најдобро (според мене) е после 16 ,па макар и 17 години ,а за 14 па надолу ,многу е претерано рано.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
11-12 за машки, 14-16 за женски.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
аман бе зар сите девојки ке одат у манастир и тука ли стануе збор за невиност до прва брачна ноќ :uvo:
Иначе за тоа кој кога да започне со сексуалните односи све зависи од самата индивидуа но дефинитивно не прерано на 14 год уште незнаат јајца да испржат а они веќе почнале со секс и милсма дека муабетите по дома за секс треба бидат еден обичен муабет со своите деца отколку табу тема која што кај нас нажалост и е така
Јас гледам по мене кај мене дома никогаш сексот не бил табу тема а и нема ни да биде и кога правам муабети било со колеги од факултет или некои пријатели не ме сваќаат сериозно и ме гледаат со чуден поглед да не речам ко фрик зашто сум доста слободен кога се прават такви муабети за секс.......што има бе луѓе толку табу во тоа да збориш со некој кој те створил за прблеми во сексуалниот живот кои те мачат сепак тој има повеќе искуство и се разбира и може да те подучи отколку да одиш со некој твој врсник да го правиш истиот муабет кој нема појма од ништо а тоа му е познато само од гледање на порничи :tapp:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Sephiroth напиша:
Јас не реков дека сите така размислуваат ама 60% од другарките кога ги имам прашано ми го имаат кажано тоа. И пак ке кажам, чекам одговор од некоја девојка која има цврст став во врска со ова, за да и го разбијам, онака, пошо ми е досадно :D:smir:
E da ne ti bese dosadno ke ti dadev cvrst stav...ne se raboti za prvata bracna nok i tipot na nejziniot zivot,drugo e u prasanje...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom