Воена академија

С

Спенсер

Гостин
Воената академија повторно во строј

Првата група од педесетина студенти треба да биде запишана во октомври, а за нив ќе биде гарантирано вработување по дипломирањето.

Воената академија повторно ќе се активира како образовна институција од октомври годинава откако пред шест години беше ставен мораториум за нејзиното функционирање. Собраниската Комисија за образование, наука и спорт вчера го поддржа Предлог-законот за Воена академија во прво читање, со кој се овозможува нејзиното реактивирање. Заменик-министерот за одбрана, Емил Димитриев, вчера изјави дека новата концепција на Воената академија не може да се спореди со старата.

- Има многу важни новини. На новата Воена академија ќе има можност за втор и трет циклус на студии, магистерски и докторски, а се предлага покрај студентите-питомци што ќе се запишуваат за потребите на АРМ и МО, да запишуваме и профилираме кадри за потребите на Дирекцијата за заштита и спасување и на Центарот за управување со кризи. Тие студенти би имале цивилни дипломи и нивна сфера на ангажман би била управување со кризниот менаџмент - рече Димитриев.

Со измените во Законот за високото образование е овозможено Воената академија да биде придружна членка на еден од државните универзитети. Академијата и Министерството за одбрана ќе одлучат со кој од државните универзитети ќе склучат соработка. Тоа ќе биде и поекономично зашто општите предмети би ги предавале од Универзитетот, а за стручните ќе бидат ангажирани лица од МО и од Генералштабот на АРМ. Првата група од педесетина студенти треба да биде запишана во октомври, а за нив ќе биде гарантирано вработување по дипломирањето.

Воената академија работеше од 1995 до 2003 година. Во 2006 година, кулминира револтот на стотина потпоручници, кои не беа вработени откако дипломираа на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“. Тие повеќепати протестираа, барајќи да им се реши статусот по што Владата во септември 2006 година реши тие да се вработат во Министерствата за одбрана, за правда, за внатрешни работи... Меѓутоа, набрзо потоа се појавија многу проблеми ссо нивното распределување на работни места што се несоодветни за нивната стручна подготвеност.

Dnevnik

имааа надеж...ке ја отворат повторно...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
ima li nekoj informacii za voenata akademija?jas se mislam pomegu voena akademija i masinski fax,mi rekoa deka za na akademijata ke ima priemen koj ce se sostoi od matematika angliski i fizicka podgotovka,ama me razocara toa sto priemniot ke bide posle upisot na fakultetite,pa ako ne me primat edna godina zamina :nerv: znae li nekoj ness poveke??
 
С

Спенсер

Гостин
ima li nekoj informacii za voenata akademija?jas se mislam pomegu voena akademija i masinski fax,mi rekoa deka za na akademijata ke ima priemen koj ce se sostoi od matematika angliski i fizicka podgotovka,ama me razocara toa sto priemniot ke bide posle upisot na fakultetite,pa ako ne me primat edna godina zamina :nerv: znae li nekoj ness poveke??
Во Воената академија во скопската касарна „Гоце Делчев“, по шест години пауза, во учебната 2009/2010 година ќе бидат запишани нови над 30 студенти.
тудентите задолжително ќе престојуваат без надоместок и ќе им бидат обезбедени сите услови за студирање во Академијата, која ќе функционира како високо образовна и научно истражувачка установа за образование на кадри за потребите на Министерството за одбрана и на АРМ, на Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување. При приемот на кандидатите ќе биде обезбедена соодветна правична застапеност на припадниците на заедниците и соодветна полова застапеност. Академијата ќе функционира согласно Болоњската декларација со примена на европскиот кредит трансфер систем.

- Секој студент - питомец кој ќе заврши прв степен на студии се здобива со чин потпоручник во соодветниот род, по што и ќе биде вработен во МО односно во АРМ согласно потребите, нагласи министерот за одбрана Зоран Коњановски, по денешната презентацијата на Законот за Воената академија и средбата со поранешни функционери од областа на одбраната и безбедноста, стручни лица и авторитети од областа на воените науки. Тој потенцира дека одлуката за бројот на студентите кои ќе се запишуваат на Академија ќе ја носи Владата, но по предлог на МО, АРМ, Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување.

Во насока на поттикнување на мултинационалната соработка и размена на суденти, на воената академија ќе можат да студираат и припадници на оружените сили на странски држави и странски државјани. Покрај редовните професори, во наставно - образовниот процес ќе бидат вклучени и визитинг професори од познати воени академии или колеџи од земјите - членки на НАТО.

Министерот Коњановски најави дека во иднина ќе се развива концептот за развој на офицерскиот кор.

Универзитетскиот професор и прв министер за одбрана на Република Македонија Трајан Гоцевски по овој повод потенцира дека воените академии во принцип се одржуваат на база на долгорочни и стабилни планирања на кадри.

- Република Македонија , според направените анализи, денес има потреба за 40 - тина офицери кои годишно ќе се произведуваат и ќе ја прават замената на луѓето кои постепено ќе се одлеваат од Армијата, рече Гоцевски.

Поздравувајќи го овој владин проект, Благоја Марковски, полковник во пензија, подвлече дека секоја сериозна земја која ја развива својата одбрана и Армија, треба сериозно да размислува и за нејзината едукација.

- Со повторното отворање на Воената академија ги возобновуваме искуствата што ги стекнавме со поранешната Воената академија. Не може да има воен кор, кој не може да биде едуцира во сопствената земја, изјави Марковски, по денешната презентација во Владата на проектот за Воената академија.

^^ ова е најново...од пред 3-4 дена...

успех 5.00 или татко ти да е долгогодишен активен помагач на партијата на власт,2 дена во воена болница прегледи,значи ако немаш врски следниве норми важат за тебе,да имаш идеална тежина,пример 170см со 70кг,да имаш перфектен вид,да немаш ниедна попуштена вена по телото,крвта да ти биде одлична,не пиј кока кола 1 недела пред да одиш на прегледи и не јади благо 3 дена пред преглед,психо тестот да си го решиш,да немаш рамни табани,да немаш премногу заби расипани,да не се смееш на прашањата и вежбите од невропсихијатрот .и ако те викнат на физички проверки да си истрчаш поштено,нормите може да ги пише некој кој завршил воена академија во арм. КАДЕ СЕ ''БУТКА'' највеќе на прегледите.несомнено на прво место е псухо тестот,не дека е којзнае колку тежок,ама ете 50% ако не и повеќе таму паѓаат,затоа што тестот не ти го даваат да го видиш си згрешил и готово,нивното се верува,а добар дел од паднатите на тестот и не го исполнуваат минималниот критериум ,на очно се паѓа,што го оправдувам,ама 1 правило важи ,друже ти ако си здрав и способен и имаш желба ќе поминеш.јас пробував 5 години да влезам во армија,2002 воена академија ме одбија,психо тест негативен,па преку врски кога го погледнав беше позитивен ама тоа е тоа,изгледа врските не функционирале како што треба,2003 дадов документи за подофицер 6месеци курс бидејки тогаш постоеше опција да не си служен војска а да посетуваш курс,документите не ми ни биле земени на разгледување,не ни биле пратени на проверка во мвр,иако добив бројце за нив од гш,бидејки ако не ти се потполни и важечки документите не ти ги даваат бројче,во меѓувреме заминувам во арм доброволец,регрутиран како гардист,па тако ми ме пишманеше да не одам гарда бидејки тој бол гарда на бриони кај маршалот тито и викаше дека тешко многу било.додека служам воен рок ми стигнуваат документите од арм со назнака дека биле непотполни и неоригинал во жолто плико,се вратив октомври 10ти,си ја преседов зимата дома и ми поминаа 2 год во чекање да ме повикаат.во меѓувреме се укинува курсот за ПоФ и воената академија и јас онака затечен со к.у...т во раце што да правам,цел живот ми беше армијата и сега одеднаш ништо,дадов документи за проф војник, и таму по 2 години патешествија дупли прегледи дупли физички проверки,меѓу првите 10 на ранг листата,почнаа да не зафркаваат од гш,да помине ден на арм,да помине нова година,велигден ,одмори сега се,...............и така поминаа уште 2 години....за да ми ги вратат документите назад пак во жолто плико,со назнака нецелосни документи..............додека ми важеа лекарските прегледи отидов во ренџерскиот баталјон на проверки во илинден бидејки индивидуално секој можеше да оди секој понеделник во 08 00 ,ги поминав истите и исто и таму чекав да се организира селективен курс на криволак ама се изјалови работата.а во меѓувреме пак имаше конкурс за проф војници па пак ги подадов,па стандард процедура гњаважа за да по 7 месеци ми се јават да потпишам договор.да се рабереме колку и да е спремен човек за таму,најголема улога играат врските,2 пати бев меѓу првите 10 и ме шетаа како што сакаат,ова го пишувам за да знаат тие што сакаат да се запишат на какви зафрканции и неправилности ќе наидат,нервози и изгубено време не се есапи.

^^ а ова ми го пиша еден пријател..
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
nakratko-nesigurna rabota i sekako deka treba jaki vrski za da se vleze tamu.a da ne znaes dali priemniot e pred upisite na drugite fakulteti ili posle toa?mene mi rekoa deka e vo oktomvri ako e taka pominuva upisot,pa nema sansi da rizikuvam da ostanam nezapisan za da probam na voena akademija.
 
С

Спенсер

Гостин
nakratko-nesigurna rabota i sekako deka treba jaki vrski za da se vleze tamu.a da ne znaes dali priemniot e pred upisite na drugite fakulteti ili posle toa?mene mi rekoa deka e vo oktomvri ako e taka pominuva upisot,pa nema sansi da rizikuvam da ostanam nezapisan za da probam na voena akademija.
е тоа незнам...види на 188 (информации) јави се и побарај број од академијава,па јави се и прашај...
 
С

Спенсер

Гостин
nakratko-nesigurna rabota i sekako deka treba jaki vrski za da se vleze tamu.a da ne znaes dali priemniot e pred upisite na drugite fakulteti ili posle toa?mene mi rekoa deka e vo oktomvri ako e taka pominuva upisot,pa nema sansi da rizikuvam da ostanam nezapisan za da probam na voena akademija.
праша???дозна нешто или??
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
ne prasav za broj kako sto mi kaza ti,tuku mu rekov na eden drugar sto ima vujko vo armijata voena vozduhoplovstvo da prasa dali znae nesto za toa,i mi rece deka ne e sigurno dali ke ima ovaa godina voena akademija,vo plan e da ima,ama ne e 100% sigurno,a najloso e toa so izgleda priemniot ke bide posle upisi na fakultet pa ako ne vlezam tamu treba da odmaram edna godina. :nenene: jas sum zainteresiran za da odam tamu ama ako priemniot e pred upisite na fax oti ako ne uspeam da vlezam tamu,da mozam da si vlezam na fax sto mi e vo plan,ama teska rabota do 18 avgust da bide priemniot.fala za site informacii za ovaa tema druze,i ako doznaes uste nesto pisi mi. pozzz
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
2
Официјално објавено од МО дека приемните испити се на 17/18 август како и на другите факултети.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
imas li pokonkretni informacii?kaj treba da se prijavis,sto spaga vo priemni testovi,kako se rangirat kandidatite,nekoj izvadok nesto ili link ako imas postiraj,vazno mi e.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
2
На тој линк погоре си имаш се... мада не пишува каде ќе треба да се достават документи... најверојатно ќе треба да се праша тоа во МО!!!
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
На тој линк погоре си имаш се... мада не пишува каде ќе треба да се достават документи... најверојатно ќе треба да се праша тоа во МО!!!

Јас мислам дека тие документи треба да се достават до воената академија. Таа треба да е надлежна за нив, а не МО
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Според рамковниот договор на Академијата ке се примаат 20 македонци 15 албанци и 10 студенти од другите припадници на заедниците во Македонија така да според мене уште од сега се знае кој е примен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom