Водни желки

V

Vollstandig

Гостин
треба да имаш греач и филтер,ако ги имаш и ако водата е чиста и на температура 27-28 тогаш пробај со АД3 капки да и ставаш,прво ќе ја извадиш од вода да се исуши,после и ставаш 1-2 капки кај главата и чекаш пак да се исуши и ја враќаш во вода,инаку тој аквариум од 60 литри не е доволен за една желка од 15 см а не пак за 2,а и проблем е тоа што малата ќе се плаши од големата и може да биде малтертирана од неа.

Цркна таа и и купув уште една мала, иначе имам една голема 10-15 цм , ама шо да и прам ко немам поголем аквариум сеа доста и е тој:) А на другата и е супер аквариумот. Иначе немам филтер,со него убавезно мора да биди или и без него ќе опстојат?Греач имам и на 20+ степени си работи нон стоп
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Цркна таа и и купув уште една мала, иначе имам една голема 10-15 цм , ама шо да и прам ко немам поголем аквариум сеа доста и е тој:) А на другата и е супер аквариумот. Иначе немам филтер,со него убавезно мора да биди или и без него ќе опстојат?Греач имам и на 20+ степени си работи нон стоп
20 е малку барем 25,а за аквариумот јас ти кажав дека е малку а ти како сакаш,ако ги сакаш како миленичиња треба да му овозможиш услови ако не не ги ни купувај воопшто.
 
V

Vollstandig

Гостин
20 е малку барем 25,а за аквариумот јас ти кажав дека е малку а ти како сакаш,ако ги сакаш како миленичиња треба да му овозможиш услови ако не не ги ни купувај воопшто.
Па сигурно ги купив желките за да ги гледам не ги зедов за да ги напрам скара на жар. Сеа ти кажав водата е 20+ степени пошто гречао е 10+ , 15+, 20+ , 30+ степени и од кај да знам ја точно која температура ја има зато е наместен измеѓу 20 и 30 то е значи околу 25 степени.


ако ги сакаш како миленичиња треба да му овозможиш услови ако не не ги ни купувај воопшто.
А шо мислиш ти, оние шо ги продават желките како миленичиња од љубов ги продава? И ќе ти го продај во еден пластичен сад, 2 х 2 цм , и за една недела ќе умри желката. То е љубов? Оти не им речиш нив туку најде мене да ми кажуваш, не сум сакал животни, не сум му овозможувал услови, ми велиш мене, шо ја им набавив аквариум да можат и олимписки игри да одржаваат од големината, и филтри и греачи и помпи и курци палци се по список набавив од опрема.
И ти на крај крајот ако си љубител на животни, би знаел дека условите за едно животно се супер, за разлика од оние во продавниците како што ги држат.
Првото шо ми го продадоја ми умре, од толку шо разбираше продавачо како да го чувам и ми го плесна во пластичен сад.
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
немав намера да те навредам ниту пак те споредив со продавачите на тие животни само ти кажав шо и како треба,а за нив нема што да се прави муабет и јас кога ги купив ми кажаа дека во малиот сад треба ама видов дека не бива па се снајдов по нет и направив шо треба,а за температурата има термометри за во вода за некои 100-150 денари и ќе знаеш точно температура.
И не се лути немав намера да те навредам само сакав да ти кажам како треба а во секој случај имаш многу повеќе услови од тие што ги чуваат во мал пластичен аквариум.
 
V

Vollstandig

Гостин
немав намера да те навредам ниту пак те споредив со продавачите на тие животни само ти кажав шо и како треба,а за нив нема што да се прави муабет и јас кога ги купив ми кажаа дека во малиот сад треба ама видов дека не бива па се снајдов по нет и направив шо треба,а за температурата има термометри за во вода за некои 100-150 денари и ќе знаеш точно температура.
И не се лути немав намера да те навредам само сакав да ти кажам како треба а во секој случај имаш многу повеќе услови од тие што ги чуваат во мал пластичен аквариум.
Уживај си таман е, проблемот е шо многу пати ми се десило да се расправам со луѓе да ми велат “џабе чуваш животни, поарно не земај коа не знајш“ а никој учен не се родил, така да прво акваристичко искуство ми е ова, зато можи и по некоја грешка да има, али колку шо дадов пари за овие две желки да живеат како што треба, толку немам даено ни за папагалите и канаринците досега:)
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
лелеееееее .... треба аквариум а??? ја не знаев бе, мада мојата е ѕверка, јаде пливка, шетка, се качува на брденцето... е сеа тоа со очите не ми е јасно, мојава немала таков проблем... ама нешто слабо ми расте.... или ја дека секој ден ја гледам.... ?
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Ејјј од 3 до 10 ракчиња дневно треба да и се даваат? Мојата е негде 8-9 см голема, и коа искочи од хибернација почна нешто многу да ми јаде, и ја си викам, ако и давам по малце, да не и е малце, па да не ми умре... И више 2-3 месеци може, и давам по едно 40тина ракчиња дневно... Ама сите ги јаде, таква коа ќе види дека и тропкам со кутивчето кај шо има храна таква цела се возбудува. Не знам дали да продужам да и давам по толку или да смалам? Стара ми е од приликаа нешто помалце од година ипол. Може година и 4 месеци.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ејјј од 3 до 10 ракчиња дневно треба да и се даваат? Мојата е негде 8-9 см голема, и коа искочи од хибернација почна нешто многу да ми јаде, и ја си викам, ако и давам по малце, да не и е малце, па да не ми умре... И више 2-3 месеци може, и давам по едно 40тина ракчиња дневно... Ама сите ги јаде, таква коа ќе види дека и тропкам со кутивчето кај шо има храна таква цела се возбудува. Не знам дали да продужам да и давам по толку или да смалам? Стара ми е од приликаа нешто помалце од година ипол. Може година и 4 месеци.
Ќе ти умре бре не му давај толку.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Епа по колку? Пошо сите ги јаде... Ја ти викам, ми е страв гладно да не е...
Се кладам не читна поназад во темава:
Вака. Бидејќи желките немаат осет за храна, тие треба да се хранат еднаш во денот. Доколку станува збор за мала желка се даваат до 3 мали парчиња. Ако е поголема до кај 10тина. И да заборавиш и неколку дена не е страшно бидејќи и така во природа тие не успеваат да најдат секогаш храна. Јас чувам многу долго време и веќе сум навикнат. Што се однесува до светлото воопшто не е потребно, бидејќи таа ќе се навикне на средината. Единствено лошо е доколку ја чуваш под клима или на ладно. Ако е на плочки во зима се става нешто под аквариумот. И не заборавај дека тие во зима хибернираат и ако подлго време не е активна во никој случај не значи дека има некои проблеми.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Ми треба помош за желката....и се појави црна дамка на оклопот,и кога ќе го чепнам тоа место се забележува дека е меко...исто се забележува дека кога ќе го чепнам желката чувствува болка и почнува да прета,да трча...знае некој шо и е? :/
 
Член од
28 февруари 2011
Мислења
41
Поени од реакции
6
Само што најдов обично желче во дворот, ептен е мало..3цм :D да имав двор со трева или повеќе растенија ќе ја оставев да си живее, но ја најдов на цименто и жал ми беше и ја земав дома, ме интересира со што да ја хранам и што се им е потребно на обичните желки?
Ако ја чуваш уште јас имам 2 желки обични(земни) едната е 3,6цм а др 3,1цм јадат зелка краставица и усте неколку видови зеленчук вода во кутиче не пијат тие пијат вода ако им ставиш во лист од зелка пошто тие ја пијат росата од сабајле и да се изложат на сонце за нивниот оклоп :)
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Ако ја чуваш уште јас имам 2 желки обични(земни) едната е 3,6цм а др 3,1цм јадат зелка краставица и усте неколку видови зеленчук вода во кутиче не пијат тие пијат вода ако им ставиш во лист од зелка пошто тие ја пијат росата од сабајле и да се изложат на сонце за нивниот оклоп :)
Уште ја чувам, мислам дека не е порасната во воопшто а веќе 1 година има, треба ли да се чудам? иначе најмногу и давам лист од зелка и лист од лоза, а ова за сонцево прв пат слушам, им помага нешто за оклопот ?
 
Член од
28 февруари 2011
Мислења
41
Поени од реакции
6
на желките им требе мн време за растење не се како др животни на пр како кучето тоа од мало з 1 месец што се вика ке порасне а на желките им треба години додека пораснат :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom