Водни желки

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
ej
se nadevam deka okolu vas ima ljuge koi gi sakaat i cuvaat zelkite
pa, ako vi treba nekakva pomos i ako sakate da doznaete nesto poveke za tie prekrasni sustestva slobodno odete na www.turtlestortoises.forumup.com
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.181
Поени од реакции
3.070
Зелки или желки ?

Зелки ги вадиш и толку е а желки ги пасиш

Сега комбинација од двете е најдобро , можеш да компензираш :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
166
Знае ли некој правилно колку пати во денот треба една желка да јаде, и колку ракчиња? Мојава е ненаситна колку и даваш толку јаде, али страв ми е ќе препука. Затоа и давам еднаш до два пати во денот по 10 тина ракчиња. (некогаш и заборавам по два дена :kesa:)
Ја имам неколку години, машала бајги големка е. И дали треба обавезно светло да има навечер, или и во темно нема врска? Се решив да и посветам внимание повеќе греотка е.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Вака. Бидејќи желките немаат осет за храна, тие треба да се хранат еднаш во денот. Доколку станува збор за мала желка се даваат до 3 мали парчиња. Ако е поголема до кај 10тина. И да заборавиш и неколку дена не е страшно бидејќи и така во природа тие не успеваат да најдат секогаш храна. Јас чувам многу долго време и веќе сум навикнат. Што се однесува до светлото воопшто не е потребно, бидејќи таа ќе се навикне на средината. Единствено лошо е доколку ја чуваш под клима или на ладно. Ако е на плочки во зима се става нешто под аквариумот. И не заборавај дека тие во зима хибернираат и ако подлго време не е активна во никој случај не значи дека има некои проблеми.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.033
Поени од реакции
1.473
Линкот е за креирање на форум, а не за желки, или грешка сум !?
 

Fackasta

Ама друже .. ЗАШТО ?!
Член од
2 мај 2009
Мислења
120
Поени од реакции
13
Навистина ли желката го успорува животот.. :nesum:

иии.. во топла или ладна вода да jа чуваме..?
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
во млака вода се чува желка, ако ја чуваш во ладна нема да ти јаде.

еве добар форум, тој во првиот пост е избришан
http://www.turtletimes.com/forums/
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.880
Поени од реакции
2.739
Навистина ли желката го успорува животот.. :nesum:

иии.. во топла или ладна вода да jа чуваме..?
Како тоа успорува живот? А и за чиј живот правиме муабет?
 
Член од
17 март 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Имам желка ја чувам едно 4 месеци и сакам да ми кажете дали е добро ако земам уште една и ја ставам во истиот аквариум или? Сум слушала дека постарата ќе и ја јаде храната и сл...
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Ако нема голема разлика во големината тогаш може заедно да се чуваат. Јас чувам 3 желки во ист аквариум
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.228
Поени од реакции
5.873
е јас чувам две желки во ист аквариум едната 7 год. другата 6 год. ме интересира уште колку ке растат и како можам да откријам која е машка а која е женка. поздрав
 
На врв Bottom