Ви се случила некоја натприродна работа?

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Штознам мене ова ме потсети на еден момент кога добив удар по градите и вратот па загубив воздух и се гледав во разни бои, како се прелеваат...
Не ми крши филм бе, сеа сум просветлен човек :)
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
885
Поени од реакции
408
не знам дали оваа работа спаѓа во неприродна работа или само е случајност ама сепак ке ја кажам
- еднаш гледавме филм со сестра ми Дресден досиеа и сестра ми реши да го нацрта заштитниот знак кој беше во серијата на лист и го стави на врата тогаш почнаа чудни работи да се дешаваат прво одеднаш чешмите се пуштија(ги затворам и повторно се пуштаа а не беа расипани) и некои предмети паднаа и се скршија тогаш одлучив да го скинам листот и се запре. :raz:
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Не знам дали ова е натприродна работа и можеби ќе ме помислите за лудача ,ама пред 3 години,легнав да спијам и како веднаш да заспав(инаку спиев во иста соба со брат ми,ама он во моментот кога си легнував не беше во таа соба). Неколку минути откако заспав почувствував како гушење од кое не можев да се одбранам,а што беше најтрагично не можев ни да се разбудам ,ниту да го помрднам телото.По долго гушење,почувствував само едно лесно ослободување и мислејќи дека сум веќе будна станав од креветот,но кога станав телото остана да ми спие т.е. се гледав себеси како спијам , а не можев на никаков начин да си влијаам. Мислејќи дека сум умрела веќе ,отидов во дневната ги видов моите и брат ми,се обидував да им сигнализирам дека сум тука(инаку гледаа една серија ) ,но тие не ме забележуваа ,односно како да бев дух.Исплашена тотално и мислејќи се што ќе правам понатаму се вратив во собата седнав до сопственото тело и плачев молејќи се повторно да си го вратам духот во телото.Не поминаа ни неколку секунди се разбудив ,гушејќи се и плачејќи , а кога отидов во дневната сите што беа дома беа во потполно истите позиции како и пред неколку секунди и ја гледаа истата серија.Не ми е јасно како можеше да спијам,да се чувствувам дека умирам ,духот да ми се одвои од телото,да шетам по станот и едвај да се вратам назад.
Ептен забеган пост,срамота.:pop:
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Не знам дали ова е натприродна работа и можеби ќе ме помислите за лудача ,ама пред 3 години,легнав да спијам и како веднаш да заспав(инаку спиев во иста соба со брат ми,ама он во моментот кога си легнував не беше во таа соба). Неколку минути откако заспав почувствував како гушење од кое не можев да се одбранам,а што беше најтрагично не можев ни да се разбудам ,ниту да го помрднам телото.По долго гушење,почувствував само едно лесно ослободување и мислејќи дека сум веќе будна станав од креветот,но кога станав телото остана да ми спие т.е. се гледав себеси како спијам , а не можев на никаков начин да си влијаам. Мислејќи дека сум умрела веќе ,отидов во дневната ги видов моите и брат ми,се обидував да им сигнализирам дека сум тука(инаку гледаа една серија ) ,но тие не ме забележуваа ,односно како да бев дух.Исплашена тотално и мислејќи се што ќе правам понатаму се вратив во собата седнав до сопственото тело и плачев молејќи се повторно да си го вратам духот во телото.Не поминаа ни неколку секунди се разбудив ,гушејќи се и плачејќи , а кога отидов во дневната сите што беа дома беа во потполно истите позиции како и пред неколку секунди и ја гледаа истата серија.Не ми е јасно како можеше да спијам,да се чувствувам дека умирам ,духот да ми се одвои од телото,да шетам по станот и едвај да се вратам назад.
Ептен забеган пост,срамота.:pop:
Астрална проекција има таква тема..
 
V

Vollstandig

Гостин
Не го клавам во натприродни работи ова што ми се случува, ама темата изобилува со слични коментари. Секогаш кога поминувам кај уличните ламби, под нив врвам се гаси некоја. Е сеа некој ќе рече снемало струја прегорела, ама буквално коа сум под ламбата се случува да исклучи, ова и порано се случуваше ама не го заприметив толку откако еден другар рече, а поминиме под ламби се гасни ламбата:)
 
L

Lu

Гостин
Не знам дали ова е натприродна работа и можеби ќе ме помислите за лудача ,ама пред 3 години,легнав да спијам и како веднаш да заспав(инаку спиев во иста соба со брат ми,ама он во моментот кога си легнував не беше во таа соба). Неколку минути откако заспав почувствував како гушење од кое не можев да се одбранам,а што беше најтрагично не можев ни да се разбудам ,ниту да го помрднам телото.По долго гушење,почувствував само едно лесно ослободување и мислејќи дека сум веќе будна станав од креветот,но кога станав телото остана да ми спие т.е. се гледав себеси како спијам , а не можев на никаков начин да си влијаам. Мислејќи дека сум умрела веќе ,отидов во дневната ги видов моите и брат ми,се обидував да им сигнализирам дека сум тука(инаку гледаа една серија ) ,но тие не ме забележуваа ,односно како да бев дух.Исплашена тотално и мислејќи се што ќе правам понатаму се вратив во собата седнав до сопственото тело и плачев молејќи се повторно да си го вратам духот во телото.Не поминаа ни неколку секунди се разбудив ,гушејќи се и плачејќи , а кога отидов во дневната сите што беа дома беа во потполно истите позиции како и пред неколку секунди и ја гледаа истата серија.Не ми е јасно како можеше да спијам,да се чувствувам дека умирам ,духот да ми се одвои од телото,да шетам по станот и едвај да се вратам назад.
Ептен забеган пост,срамота.:pop:
Не се секирај, не си единствена и не си лудача :)
И на мене ми се има случено истото и на тебе што ти се случило, а знам и многумина што им се случило истото што и на тебе ти се случило.
Арно ти кажа погоре членот тоа што тебе ти се случило е Астрална проекција, многу интересна ствар. Еве ја и темата за Астрална проекција http://forum.kajgana.com/showthread.php?684-Астрална-проекција .
Инаку тоа не е одвојување на духот од телото туку тоа е префрлање на свеста од физичкото во астралното тело.
И мене ми се има истото случено како и на тебе, и јас исто така си го гледав моето физичко тело како ми спие, али не го кажувам тоа на други луѓе за да не ме направат луда, нормално секој би помислил како тоа можеш да си го гледаш телото како ти спие и како можеш да шеташ низ разни простории, додуша и мене не ми е баш јасно како можеме во Астрална проекција да гледаме што се случува околу нас а очите ни се затворени,али ете се е можно со човечкиот ум.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Не се секирај, не си единствена и не си лудача :)
И на мене ми се има случено истото и на тебе што ти се случило, а знам и многумина што им се случило истото што и на тебе ти се случило.
Арно ти кажа погоре членот тоа што тебе ти се случило е Астрална проекција, многу интересна ствар. Еве ја и темата за Астрална проекција http://forum.kajgana.com/showthread.php?684-Астрална-проекција .
Инаку тоа не е одвојување на духот од телото туку тоа е префрлање на свеста од физичкото во астралното тело.
И мене ми се има истото случено како и на тебе, и јас исто така си го гледав моето физичко тело како ми спие, али не го кажувам тоа на други луѓе за да не ме направат луда, нормално секој би помислил како тоа можеш да си го гледаш телото како ти спие и како можеш да шеташ низ разни простории, додуша и мене не ми е баш јасно како можеме во Астрална проекција да гледаме што се случува околу нас а очите ни се затворени,али ете се е можно со човечкиот ум.
E kako со умот кога умот бил во телото ?
 
L

Lu

Гостин
E kako со умот кога умот бил во телото ?
Не ти го разбрав баш прашањето, биди попрецизен ?

Мислиш на тоа како може да гледаме што се случува околу нас додека нашето физичко тело спие?
Ако мислиш на тоа, ни јас незнам како тоа се случува, али сепак е возможно и навистина е неописиво чувството да си го гледаш како твоето тело ти спие а ти си покрај него.
И мене тоа многу ме интересира, како можеме да гледаме што се случува околу нас а очите ни се затворени (спиеме).
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Не ти го разбрав баш прашањето, биди попрецизен ?

Мислиш на тоа како може да гледаме што се случува околу нас додека нашето физичко тело спие?
Ако мислиш на тоа, ни јас незнам како тоа се случува, али сепак е возможно и навистина е неописиво чувството да си го гледаш како твоето тело ти спие а ти си покрај него.
И мене тоа многу ме интересира, како можеме да гледаме што се случува околу нас а очите ни се затворени (спиеме).
Еве што рече:
И мене ми се има истото случено како и на тебе, и јас исто така си го гледав моето физичко тело како ми спие, али не го кажувам тоа на други луѓе за да не ме направат луда, нормално секој би помислил како тоа можеш да си го гледаш телото како ти спие и како можеш да шеташ низ разни простории, додуша и мене не ми е баш јасно како можеме во Астрална проекција да гледаме што се случува околу нас а очите ни се затворени,али ете се е можно со човечкиот ум.

Прашањето ми беше дека неможе да е човечкиот ум, како би можел да се гледа одстрана сам себе си.
Тоа ти е како огледало само себе си да се рефлектира, неможе едноставно кажано.
Мора да има друг механизам, кој нема врска со умот(или попрецизно кажано тело-ум)
 
L

Lu

Гостин
Еве што рече:
И мене ми се има истото случено како и на тебе, и јас исто така си го гледав моето физичко тело како ми спие, али не го кажувам тоа на други луѓе за да не ме направат луда, нормално секој би помислил како тоа можеш да си го гледаш телото како ти спие и како можеш да шеташ низ разни простории, додуша и мене не ми е баш јасно како можеме во Астрална проекција да гледаме што се случува околу нас а очите ни се затворени,али ете се е можно со човечкиот ум.

Прашањето ми беше дека неможе да е човечкиот ум, како би можел да се гледа одстрана сам себе си.
Тоа ти е како огледало само себе си да се рефлектира, неможе едноставно кажано.
Мора да има друг механизам, кој нема врска со умот(или попрецизно кажано тело-ум)
Не не грешно си ме сватил (можеби и јас грешно се изразив), не мислев на тоа дека со човечкиот ум си го гледаме како нашето тело ни спие, туку сакав да кажам дека човечкиот ум е малку истражуван и малку знаеме за него.
Сакав да кажам дека со човечкиот ум (свеста) можеме да правиме многу необични работи кои на нас ни изгледаат чудни и неверојатни, но сепак се возможни.

Инаку јас не кажав дека со човечкиот ум си го гледаме телото како ни спие, јас кажав дека ја префрламе свеста од нашето физичко тело во астралното тело. И така со префрлувањето на свеста го активираме астралното тело и можеме со астралното тело да правиме многу интересни работи (како што се поминување низ ѕидови, патување со мислите и сл.) кои што со физичкото тело не можеме да ги правиме.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Не не грешно си ме сватил (можеби и јас грешно се изразив), не меслев на тоа дека со човечкиот ум си го гледаме како нашето тело ни спие, туку сакав да кажам дека човечкиот ум е малку истражуван и малку знаеме за него.
Сакав да кажам дека со човечкиот ум (свеста) можеме да правиме многу необични работи кои на нас ни изгледаат чудни и неверојатни, но сепак се возможни.

Инаку јас не кажав дека со човечкиот ум си го гледаме телото како ни спие, јас кажав дека ја префрламе свеста од нашето физичко тело во астралното тело. И така со префрлувањето на свеста го активираме астралното тело и можеме со астралното тело да правиме многу интересни работи (како што се поминување низ ѕидови, патување со мислите и сл.) кои што со физичкото тело не можеме да ги правиме.
Ok aма свеста не е производ на човечкиот ум :smir:
Затоа може да се движи од едно тело у друго, мислам дека се седум...ако не се лажам.
 
L

Lu

Гостин
Ok aма свеста не е производ на човечкиот ум :smir:
Затоа може да се движи од едно тело у друго, мислам дека се седум...ако не се лажам.
Епа на што е свеста производ ако не на човечкиот ум?
А што се седум ?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ok aма свеста не е производ на човечкиот ум :smir:
Затоа може да се движи од едно тело у друго, мислам дека се седум...ако не се лажам.
Од овде ми е информацијата за седумте тела http://o-meditation.com/2010/09/01/transcending-the-seven-bodies-osho/
The Psychology of the Esoteric се вика книгата од Ошо е.
Инаку сега читам од Рудолф Штајнер нешто за тоа.....
Иако ми треба искуство сепак :) oва ми е само вовед.

--- надополнето ---

Епа на што е свеста производ ако не на човечкиот ум?
А што се седум ?
Инаку свеста не е производ. А се што Е е производ на свеста.
Свеста уствари е Бог, и ти не си ништо друго него Бог на тоа најосновно ниво.
 
L

Lu

Гостин
Од овде ми е информацијата за седумте тела http://o-meditation.com/2010/09/01/transcending-the-seven-bodies-osho/
The Psychology of the Esoteric се вика книгата од Ошо е.
Инаку сега читам од Рудолф Штајнер нешто за тоа.....
Иако ми треба искуство сепак :) oва ми е само вовед.

--- надополнето ---



Инаку свеста не е производ. А се што Е е производ на свеста.
Свеста уствари е Бог, и ти не си ништо друго него Бог на тоа најосновно ниво.
Охоо од кај сега испаднаа 7 тела, јас цело време знам дека се 4 тела (физичко, астрално, ментално и спиритуално)
али можеби се 7 незнам.
Такстов од линков неможам сега да го читам, многу е голем и плус на англиски е, али кога ќе сум послободна ќе го прочитам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom