Ви се случила некоја натприродна работа?

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Друг речиси "језив" пример имам од татко ми каде што тој бил сведок на исцелување во Бигорски манастир, но не би пишувал за таа случка баш ради потсмевање со темава, како и многу други теми на форумов...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Друг речиси "језив" пример имам од татко ми каде што тој бил сведок на исцелување во Бигорски манастир, но не би пишувал за таа случка баш ради потсмевање со темава, како и многу други теми на форумов...
Пиши слободно, игнорирај ги тие што мислиш дека би ти се подсмевале..тоа се болни луѓе и Бог нека им го "проветри" мозокот.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Епа вака некако да почнам од некаде ...
Година е од прилика 2005-2006. Татко ми тој период доста послободен од работни обврски доста често одеше во Бигорски и во Рајчица и многу пати мене ме носеше таму. За нареднава случка тој тврди дека и јас сум бил во посета на манастирот со него но искрено не се сеќавам пошо бев многу мал.:)
Еден ден тато со уште едно младо момче од Охрид(тогаш младо сега е 35+) додека помагале нешто во манастирот отец Макариј ги викнал нив двајца да појдат со него и да му поможат. Имено била дојдена некоја Албанска фамилија во манастирот, при што имале болна жена со нив , веројатно член на фамилијата. Пред тоа биле кај многу оџи, при што еден од оџите ги испратил во Марков манастир а од таму ги упатиле во Бигорски.
Проблемот бил што жената била многу болна и многу слаба цела коски и кожа, изнемоштена, без апетит, многу тежок случај за гледање... Ја кренале тато и другите и ја донесле до чешмите внатре во дворот на манастирот... Во текот на времето кога и кажале на жената дека има извори со лековита вода во близина на манастирот по удолници по некоја козја патека самата побарала таму да ја однесат.
Отишле сите кај местото кај изворот и за долу тргнале да ја носат на извор болната жена. Пешки се упатиле со жената, ја носел некој од фамилијата во раце. Меѓувреме горе на патот тато и уште еден албанец од фамилијата останале до колата да ги чекаат.
Кај истите извори татко ми пред то бил оден повеќе пати, низ козја и стрмна патека, за нагоре патот воопшто не бил лесен дури и тој што е планинар со години, кога ќе се враќал од изворот знаел да се задиши..... После извесно време чекање и чекање ја здогледале жената како брзо сама се качува. Истата жена што пред тоа не можела сама да се движи,... се качувала со толку големи чекори, толку голема е енергија што радоста нејзина не можела да се опиши. Ке го цитирам татко ми - ''Ко ја видов жената во нејзе имаше таква силна енергија и таков дух што нозете ми се пресекоја''. Толку брзо се качила што стигнала неколку минути пред другите со нејзе што биле долу, во превод ги претицала сите.
После то тој мажот албанец што ја донесол со солзи во очи ги бакнувал рацете нејзе и на сите останати, сакал да им даде пари и други дарови на сите што биле тука, тој настојувал , но никој не сакал да прими нешто такво под никој случај па му рекле дека доколку сака може да дарува на манастирот. :)
 
Член од
21 јуни 2019
Мислења
49
Поени од реакции
54
Не е некоја мистериозна или страшна работа ама додека си читав на форумот на овој дел паранормални активности имав почнато од тие што се од 2007:D На екранот од телефонот ми остана замрзната страната од кајгана баш на овој дел со паранормални активности, никогаш ми се нема ова случено btw
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
987
Ja imav sonuvano Bogorodica pred nekolku godini vo ulicata kade shto zhiveam.

Tocno se sekavam, bev vo dvorot kaj edni komshii koi zhiveat sproti mene I sum nashol zlato na coshot od kukata i sum pocnal da kopam po nego, ama nesto me nateralo da izlezam na ulica, i izlegov.

Po edna dve sekundi se pojavuva bogorodica nad mene, povisoka mozebi 1-2 glavi i me gleda pravo vo ochi.
Koga se razbudiv, PREPLASHEN, PREPOTEN, PREZBUNET. Od togas neznam sto da razmisluvam za religija.

Nema smisla sonov stvarno, ama koj son ima smisla ?
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.172
Аууу, види ги РТС што документарна снимиле во '82 година :nesumjas:... Покрај 2-3 приказни кажани од човекот, снимиле и ловење на вампир.

13:30 спремање за ловење
16:40 моментот кога го пука вампирот, и одеднаш човекот паѓа на земја

Интересно во секој случај, и помалце creepy од денешна гледна точка (y)
 
Член од
13 јануари 2024
Мислења
16
Поени од реакции
13
Здраво на сите мене ми се дешава скоро секој пат кога ќе го измијам автомобилот послем неколку часа да заврни дожд незнам дали се смета за натприродно или паранормално но имам забележано на секое кога и да го измијам автомобилот мора да заврни послем неколку сати.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Здраво на сите мене ми се дешава скоро секој пат кога ќе го измијам автомобилот послем неколку часа да заврни дожд незнам дали се смета за натприродно или паранормално но имам забележано на секое кога и да го измијам автомобилот мора да заврни послем неколку сати.
Мојота кола прашина фаќа одма после миење, пробав поп, пробав оџа, џабе...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Здраво на сите мене ми се дешава скоро секој пат кога ќе го измијам автомобилот послем неколку часа да заврни дожд незнам дали се смета за натприродно или паранормално но имам забележано на секое кога и да го измијам автомобилот мора да заврни послем неколку сати.
Секоја ноќ се кондензира влага, во влагата има прав, се лепи на колата. Секој пат кога возиш нешто, во воздухот има прашина се лепи на колата. Кога ќе врне дожд, целата прашина ја носи на колата. Дури и ако ти седи на место и на затворено, пак има да се лепи прашина.
 
Член од
13 јануари 2024
Мислења
16
Поени од реакции
13
Мојота кола прашина фаќа одма после миење, пробав поп, пробав оџа, џабе...
Океј можеби и јас глупости напишав што нема врска со паранормално,но ми беше чудно затоа и напишав а верувам дека не сум само единствен со ова.
Автоматски споено мислење:

Секоја ноќ се кондензира влага, во влагата има прав, се лепи на колата. Секој пат кога возиш нешто, во воздухот има прашина се лепи на колата. Кога ќе врне дожд, целата прашина ја носи на колата. Дури и ако ти седи на место и на затворено, пак има да се лепи прашина.
Не ми беше тоа поентата него друго сакав да кажам сакав да кажам дека кога ја мијам колата буквално секогаш е ведро нема ниту еден облак ,но послем еден или два сати ќе се расипи времето ,а што се однесба до прашина секогаш ќе има.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.653
Поени од реакции
5.658
Мојота кола прашина фаќа одма после миење, пробав поп, пробав оџа, џабе...
Tebe dushata ti e mnogu greshna zatoa ti idaat djavolite.
Ako ne se opametish ce pocnat i ottisoci od kokoshkini noze da se javuvaat.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom