Вистината за ЕУ која се премолчува

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.605
Поени од реакции
26.112
Мислев конкретно за во енергетиката, бидејки тоа ми е струка и не сум сретнал вакво нешто. Сум слушнал за автомобили и други места, можеби таму има примена. 20 години не се многу, во енергетиката споро се воведуваат нови технологии. Ама конкретно за водород, не сум ни слушнал дека се планира. Најново што се имплементира се тие супербатериите на Тесла, ама пак се специфични земји и системи(австралија).

Метанот како гас од отпад се користи, меѓутоа станува збор за мал капацитет. Има окулу 2-3 МВ инсталирано кај нас, со субвенционирана цена од 200 Евра МВХ, што е доста скапо при регуларни цени.

Според мене ова со цената на струјата не е ради обновливите или складот, иако истите имаат удел, туку е ради берзите на струја и гас.
Не зборам за цената на струјата туку зборам воопшто за алтернативните извори на енергија.

Според мене не секогаш генералното решение е нешто кое ќе ни донесе просперитет, туку можеби серија на мали решенија. Замисли си сите куќи во една држава да се енергетски независни. Или можеби само на ниво на село, град, помал регион и така натака. Не е далеку од вистината дека некој ќе има загуба во профитот и контролата доколку ова се деси. Едно типично село со неколку фарми, може комотно да биде енергетски независно, вклучително тука струја, и гориво за возилата и машините со релативно мала инвестиција. Затоа и се толкави субвенциите во производството на струја, се задржува контролата, за да не се изгуби монополот. Па така на пример ти неможеш да продаваш струја на друг консумер, туку мораш или да ја потрошиш ти, или да ја дадеш на дистрибуција. Така да политичката агенда не е многу далеку од вистината.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Не зборам за цената на струјата туку зборам воопшто за алтернативните извори на енергија.

Според мене не секогаш генералното решение е нешто кое ќе ни донесе просперитет, туку можеби серија на мали решенија. Замисли си сите куќи во една држава да се енергетски независни. Или можеби само на ниво на село, град, помал регион и така натака. Не е далеку од вистината дека некој ќе има загуба во профитот и контролата доколку ова се деси. Едно типично село со неколку фарми, може комотно да биде енергетски независно, вклучително тука струја, и гориво за возилата и машините со релативно мала инвестиција. Затоа и се толкави субвенциите во производството на струја, се задржува контролата, за да не се изгуби монополот. Па така на пример ти неможеш да продаваш струја на друг консумер, туку мораш или да ја потрошиш ти, или да ја дадеш на дистрибуција. Така да политичката агенда не е многу далеку од вистината.
Па не е баш така. Буквално сите компании,влади моментално промовираат штедење на електрична енергија. Штедењето е полесно него постојано градење нов извори за енергија. Целата работа е како да се убедат граѓните на штедење, бидејки сите си ја земаме енергијата здраво за готово.Да земеш сам да си прозиведуваш струја е многу поскапо него да ја земеш од мрежа.
Енергетиката е политика кај нас, буквално све се прави во интерес на гласачите. Субвенциите се даваат бидејки е неисплатливо без нив да се изградат тие централи на метан, а имаме квота од ЕУ да имаме неколку такви.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.809
Има инвестирано доста, меѓутоа резултатите не биле задоволителни. Далеку полесно и поисплатливо е да се работи на нешто што имаме и истото да се подобри. Сепак фузија за електрична енергија е епохално откритие, и којзнае дали сме на тоа ниво на развој уште.
Да не вадиме статистики, факт е дека на наука и развој оди многу мал дел од ресурсите. Над девеесет и кусур проценти иде на наоружување и работи поврзани со тоа.
Постојат денес реактори на фузија само што се негативни од аспект на производство на енергија, односно повеќе трошат за да го одржат процесот отколку што пружаат како производ/енергија. Не мислам дека е недостижна технологијата, само за жал е далеку од фокусот на големите играчи.

Одма бараш политичка агенда :D
Затоа што (скоро) секогаш ваквите работи имаат политичка позадина. Еве земи го примеров со фузија. Кој од големите играчи би имал инерес утре да испадне функционална технологија за добивање енергија преку фузија?

- Русија? Се разбира не, кога се масовни извозници на фосилни горива.
- САД? Апсолутно не, Пакс Американа го контролира светот преку својата наметната петровалута и директна контрола на најголемиот дел од локациите со големите извори на фосилни горива.

- Кина?
Можеби. Слаби/сиромашни се на резерви од фосилни горива а се најголем потрошач на енергија на светот. Но и најслаби се од големите играчи на технолошки план, од аспект на развој. Најголемиот дел од технологијата им е украдена/reverse engineered, или лиценцирана.

- Остануваат уште ЕУ, но тие се под директна контрола на Пакс Американа исто како и другите помали играчи на планетава.


Така да, тие се политичките интереси кои влијаат да немаме скоро појавување на функционални реактори на фузија.
Дури и некој случајно да налета на функционален дизајн, експресно бргу патентот ќе биде откупен и ставен во фиока, а авторот врзан со non-disclosure договор (а поверојатно и под земја).
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.907
Да не вадиме статистики, факт е дека на наука и развој оди многу мал дел од ресурсите. Над девеесет и кусур проценти иде на наоружување и работи поврзани со тоа.
Постојат денес реактори на фузија само што се негативни од аспект на производство на енергија, односно повеќе трошат за да го одржат процесот отколку што пружаат како производ/енергија. Не мислам дека е недостижна технологијата, само за жал е далеку од фокусот на големите играчи.


Затоа што (скоро) секогаш ваквите работи имаат политичка позадина. Еве земи го примеров со фузија. Кој од големите играчи би имал инерес утре да испадне функционална технологија за добивање енергија преку фузија?

- Русија? Се разбира не, кога се масовни извозници на фосилни горива.
- САД? Апсолутно не, Пакс Американа го контролира светот преку својата наметната петровалута и директна контрола на најголемиот дел од локациите со големите извори на фосилни горива.

- Кина?
Можеби. Слаби/сиромашни се на резерви од фосилни горива а се најголем потрошач на енергија на светот. Но и најслаби се од големите играчи на технолошки план, од аспект на развој. Најголемиот дел од технологијата им е украдена/reverse engineered, или лиценцирана.

- Остануваат уште ЕУ, но тие се под директна контрола на Пакс Американа исто како и другите помали играчи на планетава.


Така да, тие се политичките интереси кои влијаат да немаме скоро појавување на функционални реактори на фузија.
Дури и некој случајно да налета на функционален дизајн, експресно бргу патентот ќе биде откупен и ставен во фиока, а авторот врзан со non-disclosure договор (а поверојатно и под земја).
ne mi se svigja analiza od samo edna gledna tocka. ne negiram deka vo novi energetski tehnologii ima debela doza politicki i strateski interesi, ama mislam deka mnogu pogolem del e od tehnicki i ekonomski aspekt.
primer - Shell i Total, oil n gas companies, sega si promoviraat nivni portfolija so obnovlivi, zavisno od sferi na vlijanie. ima mnogu primeri od oil n gas, ovie dve sum gi gledal pokonkretno.
ako nekoja zemja, moze da napravi reaktor za fuzija, si gi ima postoeckite plus edna nova.
od fizika do tehnologija na pazar, kolku od mkd do britanija.
ne me interesira "fizika" mnogu (samo primenetiot del so go rabotam), pa ne mozam da komentiram konkretno za tehnologija. od razvojna gledna tocka, ima TRL technology readiness level, od 1 do 9. toa fuzija neka bide kaj 1-2 max. treba istrazuvanja da pokazat potencijal, pa nekoj da kesira.
mnogu si greska deka premal del odi za istrazuvanja. imase brojki za site razvieni zemji, kolkav procent od budzet odi na r&d, znacaen procent e
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Да не вадиме статистики, факт е дека на наука и развој оди многу мал дел од ресурсите. Над девеесет и кусур проценти иде на наоружување и работи поврзани со тоа.
Постојат денес реактори на фузија само што се негативни од аспект на производство на енергија, односно повеќе трошат за да го одржат процесот отколку што пружаат како производ/енергија. Не мислам дека е недостижна технологијата, само за жал е далеку од фокусот на големите играчи.


Затоа што (скоро) секогаш ваквите работи имаат политичка позадина. Еве земи го примеров со фузија. Кој од големите играчи би имал инерес утре да испадне функционална технологија за добивање енергија преку фузија?

- Русија? Се разбира не, кога се масовни извозници на фосилни горива.
- САД? Апсолутно не, Пакс Американа го контролира светот преку својата наметната петровалута и директна контрола на најголемиот дел од локациите со големите извори на фосилни горива.

- Кина?
Можеби. Слаби/сиромашни се на резерви од фосилни горива а се најголем потрошач на енергија на светот. Но и најслаби се од големите играчи на технолошки план, од аспект на развој. Најголемиот дел од технологијата им е украдена/reverse engineered, или лиценцирана.

- Остануваат уште ЕУ, но тие се под директна контрола на Пакс Американа исто како и другите помали играчи на планетава.


Така да, тие се политичките интереси кои влијаат да немаме скоро појавување на функционални реактори на фузија.
Дури и некој случајно да налета на функционален дизајн, експресно бргу патентот ќе биде откупен и ставен во фиока, а авторот врзан со non-disclosure договор (а поверојатно и под земја).
Еу и Кина имаат интерес, и тие и градат вакви реактори. Веројатно си читал за тоа. Истите се екстремно скапи, а се децении далеку од практична примена. Проектот за Токомак на ЕУ е најскап проект после ЦЕРН. Не глеам зашто не би го направиле ако можат, ќе го наплатат дебело, нема да ти го дадат гага не се секирај :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190

Незнам колку и како е развиена технологијата, но пред 20тина години имаше fuelcell за домашна употреба, претежно за америчко тржиште. Уредот беше во два правци и креираше енергија со input водорот и кислород и крераше водорот со input вода и електрична енергија. Единствен проблем е што водородот е најопасното гориво што постои.

Немам време да просрчам подетално дали има некаков напредок на ова поле, но пред 20 години во САД постоеа куќи кои беа тотално енергетски независни, користејќи ја оваа метода на складирање на вишокот енергија и користејќи повеќе независни обновливи извори.

Исто така метанот како обновливо гориво е доста застапен кај ранчерите. Кај нас мислам дека ЗИК Пелагонија го користи.
Klasicnata elektroliza e poznata kako proces gospod znae od koga. Teoretski mnogu ubavo zvuci no vo praksa imas golemi zagubi na energija za da so elektroliza dobies vodorod od voda. Posle imas gubitoci da toj vodorod go pretvoris vo energija. Mislam deka vo nuklearnite podmornici go koristat za dobivanje na kislorod kako proces. I gorivnite kelii ne se nesto novo, gi koristat vo shatlite, mozda i vo vselenskata stanica za istotot. Imase problem so niv okolu cistotata na vodorodot ili taka nesto. Ako se prasuvam jas vodorodot kako gorivo e idninata posto e najrasprostranet element vo priridata i kako gorivo bi bil nepresusen izvor koj ne zagaduva. No sega zasega nema tehnologija koja bi bila prakticno upotrebliva i evtina za negova siroka primena. Patem receno nastrana elektricnite avtomobili na baterii koi se ziva glupost, na top gear imav gledano koli koi rabotat na vodorod, so motor na vnatresno sogoruvanje(mislam, ne se sekjavam bas) i cenata na vodorodot bese kolku i cenata na benzinot. Se drugo bese isto, si go polnis rezervarot na benziska kako i drugi naviki sto si gi imame na nacinot na koj sega gi koristime kolite, sto bi znacelo tranzicijata bi bila neosetna za razlika od ovie na baterii. Zosto kako ne se sega standard vo avtoindustrijata tuku ovie igrackite pojma nemam.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
https://www.facebook.com/MacedoniaTodayy/videos/603531337328228ж

убаво кажува унгарецот, ама оваа работа да функционира треба и забрана на ЛГБТ да усвојува деца, инаку ако САМО родителот ја едуцира сексуалнатаа орјентација на децата, тешко на деца усвоени од ЛГБТ
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.957

Многу ми е јако кога вака, овие прдежи од Париз глумат сила, која го менува светот. Ова гарант не им е за да се покажуваат пред светот (пошто сите знаеме до кај им е чергата), него поише им е у функција на некаква автосугестија, дека ете они можат нешто.

Очекувам по ова Луизијана, Тексас, Кина и Иран да почнат полека да ги прилагодуваат законодавствата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
toa e ubavoto kaj hidrogenot - moze da se upotrebuva skoro za se.
glavna upotrebo bi bila transport - vekje ima hibrid koli, cisto hidrogen, vozovi, tia gi znam za sigurno,
mozda ima obid i za kamioni.
za proizvodstvo na struja so fuel cell's. a strujata moze da se koristi za greenje, taka da slicno
kako biomasa gi zadovoluva site potrebi za energija - struja, transport i greenje
Хидрогенот ми изгледа на теорија добра ама во пракса има некои предизвици. На пример треба многу енергија за да се произведе. Во Германија е зацртано како алтернатива да се произведе од регенеративни енергии кога тие имаат вишок производство место да угаснат ветерници да се произведе хидроген. Сепак фали многу инфраструктура пример за транспорт ако треба да има релевантност нема станици за полнење итн.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.907
Хидрогенот ми изгледа на теорија добра ама во пракса има некои предизвици. На пример треба многу енергија за да се произведе. Во Германија е зацртано како алтернатива да се произведе од регенеративни енергии кога тие имаат вишок производство место да угаснат ветерници да се произведе хидроген. Сепак фали многу инфраструктура пример за транспорт ако треба да има релевантност нема станици за полнење итн.
kaj mi otvori stara rana, puuj
toj muabet za infrastruktura i stanici za polnenje, mi e praven pred 4 godini, na intervju vo Linde Group vo Minhen.
muabetot e deka avto sektorot bara stanici za da proizveduva vozila na hidrogen, a ovie drugite baraat vozila za da pravat stanici,
i si se vrtat vo krug.
da im se sotre plemeto gnasno nacisticko, ce gi kolnam tia gnidi (od Linde) dodesa sum ziv :mad: :mad: :mad:
po intervjuata so niv i uste 2-3 fini slucki, mi zavrsi wana-be kariera vo LNG i ostali gasovi, i zavrsiv vo Svedska (ni kriv ni duzen hhh)

on-topic: uste e hidrogen gorivo/energens vo razvoj, so toa sto valjda dobar del propratni faktori im odat vo polza.
primer - zgolemeni vlozuvanja vo istrazuvanja i razvoj na obnovlivi energii, sozrevanje na tehnologija, uspesni pilot proekti
(imase nekolku pati videa niz nekolku zemji sto pustaa vozovi), interes za hidrogen projavuvaat bogati i tehnoloski napredni zemji
(Korea, Japan, Francija, Germanija, Holandija, za tie znam sigurno, valjda ima i drugi)
ne sum tolku vo toj sektor, i ne pratam detalno, ama sigurno so istrazuvanja i pilot proekti imaat dosta spusteno cena na tehnologii.
toa e dobra poenta za iskoristuvanje visok obnovlivi. izgleda kako smesna strategija, ama koga detalno kje se vidat energetskite sistemi,
ima ogromen potencijal kon celosno obnovlivi sistemi.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
kaj mi otvori stara rana, puuj
toj muabet za infrastruktura i stanici za polnenje, mi e praven pred 4 godini, na intervju vo Linde Group vo Minhen.
muabetot e deka avto sektorot bara stanici za da proizveduva vozila na hidrogen, a ovie drugite baraat vozila za da pravat stanici,
i si se vrtat vo krug.
da im se sotre plemeto gnasno nacisticko, ce gi kolnam tia gnidi (od Linde) dodesa sum ziv :mad: :mad: :mad:
po intervjuata so niv i uste 2-3 fini slucki, mi zavrsi wana-be kariera vo LNG i ostali gasovi, i zavrsiv vo Svedska (ni kriv ni duzen hhh)

on-topic: uste e hidrogen gorivo/energens vo razvoj, so toa sto valjda dobar del propratni faktori im odat vo polza.
primer - zgolemeni vlozuvanja vo istrazuvanja i razvoj na obnovlivi energii, sozrevanje na tehnologija, uspesni pilot proekti
(imase nekolku pati videa niz nekolku zemji sto pustaa vozovi), interes za hidrogen projavuvaat bogati i tehnoloski napredni zemji
(Korea, Japan, Francija, Germanija, Holandija, za tie znam sigurno, valjda ima i drugi)
ne sum tolku vo toj sektor, i ne pratam detalno, ama sigurno so istrazuvanja i pilot proekti imaat dosta spusteno cena na tehnologii.
toa e dobra poenta za iskoristuvanje visok obnovlivi. izgleda kako smesna strategija, ama koga detalno kje se vidat energetskite sistemi,
ima ogromen potencijal kon celosno obnovlivi sistemi.
Isto kako kolite na struja. Kao edno vreme nemalo infrastruktura odnosno javni stanici za polnenje arno ama problemot e povekje kaj lugjeto doma golem del nema moznost doma da polni ako nema garaza. Pocnaa sega so stanici za brzo polnenje so struja nesto kako benzinski ama cenite usvet. Za hidrogenot sum skeptik od edna pricina, barem Germanija. Zasega strategijata e visokot regenerativna energija da se koristi za proizvodstvo ama pa od druga strana koga domakjinstvata ke imaat se povekje koli na struja i baterii ne znam kolku visok ke ostane so ogled deka treba mnogu energija.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.907
Isto kako kolite na struja. Kao edno vreme nemalo infrastruktura odnosno javni stanici za polnenje arno ama problemot e povekje kaj lugjeto doma golem del nema moznost doma da polni ako nema garaza. Pocnaa sega so stanici za brzo polnenje so struja nesto kako benzinski ama cenite usvet. Za hidrogenot sum skeptik od edna pricina, barem Germanija. Zasega strategijata e visokot regenerativna energija da se koristi za proizvodstvo ama pa od druga strana koga domakjinstvata ke imaat se povekje koli na struja i baterii ne znam kolku visok ke ostane so ogled deka treba mnogu energija.
kola na struja e posebna prica. i tie malku obicni smrtnici so kupile, odat so esap da gi polnat na rabota :pos: jas koga vidov so rabotat lugje so elektricni koli i polnenje, malku nezgodno mi dojde hhh:D
ima mnoooogu visok struja i toa e golem problem, koj hidrogen elegantno moze da go resi. drugo resenie e mreza na struja na cela evropa i trejdanje, ama toa e politika i naucna fantastika.
solar i vetar zaedno se epten teski za balansiranje. samo avstrija vo eu ima priroden kapacitet, hidro so ogromna akumulacija, za da balansira, se drugo mora da bara nekoe kolku tolku ekonomicno resenie
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.809
kola na struja e posebna prica. i tie malku obicni smrtnici so kupile, odat so esap da gi polnat na rabota :pos: jas koga vidov so rabotat lugje so elektricni koli i polnenje, malku nezgodno mi dojde hhh:D
Точно. :)
Имам колега со хибридна кола баш вака прави... Незгодна работа, и на гости кога иде си бара да се уштека во електрична мрежа небаре телефонот ќе полни а не цели киловатчасови енергија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom