Видео монтажа и обработка

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Adobe Premiere Pro закон е. Ем лесно, ем може лесно да се направи графика ем многу ефекти. :) Ако не се лажам, Final Cut Pro е само за Mac OS корисници?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Може некој да ми помогне за обработка на видеа. Не знам како му е направено него ова и со кој програм но ако има некој што знае со кој програм и како да го средам ќе му бидам многу благодарен.


Значи сакам регуларно видео снимено и после со обработка да се прикажуваат само движењата на рацете како на видеото, а позадината да биде цела црна. Дали е можно и како? :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Може некој да ми помогне за обработка на видеа. Не знам како му е направено него ова и со кој програм но ако има некој што знае со кој програм и како да го средам ќе му бидам многу благодарен.

Значи сакам регуларно видео снимено и после со обработка да се прикажуваат само движењата на рацете како на видеото, а позадината да биде цела црна. Дали е можно и како? :)
Ова не е обработувано, така е снимено, на црна позадина, ликот облечен во црно.
Можеш да си играш и со обично видео да го добиеш овој ефект, ама никојпат нема да изгледа како ова видео, односно ќе се познава дека е обработувано.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ова не е обработувано, така е снимено, на црна позадина, ликот облечен во црно.
Можеш да си играш и со обично видео да го добиеш овој ефект, ама никојпат нема да изгледа како ова видео, односно ќе се познава дека е обработувано.
Претпоставив и тоа дека не е обработувано, но има и други видеа каде што се обработувани а изгледаат дури и поубаво од ова на видеото, иначе каде можам да го направам ова и како ако знаеш? :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Претпоставив и тоа дека не е обработувано, но има и други видеа каде што се обработувани а изгледаат дури и поубаво од ова на видеото, иначе каде можам да го направам ова и како ако знаеш? :)
Зелено платно. Побарај туторијал за Green screen на јутуб.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Супер, најдов туторијал...Фала многу! :)
Зашо зелено платно, коа со црно ќе си го олесниш животот. Од видеово ко шо глеам, имаш една константна сијалица од озгора, црно платно доле, црна блуза и рацете. Платното треба да е нешо памучно шо не рефлектира. Ниту монтажи ќе ти требаат ни бутур.

A chroma key моеш да праиш со било која боја, се шо треба е да ја нема истата на нештото шо сакаш да остане у преден план. Пример коа некој од актерите треба да носи зелено у филмовите користат плаво платно, ако треба да носат актерите зелено и плаво, тогаш користат портокалово платно. Такада не ти мења многу бојата. Ама у случајов, црно и сијалица. Животот полесен ќе ти биде.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
Дечки потребно ми е да снимам видео од нешто што правам на компјутер. Притоа, звукот треба да биде квалитетен. Која програма би ми ја препорачале за видеото (екранот од компјутерот треба да се гледа) и дали за звукот може да го снимам обично или ќе ми треба посебен микрофон (ако да, каков)?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Дечки потребно ми е да снимам видео од нешто што правам на компјутер. Притоа, звукот треба да биде квалитетен. Која програма би ми ја препорачале за видеото (екранот од компјутерот треба да се гледа) и дали за звукот може да го снимам обично или ќе ми треба посебен микрофон (ако да, каков)?
FRAPS
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Дечки потребно ми е да снимам видео од нешто што правам на компјутер. Притоа, звукот треба да биде квалитетен. Која програма би ми ја препорачале за видеото (екранот од компјутерот треба да се гледа) и дали за звукот може да го снимам обично или ќе ми треба посебен микрофон (ако да, каков)?
Да, за квалитетен микрофон мораш да имаш кондензаторски (студиски). Во мк незнам каде ги има, ги има на ибеј од 150$ па нагоре.
Иначе за снимање camtasia studio.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
Да, за квалитетен микрофон мораш да имаш кондензаторски (студиски). Во мк незнам каде ги има, ги има на ибеј од 150$ па нагоре.
Иначе за снимање camtasia studio.
Не ми треба за песни, туку за обична презентација. Треба да го презентирам проектот со линкот од youtube, значи треба добро да се разбира што зборувам. Дали сепак ми е потребен таков микрофон..?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не ми треба за песни, туку за обична презентација. Треба да го презентирам проектот со линкот од youtube, значи треба добро да се разбира што зборувам. Дали сепак ми е потребен таков микрофон..?
И за говор, многу има разлика во гласот ако споредиш со некој кинески микрофон или овој кондензаторскиот.
--- надополнето: 31 јануари 2014 во 00:41 ---
Еве ти еден пример:
http://www.ebay.com/itm/Audio-Technica-AT2020USB-Condenser-Microphone-with-USB-Connection-BRAND-NEW-/231108861457?pt=US_Pro_Audio_Microphones&hash=item35cf295e11
 
G

garthok

Гостин
Работи некој тука во Вегас? Не го препознава 3d transformation плагинот од newbluefx, чаре? Или друга солуција за 3d ротирање на ефекти (објекти).
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Не знам дали е право место за прашањево ама овде ќе го поставам. :) Вака имам неколку слики и неколку видеа е сега сакам да направим еден добар видео клип на пр. 2-3 слики па клип ... кое програмче ќе ми го препорачате. Фала
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Не знам дали е право место за прашањево ама овде ќе го поставам. :) Вака имам неколку слики и неколку видеа е сега сакам да направим еден добар видео клип на пр. 2-3 слики па клип ... кое програмче ќе ми го препорачате. Фала
Вака лесно програмче ти е Windows movie maker, малку потешко ама многу подобро би ти го препорачал Sony vegas pro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom