Ве молам користете кирилица кога пишувате на форумов!

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Браво за ова.
Еве успеав нашкола на компјутеров да го инсталирам:pipi:
 

Fatal

Почетниче
Член од
23 ноември 2008
Мислења
110
Поени од реакции
7
Абе на некои компјутери како на мојот на пример од ко ќе ги купиш имаат кирилица само alt+shift прицни и готово.
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Јас го почитувам ова и секогаш си пишувам со кирилица на форумов.Иако не е лесно но се контролирам.Кога имам уклучено повеќе програми на пример на интернет со македонски фонт не прифаќа страници па мораш да менуваш фонт.Јас се навикнав на тоа и форумов ми е само за македонски да пишувам за друго македонскиот фонт не го користам.Па ако е потребно во денот фонтот ќе го сменам и 50 пати само за да ја негувам македонската азбука и кириличното писмо.Ај поздрав и што повеќе кирилица да пишуваме да форумов.
 

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
Закон. Конечно му текна на некој да каже како се инсталира кирилица
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Пишување МАКЕДОНСКИ на латиница е ко пишуење со гомна по ѕид! Пишувајте на КИРИЛИЦА! :)

Јас го почитувам ова и секогаш си пишувам со кирилица на форумов.Иако не е лесно но се контролирам.Кога имам уклучено повеќе програми на пример на интернет со македонски фонт не прифаќа страници па мораш да менуваш фонт.Јас се навикнав на тоа и форумов ми е само за македонски да пишувам за друго македонскиот фонт не го користам.Па ако е потребно во денот фонтот ќе го сменам и 50 пати само за да ја негувам македонската азбука и кириличното писмо.Ај поздрав и што повеќе кирилица да пишуваме да форумов.
Aa ja и на мсн така! И за смајли на пример :D ќе сменам и па кирилица враќам :) Не 50, 500 пати у ден мењам :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Абе на некои компјутери како на мојот на пример од ко ќе ги купиш имаат кирилица само alt+shift прицни и готово.
Windows XP Professional со самата инсталација ги вметнува и кириличните фонтови. Со alt+shift се врши промена на фонтот. Јас користам англиски, македонски српски (латиница) и турски фонт. Двата последни ги вклучив додатно (беа инсталирани, само требаше да ги вклучам). Е сега за да не шетам со alt+shift по сите, бидејќи ги тера по ред, ги префрлам со shift+ctrl+1 за македонски, 2 за англиски итн. Ова исто се подесува во јазични опции.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Windows XP Professional со самата инсталација ги вметнува и кириличните фонтови. Со alt+shift се врши промена на фонтот. Јас користам англиски, македонски српски (латиница) и турски фонт. Двата последни ги вклучив додатно (беа инсталирани, само требаше да ги вклучам). Е сега за да не шетам со alt+shift по сите, бидејќи ги тера по ред, ги префрлам со shift+ctrl+1 за македонски, 2 за англиски итн. Ова исто се подесува во јазични опции.
мала корекција...треба да си наместиш за втор јазик, друго, не мењаш фонт, мењаш поддршка за тој јазик на твојата тастатура...:smir:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Тоtalna podrska za ova !!

Него, настрана иронијата, јес да е убаво но тоа не е главен фактор за убав, квалитететен, читлив пост. (од естетска гледна точка убав; квалитетен) Убаво е да е опционално како и до сега, на некои луѓе тоа им е стилот. Си цепаат латиница и сепак е прегледно, читко и се' позитивно за разлика од некој кој иако користи кирилица постовите му се да се изгубиш.

Значи.. абе ај шо го потам, пишувајте кирилица!
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Пишување МАКЕДОНСКИ на латиница е ко пишуење со гомна по ѕид! Пишувајте на КИРИЛИЦА
Се потпишувам на изјавата.
Уште само да почне да се користи македонска подршка при пишување на текст место фонтови кои личат на македонски супер би било. Ко што гледам документи што ми праќаат луѓе ова е доста голем случај.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ja користам МКД поддршка наместо фонт :) И на мсн и на фејсбук и на кајгана и сегде! :) И у текст документ дома на десктоп ако запишам нешо за потсетуење дури! И фолдери на десктоп на МКД ставам х) Абе МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ТРЕБА ДА ГО НЕГУВАМЕ A NE DA PISUVAME VAKA NA LATINICA! :)
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Секаде користам македонски фонт(освен кога пребарувам,на странски нет страници...)воедно и на кајгана форумов.Користете КИРИЛИЦА,не ЛАТИНИЦА.Да го зачуваме македонскиот јазик.Да се зачуваме ние.Зборувај и пишувај на МАКЕДОНСКИ(КИРИЛИЦА).xD
:salut:
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
71
Поени од реакции
1
pomos ako moze probuvam kako so e objaneto neznam ni sam po koj pat ama pak nejke ne se tojavuva toa dole desno za menjavanje jazici
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Биди Македонец пишувај кирилица :)
Навикнат сум на кирилица да пишувам,и на мсн секогаш пишувам на кирилица.
Латиницата ми е некако:pov:
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
поздрав

Супер за кирилица
 

Kajgana Shop

На врв Bottom