Вештачка мајчина утроба

Член од
23 септември 2015
Мислења
724
Поени од реакции
388
На жената успех и е да биде све освен жена тоа зборува доволно, зошто се плеткаат во "машки води" ? а не ги искористат своите женски капацитети како би биле подобри во некои "женски" работи/ствари.
Зошто една бремена жена не рече јас ке сум најдобрата мајка и мене не може ништо да ме замени...и така да биде не заменлива...
А тие се остручуваат фудбал да играат а не гледаат ли дека од секое дрвце кавалче не бива?
Како што маж не можи да раѓа и дои дете така жена не може да "извршува мапки работи".
Но машкото не се труди да е жена и тоа да го прави а жените све ке направат за да се што повеќе како машко

Demand and supply


@pozdrav eden topol значи не си задоволна со полот?

Баш ми е жал..од преќе урлаш да си машко...си го браниш полот со машки атрибути хаахах.
Значи тоа ти е мерило за успех да "можеш" како машко
вие сте ја изгубиле вашата цел пробувајќи да станете тоа што сме ние. Мајчинството најбитната ваша карактеристика. Затоа и има вакви теми за вештачка мајчина утроба и фрустрации меѓу вас. Модерните жени иако го имаат најновиот ајфоун се понесреќни од било кога. А сето тоа води кон друга тема, ливадарки...
Автоматски споено мислење:Емче, климакс ќе те удри наскоро. Џабе кариерата и филмска софра кога си празна у душата.
@Ron Burgundy јас кажав за женските успех им е да се се еднакви со машко. Можда и тие не се свесни за тоа нај веројатно.
И да се носат рамо до рамо со машко женските работи и тие видоа дека се глупави ...раѓање деца и слично.
И сега бараат artificial womb некој маж да им изгради за да не раѓаат т.е да се еднакви со машките...
Demand and supply
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.944
Поени од реакции
12.457
Ех моја драга Емка...во принцип мажите (не сите, ами оние искомплексираните) гледаат на нас како на будали кои се способни само за да се дотеруваат и смешкаат.
Глупа патријархална предрасуда која не ми се ни верува дека сеуште се развлекува во 21 ви век.

Во светот има толку многу успешни жени кои се доминантни во тие машки професии. А оној кој мисли дека таквиот успех е ништожен и инфериорен, нека се нервира колку сака само заради фактот што ете тоа се жени.
Се развлекува уште пошо постојат личности ко Рон шо си влечат комплекси од сопствени неуспеси, па некој друг им е крив на крај на денот. Не знам како му поминува едно секојдневие но претпоставувам дека е прилично исфрустрирано, со оглед на тоа дека како шо кажа, успешни жени денес има во секое поле.

Сепак ме радува шо ги има во се помал број.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
724
Поени од реакции
388
@Емкаа не дека нема по паметни жени од мене или по силни но да бидеме реални барем од биолошки апсект...
Кое женско може да му парира на спортист како Роналдо,меси,усеин болт, Мајк тајсон нели малце е глупаво ???
Или да му парира на научник како Никола Тесла,Исак Њутон,Алберт Ајнштајн....или на уметник како да Винчи, филозов како Аристотел и слично...
Прво јас да тргнам од мене мене глупаво ми е да се мерам со женско...
Двата пола си имаат предности и слабости како плус и минус...
ПС. 15 годишни деца (прва година средно нај веројатно) ја победија австралиската женска светска репрезентација која е 5та во светот....со резултат 7-0
Сега рачунај да играат против Аргентина, Франција или Бразил.
 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Која плоча да ја смениме? 5 страни уназад аргумент на сите мажи за родовата “не”еднаквост е дека жените не работеле во професии кои се физички позахтевни.
Додека не одговориш на прашањето за твојата професија и не застанеш со транспарент пред Комунална Хигиена со барање за еднаква родова застапеност меѓу ѓубрарите, со тебе нема муабет.
Присилна мобилизација значи “мажите присилно ги мобилизираат“ а не “еднаква родова застапеност во одбрана на државата“.
Ако си веќе за еднаквост, а гледам дека можеш да истегнеш монолог до полноќ на таа тема, да има еднаквост секаде. Секаде, не само кадешто тебе ти одговара. Нема бирање. Или еднаквост секаде или ќе си благодарна за досегашните феминистички успеси и привилегии. И ќе идеш на терапија за демонстрираниот синдром на супериорност.
Автоматски споено мислење:

Рече Рон кој за жал не успеа да ги реши проблемите на влезното интервју за џуниорска позиција,
Оваа плоча да ја смените. Евергрин мелодијата “срам те било“. Научи се да разговараш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.746
Поени од реакции
35.324
Колку ти е сексистички коментарот човече. Јас сфаќам дека мизогинијата е длабоко вкоренета во општеството, ама навистина нема потреба од вакви испади, па ти си интелигентен дечко.

Циклусот никако не ја ограничува женската интелигенција и не е причина за жените да не бидат сфатени сериозно во било која област од животот. Ова ти е класична форма на микроагресија.
Очекував дека ќе ми вратиш со ваков коментар.
Нема никаква мизогинија, ако си го препрочиташ твојот коментар има повеќе омраза, потајно влегуваш дека вие сте способни за логика, ние сме мајмуните за физикалија

Ах бре доктурке, знам дека медицинските лица сте од големото добро утро, ама не е убаво.
Засукај некогаш ракави и оди да видиш дали е полесна, или потешка физикалија отколку "користење на мозокот" за да препишеш амоксиклав.

Леле колку било убаво да се согласуваме. :D

Пааа не би рекла дека логика, тактика, теорија е полесно од физички способности. Тоа знаеш дека не се согласувам, така да залудно ме цитираш на темава. :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.211
Поени од реакции
10.738
Очекував дека ќе ми вратиш со ваков коментар.
Нема никаква мизогинија, ако си го препрочиташ твојот коментар има повеќе омраза, потајно влегуваш дека вие сте способни за логика, ние сме мајмуните за физикалија

Ах бре доктурке, знам дека медицинските лица сте од големото добро утро, ама не е убаво.
Засукај некогаш ракави и оди да видиш дали е полесна, или потешка физикалија отколку "користење на мозокот" за да препишеш амоксиклав.
Па никаде не викам дека физикус е полесен од умствени работи, само ти давам до знаење дека интелектуалната работа и те како е вредна за почит. Значи ти си тој кој што викаш дека истата е полесна.
Секоја една професија е вредна за почит! Граѓевина, автомеханичар, доктор, програмер, пилот, работник во комуналец, сите си носат своја тежина и се додека се трудат да работат, да заработат вредно и поштено, небитно е со што се занинаваат, достојни се за почит, а не за омаловажување затоа што се занимаваат со физичка или умствена работа, затоа што е маж или жена и сл. Ти си тој кој што почна со потценување, и еве продолжуваш со ниски коментари.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.746
Поени од реакции
35.324
Па никаде не викам дека физикус е полесен од умствени работи, само ти давам до знаење дека интелектуалната работа и те како е вредна за почит. Значи ти си тој кој што викаш дека истата е полесна.
Секоја една професија е вредна за почит! Граѓевина, автомеханичар, доктор, програмер, пилот, работник во комуналец, сите си носат своја тежина и се додека се трудат да работат, да заработат вредно и поштено, небитно е со што се занинаваат, достојни се за почит, а не за омаловажување затоа што се занимаваат со физичка или умствена работа, затоа што е маж или жена и сл. Ти си тој кој што почна со потценување, и еве продолжуваш со ниски коментари.
Јас можам да ти направам споредба затоа што сум ги работел, ти погоре тврдиш од ракав. Ти нудам да пробаш, еве не сакаш, а туркање плоча е искуство за цел живот.

И не скокај на таа карта, барем не со мене, не потценувам никој, во суштина не ме интересира ниту образование, ниту пол, ако некој си ја знае работата, и ако навистина има потреба од таа работа.

Затоа и сум против држење паразити на буџет, ако тоа може да се автоматизира.

Ако си ја сакаш таа работата што е со мислење не е никаков замор, ама тука лежи маката, особено во вашата професија што луѓето насила се пикаат само затоа што ќе бидат некаков фактор/пари, иако треба да е една од најблагородните професии каде ќе помагаш и спасуваш други луѓе.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.211
Поени од реакции
10.738
Јас можам да ти направам споредба затоа што сум ги работел, ти погоре тврдиш од ракав. Ти нудам да пробаш, еве не сакаш, а туркање плоча е искуство за цел живот.

И не скокај на таа карта, барем не со мене, не потценувам никој, во суштина не ме интересира ниту образование, ниту пол, ако некој си ја знае работата, и ако навистина има потреба од таа работа.

Затоа и сум против држење паразити на буџет, ако тоа може да се автоматизира.

Ако си ја сакаш таа работата што е со мислење не е никаков замор, ама тука лежи маката, особено во вашата професија што луѓето насила се пикаат само затоа што ќе бидат некаков фактор/пари, иако треба да е една од најблагородните професии каде ќе помагаш и спасуваш други луѓе.
Не играм на никаква карта, го коментирам тоа што си го пишал!
Ако не те интересира ниту образование, ниту пол, нема потреба од такви малициозни испади.

И престани да ме коментираш и навредуваш мене, нит сум ја тема на разговор, нит си ти. Ако имаш што да кажеш на темава кажи, ако не престани да бидеш офтопик.

Јас немам што повеќе да кажам. Сечија професија е убава и секој нека си се занимава со тоа што си сака и што си може, независно дали е маж или жена. Едни без други не можеме. Јас не можам да функционирам без автомеханичар, ниту без чичкото што продава на пазар, ниту без човекот што се занимава со граѓевина. And i think it's beautiful.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.746
Поени од реакции
35.324
Не играм на никаква карта, го коментирам тоа што си го пишал!
Ако не те интересира ниту образование, ниту пол, нема потреба од такви малициозни испади.

И престани да ме коментираш и навредуваш мене, нит сум ја тема на разговор, нит си ти. Ако имаш што да кажеш на темава кажи, ако не престани да бидеш офтопик.

Јас немам што повеќе да кажам. Сечија професија е убава и секој нека си се занимава со тоа што си сака и што си може, независно дали е маж или жена. Едни без други не можеме. Јас не можам да функционирам без автомеханичар, ниту без чичкото што продава на пазар, ниту без човекот што се занимава со граѓевина. And i think it's beautiful.
Јас тоа што имав да кажам на темата кажав, а како вие го разбирате е ваш проблем, не мој. Колку и да сум ЗА технологија, ова е ПРОБЛЕМ и сум 103% сигурен дека ќе се злоупотреби за многу зезнати работи!

Да де, секоја професија е убава, само што мажите не се бунат за професии/проценти на застапеност, туку вие.

Пак ќе повторам, не гледам да барате застапеност од 50% на позиции за: влечење малтер/гинење на фронт/пикање во рудници под земја/пентерење по бандери/чистење канализации/автомеханичари и тн.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.211
Поени од реакции
10.738
Колку и да сум ЗА технологија, ова е ПРОБЛЕМ и сум 103% сигурен дека ќе се злоупотреби за многу зезнати работи!
Се согласувам.

За другото продолжи да се расправаш сам, јас кажав тоа што имав. За многу години празниците. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.746
Поени од реакции
35.324
Се согласувам.

За другото продолжи да се расправаш сам, јас кажав тоа што имав. За многу години празниците. :)
За многу години да се, таман работа сам расправање, ова е искулирана дискусија.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.111
Поени од реакции
3.525
Па еве не ми е логично бицепсот да има предност, пред способноста за размислување, расудување и решавање проблеми. Башка ако жената ги исполнува истите должности и перформанси што се бараат од неа како и своите колеги мажи, не гледам причина зошто не би била во тие редови. Па не сме од стакло бре мажиња. :D
И бицепсот и размислувањето немаат предност едно над друго. Двете се потребни за функционирањето на човекот. Како беше она mind, spirit, body.

Телото ако е оштетено не може да ги следи командите на умот како што треба. Ако некој е глуперда џабе му е бицепсот ќе му стои само за на инстаграм.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.442
Поени од реакции
3.155
Кој од мажите на темава копа руда или работи физичка работа? Или убаво звучи да се напише на форум, после завршување на канцелариската работа, а некој отепан без пари, експлоатиран до смрт нека копа руда и нека чисти улици. АмА мАжИтЕ рАбОтАт тЕшКи фиЗиЧкИ рАбОти.
Емче тука веќе навлегуваш во приватноста,интимата и физичкиот изглед,се препознав во болдот а упорно пробувам да ги заборавам недостатоците..Читав годишен хороскоп и таму имаше доста убави работи наведено за пари и љубов преку цела година а ти ме уби во поим..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.937
Поени од реакции
35.393
...сега го гледав на Cinemax филмот „The Surogate“, родител 1 и родител2 кои всушност двајцата се со мочало во панаталоните, посакале „сопствено“ дете, при што нивната пријателка се сложила во име на заедничкото пријателство да им биде сурогат мајка.

...радоста кратко траела и покрај добрата напредна бременост, откриено било кај фетусот еден хромозом вишок што насочувало дека новороденото ќе се родело со хендикеп т.е. како дете со Даунов синдром при што двајцата машки родители во хомосексуална брачна заедница одбиле да имаат такво „болно“ дете туку сакале нормално дете, па и’ предложиле прекин на бременоста и откажување на нероденото поради можен Даунов синдром што не можеле да ја земаат таквата обврска. (нема да коментирам како тие хомичи сакале „нормално“ дете, а прашање дали тие биле како хомичи „нормални“ родители).
... сурогат мајката направила све да ги убеди да не се откажат од нероденото, барем едниот кој бил и вистински сопственик на семето фрлено во неа и единствен кривец за вишок на хромозомот, но не успеала во тоа, мажите не се спремни за такво жртвување како би била спремна жената.

...мажите се атлетичари на брзи стази, „спринт на 100 м“ каде успехот зависи од физикусот, брзината и силата, посветени само на тие брзи стази во половина ден, а во другата половина (секоја чест на исклучоци) мораат да одмараат, да уживаат со своето хоби, без да му ја мислат ниту за кој ќе ја зготви храната, кој ќе исчисти куќата, кој ќе испери, кој ќе трча по лекари, а најмалку да се грижи целодневно за потомокот.
...жените се маратонци, малку поспори во трчањето, но на долги стази се незаменливи и поиздржливи, поодговорни, пооптоварени, тие половина ден се на работно место може со помал ритам или скоро ист како мажот, ама другата половина од денот во континуитет продолжуваат да работаат т.е. во домот со сите обрски за нормално живеење што мажот ги ужива на готово, па одозгора на крајот на ноќта и сексуално ќе го задоволи.
... мажот тешко ќе опстане без жената, за разлика од жената која многу полесно ќе се адаптира и ќе опстане според нејзините квалитети, но ништо не е идеално и најнормално и природно, ако не се двајцата (маж и жена) во комплет!


...пишувате мајчина утроба каде се поврзани емоциите на мајката со фетусот, можеби тие што имаат нормална бременост и нормална хармонија во домот со својот сопруг, све друго е ненормален стрес токму за тој фетус, колку такви идеални брачни примери има?

...колку млади мајки денес не можат да го поднесат нормалниот пораѓај и сите настојуваат да се породат на вештачки начин со закажување со царски рез да се „отстрани“ бебето од нејзиниот стомак со несвесно присуство на најзначениот чин во нејзиниот живот на доаѓање на свет на потомокот, а таа во несвест, оти било тешко да се издржат тие породилни болки, размазени, ама најстрашно од сето тоа е дека после таа примена анестезија младата мајка е неспособна за своето новородено, го одбива своето новородено дека не можела да се освести од операцијата ниту го дои, така да не е далеку времето кога и таа бременост што ја оделува од мажот како уникатна, настане токму потребата од „Вештачка мајчина утроба“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom