Вештачка мајчина утроба

Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Koga bi imale pravo na izbor, sigurna sum deka site takozvani roditeli bi sakale masko i zensko, dve deca, retko deka nekoj bi posakal poveke deca...ama (si pravime bajram na pametot)...:pos:
Е не биди толку сигурна, тргни ги татковците настрана да не ги слушаат нивните “подобри“ половини и ќе чуеш каење што им се паднало да чуваат ќерка.
Па да, си пуштаме ум на испаша... додека еден ден не излезе Били Гејц на ТВ да ни се обрати во утринска програма... “другови и другарице ахтунг ахтунг! Нема веќе бременост, нарачувате деца по кројка! Која нема да нарача а решила да ги раѓа, ќе има санкции и јавно ќе биде срамотена.“
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459


Наспроти тврдењата на човекојадната организација Светски Економски Форум дека светот е пренаселен стојат официјални владини статистики од скоро секоја земја во светот: сѐ помалку се раѓаат деца. За владите и политичарите, избрани или не, тоа е проблем: помалку деца денес значи помалку луѓе утре од кои ќе се прибира данок, помалку работна сила, помалку фирми се отвараат (уште еден извор на данок), помал обем на производство, килав раст на БДП ако и го има, тоа одма ќе се види на берзата, осипување на школскиот систем зашто има помалку деца за образување... а нели некој треба тие политичари да ги гласа (кои идни политичари се синчиња и ќеркички на денешнава елита/“елита“) и тоа политичарите ги погаѓа директно. Настрана сите етички муабети дали човечкиот вид треба да се продолжи, дали е вирус на планетата и паразит итн. Владите преземаат мерки за справување со депопулацијата од чисто прагматични побуди за опстанок на елитата, не затоа што се некој збир на човекољупци и високо етички суштества.
Владите од поразвиените земји на предвидлив начин приоѓаат кон тој проблем: фрлаат пари кон проблемот во очекување да се реши. Со децении. Евидентно е дека тоа не дава резултати. Гледајќи од нив, владите на не толку развиените земји исто така идат по тој пат. Без разлика што поразот е очигледен.
Која е алтернативата на фрлањето пари кон проблемот на депопулација? Законски да ги обврзат жените да раѓаат? За денешниве елити изгласани од феминисти тоа е неприфатливо. Да можеа мажите и да раѓаат, досега веќе ќе бевме законски обврзани да раѓаме, модернава елита не ни трепнува кога треба да ја жртвува машката популација. Меѓутоа кога ќе треба од жените како колектив да се очекува одговорност и алтруистичка иницијатива (ама и поединечно, да не се лажеме) која можеби ќе резултира со саможртва, таквиот предлог станува крајно неприфатлив, на ниво на ерес.
Развиените земји/нивните елити ќе увезуваат население од понеразвиените но изворот не е неисцрпен. Македонија не е сама со тој проблем на депопулација и “сите заминале во Дојчланд“. И тој извор е на пат брзо да пресуши. Колку и да е налудничав проектот на вештачка утроба и нарачка на бебиња по генетска кројка, да не нѐ изненади некој ден некој од истражувачкиве новинари да ни каже дека владата на земјата таа-и-таа има ставка во буџетот за развој на вештачка утроба за симулирање бременост со цел раѓање деца од стаклен балон наместо од жена.
Феминистиците можеби ќе имаат причини за славје зашто ќе здивнат од погледите на роднините “ќере ќе раѓаш ли, ти мине времето“, меѓутоа размислете како владата/елитата на едно општество би избрала меѓу двете опции за пол на децата од стаклен балон: дали би имале повеќе корист од машко дете иден воин, работник, мајстор, научник со храброст, мускули, мозок и вграден код за саможртва или од девојче слабо, плачливо, чувствително, ранливо, егоцентрично, пребирливо, себично кое себеси постојано се гледа како жртва.
Бебето од стаклен балон би претставувало референдум за феминизмот, референдум за постоењето на женскиот род: за сите други улоги на жената во домаќинството се измислија машини. Сега иде ред на последната преостаната улога да се механизира: раѓањето и одгледувањето деца.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
663
Поени од реакции
1.449
Ima depopulacija poshto tqcki ko vas ne sakaat da pravat deca i fantaziraat koja poznata putka bi ja ebele.. a mene toa mi se svigja poshto za razlika od tebe sho site problema na svetot gi prepishuvash na klitorisot ja gi prepishuvam na mama i tate koi si gi zaebuvaat decata na stari godini da im menjaat peleni. Vas nema da ima koj da vi menja peleni i nema da imate drug izbor nego imotot sho sakate da go nasledite od starcite... poshto nema da ima na koj da go ostavite i zaebete... kje go iskoristite za starecki dom... i taka vie neebitisite kje stimulirate izgradba na ubai starecki domovi... e ja cekam da sozreete i da skontate deka treba da gi izgradite na nekoja ubaaa.. plaza.... resort za seniori.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
нема во војска да ве земаат пошто сте физички инфериорни. Немате капацитет да обавувате тешки физички задачи. А мажот може да ги обавува и вашите и неговите задачи без проблем.

Е сега проблем се женските со ташаци, некако сериозно ве загрозуваат вас и вашиот феминизам. Дотолку што зборот жена станува излитен и западната интелектуала не знае што да одговори кога ќе ги прашаат што е жена?
Дааа, родова еднаквост пуна им уста додека не дојде ред да се гине во одбрана на земјата. Одма феминистиците се кријат како глувци по дупки и ѕиркаат: “помина ли војната, готово ли е?“
Украина ги регрутира сите со комплет муда, џабе се пресоблачаат во жени и се шминкаат. Одеднаш транџите ги изгубија сите права а човекојадниот запад не лафна ни еден збор за тоа.
На прашањето “што е жена“ најдоа одговор (засега): тоа е човечко суштество кое ја има способноста да забремени. ОК, значи оние што никогаш не родиле не се жени. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom