Вештачка мајчина утроба

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
Кои се тие професии каде ги туркаат жените, а не се уклопуваат?
секаде, армија, полиција, ИТ, инженерство, секаде каде што не ги бива. Па и за доктори искрено не ги бива, али таа сфера одамна ја превземаа.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
секаде, армија, полиција, ИТ, инженерство, секаде каде што не ги бива. Па и за доктори искрено не ги бива, али таа сфера одамна ја превземаа.
Рон Баце извини вака али шо работиш кога не пишуваш глупости на Кајгана?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
Рон Баце извини вака али шо работиш кога не пишуваш глупости на Кајгана?
Тоа е реалноста емче сакала ти тоа да го признаеш или не, најди ми топ специјалисти лекари у државава и колку од нив се жени, најди топ програмери и колку од нив се жени. 1% или помалце се. Не ве бива едноставно за тоа совршеното, да го избрусиш дијамантот, као да кажам. Секого го бива за репетитивни mundane tasks. И шимпанзо можеш да обучиш, а не пак жена. Али за совршенство не сте.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
А што е тоа маже, исфеминизиран маж? Или?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Тоа е реалноста емче сакала ти тоа да го признаеш или не, најди ми топ специјалисти лекари у државава и колку од нив се жени, најди топ програмери и колку од нив се жени. 1% или помалце се. Не ве бива едноставно за тоа совршеното, да го избрусиш дијамантот, као да кажам. Секого го бива за репетитивни mundane tasks. И шимпанзо можеш да обучиш, а не пак жена. Али за совршенство не сте.
Пак не ми одговори на прашањето, што работиш ти?
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Ооо па тоа е навредено! говор на срамотење, кога нема што да каже како контрааргумент следи “срам те било“. Научи се да разговараш прво.
Леле колку било убаво да се согласуваме. ...говор на срамотење
Па еве не ми е логично бицепсот да има предност, пред способноста за размислување, расудување и решавање проблеми... комплекс на супериорност, има терапија за тоа ама пошто ти себеси се поимаш за супериорно суштество таа прва тераписка сесија нема никад да се деси.
На жената успех и е да биде све освен жена тоа зборува доволно, зошто се плеткаат во "машки води" ? а...говор на срамотење

@pozdrav eden topol значи не си задоволна со полот?
Баш ми е жал..од преќе урлаш да си машко...си го браниш полот со машки атрибути хаахах. говор на срамотење
Освен “срам те било“ и демонстрација на комплексот на супериорност, има ли на вашата плоча некоја друга песна? Па овие евергрини се толку пати веќе слушнати, се излити таа плоча. Мењајте плоча, научете да не ја имитирате мајка ви како “разговара“ со татко ви па вратете се на темата.
Еднаква застапеност првин во Водовод И Канализација и собирање градски смет, рударски окна и при присилна мобилизација, па натаму може да се прави муабет.
Автоматски споено мислење:

@Емкаа дамите првин, еве ти кажи ни сите со која тоа фантастична професија, ем што си женско ем прва го потегна муабетов за “еднаква родова застапеност“. Ти го киднапира муабетот, ти заврши го.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Цел труд на мајката во бременоста се стреми баш во ова ...да има што по смирен по добар, по здрав живот , повеќе задоволство и слично баш со цел да се добие новороденче со помалку мани,негативни карактеристики,болести и слично....
Мајката колку и да пази не може да биде по прецизна и по посветена од од некоја автоматизирана "направа" што не прави никакви грешки....и му нуди на детето 10/10 од све што му треба на време....
А згорана тоа и мајката и таткото да се 100% здрави не се исклучува можноста детето да наследи нешто од дедо,баба,вујко и слично...
Но феминистките како @Bafra не може ова да го поднесат а јас го пишав баш поради тоа што вака може да им се олесни на мајките а да добијат многу по зачувано дете...и мајката да се спаси од мака и товар
А човек како човек и мајката ке има стрес,пороци и слично
Но @Bafra ги засили девојките дека сум викал дека полот не им чинел и слично и сите ми се пуштија.
А јас само добро им посакував
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.037
Поени од реакции
10.247
Абе и ти си во право.
Не им е лоша идејата на овие со капсулите, ние токсичните мажи дури тогаш ќе имаме прилика да измериме кој е супериорен со жениве, да видиме колку ќе се подобрат ако не губат време на бременост, а нема да имаат потреба и од репродуктивни органи, па ни циклусот нема да ги кочи во битката
Колку ти е сексистички коментарот човече. Јас сфаќам дека мизогинијата е длабоко вкоренета во општеството, ама навистина нема потреба од вакви испади, па ти си интелигентен дечко.

Циклусот никако не ја ограничува женската интелигенција и не е причина за жените да не бидат сфатени сериозно во било која област од животот. Ова ти е класична форма на микроагресија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Но феминистките како @Bafra не може ова да го поднесат а јас го пишав баш поради тоа што вака може да им се олесни на мајките а да добијат многу по зачувано дете...и мајката да се спаси од мака и товар
А човек како човек и мајката ке има стрес,пороци и слично
Но @Bafra ги засили девојките дека сум викал дека полот не им чинел и слично и сите ми се пуштија.
А јас само добро им посакував
Вака звучат твоите постови:

Немај гајле, кркај суплементи, џвакај добро целулозата и кај да е ќе се оправиш.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
не е тоа муабетот, муабетот е дека не ве бива.
А според кои параметри не не бива? Работиш ко доктор/научник/инжинер па си увидел дека најизбрусените дијаманти се мажи? Оо топ 1% од најјаките во секоја професија биле мажи. Дај статистика да видиме.
Колкав контакт имаш со професиите кои ги наброја па да даваш вака мислења? До ИТ не успеа да припариш, едно време те имаше во програмирање подфорумот, се жалеше дека не можеш да стигнеш до интервју. Пошо ме заинтригира сеа со муабетов отворив да ти ги прочитам мислењата и гледам после 2-3 години си се откажал од програмирањето. Дури и си се жалел дека било скоро исто како за влез во администрација, ти требале врски. Не ти требаат врски ама полето е компетитивно. Е сеа ако не може да се пробиеш ни како просечен во сферата, како си даваш за право да коментираш каква е способноста на мажите и жените во истото и кои се top performers?
Ко некој шо работи во ИТ, пошо го интересира на @МоралноПолитичкиНеподобен шо работам, I’m gonna let you in on a little secret: застапеноста на шит програмери и дијаманти е подеднаква кога ќе се земе во предвид родовата застапеност во сферата. Се останато е просечно.
Освен “срам те било“ и демонстрација на комплексот на супериорност, има ли на вашата плоча некоја друга песна? Па овие евергрини се толку пати веќе слушнати, се излити таа плоча. Мењајте плоча, научете да не ја имитирате мајка ви како “разговара“ со татко ви па вратете се на темата.
@Емкаа дамите првин, еве ти кажи ни сите со која тоа фантастична професија, ем што си женско ем прва го потегна муабетов за “еднаква родова застапеност“. Ти го киднапира муабетот, ти заврши го.
Која плоча да ја смениме? 5 страни уназад аргумент на сите мажи за родовата “не”еднаквост е дека жените не работеле во професии кои се физички позахтевни. Сме работеле во полесни професии. За таа плоча зборуваме? Демек, кога ќе почнат жените да копаат руда тогаш навистина ќе сме еднакви?
Кој од мажите на темава копа руда или работи физичка работа? Или убаво звучи да се напише на форум, после завршување на канцелариската работа, а некој отепан без пари, експлоатиран до смрт нека копа руда и нека чисти улици. АмА мАжИтЕ рАбОтАт тЕшКи фиЗиЧкИ рАбОти.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
А според кои параметри не не бива? Работиш ко доктор/научник/инжинер па си увидел дека најизбрусените дијаманти се мажи? Оо топ 1% од најјаките во секоја професија биле мажи. Дај статистика да видиме.
Колкав контакт имаш со професиите кои ги наброја па да даваш вака мислења? До ИТ не успеа да припариш, едно време те имаше во програмирање подфорумот, се жалеше дека не можеш да стигнеш до интервју. Пошо ме заинтригира сеа со муабетов отворив да ти ги прочитам мислењата и гледам после 2-3 години си се откажал од програмирањето. Дури и си се жалел дека било скоро исто како за влез во администрација, ти требале врски. Не ти требаат врски ама полето е компетитивно. Е сеа ако не може да се пробиеш ни како просечен во сферата, како си даваш за право да коментираш каква е способноста на мажите и жените во истото и кои се top performers?
Ко некој шо работи во ИТ, пошо го интересира на @МоралноПолитичкиНеподобен шо работам, I’m gonna let you in on a little secret: застапеноста на шит програмери и дијаманти е подеднаква кога ќе се земе во предвид родовата застапеност во сферата. Се останато е просечно.

Која плоча да ја смениме? 5 страни уназад аргумент на сите мажи за родовата “не”еднаквост е дека жените не работеле во професии кои се физички позахтевни. Сме работеле во полесни професии. За таа плоча зборуваме? Демек, кога ќе почнат жените да копаат руда тогаш навистина ќе сме еднакви?
Кој од мажите на темава копа руда или работи физичка работа? Или убаво звучи да се напише на форум, после завршување на канцелариската работа, а некој отепан без пари, експлоатиран до смрт нека копа руда и нека чисти улици. АмА мАжИтЕ рАбОтАт тЕшКи фиЗиЧкИ рАбОти.
ја можам и улици да метам али тоа не ги менува фактите што ги зборам. Ти не сфаќаш дека сте инфериорни во секоја смисла. Жените неможат ни да припарат кога се работи за решавање проблеми, пошто нивниот мајнсет не е таков. Затоа најврвните професионалци у секоја сфера се мажи. Било каде и било кога низ историјата. И така ќе биде и за милион години од сега.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.037
Поени од реакции
10.247
А според кои параметри не не бива? Работиш ко доктор/научник/инжинер па си увидел дека најизбрусените дијаманти се мажи? Оо топ 1% од најјаките во секоја професија биле мажи. Дај статистика да видиме.
Колкав контакт имаш со професиите кои ги наброја па да даваш вака мислења? До ИТ не успеа да припариш, едно време те имаше во програмирање подфорумот, се жалеше дека не можеш да стигнеш до интервју. Пошо ме заинтригира сеа со муабетов отворив да ти ги прочитам мислењата и гледам после 2-3 години си се откажал од програмирањето. Дури и си се жалел дека било скоро исто како за влез во администрација, ти требале врски. Не ти требаат врски ама полето е компетитивно. Е сеа ако не може да се пробиеш ни како просечен во сферата, како си даваш за право да коментираш каква е способноста на мажите и жените во истото и кои се top performers?
Ко некој шо работи во ИТ, пошо го интересира на @МоралноПолитичкиНеподобен шо работам, I’m gonna let you in on a little secret: застапеноста на шит програмери и дијаманти е подеднаква кога ќе се земе во предвид родовата застапеност во сферата. Се останато е просечно.

Која плоча да ја смениме? 5 страни уназад аргумент на сите мажи за родовата “не”еднаквост е дека жените не работеле во професии кои се физички позахтевни. Сме работеле во полесни професии. За таа плоча зборуваме? Демек, кога ќе почнат жените да копаат руда тогаш навистина ќе сме еднакви?
Кој од мажите на темава копа руда или работи физичка работа? Или убаво звучи да се напише на форум, после завршување на канцелариската работа, а некој отепан без пари, експлоатиран до смрт нека копа руда и нека чисти улици. АмА мАжИтЕ рАбОтАт тЕшКи фиЗиЧкИ рАбОти.
Ех моја драга Емка...во принцип мажите (не сите, ами оние искомплексираните) гледаат на нас како на будали кои се способни само за да се дотеруваат и смешкаат.
Глупа патријархална предрасуда која не ми се ни верува дека сеуште се развлекува во 21 ви век.

Во светот има толку многу успешни жени кои се доминантни во тие машки професии. А оној кој мисли дека таквиот успех е ништожен и инфериорен, нека се нервира колку сака само заради фактот што ете тоа се жени.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
ја можам и улици да метам али тоа не ги менува фактите што ги зборам. Ти не сфаќаш дека сте инфериорни во секоја смисла. Жените неможат ни да припарат кога се работи за решавање проблеми, пошто нивниот мајнсет не е таков. Затоа најврвните професионалци у секоја сфера се мажи. Било каде и било кога низ историјата. И така ќе биде и за милион години од сега.
Рече Рон кој за жал не успеа да ги реши проблемите на влезното интервју за џуниорска позиција, но се смета за компетентен да коментира кои биле врвни професионалци во сферата. И уште се дрзнува да каже дека жените немале мајндсет за problem solving.
на две беше добро, третото решавав еден тест. Јас аплицирав за фронт енд, а ми дадоа тест за јава, имаше триста чуда да напишеш алгоритми, big O notation, hash table. Многу тежок тест, изрешив доста па ќе видиме ако ме побараат супер.
Во реалноста, и жените кои се толку инфериорни според Рон се со удел од 30-40% во ИТ моментално, додека Рон работи…. сеуште не знаеме што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom