Ветеринарно катче

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Да препорача некој ветеринар во Скопје во близина на Карпош 1? Ми падна стол врз мачето и куца на едната нога па да провериме што е работата.
 
L

Lu

Гостин
Да препорача некој ветеринар во Скопје во близина на Карпош 1? Ми падна стол врз мачето и куца на едната нога па да провериме што е работата.
Најдобро е да одиш кај Диме во Капиштец.
Ако незнаеш кај се наоѓа, пиши ми, ќе ти дадам телефон и адреса.

Препарат за крлежи? Ама ефективен, се работи за едно куче го чуваме во маало, денес приметив има 5-6 крлежи на стомакот, капки не му ставам, оти пред 2 месеца му ставив и гледам пак закачило, значи не се ефикасни...
За моментален ефект, најдобар ефект ќе имаш со Неостомосан, како што кажа Doc Holliday погоре.
Но Неостомосанот има само моментален ефект, значи моментално ги убива крлежите и болвите, но потоа не пружа дополнителна заштита.
Значи за моментално да му ги исчистиш сите крлежи и болви на кучето купи му Неостомосан, но потоа ќе треба да му купиш друг препарат кој што ќе му пружи дополнителна заштита за да не закачи повторно крлежи или болви.
Јас би ти препорачала да му ставиш spot-on ампула од брандовите Frontline, Protektor, Fypryst.
Ампулите траат 2 - 3 месеци.

Инаку рече дека пред 2 месеци си му ставил капки (веројатно мислиш на ампула) и пак закачило крлежи, и затоа мислиш дека не се ефикасни.
Толку им е рокот на заштита на ампулите, околу 2 месеци за крлежи и 3 месеци за болви.
Бидејќи веќе поминале 2 месеци откако си ја ставил ампулата, рокот на заштита поминал и затоа кучето повторно фатило крлежи.
А исто така кога ставаш ампула МНОГУ е важно кучето да не се намокри 48 часа пред и по ставањето на ампулата, бидејќи во спротивно доколку кучето се намокри, тогаш ампулата ќе го изгуби дејството и нема да му пружи заштита на кучето.

Исто така за заштита од крлежи и болви можеш да користиш специјални огрлици или прашок, али од моето досегашно искуство не се покажале како ефикасни, затоа според мене ампулата е права ствар :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Lu мислам дека сега за сега има една едиствена и по мене најдобра огрлица за заштита од крлежи и болви, и што е најважно - штити против песочниот комарец (мислам така му беше името) кој е преносител на Лишманијата ... а тоа е Scalibor трае 6 месеци.
 
L

Lu

Гостин
SaltNPepa
Да, таа Scalibor (бела огрлица) велат дека е одлична, но јас досега не сум ја користела ... такада од мое лично искуство неможам да коментирам.
А и по пет-шоповите ја нема Scalibor огрлицата, сум прашала во повеќе пет-шопови и нигде неможам да ја најдам.
А од овие другиве огрлици, воопшто не сум задоволна, и затоа секогаш препорачувам spot-on ампула.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ја има само во еден пет шоп како што имам слушнато. Ке прашам, па ке ти кажам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
22 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам куче хаска машко старо 11 години.Во овие 11 години ретко знаеше да се измочка кај че му текни ама то беше ко че немаше да го изнесиме надвор или за инает ако го оставевме само.Но овои две недели почна да мочка без да крева нога..па дури и од лежење :S:S Моментално чувам и три мали мачиња и едно поголемо.Да не го прај то од љубомора или има некаков проблем???Мислевме дека бележи територија заради парење нооо не е баш то :S:S Имал ли некој слично искуство???:facepalm:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Имам куче хаска машко старо 11 години.Во овие 11 години ретко знаеше да се измочка кај че му текни ама то беше ко че немаше да го изнесиме надвор или за инает ако го оставевме само.Но овои две недели почна да мочка без да крева нога..па дури и од лежење :S:S Моментално чувам и три мали мачиња и едно поголемо.Да не го прај то од љубомора или има некаков проблем???Мислевме дека бележи територија заради парење нооо не е баш то :S:S Имал ли некој слично искуство???:facepalm:
Можеби е поради љубомора, али мислам дека и годините си го прават своето. Моево кога остаре го фати онаа старечка анкциозност не сакаше само да седи дома, штом некој ќе излезе одма квичење, потресување... И на моево му се случуваше да се умоча додека спие, лежи, го носев кај ветеринар неколку пати, му правеа испитувања на крај ми рекoa дека годините си го прават своето да не го караме поради тоа и ми дадоа некои таблети ама не се сеќавам како се викаа и делумично помогнаа. :)
Има тука ветеринари, искусни кучкари ќе ти одговорат подобро од мене.
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
и јас мислам дека е од љубомора оти мачињата ни се в кујна и обично ко че сме таму затворени а тој во дневната тогаш го прави тоа..ама и навечер ко че спијаме.Вајлда има лек :(
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
ај некој нека ми објасни зошто кучињата не смеат да јадат благо и зачитета храна?
И што уште не смеат?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Благо не смеат да јадат бидејки им штети на видот, а зачинета храна им го надразнува желудникот.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Кучево нема јадено ништо два дена, обично е многу живо ама сега коа ќе отидам кај боксот цело време лежи.
Нејќе да јаде ништо, пробував од рака да му дадам, ама пак не јаде.
Мислам дека е до тоа што пред некој ден голтна камен. Не сум сигурен дали е тој, ама пред малку кога видов во боксот имаше камен, и мокро околу него, веројатно го повратил... ама сеуште е ист.. не јаде цело време лежи...
На вет ќе го носам околку 5-6... некој совет?? :(
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Кучево нема јадено ништо два дена, обично е многу живо ама сега коа ќе отидам кај боксот цело време лежи.
Нејќе да јаде ништо, пробував од рака да му дадам, ама пак не јаде.
Мислам дека е до тоа што пред некој ден голтна камен. Не сум сигурен дали е тој, ама пред малку кога видов во боксот имаше камен, и мокро околу него, веројатно го повратил... ама сеуште е ист.. не јаде цело време лежи...
На вет ќе го носам околку 5-6... некој совет?? :(
веројатно си го однел веќе,ама ако не си мора да му дадеш малку вода,за храна мање битно ќе издржи,ама вода мора да прими. Среќно :)
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
веројатно си го однел веќе,ама ако не си мора да му дадеш малку вода,за храна мање битно ќе издржи,ама вода мора да прими. Среќно :)
Вода си пие, ама јадење нејќе. Утре ќе го носам на вет сигурно. Денес неможев. :(
Некој совет друг?..... Мора да го однесам на вет да му даде инфузија или што и да е, за да се врати у нормала? (не дека не сакам да го носам, како и да е утре ќе го однесам)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Вода си пие, ама јадење нејќе. Утре ќе го носам на вет сигурно. Денес неможев. :(
Некој совет друг?..... Мора да го однесам на вет да му даде инфузија или што и да е, за да се врати у нормала?
Па би бил одобро да прими инфузија,малку гликоза ад го врати во живот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom