Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Гласно и Јасно ќе кажам дека не верувам ВО ГОСПОД
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Gospod e sila a ne nekoj covek sto biblijata go postavil mozebi postoi moze ne nikoj ne znae kako sto nikoj ne znae koj ne sozdal?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
StevoMC напиша:
Gospod e sila a ne nekoj covek sto biblijata go postavil mozebi postoi moze ne nikoj ne znae kako sto nikoj ne znae koj ne sozdal?
што ти е бе на тебе кој човек го поставил Господ во Библијата??? тие што го поставиле се светци и се луѓе кој што го имаат Светиот дух во нив а не обични луѓе
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
"Светлината засја во темнината, но таа не ја разбираше."

"Залудно не ги фрлајте своите бисери пред свињите, за да не ги изгазат."

Но ова е форум, па признавам секој има право на свое мислење.
 
Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Decki BIBLIJATA ja pisuvale lugje a ne svetci,a koga Bog saka da komunicira so nas lugjeto, odbira svoi pratenici na zemjata ,talentirani, nadareni edinki, cesto nesfateni vo vremeto vo koe ziveat.Kako inaku bi se objasnile cudata?
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
da,da-definitivno nisto poveke ne treba da se kaze!:)
 
Член од
15 август 2006
Мислења
11
Поени од реакции
1
Верувам цврсто во Господ, засто многу пати ми покажал дека навистина постои,Е сега сигурно си викате како? Сигурно не преку визии или гласови како што правел многу одамна во времето, туку преку многу едноставна и блиска комуникација со Господ, а која е молитвата. На пример, ќе го замолам Господ ако некоја работа што ја правам во моментот, а не сум сигурна дали е исправна или не, ако е исправна да ми успее, а ако нее да не ми успее. Само сепак мислам дека не треба да има шема за комуникација со Господ, туку дека секој треба да си најде свој начин да комуницира со Него.За мене Господ е се и многу си го сакам.
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Marina_P напиша:
Верувам цврсто во Господ, засто многу пати ми покажал дека навистина постои,Е сега сигурно си викате како? Сигурно не преку визии или гласови како што правел многу одамна во времето, туку преку многу едноставна и блиска комуникација со Господ, а која е молитвата. На пример, ќе го замолам Господ ако некоја работа што ја правам во моментот, а не сум сигурна дали е исправна или не, ако е исправна да ми успее, а ако нее да не ми успее. Само сепак мислам дека не треба да има шема за комуникација со Господ, туку дека секој треба да си најде свој начин да комуницира со Него.За мене Господ е се и многу си го сакам.
Da, Bog pokazuva deka postoi, toa go pokazuva vo tvoeo srce, Toj go dava svoeto prisustvo na onie koi go baraat i sakaat. Vo red se tvoite molitvi, no sekako treba na Bog da mu ja dademe i slavata koja mu pripagja. Da ne bideme sebicni i samo da barame, no Bog saka da slusne od nasite usti deka go sakame, pocituvame, zavisime od Nego. A isto taka, Toj saka da sme otvoreni i za ona sto Toj saka da ni go kaze, a toa e preku Biblijata.
 
Член од
24 август 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Да бидам искрен...воопшто незнам во што да верувам!:toe:
Кога размислувам за Бог,дали постои и дали верувам во него,одма ми се јавува прашањето А, од дека е Он?Што е всушност тој?
Кога мислиме на него мислиме на нешто возвишено,убаво,добро,праведно итн.и кога мислиме на тоа очекуваме да поверуваме во тоа,т.е. во него!Ама,ако постои тој,тогаш мора да постои и :devil3: .Ако мислиме на него одма мислиме на нешто лошо,смрт,насилство итн.Тоа што сакам да го кажам е дека денешниот човек полесно ќе поверува дека постои Ѓаволот или Сатаната или Луцифер или како сакате го наречете,од колку да поверува дека има Господ.А,зошто е тоа така и самите знаеме!Доста е да седнеш пред ТВ и да чуеш шо се дешава по светот,дали во последно време сте слушнале нешто добро?Нешто добро што се случило во светот и што ве израдувало?Освен тоа дека откриле лек за Сидата.А?
Верувам дека постое и добро и зло!Само луѓето различно си го олицетвориле!А,пак да не е верата,т.е.таа мала надеж за подобро утро што ќе стана од човекот?То е то живим у нада за подобро утро!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Верувам дека постои Господ еден и единствен,крстена сум во православна христијанска религија,верувам во неговото постоење без прашања од типот кој е? Знам дека научно не е докажано неговото постоење,но тоа не предизвикува сомнеж кај мене дали е се тоа вистина?!Таа верба ме исполнува духовно, и верувам дека некој внимава на мене,ме заштитува,ми помага духовно кога сум најтажна и најсреќна.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
odamna, se veruvalo vo poveke pojavi, pa veruvanjeto vo tie poveke "pojavi" se namalilo na pomalce "pojavi" i deneska se veruva vo pretezno edna pojava no na poveke nacini, mislam deka treba nekoe vreme da pomine za da celo ova veruvanje vo (spored mene) primitivni "pojavi" iscezne.
btw, veruvam vo evolucija.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Верувајте во она што ви кажува срцето, а не умот...
Одговорот е во вас!
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Volkswagen напиша:
Верувајте во она што ви кажува срцето, а не умот...
Одговорот е во вас!
Dobar odgovor ...

Kako i da e, moeto licno mislenje e vo anketata, znaci mojot stav e mnogu jasen.
Inaku, ke citiram edna mnogu dobra fraza od "Kodot na Da Vinci": "Mnogumina se ubieni vo imeto na Gospod" ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom