Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Manga напиша:
Opasno e ova . iako sekoj ima pravo na izbor ali 43 odgovori deka ne veruvaat , tolku neam lugje sretnato vo zivot so toa mislenje
Мислам како што поминува времето тој број ќе се зголеми!
И Боки без предрасуди те молам!
Јас сум атеист ти верник..тоа не значи дека јас сум лошата а ти светецот!
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
RealGirL напиша:
Мислам како што поминува времето тој број ќе се зголеми!
И Боки без предрасуди те молам!
Јас сум атеист ти верник..тоа не значи дека јас сум лошата а ти светецот!
То бе срц .. беше и ти светица ја лошиот на времето ..
Баш ми е мило што сега имаме исто мислење околу темава ..
Атеист сум .. И убаво ми е !!
Немам причина за да верувам во Господ .. И НЕ верувам !
Едноставно кажано ГОСПОД НЕ ПОСТОИ !:nenene:
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
Абе луѓе за пеза сте. Ај од тие сите што не верувате нека ми каже некој дали ја прочитал библијата. Сигурен сум нема таков бидејки не ве ни интересира поточно ве мрзи да ја прочитате оти е многу голема. Јас лично верувам во господ бидејки тоа верување не постои од вчера. И ако ви е тешко нема што да губите вера во господ бидејки човекот е пратен на земјата да страда а не да ужива.Уживањето мислам дека не чека во рајот од кога ке ги платиш сите гревови на земјата. А за неверниците има место а тоа е пеколот.
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
Абе да ви кажам нешо ЈА ВЕРУВАМ ВО ГОСПОД и ако има некој против то нека каже сега одмааааааа
 
S

Sith_Lord

Гостин
Слушај ваму друже, против тебе лично немам ништо. Против Црквата и сличните религиозни институции имам многу. Делумно поради тоа што пласираат бајки и бабини деветини како апсолутна вистина, притоа оспорувајќи голем број на научни факти, делумно поради апсурдниот кодекс на однесување што го пропагираат а самите не го следат, делумно поради меѓуверската омраза која произлегува од демагогиите на разни верски лидери и слични изроди итн. Оние кои се нарекуваат себеси гласот на Бога на земјата се најголеми лицемери и измамници во светов, заедно со политичарите. А Црквата? Таа е најуспешната корпорација на сите времиња- сиот тој чист профит, неоданочен, без трошоци за суровини и производство- а да не заборавиме дека оваа корпорација опстоила скоро две илјади години.
А против тебе? Против тебе немам ништо. Само би ти препорачал да се преиспиташ и да се запрашаш дали навистина сакаш да бидеш роб на религијата, или господар на себеси.

Sith
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
B O K I напиша:
Абе да ви кажам нешо ЈА ВЕРУВАМ ВО ГОСПОД и ако има некој против то нека каже сега одмааааааа
Ти верувај во што сакаш и тоа никој неможе да ти го одземе, а уште помалку да има нешто против тоа, бидејќи тоа е твоја лична одлука, и добро е тоа што си донел одредени решенија во животот, ама јас ќе имам нешто против ако ти се обидуваш да убедиш некој да верува во нешто што не сака, како што прави вејк ап.
 

SiM

The Power Of Three
Член од
26 јули 2006
Мислења
115
Поени од реакции
0
верувам во господ.
 
Член од
28 април 2006
Мислења
326
Поени од реакции
3
Pa normalno veruvame inaku vo koj ke veruvame ako ne vo Gospod neli
 

Dia_Charmed_Gir

Убавицата
Член од
11 август 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
Veruvam vo gospod no sepak nikogas ne prestanav talkam po zabranetite temi

Epa vaka...ova e moeto prvo mislenje napisano vo forumov bidejki sega se zacleniv...Inaku vo gospod veruvam mnogu zosto vo mnogu momenti mi pomognal...Iako mojot nik e Dia_charmed_girl bez l Sto znaci volsebnickata dia jas veruvam vo gospod no vo mojot um ima premnogu fantazija i na nekoj nacin ja otkrivam i prodlabocuvam...bidejki sum mnogu radoznala nikogas ne prestanav da talkam po zabranetite temi MAGIJA DOBRA I LOSA iako site velat ne postoi...Zatoa sakam da otkrijam sto stoi zad crnoto platno na tie temi....Koj ima nekoe mislene so koe bi ja prodlabocila svojata tema i burna fantazija neka pise.

Best wishes from the wich Dia
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Dia Girl, postoi Bog i postoi i Gjavol, Satana. Vesterki, vrazalici, gledacki, seto toa postoi, no preku niv raboti edinstveno gjavolot i nikoj drug. Toj isto taka si ima arsenal na demoni, da da, seto toa postoi i ne e izmislica. Samo MNOGU e vazno da znaeme da prepoznavame sto e od Bog a sto od Gjavolot. Znaes, gjavolot moze da se pretstavuva i kako angel, moze mnoug ubavo da se spakuva i da izgleda privlecen. Mi se dopagja toa sto veli talkas, istrazuvas, i jas su mtakva,samo morame da bideme vnimatelni mnoogu.
Pozdrav do tebe!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
на млади години се откриваш себеси и своите верувања, после само ке ги апгрејдуваш
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
aha da, skoro site (so cersni isklucoci svaka ima cast) veruvaat vo Gospod samo koga imaat problemi. :poss:
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
E da skoro site na toj nacin veruvat: "Boze pomogni mi". A koga im e puno ramno nisto ne gi interesira osven nivnoto "jas".
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Da, taka e. Bog- samo koga postoi problem i koga vekje e iscrpena sekoja druga nadez, pa ajde sega kje se setime na Bog. No znaete, Bog ne e servis, samo koga nesto ni e "rasipano" pa krevame telefon i ajde Boze pomogni mi. No ne e taka. Setete se samo na eden obicen vas den. Veruvajte, samo ako se potrudite malku, i ako go otvorite srceto, kje vidite kako Bog sekojdnevno i vo sekoj moment se grizi za vas. No isto taka, Toj e Bog koj kopnee za vnimanie. Nema da e nisto tesko ako koga kje se razbudis kje mu kazes fala na Bog za novoto utro, za toa sto i denes si ziv, za toa sto imas pokriv nad glava, za toa sto okolu tebe ima lugje koi te sakaat, a najmnogu o se da kazes- "Fala Gospode sto umre i ja prolea krvta za mene, za da mozam da bidam osloboden od ropstvoto na grevot i da ziveam vo zakrilata na Tvojata ljubov". Navistina, mu pripagja najgolemata slava, zar ne?!
 
Член од
13 август 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Вербата во бога има длабоко интимна лична природа , дури мислам дека не постојат две личности што имаат идентичен однос кон него....ми се допадна една сега бргу прочитана мисла ,сакам да ја споделам со вас ,вака вели ...,, Не постои институција или авторитет кој-а смее да си земе за право да биде посредник помеѓу личната верба кон бога ,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom