Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Џедај сум. Нема господ! Ја има Силата!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Џедаизмот

Џедаизмот е мошне интересен склоп на учење кое не учи на животот, онака, како што тоа на човекот како најсвесно суштество на планетава, идниот патник во космосот, му доликува!
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
epa vaka gospod za mene prestavuva neshto vozvisheno neshto vo koe veruvam neshto na koe mu se mojam i zaablagodaruvam pred sekoj obrok zatoa shto mi ja dal ovaa hrana da ja jadam, pred sekoja vecher pred da si legnam da spijam zatoa shto sum ostanal ziv i zdrav toj den zatoa shto toj taka sakal. jas mnogu sum pobozen i veruvam vo gospod sekoja nedela odam vo crkva i se molam nekoi 20 minuti gospod za mene e chovekot na koj mozam da mu kazam se i chovekot koj ke mi prosti za site grevovi. chovekot koj ke mi gi ischisti site loshi misli i pomogne da gi resham site problemi!!!!
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Acid напиша:
Во денешно време, повеќето луѓе ни на крај памет не помислуваат на Господ, се додека не "загусти" и не се најдат во навистина лоша ситуација. Тогаш почнуваат да се молат, да фантазираат, да се надеваат...

Не би сакал да звучам како неверник, ама за повеќето луѓе Господ едноставно претставува само последна надеж, ништо повеќе.

На добро место си ја отворил темава, затоа што вербата во Господ, Исус, Алах... претставува култура. 10-те Божји заповеди прават граница помеѓу моралното и неморалното. Со нивното создавање, човекот од див и "пештерски" станува прав човек.
Епа Ацид потполно те поддрзувам!Последна надез им е да се молат на господ!У последен случај!Срамота!
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Profa напиша:
Osnovuvac i vladetel na univerziumot,ete toa e gospod za mene.Upravuvac na mojot a i na vasite zivoti.
Veruvam vo nego i te kako,i to imam dobri pricini da veruvam.:)
Жал ми е за тебе, искрено.
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Vidi ja ne te zalam za toa so ti ne veruvas ili imas razlicni mislenja od moite,zasto pa ti da me zalis.Zali nekogo so nema leb da jade ili so boleduva od nesto za koe sto nema lek a ne mene!
Ili sea moze ke kazes pa verbata tvoja u gospod e bolest za koja nema lek?
:)
I nema...
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Господ е производ на човековите потреби, општо религијата, нешто слично размислувам како шо напиша Ацева на првиот пост. Нема да образложувам понатаму, зашто слична дискусија имаше на друга тема.
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
A pak tie privrzani kon edna vera ili religija a so ljubov kon druga ic ne ve razbiram,ama bas icc.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Toreador напиша:
Ако сум добро информиран, будизмот доаѓа од буда. Верува во реинкарнација, буда е божество, мислам оти има и други богови, но се на се е центрирано на тоа како индивидуата влијае на светот.
Буда е само човек! Ако некој решил да се поклонува на човек и да обожува човек, тогаш...

Би сакал да чујам и други мислења


За мене Господ е се’!

Се’ што имам е најпрвин Тој Лично, љубовта со која ме опсипува секојдневно, се’ што правел и што прави за мене: сето Совршено Учење кое ми го има дадено, кое ме ослободува од прангите на сите облици на злото, Жртвата која ја принесе за мене и за сите нас на крстот, Вечното Постоење кое ни го дари Тој.

Потоа сите луѓе кои секојдневно ме исполнуваат со љубов и позитивна енергија, секое создание кое го шепоти Светото Име на Создателот, секој подвиг кон креативност, кон добрина - сето тоа е Божји Дар! Без Бога се’ е минливо, несовршено, површно, бессилно.


Mesaja напиша:
Господ не постои....
Аргументирај!
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Profa напиша:
Vidi ja ne te zalam za toa so ti ne veruvas ili imas razlicni mislenja od moite,zasto pa ti da me zalis.Zali nekogo so nema leb da jade ili so boleduva od nesto za koe sto nema lek a ne mene!
Ili sea moze ke kazes pa verbata tvoja u gospod e bolest za koja nema lek?
:)
I nema...
Ја не те жалам за твоето верување у господ, тоа си е твоја работа, туку како можеш да мислиш дека некој(Господ) го контролира твојот живот?

Крстителот напиша:
Буда е само човек! Ако некој решил да се поклонува на човек и да обожува човек, тогаш...

Би сакал да чујам и други мислења
Буда(Сидарта) е човек кој го достигнал просветлувањето, името Буда го добил откако го постигнал тоа, меѓутоа постојат и други како него.

Garfield напиша:
Џедај сум. Нема господ! Ја има Силата!
Нека Силата биде со тебе!:)
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
MSV(support) напиша:
Буда(Сидарта) е човек кој го достигнал просветлувањето, името Буда го добил откако го постигнал тоа, меѓутоа постојат и други како него.
Кој Бог го повикуваат Будистите?
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
Не ми претставува ама баш ништо...
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Крстителот напиша:
Кој Бог го повикуваат Будистите?
Не се повикуваат на Бог,туку на човек,кој го достигнал просветлувањето,и со тоа станува Буда.Не гарантирам сто посто за ова ама изгледа е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom