Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
MSV(support) напиша:
Ја не те жалам за твоето верување у господ, тоа си е твоја работа, туку како можеш да мислиш дека некој(Господ) го контролира твојот живот?
Razlicno go razbirame gospod zatoa i sfakanjata okolu toa ni se razlicni.
 
Член од
19 ноември 2005
Мислења
1
Поени од реакции
0
ako biblijata veli deka gospod SEKOGAS im misli dobro na lugeto zosto togas dozvoluva da staradaat?ne znam dali veruvam vo gospod ili ne, ama mislam deka ne moze od voda da se napravi vino:) inaku kakvi vernici sme(osbeno popovite)koga kradat od sopstvenata crkva?
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
death_f напиша:
ako biblijata veli deka gospod SEKOGAS im misli dobro na lugeto zosto togas dozvoluva da staradaat?
Е убаво си пишува во библијата,господ им мисли добро на луѓето,не пишува дека ќе им помага.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Господ па да не погрешам ама јас би рекол приказни за мали деца мо сепак мислам дека се случило нешто во тоа време што немозело медицински да се објасни и други глупости инаку не верувај во господ ВЕРУВАЈ ВО СЕБЕ!!! доколку си ја имаш самодовербата можеш ендоставно да постигнеш се не очекувај некоја замислена фигура или личност да ти помогне Секој нека погледне реално дали треба да верува во Господ Или пак да верува во СЕБЕ!!!:pop:

death_f напиша:
ako biblijata veli deka gospod SEKOGAS im misli dobro na lugeto zosto togas dozvoluva da staradaat?ne znam dali veruvam vo gospod ili ne, ama mislam deka ne moze od voda da se napravi vino:) inaku kakvi vernici sme(osbeno popovite)koga kradat od sopstvenata crkva?
Ја немаш прочитано Библијата а знакот на стареење е казна заради ЕВА што јадела од плодот од светото дрво.....
 
Член од
27 јануари 2005
Мислења
86
Поени од реакции
0
Не верувам во Господ, не верувам во себе...

Шо да прам?

Не сум ни теист ни атеист.

Добро, ајде да начкрапам нешто на тема, Секс, Цицки и Пички, позанимливо ми изгледа.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
ЕХЕХ ја си верувам само во себе :wink:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
SAMO EDEN GI ZNAE I POZNAVA SITE TVOI LICA I MASKI ZATOA POKORI SE GOSPOD E ZIV!!!!!
sekako deka veruvam vo gospod toj mi e duhovna pomosh toj mi e reshenie na site problemi na nego mu se molam za zdravje na moite prijateli i mojata falimija na nego mu se molam da ostanam ziv barem ushete eden den on za mene prestavuva se !!!!
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
и сеа што разбравме веруваме во господ или не
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Госпо..апсолутно ништо само едно размислувајне..како спас.. бидејки секој што страдал барал спас некаде..е сега се нашле неколку паметни и почнале да ги лажат лујгето..
Немаше една тема како оваа слична???
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
170
Поени од реакции
3
Мислам дека мора да постои нешто надчовечко што го создало светот.Тоа може да се инкарнира во Господ.Делумно верувам во неговото постоење.Но во никој случај не верувам во Црква.Денешните л(п)опови навистина даваат една многу поинаква слика за тоа што е религијата.Наместо тоа да е нешто што треба да го мотивира човештвото на заедништво и разбирање тие алудираат на сосема поинаква претстава за Црквата.Еве на пример во локалната црква во Струга,уште само кога ќе влезе човек на едно ударно место е поставен ЦЕНОВНИК за црковни услуги каде цените се застрашувачки.Надвор околу црквата се протега еден поголем афтосалон составен од автомобилите на л(п)оповите.Тоа се работи кои можат да исфрустрираат секого!
Но кога и да помислам на Господ,секогаш во мозокот ми се врти уште едно прашање:-Ако Господ постои и го создал сето ова,тогаш кој го создал него.Зарем тоа не е чудно?
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Gospod......WHO IS THIS GOD ANYWAY??? :)
Cista idealizacija na strahopocit, pokornost i apsolutna kontrola.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
ne mislev da go kazam kako nekoja sporedba so nekoj "obicen smrtnik" nego samo kako idealizacija.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
е па Сталин....е чиста идеализација на ѕtrahopocit, pokornost i apsolutna kontrola.:pos:
а Бог, Бог е љубов
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Si bil eden atom koj znael deka e del od eden molekul. Toj molekul go sakal i go cuval zaedno so drugite atomi. molekulot znel deka e del od edna materija. materijata go sakala i cuvala zaedno so drugte molekuli.materijata znaela deka e del od edna kletka, koja i kazuvala sto treba da pravi i koga za da i bide ubavo :). kletkata znaela deka e del od eden covek, covekot znael deka ja ima i ja cuval i neguval, no seto toa e sosem slucajno (covekot se grizi i za atomot no sosema nesvesno).golemata bozja svesnost e tolku daleku povrzana so nas sto taa svesnost se prosto gubi vo goleminata na toj BOG.
Tnx Lubisha (mortar)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom