Веронаука во училиштата?

Веронаука во училиштата?

  • да

    Гласови: 74 34,1%
  • не

    Гласови: 143 65,9%

  • Вкупно гласачи
    217
T

trilobite

Гостин
Jakov напиша:
Vo koja smisla ne e demokratski?
Ако се презентира вероучењето по фиксиран систем на предавање на доктрини од официјалните верски заедници(православни,исламски,католички)тогаш прозелитизмот е право на избор баш поради опстоење на повеќе верски учења и пракси во државава од постоечките,а ако прозелитизмот го сфатиме како настојување да се приберат што е можно поголем број нови следбеници на некоја верска групација,тогаш сум против.
Се сомневам дека е во прашање ова второто.
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Jas sum protiv voveduvanje na predmet veronauka. Eve zošto.
Mu se odzema na decata PRAVO da izberat sami.Znači mu se natura nešto, dodeka se mali,i nezreli. Posle, i popovite znaat da go zloupotrebat
toa.Boga ima, ali mnogu popovi se bogohulnici...(oprostiim bože...ne znaat što pravat.)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Jakov напиша:
Уффф, ама си во заблуда, за она остатоци на комунистичкото образование.
Јас и многу други овде во периодот на најсилното комунистичко образвание ја читавме библијата па денес сметаме дека Веронауката не е за во школо, али ајде мала си.
Арно, а Талмудот и Куранот ги чаташе? Мислиш дека поразвиените општества од нашето залудно ја имаат во образовната програма веќе толку долги години?
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Mandrak напиша:
Арно, а Талмудот и Куранот ги чаташе? Мислиш дека поразвиените општества од нашето залудно ја имаат во образовната програма веќе толку долги години?
Абе ја тие “обврски“ одамна си ги завршив. Талмудот го читав од 8 и прва средно. А Куранот татко ми ми го донесе веднаш кога излезе македонското издание некаде почеток на деведесети години.
Е сега делеку - источни работи признавам немам читано.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
ako si da popovive da se zbogatat uste poveke togas neka ja vovedat veronaukata.Ima mnogu siromasni.Pop da vozi BMW a covek da gladuva na ulica da moli za denar e toa jas ne go postuvam.NE SUM Za veronauka zosto ne im treba na deava uste eden dosaden predmet.:lud: :lud:
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Добро бе, темава е толку банална што неможе повеќе. Па се знае веронаука е исто како од 21 век да одиме наназад со времето не нанапред, НЕ СУМ ЗА дефинитивно.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
SLaCk напиша:
Очигледно комунистичкото бреме на нашите родители оставило траги. јас сум ЗА воведување на веронаука како факултативен предмет. Значи не да се додаваат некои предмети туку неколку предмети да се направат факултативни и изборни. Добро би било да кажат колку од тие што се против се воопшто крстени...
Jas sum krsten vo crkva, vencan sum vo crkva, sin mi e krsten vo crkva. Duri i sum bil kum vo crkva, kako na svadba taka i na krstevka :)
Haha, popot me poznava, pa ne me tera da se krstam nitu da go baknuvam krstot :) , zatoa sto ne sum vernik toa nikogas ne sum go pravel (i nikoj ne mi zabranuval), ama ja pocituvam tradicijata ...

Ne uspeav da gi procitam site postovi, nemam premnogu vreme, ama sekako ima i dobri i losi, se zadrzav samo na prvata strana.
Odma da vi kazam, jas sum PROTIV voveduvanje veronauka vo ucilistata. Ete dogodina sin mi ke zapocne so uciliste, dokolku (ako) se vovede fakultativno veronauka nema sansi da go zapisam, a ako bide zadolzitelno, ke bidam megju prvite koi ke bidat protiv ...
Zosto? Zatoa sto veronauka bi trebalo verojatno da drzi svesteno lice, a toa se kosi so moite stavovi i pogledi na obrazovniot sistem, a se kosi i so zakonite vo drzavata (Drzava vs. Crkva). Znaci, nema sansa da dozvolam moe dete da sledi predavanja od svesteno lice!
Eventualno sto moze da prifatam e da se izucuva nekoj predmet "Filozofija na religijata", kade sto bi se izucuvale site religii, kako nastanale, koi im se stavovite, itn itn ... Mu donesoa na sin mi poklon "Atlas na svetskite religii" koj go cita so majka mu (iako e seuste mal) i e dosta dobar za da sfati sto e celta na religijata, deka postojat poveke religii na svetot, itn itn ... Ne sum mnogu dobar na ovie temi, i ne mozam mnogu da objasnuvam za religijata ... Mojot stav kon toa prasanje e dosta jasen: Ne veruvam, ama pocituvam!
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
hehe sega pred nekoj den pisuvav esej za ovaa tema mi trebase za na fax i napsiav deka sum (zatoa sto imav povece argumenti za da otkolku za ne:) ) ali iskreno ne sum za voveduvanje... moze da napravat da bide izboren pa koj saka neka si odi...
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Ne sum za!! Mislam deka stvarno i ovie predmeti koi se zadolzitelni pa i + sto maltretiraat so proektnite aktivnosti ( koi se u princip za dzabe) mislam stvarno pregolemo optovaruvanje bi pretstavuvalo!!!
Sega i uste od mali se ucime po malce na verata ona kolku sto e potrebno da znaeme za da mozeme dugovno da se educirame od toj aspekt , a seaga i da ucime molivi ili so ti ja znam po skolive ne! Ako nekoj e posebno zainteresiran ima i net i biblioteki.....
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
ne uspeav da gi procitam komentarite megjutoa sekoj si ima svoe mislenje ,argumenti za i protiv.ako makedonija teznee kon evropa i evropski principi , togas ke vidime kako etamu.mislam deka e razlicno nekade zadolzitelno nekade fakultativno ,pa taka ako sakame vo evropa mora dase vovede i veronauka vo ucilishtata.i toa mnogu od potrebno i pod itno .nebi sakal da obrazlozuvam zasto i kako:(:(
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Sakaat da vovedat veronauka vo skolite za da im gi isperat mozocite na decata, kako sto vo sredniot vek crkvata im gi perela mozocite na site lugje.
Definitivno sum protiv voveduvanje na veronauka.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Дефинитивно против веронаука во училишта. Тоа не е наука. Ако некого го интересира да учи за вера, си има школо за тоа, а има и свети книги и цркви/џамии/синагоги итн
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Тој што сака да учи веронаука, нека трга во цркви/џамии нека учи таму, нека се распрашува. Се знае наука со религија никогаш не се трпеле.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Mnogu jasno deka NE TREBA da ima veronauka, kakov glup predmet kje bide toa be, alo!
Ako go interesira nekoj, neka si uchi vo crkva.
Tradicija e edno, ova e 21 vek... zemjata e elipsa, ne e plocha.. alo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom