Веронаука во училиштата?

Веронаука во училиштата?

  • да

    Гласови: 74 34,1%
  • не

    Гласови: 143 65,9%

  • Вкупно гласачи
    217

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Што мислите, треба ли да се воведе како предмет во образованието?
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
mislam deka da.bi trebalo decata da pocnat da se obrazuvaat malce i za svojata vera,religija a ne da gi prasas nesto vo vrska so taa tema i da te gledaat bledo
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
jas sum protiv decata imaat po 14 predmeti vo osnovno ne mu treba uste eden a ako sakaat da znat nesto za verata roditelite mozat da mu kazat
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
i jas sum protiv...ako decata sakaat da doznaat nsto za verata-kje go doznaat...kako sto rece ani kaj imame po 14predmeti uste toa ni fali...a i na kraj kraeva kakva ni e drzavata na kraj kje treba da ucime za nekoi DRUGI religii ne za hristijanstvo ili pak tie od druga religija nema da da gi pocituvaat predavanjata za nashata religija i moze samo da se sozadade omraza i razdor megju ucenicite,roditelite i nastavnicite/profesorite...ova e moe mislenje i tolku imav da kazam na temava zatoa ne me citirajte!
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Апсолутно непотребен предмет кој само ќе претставува товар.
Прво мал број ќе го посетуваат, второ нема никаква потреба за такво нешто. Има Етика има граѓанско образование има Историја има предметни активности има Социологија и што се нема. Треба само да се изготви правилна и јасна наставна програма за овие предмети и во рамките на еден од нив да се воведат тематски целини за религијата. А оној кој сака повеќе, секогаш постојат литератури, библиотеки и други можности да се образува и на тоа поле.
Плус тоа сеуште не е јасно кој би ја предавал. Ако се дозволи да влезат верски лица во школите тоа ќе биде најголемата глупост воопшто, ако пак им се даде на граѓански образувани лица тоа нема да биде веронаука него ќе биде образование за религиите што пак е многу поблиску до Социологија и сл.
Дефинитивно НЕ.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
NE.
Zasto da ucam veronauka?
Nema potreba od toa.
Kako sto kaza Jakov ako sakam da znam nesto poveke za toa ke si najdam vo biblioteka, ili eve na internet.
Vo osnovno ucev gragjansko pravo i sakam toj predmet da se uci i vo sredno..
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Веронаука-само информативно,или евентуално да ја стават како некоја проектна активност за оние кои навистина се заинтересирани,но како предмет-НЕ.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Ne treba, so ako nekoj ne veruva u tie "nauki".Ili kako sto kaza SchoolGirl neka ja ucat tie so gi interesira :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Јас ве прашав па сега и јас да си кажам мислење. :)
Мислам дека не треба да се воведе најнапред поради тоа што во скоро сите училишта има ученици, припадници на различни религии, тоа би било повод дури и за кавги меѓу учениците.
А да се воведе како проектна активност дефинитивно не би успеало, кој би седел плус еден час да слуша веронаука ако не е задолжителен предмет? :lud:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
walker_girl напиша:
Јас ве прашав па сега и јас да си кажам мислење. :)
Мислам дека не треба да се воведе најнапред поради тоа што во скоро сите училишта има ученици, припадници на различни религии, тоа би било повод дури и за кавги меѓу учениците.
А да се воведе како проектна активност дефинитивно не би успеало, кој би седел плус еден час да слуша веронаука ако не е задолжителен предмет? :lud:
Зборувај за себе.Знам многу личности кои се интересираат во веронауката и не би им претставувало проблем да ја изберат како проектна активност :star:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
sch00lGirL напиша:
Зборувај за себе.Знам многу личности кои се интересираат во веронауката и не би им претставувало проблем да ја изберат како проектна активност :star:
Добро тоа беше мое мислење

ПС. Duffy ете имаш и анкета :)
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Kako predmet u nikoj slucaj..ama ne e losha idejata za nekoj vid izborna ili proektna aktivnost..ama licno ja mislam deka ako nekoj e zainteresiran kje si prasha,procita zatoa shto nevozmozno e da se realizira nesho takvo kaj nas kadeshto bi se predavalo cisto informativno za site religii,za decata da naucat nesho novo nadvor od sopstvenata religija ama toa ne moze da se sluci bez pristrasnost zatoa..no way...Inace etika e mn bolje i pokorisen predmet za ucenje(ushte vo osnovno treba da se vovede)
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Очигледно комунистичкото бреме на нашите родители оставило траги. јас сум ЗА воведување на веронаука како факултативен предмет. Значи не да се додаваат некои предмети туку неколку предмети да се направат факултативни и изборни. Добро би било да кажат колку од тие што се против се воопшто крстени...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom